19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Jde na Ukrajině o Mnichov?

Ze všech historických příměrů užívaných v souvislosti s postoji západních zemí vůči Ukrajině slýcháváme vůbec nejčastěji o Mnichovské dohodě z roku 1938, na jejímž základě pak Československo Německu bez boje odstoupilo svá pohraniční území. Mnichov dodnes rezonuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 17.2.2023 16:50

Samostatný stát Ukrajina nikdy v historii neexistoval. Toto území bylo v minulých stoletích ovládáno v různé míře hlavně Ruskem a Polskem. První pokus vytvořit samostatný stát Ukrajina se odehrál teprve na konci první světové války, ale měl jen krátké trvání. Proto je dost nepravděpodobné, že by se ukrajinština někdy stala na tomto území dominantním jazykem. I když byl Sovětský svaz, stejně jako dnešní Rusko, tolerantní k etnickým odlišnostem jiných národů. Ruština byla pro tyto lidi mnohem praktičtější.

J. Lukavsky 17.2.2023 16:48

"Memorandum, které se týkalo i dalších nástupnických států Sovětského svazu, není smlouva" Ano ale proč se pak Ukrajina opravdu a doopravdy vzdala A-zbraní? Asi nalítla Rusku a teď toho lituje. Nu i kdyby to memorandum Ruská Duma zpečetila...tak by ho Rusko prostě hodilo za hlavu, až by se mu to hodilo. Jako vždy a všechno. J.L. end

J. Lukavsky 17.2.2023 16:40

"pohled Maďarů na své hranice po 1. sv. válce." Inu bylo takovým zvykem, že když někdo vyvolal či podílel se na válce a prohrál - tak zaplatil. Nebo by to mělo být naopak? Maďaři i Sudetští Němci později vsadili na špatného koně, prohráli a zaplatili. J.L. end

J. Kindl 17.2.2023 16:34

Rusko ukázalo, že smlouvy pro ně vždy i v historii byly cár papíru. Za válkou na Ukrajině může Evropa. Ta nedokázala dát Rusku najevo co může a co ne. Stále se drželo své politiky détente- zmirňování napětí.

J. Kindl 17.2.2023 16:31

Ukrajinský jazky vznikl v 10 století a v 16 století se stala spisovným jazykem . Ukrajinec a Rus mluvili a mluví odlišným jazykem a pokud měli v historii jednání museli mít překladatele. Po jazykové stránce je ukrajinština nejvíce příbuzná s běloruštinou, poté s polštinou. Na ukrajině i v době tuhého komunismu 70 procent obyvatel mluvilo ukrajinsky a 30 procent rusky, ale i to byli Ukrajinci. Ukrajina historicky patří na západ. Po dobu své historie byla nejvíc ovlivňována západní kulturou. Rusko se vždy od západní kultury odtahovalo a to i do současné doby. Považuje ji za zkaženou dekadentní.

J. Rechnovský 17.2.2023 16:28

O ruské dobrodiní Ukrajina, ani nikdo z EU nestojí. Nemáme zájem ani o tu jejích studenou díru. Jejích primitivni kultura ozralych muziku je nám a hony vzdálená. Nasim jedinym zajmem v Rusku jsou suroviny , za ktere jim dame prachy aby kupovali nase produkty. Nic vic. A právě to vzrustajici vědomí totální postradatelnosti je štve nejvíc. Proto si vynucuji pozornost jedinym co opravdu dovedou. Totiz gigantickým násilím. Nám nezbývá než jim rozbít hubu aby dali konečně pokoj.

J. Lukavsky 17.2.2023 16:27

"ožralý mužík Chruščov "daroval" Ukrajině." No tenkrát to bylo zcela formální, něco jako když se u nás pošoupla hranice Moravy aby to z jedné vsi měli blíž na okres a do špitálu. Formalita, kterou ovšem musely formálně schválit příslušné Dumy SSSR a Ukrajiny. Kdo by tenkrát tušil, že se jednou SSSR rozpadne.... J.L. end

J. Lukavsky 17.2.2023 16:23

"Ukrajina nemá žádnou spojeneckou smlouvu, kterou by proti Rusku mohla využít." A co tzv. Budapešťská smlouva? Ukrajina se vzdala A-zbraní výměnou za záruku své svrchovanosti a územní celistvosti. Podepsáno Ukrajina , Rusko, parafovala Anglie, USA Francie? J.L. end

J. Vintr 17.2.2023 16:13

To, co píšete, už dávno neplatí. Snaha dostat Ukrajinu do NATO byla zcela evidentně nepřátelským aktem vůči Rusku a Rusko bylo kategoricky proti. Američani se o tom ale s Rusy arogantně zcela odmítli bavit. A americká vojenská přítomnost na Ukrajině stejně jako vyzbrojování a cvičení ukrajinské armády po roce 2014 je fakt.

J. Vintr 17.2.2023 16:07

Jste trochu mimo. Pro všechny žijící ukrajince, narozené před rokem 1992 byla Ruština RODNÝM jazykem. Ukrajinština byla jen něco, jako lidové nářečí, kterým mluvila jen část obyvatel Ukrajiny. Tvrdě prosazovaným jediným oficiálním jazykem se stala až po "osamostatnění" Ukrajiny. Většina obyvatel se jí to teprve musela začít učit.

J. Kindl 17.2.2023 15:58

Pane J. Vintr, odkdy se touha lidí po svobodě nazývá pučem ??? Takže podle vás byl i u nás puč na Letenské pláni???

V. Němec 17.2.2023 15:55

R^

J. Kindl 17.2.2023 15:54

Merklová uvedla po nezákonné ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym byla v běloruském Minsku uzavřena dohoda o příměří. Klíčové body, včetně odzbrojení a mezinárodního dohledu, však nebyly naplněny ze strany Ruska. Merkelová uvedla, že svým postojem při jednání v Minsku dala Kyjevu čas, aby se mohl lépe připravit na obranu proti ruské armádě.Předpokládalo se, že tak, jako Rusko porušilo dohodu Minsk 1, poruší i dohodu Minsk 2.

J. Kindl 17.2.2023 15:42

Ale, ale, pane Beneši. Vždyť Rusko bylo součástí NATO. V roce 1994 Rusko oficiálně podepsalo s NATO vstup do Partnerství pro mír .Partnerství pro mír je program spolupráce Severoatlantické aliance s armádami států, které nejsou jejími členy.V roce 1997 podepsalo s Aliancí NATO takzvaný Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti, ve kterém je omezeno stálé rozmístění významných bojových sil na území bývalých států Varšavské smlouvy.

J. Kindl 17.2.2023 15:39

Pane Vintr já vás mám rád, jak hloupě žvaníte. To, že USA nemá žádné základny a ani je nemíni budovat Rusko velmi dobře vědělo. Proč to vědělo ??,. V roce 1994 Rusko oficiálně podepsalo s NATO vstup do Partnerství pro mír .Partnerství pro mír je program spolupráce Severoatlantické aliance s armádami států, které nejsou jejími členy. NATO poskytuje účastníkům projektu pomoc s modernizací armády a sestavováním vojenských rozpočtů, pořádají se společná cvičení a zúčastňují se porad NATO. Rusko v roce 1997 podepsalo s Aliancí NATO takzvaný Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti, ve kterém je omezeno stálé rozmístění významných bojových sil na území bývalých států Varšavské smlouvy. Preambule smlouvy uvádí, že Rusko a NATO se navzájem nepovažují za protivníky. Kapišto????

J. Kindl 17.2.2023 15:35

Situaci na Ukrajině lze nejlépe charakterizovat následujícím příkladem, Jste Ukrajinec mluvíte ukrajinsky, ale na úřadu se nedomluvíte. Tam se mluví jenom ruským jazykem. Na školách se učí děti ruskému jazyku, ale ne své mateřské řeči. Jako stát získáte po sta letech samostatnost. Vydáte zákon, že na úřadech úředníci budu muset znám ukrajinský jazyk a ten používat, protože 70 procent obyvatel mluví ukrajinsky. Občan pokud neumí ukrajinský jazyk může použít jazyk mateřský. Na školách se začne vyučovat ukrajinskému jazyku. I Ukrajinský prezidentem, který pochází ze Židovské rodiny, kde se mluvilo ruským jazykem se naučil ukrajinštinu a jiným jazykem nemluví. Na školách se vyučuje ukrajinským jazykem. Ruština, angličtina, němčina, francouština je druhý jazyk, který si mohou zvolitděti zvolit.

J. Rejzek 17.2.2023 15:30

Co pořád melete o ruských ambicích a historických osvojovacích metodách. Rusko se ve své historii chovalo stejně, jako většina evropských států. Při obsazování východních území však nepostupovalo s takovou krutostí, jako Němci v Namibii, Belgičané v Kongu a Angličané, Francouzi, Španělé a jiní po celém světě. Mimo Polska, většinou se Slovany Rusko neválčilo , ale naopak pomáhalo s jejich osvobozováním. Stejně tak se chová i nyní, když osvobozuje Ukrajinské Rusy, před haličskými pučisty, kteří vládnou nyní na Ukrajině. To, že celý anglosaský svět těmto lotrům pomáhá je jenom důkaz o tom že se nic nezměnilo. Je to další z válek o bohatství a prostor na východě, kterým se Rusové ve své historii museli bránit, a musí se ubránit i nyní.

P. Brich 17.2.2023 15:19

"Hitler by možná útok na nás (půl roku po Anschlussu Rakouska?) o chvíli odložil, zvláště kdybychom Mnichov nepřijali my sami. Možná ne. Pokud ne, a Německu bychom se jako dnešní Ukrajinci Rusku postavili, jak by nám Francouzi a s nimi smluvně svázaní Britové asi pomohli?"

Na tu otázku Britové a Francouzi jednoznačně odpověděli ultimátem. Pokud se budeme bránit, odpovědnost za rozpoutání války je na nás.

K. Křivan 17.2.2023 15:05

Naše armáda nestála za starou bačkoru. V 1.světový by excelovala ! Stejné jako ta francouzská. ;-D

No, měli jsme skvelé piloty, skvělá letadla pro akribacii, Dobré lehké tanky, slušné délostřelectvo, ale malé území a malý národ. Navíc nepřátelsky naladěné 3 miliony Němců.

J. Ptáček 17.2.2023 15:04

Vřele doporučuji knihu Ivana Sergejeviče Šmeljova "Slunce mrtvých" (nakladatelství Prostor, 2017). I Putinův přítel A. I. Solženicyn píše o knize jako "o beznaději a všeobecné zkáze". Teprve tato kniha mně otevřela oči o vztahu Rusů ke Krymu.

J. Ptáček 17.2.2023 14:53

Pane Urbane, i ve svých 82 letech přesně vím o čem mluvíte. Pokud Vám nerozumí pan Křivan, doporučuji Vám text přeložit do ruštiny, jazyka vyvolených, a teprve pak poslat. Věřím, že uspějete. Hodně zdraví!

J. Vintr 17.2.2023 14:48

Nelegitimní kyjevskou vládu, dosazenou USA, pochopitelně nezpochybňovala Evropa, která je v područí Američanů. Ostatnímu světu byly politické poměry na Ukrajině nejspíš úplně ukradené.

K. Křivan 17.2.2023 14:31

Tataři přestali lovit otroky až když dostali od Kateřiny na prdel a byl jim Krym odebrán. ;-D

J. Vintr 17.2.2023 14:30

Situaci na Ukrajině lze nejlépe charakterizovat následujícím příkladem. Představte si, že by se bývalý Sovětský svaz začal montovat do kanadské politiky, podařilo se mu tam zinscenovat státní převrat, po němž by se do vlády dostali výhradně frankofonní nacionalisté. Zakázali by na celém území Kanady používat angličtinu jako úřední jazyk a proti anglofonním provinciím, které by s tím samozřejmě nesouhlasily, by použili vojenskou sílu. Na pozadí toho by Sovětský svaz připravoval přijetí Kanady do Varšavské smlouvy, začal by v Kanadě budovat vojenské základny a výzbrojovat kanadskou armádu na válku proti Spojeným státům. Jak dlouho by asi trvalo, než by USA vojensky zakročily?

V. Kučer 17.2.2023 13:43

EU se snaží aby západ svou mocenskou sílu ztratil, tanky se předělají na elektřinu a místo stíhaček koupíme větroně. To není umělá inteligence ale naše ekologická budoucnost.

C. Berka 17.2.2023 13:41

https://www.reflex.cz/clanek/historie/55282/jak-se-v-historii-vyvijelo-administrativni-usporadani-krymu.html

C. Berka 17.2.2023 13:39

https://www.refworld.org/cgi-bin/texis/vtx/rwmain?page=printdoc&docid=469f38ec2

L. Beneš 17.2.2023 13:39

Západ nerespektoval legitimní zájem Ruska na nepřibližování NATO k ruským hranicím.

L. Beneš 17.2.2023 13:36

Ukrajinská vláda velmi "nevtipně" mluvila o ukončení ruského nájmu námořní základny v Sevastopolu právě v době, kdy v USA byla vypsána veřejná soutěž na rekonstrukci budov tamtéž, neboť Ukrajina základnu chtěla pronajmout Američanům.

I. Schlägel 17.2.2023 13:31

Při srovnávání situace v Sudetech a na Ukrajině jde zejména o to, zda vzdání se části svého území zajistí do budoucna mír a bezpečnost. Nezajistí. Rusko zůstane tím samým Ruskem se svými ambicemi a se svými historicky osvojenými metodami, jak jich dosáhnout. Stejně jako nacistické Německo.