30.6.2022 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Úplatky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 6.1.2010 1:01

Velmi výstižné

5P 5.1.2010 22:09

líbí se mi to

Obálky nad stolem a pod stolem jsou staré jako lidstvo samo.  Je to fajn říci oklikou na férovku, že zdravotní a potažmo sociální pojištění je pouze bakšiš na relativní udržení stavu a pokud budeme chtít něco jako jemný nadstandart, pak je potřeba zacálovat. Škoda, že nejezdíte na předvolební mítingy s tím milým a slušným chlapcem Sobotkou. Určitě by z Vás měl radost.

Luukee 5.1.2010 21:59

Peníze vs. zdraví

Děkuji prof. Pafkovi za článek. Rád bych zde zdůraznil větu, která je podle mého uvážení ta vůbec nejdůležitější z jeho článku: "Všeobecné zdravotní pojištění nikde na světě nepokryje potřeby všech pojištěnců v celé šíři podle jejich momentálních potřeb."

Ano, naprostá pravda. Ale považuji za velmi důležité vykreslit představu něčeho neméně podstatného. A to představu sociální spravedlnosti. V čem že to spočívá ona spravedlnost? A ještě ke všemu sociální? Že by veškerá nejlepší dostupná péče pro kohokoliv, a to bez rozdílu? Nikoliv.

Ta pravá sociální spravedlnost spočívá v omezení vědomého (!) plýtvání prostředků na stavy, k nimž vůbec nemusí dojít a upřednostnění řešení stavů závažných, zejména život ohrožujících nebo kvalitu (!) života ohrožujících. Týká se to nás všech, občanů, lidí "moderně" žijících. Dnes často slyšíme o vyprázdněnosti. Od politické až k ideové. Ale na jednu ideu se zapomíná, ačkoliv jí lidé mají, zvláště ve slavnostnějších chvílích, plná ústa. A to ideu zdraví. A že to není idea nikterak nová víme všichni. Už v antice jsme měli za ideál krásu a ...zdraví. Zvláštní, že si zdraví všichni navzájem přejeme, ale, ruku na srdce, kolik z nás si může říct, že pro své zdraví něco dělá v takové míře, že je sám se sebou spokojený?

S uvědoměním si tohoto neradostného faktu, zamysleme se nyní, kolik z tolik potřebných prostředků je vynakládáno zbytečně. Plýtváme prostředky na lidi, kteří si svého zdraví neváží a vědomě (!) své zdraví poškozují. A co více, toto znevažování základní hodnoty přenášejí do dalších generací svým "příkladným" chování.

Je správné uvědomit si, že MY svým chováním snižujeme šanci (!) na úspěšnou léčbu TĚCH ve stavech vážných i život ohrožujících. Každý z nás by se tak měl zamyslet na svými zdravotními návyky, ideami a výchovou potomků. Snad, pod tíhou myšlenky, že Já můžu přispět svým chováním k NEodebíráním prostředků na potřebnější péči, si konečně uvědomíme, kam se peníze ze zdravotnictví ztrácí především. S úctou Luukee

ZaZu 5.1.2010 23:40

Re: Peníze vs. zdraví

Dlouhý diskuzní příspěvek a o ničem. Víte kolik lidí dělá maximum, aby byli zdraví nebo alespoň neběhali k lékaři s každou pitomostí a víte, že praktičtí lékaři dostávají čast prstředků formou kapitační platby, tedy jestli tam chodíte či nikoliv, tak na na tom vůbec nezáleží.

Totiž značou část peněz spolkne také špatná a nehospodárná práce lékařů.

Z. Novotny 6.1.2010 0:41

Re: Peníze vs. zdraví

Hlupak nechape a voli CSSD! Hura!

tatina 5.1.2010 21:26

Pane profesore,

tak nějak tomu nerozumím.Za doby ministrování udavače Ratha jste stál při jeho boku a hájil jej jako svého syna.Najednou ale zcela vyvracíte to,co jste tehdy hájil.Jako doktora si Vás nesmírně vážím,ale ten veletoč mi něco našeptává,že tu s Vámi není něco v pořádku.Proč veřejně nevystoupíte a neobhajujete spoluúčast pacientů?Jinak to nebude nikdy v pořádku.Je to přitom tak jednoduché.Nebo že by Vás udavač Rath něčím podplatil?

Pavel 5.1.2010 23:21

Re: Pane profesore,

a je zde ještě jedna disproporce. Pan profesor tvrdí, že "lidi jsou" (lékaři) jen pojišťovny nemohou zaplatit jejich nadstandartní úsilí. Jiný článek tvrdí, že lékařů je málo, mladí odchází do ciziny  a proto musí sloužit přesčasy až do úmoru těla. Tak jak to je doopravdy?

Z. Novotny 6.1.2010 0:42

Re: Pane profesore,

Pokud by bli zaplaceni, neodchazeli by. Je to opravdu tak tezke pochopit?

kája 5.1.2010 20:19

dodatek

tady mnozí píšete, že odevzdáváte tisíce na zdravotní pojištění. Omyl, u nás není zdravotní pojištění, je to zdravotní daň- u zaměstnanců 13,5% ze superhrubé mzdy, o podnikatelů ňákých 1300 Kč, ale je zde 6 mil. tzv. státních pojištěnců, za které přicmrndává stát 830 Kč měsíčně ( 3,5 mil. důchodců, 600 tis nezaměstnaných, děti a studenti do 26. roku, ženy na MD, vězni- 50 tis...) celkově se vybere asi 220 mld Kč, což je asi 750 Euro na občana na rok. Ale v tom Rakousku je to 3000 euro, přičemž úroveň je stejná, v mnoha oblastech i lepší. jak to, že to  ještě u nás funguje? Je  to nízkou cenou práce lékařů a sester. Když média napíšou, že prům. plat lékaře v nemocnici je 44 tis Kč hrubého, to znamená ale i se službami- tedy i za 300 hodin měsíčně v práci. Z toho plyne 150 Kč hrubého za hodinu!!! Proto hlavní problém českého zdravotnictví je PERSONÁLNÍ devastace a lékařů je čim dále méně, více na www. zdn.cz. Pane profesore, doufám, že když operujete( např. ten karcinom plic...) tak si uvědomujete, že Váš hodinový příjem je na  úrovni pomocného dělníka na stavbě.

mp 5.1.2010 21:05

Re: dodatek

to už profesor kdysi říkal příkladem - kdyby operoval v noci a čekal na něj taxikář, tak si ten taxikář za čekání vydělá více, nežli on za celou operaci

ZaZu 5.1.2010 23:56

Re: dodatek

Mýlíte se,  OSVČ, a sem patří také část podnikatelů, platí také 13,5 % z vyměřovacího základu, nejméně však z 1/2 průměrného příjmu v ČR, a to bez ohledu  na to, zda vydělá 1 Kč za měsíc. Musíte také vzít v úvahu, že kupní síla u nás je cca 1/3 rakouské úrovně  a  průměrný plat asi 24000 Kč/měs. hrubého, ale 80 % to nevydělá. Nadávejte na komunisty, že to tu tak dobře 40 let vedli, když se sem po válce jezdili Rakušané najíst.

kája 6.1.2010 9:47

Re: dodatek

no dobře, 1/2 z prům. mzdy je 12 tis Kč a 13,5% dělá 1600 Kč, tedy ne jak jsem napsal 1300Kč. Velký rozdíl to ale není a OSVČ platí podtstaně méně než zaměstnaci. A co se týče Rakouska, tak  bychom měli mít vyšší spoluúčast, když se vybere 4x méně- pokud chceme stejnou kvalitu. Ale spoluúčast je u nás nejnižší z EU- 15 %, v Rakousku je to 25%. Český pacient má tedy za málo peněz až moc muziky.

Petr B. 5.1.2010 20:13

Trestný čin uplácení

Paragrafy 160 až 163 se zabývají trestnými činy úplatkářství. Je třeba napsat, že pokud lékař příjme úplatek, jedná se o stejný zločin, jako kdyby úplatek přijal nějaký úředník. Zákony platí pro každého stejně. Osobně bych byl i v případě lékařů pro zavedení agentů-provokatérů a jsem pro lékaře-zločince, nezákonně se obohacující, trestat nepodmíněnými tresty (viz příslušné zákony), ale navíc zákazem povolání a snad i odejmutím titulu. Je trapné vykládat, že aby v této oblasti poklesla kriminalita, je třeba sem zavést "trh". Nemohli bychom podle podobné logiky řešit i problematiku kapesních krádeží či pedofilů? Jak k tomu dnes přijdou lidé, kteří dodržují zákony a které v nějakých pořadnících předstihnou díky úplatkům nepoctivci či přímo zločinci (zločinec je jak člověk přijímající úplatek, tak i ten, který úplatek nabízí)??? Nemohlo to někoho i stát život? Pan Pafko před nějakou dobou ukázal mimořádnou dávku cynismu a hlouposti, když vychvaloval tzv. "regulační poplatky". Já bych se ho chtěl zeptat, jak se mám sám "regulovat", abych zbytečně "nenadužíval" lékařskou péči, když jsem nevystudoval lékařskou fakultu, jako on?  Podle toho, co pan Pafko píše, bych soudil, že má s úplatky asi jisté zkušenosti.    

kája 5.1.2010 20:25

Re: Trestný čin uplácení

úplatek je, když někdo něco požaduje a chce mít přednostní péči, lepší péči, protože to jeho zdravotní přerozdělovna nechce platit. Když dá někdo pozornost( kávu, láhev, bonbonieru, kytku..) po ukončení léčby, tak to úplatek není.   Souhlasím s Vámi, že je potřeba více trhu- ale to by musel mít smlouvu s pojiš'tovnou pacient a ne ambulantní lékař. Smlouvu s pojišťovnou taky nemá automechanik, ale majitel auta. Koukněte fakt na www.zdn.cz a uvidíte, jak to personálně u nás vypadá, že pomalu nebude komu ani ty kytičky a láhvinky dávat.Socialismus ve zdravotnictví je poslední relokt, co zde ještě po 20 letech zůstal.

Fafa 5.1.2010 20:47

Re: Trestný čin uplácení

Petre, dobre, je patek pozde odpoledne a konci mi ordinacni hodiny. Zavola mi muj pacient, ktery bydli asi dve hodiny daleko a pozada mne, jestli by nemohl prijit na kontrolu nebo ambulantni vykon v sobotu dopoledne, protoze pristi tyden se mu to z pracovnich duvodu nehodi. Co navrhujete?

K te regulaci. Pokud napriklad potrebujete pravidelna mereni krevniho tlaku, tak muzete chodit velmi casto do ambulance a platit regulacni poplatek nebo si muzete poridit domaci tonometr, tlak si merit denne sam a regulacni poplatek platit pri podstatne mene castych navstevach ordinace.   

mp 5.1.2010 19:16

v jednom bodě se mýlíte, pane profesore

a to v tom, že operaci, vyšetření, porod nelze dělat jinak u platícího a jinak u neplatícího; vždyť přeci víte, že spousta věcí se dá, lege artis, udělat několika způsoby; zjednodušený příklad pro laiky: když přijde pacient, že jej bolí za krkem, dostane a) léky proti bolesti b) poukaz na RHB c) poukaz do lázní; všechny postupy jsou správně, zdůvodnitelné a lege artis nenapadnutelné, ale vzhledem k limitu pojišťovny (řekněme 50 poukazů na lázně do roka) komupak je praktik asi dá? jinými slovy: úplatkem se získává čas a pozornost lékaře; stejně tak je tomu i při jiných postupech; závěr je ovšem stejný - celý problém by snadno vyřešila možnost nadstandardu a celý problém je jen a pouze politický

Kuchl 5.1.2010 18:15

Absurdní politizace zdravotnictví

je doménou dnešního vedení socdem. . Věci se neřeší , ale politizují . Intenzivně po nástupu dr.Rátha od r. 2006 ! Pokud se nezmění politika - není řešení  . A stačilo by protlačit mezi lid slogan . Když něco chceš , zaplať , byť důchodci a státní pojištěnci jen symbolicky ...

Auditor 5.1.2010 18:24

Re: Absurdní politizace zdravotnictví

Ke sloganu se připojuji a začnu s tím hned.

P 5.1.2010 20:11

Re: Absurdní politizace zdravotnictví

Kde žijete? Dle ústavy má občan nárok na bezplatné zdravotní služby v rámci zdravotního pojištění. Ten systém není žádná dobročinnost, ale občané do toho systému platí. Problém je v tom, že vždy budou potřeby ve zdravotnictví větší než zdroje. Ačkoliv na tento systém mnozí nadávají, pokud to srovnáme s cizinou, nejsme na tom špatně. Tím neříkám, že je není co zlepšovat.

Auditor 5.1.2010 17:36

Děkuji profesoru Pafkovi

Děkuji profesoru Pafkovi. Konečně někdo známý a uznávaný se nebojí dát v tak ožehavé věci “kůži na trh” a fundovaně nazývá věci správnými jmény .Doufám, že se konečně začne něco měnit. Kdo nezažil i mnohaměsíční kalvárii trápení při bolestivém čekání na operaci pro" nedostatek kapacity" či peněz těžko může soudit. Pokud máte našetřeno a je Vám zle, rádi byste dali odměnu komukoliv a raději nad stolem a čestně. Bohužel to nejde, sám jsem byl odmítnut s nabídkou sponzorského daru nemocnici. Kam ,komu a jak dát úplatek jsem nevěděl. Nikdy jsem tuto oblast neovládal ač jsem VŠ a podnikatel.Je to systém trp , drž hubu a čekej až na tebe přijde řada bez ohledu na zdravotní následky z prodlení. Komu to vyhovuje? Komu vyhovuje v zákonech objevovat objevené a parazitovat na tom se jeví zřejmé. Bohužel to jsou v první řadě zákonodárci, tedy poslanci - minimálně hlasovací většina. Sdělte mi někdo jaký mají jiný fundovaný a věrohodný důvod než zištný. Obhajte je někdo kdo jste také čekající a trpící, rád bych znal něco pozitivního než toto co sám vidím. A tito lidé nám vládnou a rozhodují přestože jejich jednání je i v tomto případě možné nazvat hyenizmem. A ani nemám dojem že se jedná o nějaký politický názor. Je to jen lidsky hnusné.Před týdnem mi opět můj ,jindy starostlivý ,praktický lékař kam jsem přišel s trvalou a dlouhou bolestí ,odmítl doporučit rehabilitaci. Překročil limit pojištovny a dostane sankce. Na rozloučenou mi ještě sdělil, že rok 2010 bude ještě horší, pojišťovna nemá peníze. Chci si platit připojištění, zaplatím to rád svým dětem jen mi to musí naše vrchnost povolit. Jeví se, že vrchnost tento problém s nedostupností a rychlostí kvalitní péče nemá a ne proto, že by byli zdravější. A ty lide trp. My, vrchnost ti zamotáme šišku řadou demokratických keců a těžíme ze stavu zmatků a kalných vod.Možná že to řada lidí neví ale v lékové lobby je více peněz než v narkomafii a prostituci dohromady.Nevím, zda se to v této oblasti

Auditor 5.1.2010 17:37

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

něco změní ,ale přál bych si to.

Abraham 5.1.2010 18:03

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Jen k tomu doktorovu překroče limitu. Byl jste měkký.  Dalších možná banálnějších diagnos  po vás pustil, protože byli důraznější.  .

Auditor 5.1.2010 18:16

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Díky za postřeh, vrátím se tam.

Abraham 5.1.2010 18:24

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Ještě jinak. Nechte si "vyjet" váš účet u příslušné pojišťovny. A pokud jste v plusu, tak bych se  u praktického a odborného lékaře neobával, a jejich limity by mě nezajímaly.V lůžkovém zdrav. zařízení tam už pohyb na účtě roste.. A pokus byste byl v minuse, tak jako můj známý( důchodce) , musíte  zajet na MZ

Bianca 6.1.2010 15:06

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Hmmm, Vase predstavy jsou v naprostem rozporu s realitou. V reale totiz Vas ucet u tzv. zdravotni pojistovny nikoho, ale opravdu nikoho nezajima. Ty penize tam totiz ulozeny nemate. Zkuste si situaci  i obratit. Co kdyz potrebujete pomoc lekare a Vas ucet u tzv. ZP je jiz vycerpan? Zreknete se te pomoci a pujdete s timto vedomim v klidu zemrit do ustrani?

Abraham 6.1.2010 15:41

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Pro Bianca.

To, že můj účet u ku př. VZP nikoho nezajímá, máte pravdu. Ovšem, jak jsem napsal jsou povinni vám váš účet "vyjet". A pokud jste dobře četl, tak můj známý ho vyčerpán v podstatě měl ve vztahu k limitu praktického lékaře. Ten by ho samozřejmě tak jako i mě ošetřil a já by jsem ani na to MZ nejel a na místě bych se úkonu dožadoval třeba přes okresní lékařskou komoru, ale on z principu jel na MZ.

pinta 5.1.2010 18:49

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Za co děkujete zrovna jemu?? limity zavedl ráth, politiku do zdraví donesl ráth a pafko dělal ráthovu poradce, má co nejmíň mluvit, klacek na soukromé doktory vytáhl ráth, všecko za kývání pafka

Bianca 6.1.2010 15:11

Re: Děkuji profesoru Pafkovi

Placate nesmysly. Limity a regulace  byly zavedeny davno pred Rathem, politiku do zdravi zavedli jiz soudruzi za byvaleho rezimu, ti soucasni to jen s ochotou prejali  a jeste "vylepsili". Kolik znate tech soukromych doktoru? Ti, ktere totiz za soukrome nejspise povazujete, jsou ve skutecnosti pouhymi zamestnanci tzv. zdravotnich pojistoven, VZP pak najme. Nadto s podstatne mensimi pravy, nez ma opravdovy zamestnanec, chraneny zakonikem prace. Tzv. soukromy lekar neni chranen prakticky nicim.

huhu 5.1.2010 16:47

souhlas

pane profesore, dnes píšete dobře, myslím si totéž co vy.

Přirozené ekonomické zákony působí i ve vztahu zákazníků k péči o vlastní zdraví. A pokud systém zdravotní péče tohle nerespektuje, prosadí se tyto ekonomické zákony samy - černým trhem s "nedostakovými" léky a péčí, úplatky, protekcí a dalšími jevy, které tak bují v každém systému založeném na socialismu a potření trhu, a nejen ve zdravotnictví.

janoryna 5.1.2010 16:30

čechům úplatky vadí jen tehdy,

když je někdo předejde větším úplatkem nebo peníze strčí nesprávnému. jinak to považují za běžnou část života tak jako jinde na balkáně. proto lze neustále žvanit o boji s korupcí, ale dovopravdy to nikoho ani nenapadne. každý jednou bude něco potřebovat...