25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Úplatky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Tomáš 5.1.2010 7:33

Socialistický blok - "Zdraví není zboží"

je neprůstřelný, levice to shodí ze stolu stejně jako by shodila ze stolu 30 Kč kdyby mohla. Takže zdraví bude nadále zboží tajně přes úplatky a to je "v pořádku".

karel 5.1.2010 9:38

Re: Socialistický blok - "Zdraví není zboží"

ano, jenže prof. P. je právě stoupencem tohoto socialistického bloku, poradce rátha a jiných, takže proto je to  u něho ničem, posledně řešil sběr starého železa, tito lidé vidí do všeho, asi jenom proto, kolik toho mají odoperováno

Květoslav 5.1.2010 9:41

Re: Socialistický blok - "Zdraví není zboží"

Zdraví skutečně není zboží - nedá se koupit. Ovšem lékaři neprodávají zdraví. Prodávají léčebné zákroky či léky, a to už zboží je. Možnost připlatit si na lepší zákrok či lepší lék ve svém konečném důsledku zlevní ceny, protože zvýší výrobu (a tedy ji racionalizuje).

Zeměžluč 5.1.2010 7:31

druhá strana mince

Při vší úctě k autorovi, u tohoto, ale i dalších článků, které se týkají této problematiky pořád nevidím pohled na druhou stranu, tj. jak je to s náklady na zdravotní péči celkově? Ví to někdo, přemýšlí o tom z diskutujících  někdo? Jak se tvoří ceny zákroků a jak jsou ze strany plátců, tj. pojišťoven kontrolovány? Co stojí na vyšetření imunity (údajně) 17000 Kč, jak to, že vyšetření na CT stojí (údajně) 35000 Kč? Při všem okouzlení tou nádhernou technikou, která určitě představuje pokrok v medicíně, umí to někdo zdůvodnit?(tedy vypočítat). Jsou tyto prostředky úměrně rozšířeny, nejsou někde přetíženy a jinde nevyužity? Jsou outsorsingem zajišťované služby externími firmami pro nemocnice levnější než služby, které by si nemocnice dělala ve vlastní režii? Není tam prostor pro řadu tunýlků, jako ostatně všude jinde? Pořád jen stesky na malý příliv peněz do zdrav. systému, které jsou tam odváděny státem na základě solidárního modelu zdr. péče a pořád přemýšlení, jak je navýšit, jak se dostat ještě i do privátních kapes pacientů. Těch otázek by bylo ještě pár, ale na diskuzi o nich hledej jak hledej nenarazíš. Většinou jenom kecy. Dál je nutno se připravovat na větu : "bohužel pane vaše pojistka tento druh léčby neobsahuje" kterou budeme slýchat až bude zdr. péče správně zprivatizována. Těšme se proto všichni společně i pacienti i lékaři.

Pavla B. 5.1.2010 9:25

Re: druhá strana mince

To je užitečná otázka, ale zase na druhou stranu musím říct, že mě překvapuje láce některých laboratorních vyšetření. Např. stanovaní glykovaného hemoglobinu se dělá chromatograficky a pojišťovna za něj platí jen 120 Kč. Ještě levnější je např. stanovení krevní glukózy, cholesterolu, kreatininu, řádově desítky Kč za vyšetření. Já vím, že jsou to rutinní věci, které se dělají v obrovských kvantech, ale když vezmu v úvahu jen cenu chemikálií, tak mi to přijde dost levné.

Ceně "vyšetení imunity" (i když netuším, co přesně tento pojem obnáší) se nedivím - obecně jakékoliv biologické stanovení je velmi drahé a pokud by šlo o nějaku proceduru dělanou individuálně "na míru" pacientovi, tak mě 17.000 Kč nepřekvapuje...

Ještě bych se ráda vyjádřila k vaší představě o privátním pojištění - tzn. "bohužel pane vaše pojistka tento druh léčby neobsahuje" . Totiž moje představa je úplně jiná: ráda bych si platila pojistku ve výši tolik a tolik Kč ročně se spoluúčastí tolik a tolik Kč do celkové ceny léčení tolik a tolik ročně  - například budu platit 50.000 Kč ročně, spoluúčast 200.000 Kč a pojišťovna mi za to zaplatí léčení v ceně do 5 mil. ročně - přečemž ji ovšem vůbec nesmí zajímat, na jaký druh léčení budu pojistku čerpat - s výjimkou kosmetických zákroků....

Bedzyk 5.1.2010 9:51

Re: druhá strana mince

no, víte jak se na tohle u nás těší celá řada právníků?

P. Boublíková 5.1.2010 10:56

Re: druhá strana mince

Jakože budou tvrdit například, že umělý kloub nebo operace nádoru je kosmetický zákrok? Anebo jak se dá pojistka definovaná čistě jako "peněžní tok" zpochybnit?

Zeměžluč 5.1.2010 11:52

Re: druhá strana mince

K tomu není opravdu co dodat. Máte pravdu, musíme si spořit na penzi, lékařskou péči, studium dětí, bydlení a ještě bychom měli dělat do 70 let. Soukromé penzijní fondy by pak mohl někdo vytunelovat, zdravotnictví zprivatizovat (a z nemocnic nadělat akciovky) a protože hledat zaměstnání po dosažení 60-tky v Čecháh je pošetilost, můžeme spáchat společnou sebevraždu. Jinak se těším na pády 65-letých pokrývačů střech a 70-ti letých zedníků z lešení, doufám, že budou mít dostatečně vysokou pojistku, asi jako Vy aby jim vyšlo na plastiku až jim budou zpravovat držku rozbitou o beton.Už taky vydím ty prodavačky ze supermarketů a pokladní - což je tak asi při našem pracovním trhu nejlepší zaměstnání jak si pořídí pojistku, kterrá zahrnuje i silikonové implantáty, aby mohly až je vyrazí z práce jít tančit k tyči. Jen abyste se v těch představách nepletla, píšete z pozice zdravého člověka, ale u soukromých pojišťoven viz USA se Vám s jakýmkoliv chronickým onemocněním(existuje studie která dokazuje, jak vysoká je promořenost východoevropské populace chronickými onemocněními) snižuje "rating" a pojišťovna s vámi třeba pojistku ani neuzavře. No a jinak, ať vám to vydrží dlouho tedy ten optimismus, že dokážete všechny tyto náklady hradit a připočíjte si k tomu pěknou hypotéku a leasing na auto, ale nezačněte šetřit, protože to byste ohrozila hospodářský růst. Viz Německo, kde CDU vykládala před předminulými volbami, že se má každý statrat o sebe a když začali lidi spořit (stylem viz výše), ekonomové to nazvali "Angstsparen" a řvali, že to omezuje spotřebu.

Pavla B. 5.1.2010 13:47

Re: druhá strana mince

Vy jste zřejmě pesimista z povolání:-)

Mimochodem nepíšu tak zcela z pozice zdravého člověka a rizika zvedení komerčního pojištění zejména pro chronické pacienty si uvědomuju moc dobře, ale to je vedlejší.

Uvědomujete si ale vy, že momentálně máme sice dokonce ústavně zakotvené právo na bezplatnou zdravotní péči, což je ovšem cár paíru (viz např. doplatky za léky, placená stomatologická péče atd.) - ale ve skutečnosti nemáme defnovaný nárok vlastně na nic? Jakýkoliv lékařský úkon či lék  nevo zdravotní pomůcku může pojišťovna (zpravidla z důvodu vysoké ceny) vyřadit z pojistného plánu a jako pacoš se pak můžete jít klouzat.

Pavel - 5.1.2010 7:24

Psal to opravdu PAVKO ? Odpurce změn za podporu Ratha a ČSSD ?????

Jen by mne zajímalo co na jeho dnešní psaní říkají jeho tety z Rokycan .  Já mám takový pocit, že to co  někdo říká dvacet let, tak kapacity na to přijdou teprve tehdy až dojdou prachy pro jejich výpllaty. A bude hůř.  Vše kteří bojují proti 30,- kačce to dojde. Všem kteří bojují za navyšování mezd a lidí ve státní sprívě to také dojde. !  Ale to už bude hůř a bše se prožere.

Kresinka 5.1.2010 4:05

už dlouho si myslím,

že by si každý měl mít možnost střádat na svém zdravotním účtu peníze pro potřebu příštího využití. Tvrdila jsem to v dobách, kdy jsem měla možnost něco ukládat, dnes by mi to šlo asi těžko, ale i tak bych se snažila. Z té sumy by si pak mohl uhradit to, o čem by sám rozhodl - chcete-li tak lepší endoprotézu, ale i deažší zubařské úkony atd. Starší člověk by si třeba rozmyslel, jestli jet na Kanáry, nebo ty prachy věnovat na zdraví. Samozřejmě nevyčerpané peníze by po něm dědicové nesměli rozfofrovat, ale použít je zase jen ve zdravotnictví. Abych se tu nerozkecávala: tady ta možnost komerčního ukládání by bylo to nejsnažší, ale řada je právě na lékařích, potažmo na ministerstvu, něco takového snad chtěl p. Julínekm ale začal chudák nešikovně

Fafa 5.1.2010 4:28

Kresinko

tu moznost si stradat uz prece mame uz ted. Takze jedinym rozdilem by bylo zrejme danove zvyhodneni tohoto uctu. Ale pravda, pro zmenu by se ty penize zdanily jako legalni prijem zdravotniku.

Kresinka 5.1.2010 4:50

Re: Kresinko

dtřádat můžete, nemůžete ovšem použít

BOMBON 5.1.2010 7:19

Re: už dlouho si myslím,

a nebylo by proste nejlepsi, kdyby se do zdravotnictvi stat prestal plest? krome toho, ze system zivi uredniky (od ministerstva pres kraje az po byrokraty ve zdravotnich zarizenich, kteri vykazuji pro ty nahore), proste stat deformuje to, co je prirozene - mas problem=potrebujes sluzbu=zaplatis....

Jenda 5.1.2010 16:53

Re: už dlouho si myslím,

Problem je v tom, ze u zdravotnictvi obcas nezaplatis=zemres. A to, ac by to bylo v poradku, je v soucasne dobe nepruchodne. On je obrovsky problem uz jenom kdyz by mel nekdo kdo plati dostat lepsi pokoj nez nekdo kdo nikdy nezaplatil ani halir a nechava se vydrzovat statem.

Fafa 5.1.2010 2:30

Ypsilone, rad Vas tady vidim zpatky

Bude primář za tučný peníz operovat "banální slepáky" a nezkušení mladí lekaři se budou učit provádět složité zákroky na pacientech s jen základním pojištěním?

Ano. Ten dnesni primar to ovsem bude delat v soukrome praxi. A mladsi doktory bude hlidat docent nebo profesor v uviversitni nemocnici. A je na pojistencich, jestli chteji profesorovi nabidnout takove podminky (a tady nemluvim o financich), aby z university neutikal do soukrome nemocnice.

Ypsilon 5.1.2010 3:07

Re: Ypsilone, rad Vas tady vidim zpatky

Mno, jste z oboru, já jsem laik, ale mám nepříjemný pocit, že jste doost optimistický. Nejde asi ani tak o toho "profesora".  Pokud dostane jen trochu slušné podmínky, bude mnohý rád fungovat ve fakultce, protože je to "vědecky sladké". Problém vidím spíěš u těch mlaďochů. Tady je teď systém získání 1.atestace v takovém stavu, že je to dost děs (jednoho čerstvého MUDRa mám v širším příbuzenstvu a nemám pocit, že si vymýšlí).

Fafa 5.1.2010 3:23

Re: Ypsilone, rad Vas tady vidim zpatky

Asi nevymysli, ten tzv. system aetstaci v Cesku je zcela tragicky a naprosto nedomysleny.

lucinapes 5.1.2010 11:08

Re: Ypsilone, rad Vas tady vidim zpatky

a znechutí mladé lékaře natolik, že hned po atestaci prchají za hranice všedních dnů.

Fafa 5.1.2010 12:58

Re: Ypsilone, rad Vas tady vidim zpatky

Lucino, cynik  by dodal: "A jdou delat pro nas."

Kde jinde bych se dobral interna, ktery ma MD/PhD a H-index nekde kolem 15. No ale kdyz ho na Karlaku nechteli zamestnat na normalni smlouvu, tak je pak zabavne, kdyz se na mne jeho byvaly sef zlobi, ze mu pretahuju lidi.

w4c 5.1.2010 1:43

a proč s tím sakra někdo nic neudělá?

když to jde v Německu, proč ne u nás? že by někdo přišel o příjem?

BOMBON 5.1.2010 7:22

Re: a proč s tím sakra někdo nic neudělá?

jako ze by lidem nekdo rekl, ze si za svuj zivot a zdravi odpovidaji sami? a ze tu odpovednost nesou dokonce se vsemi financnimi dusledky?? zblaznil jste se? nas stat ve sve moudrosti a velikosti pecuje o blaho svych obcanu i kdyby je pri tom mel zabit... :-(

lucinapes 5.1.2010 11:06

Re: a proč s tím sakra někdo nic neudělá?

Možná by neškodilo, kdyby bylo natvrdo řečeno, že povinné pojištění nezahrnuje banality, ale jen nákladné výkony a léčení, které by si jinak nemohli pojištěnci dovolit. Většině majitelů psů nevadí platit dost podstatné částky u vetíka třeba jen za povinné očkování.

BOMBON 5.1.2010 13:13

Re: a proč s tím sakra někdo nic neudělá?

no, mozna by neskodilo povinne pojisteni zrusit...

tohle dohadovani a vysvetlovani, na co ma jeden pravo za penize "vsech" (= v zasade nekoho jineho) je opravdu nesmyslne...

Ypsilon 5.1.2010 1:38

Pan profesor neříká vše

"Všichni ale víme, že vlastní výkon, například odstranění plíce, mandlí či porod, nelze jiným způsobem provést pacientovi platícímu všeobecné pojištění a jiným způsobem tomu, kdo je připojištěn". S tím je možno souhlasit, jenže i operace žlučníku se často dá provést laparoskopicky či "klasicky"....Bude primář za tučný peníz operovat "banální slepáky" a nezkušení mladí lekaři se budou učit provádět složité zákroky na pacientech s jen základním pojištěním?

Před několika lety jsem ležel na ortopedii na pokoji s pánem, který měl imlantovánu jakousi speciální (a tedy dost drahou endoprotézu). Byl to obyčejný švec odkudsi od Chrudimi asi 50 letý. Tvrdil, že kyčelní kloub měl zdeformovaný už od dětství. Speciální typ endoprotézy mu voperovali, protože obyčejný typ by jeho problémy nevyřešil. Na doplatek mnoha desítek tisíc korun by zřejmě těžko sehnal peníze, byl v už léta v částečném ID. Pokud by pojišťovna proplácela jen nejlevnější typ endoprotézy, měl by smolku, zbytek života by strávil pojídáním analgetik, se stále omezenější hybností...., případně pořádáním sbírek. Se speciální endoprotézou plánoval návrat do práce a lékaři to viděli jako zcela reálné. Co s tím?

Fafa 5.1.2010 2:33

Re: Pan profesor neříká vše

Ciste technicka - pokud pacient skutecne potreboval specialni endoprotezu, protoze bezna by problem nevyresila, tak by pojistovna aspon teoreticky mela proplatit tu specialni. Problem je samozrejme v detailech; nevyresila podle nazoru chirurga nebo podle nazoru revizniho doktora pojistovny.  Film U pokladny stal je pro tyhle situace zcela nutnou studijni pomuckou. :-) 

Ypsilon 5.1.2010 2:58

Fafo,

velice rád Vás v novém roce zase "vidím". Zatím v kotlince tu více tu méně rozhodoval názor operatéra, co je nutné použít .

Já se veeelmi obávám, že by se tenhle film stal základní učební pomůckou....a to možná ještě  jen jako "říkánky pro děti", "realistický román" by byl jinší kafe ;-)

BOMBON 5.1.2010 7:39

Re: Pan profesor neříká vše

no a v cem vidite problem, ypsilone?

v tom, ze onen svec nekomu nacpal penize, aby mel neco co mu opravdu pomuze? ja bych to udelal taky. nebo ze si i obycejneho sevce vzal nekdo jako vyzvu a "vybehal" mu to zadara? mohl mit stesti... obcas i v takovem systemu jako je nas najdete leciciho doktora, kteremu neni jedno, jak leci a blahove se snazi dat sve praci smysl... nebo vam vadi, ze nejsou uplne jasne podminky, za jakych muzete dostat (resp. kdy nemuzete dostat) ono "extra"? urednik ministerstva ci pojistovny vas jiste bryskne poukaze na spoustu neprehlednych tabulek a metodik, ve kterych se sice prakticky nikdo nevyzna, ale ktere jsou verejne pristupne a ktere formalne naplnuji pozadavek transparentnosti...:-/

stejne je zarazejici, jak prakticky kazdy nadava na veci, ktere by se jednoduse daly vyresit tim, ze by je stat neresil... ale temer nikdo o tomto reseni nechce ani slyset.... a nas*anost stoupa....

lucinapes 5.1.2010 11:01

Re: Pan profesor neříká vše

mám vynikající lékařku-odbornici v soukromé ordinaci, která má smlouvu s mojí pojišťovnou (ne VZP), a jsem naprosto spokojená, přístup je téměř jako k vlastní, běžně sestra čekajícím (nikdy ne příliš dlouho) pacoušům nabídne na výběr kávu nebo čaj, nebo aspoň vodu s rozpustným vitaminem - ani za to jsem neplatila extra - platím standard 30,- a za léky, které vydává sestra na předpis pí Dr, případně platím za infuzi nebo inhalaci. Dokonce si můžu vzít do čekárny psa (privátní kanisterapeutičku Lůcu), kterou čekající pacouši k vzájemné spokojenosti hladí téměř k vyhlazení. Jsem dnešním zdravotnictvím nadšená, prostonala jsem posledné léta bolševiků a opravdu mám srovnání, možná mám taky štěstí, ale pokud by se mi někde nelíbilo, můžu jít jinam. Asi to bude problém u zubařů, ale i tam jsme zabezpečeni, takže - pohoda.

BOMBON 5.1.2010 13:09

Re: Pan profesor neříká vše

no, nikdy jsem nikde nenapsal, ze takovi lekari nejsou, takze predpokladam, ze nejsme ve sporu...

problem je v tom, ze stavajici system takovyto pristup lekaru nepodporuje a podporovat nemuze. a o tom je i clanek, i muj komentar k nemu