16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
karel 29.12.2007 15:19

Re: poplatky nikoho nezahubí

Pochybuji o tve inteligenci. Ty si mysliš že se penziste radi vali po nemocnicich. Co ja  vim tak z nemocnice každy utika. Kdyby se chtěl penzista valet tak něco ukrade a pujde se valet do kriminalu kde bude o něj dobře postarano.

Kajan 29.12.2007 12:54

Poplatky ve prospěch lékařů a nikoliv systému, je prostě jedno velké Julínkovo a lékařské svinstvo !!! Dzp.

Fafa 29.12.2007 14:38

Kajane:

co je podle Vas ten "system"? Ja jsem se naivne domnival, ze treba doktori a lekarnici jsou soucasti zdravotnickeho systemu.

Dlabáček 29.12.2007 12:10

zdravotnictví - bezedná díra

Je velmi jednoduché odvolávat se na trvalé placení zdravotního pojištění a přitom se dožadovat posledních výdobytků lékařské vědy. Zde je nejdřív nutno si ujasnit zda dávka na zdravotní pojištění odpovídá tomu poslednímu co bylo objeveno. Nikdo z politické reprezentace nedokázal říci že naše společnost ať se opíjí rohlíkem o úspěšnosti jak chce tak na nejvyšší úroveň která by byla průměrnou péčí prostě nemáme. Nemá na to žádná ekonomika na světě. V jádru nejsem proti poplatkům které by byly zhruba na úrovni v průměru dvou chřipek za rok. To nikoho nezrujnuje. Jsem proti okrádání chronicky nemocných kteří jsou trvale na udržovacích lécích a ti se nedoplatí. Pokud se chci léčit nemám nic proti tomu zaplatit poplatek za to že léčba bude vykazovat pokrok. Zde je vše OK. Jakmile jenom platím a můj stav se nijak nemění tak si připadám jako oškubávaná kavka. Lékař se vymlouvá že může předepsat 3 balení jednoho léku to znamená že po dobrání předepsaného musím platit opět. Tak proč nemohou výrobci dávat do balení více dávek. Mně by se prodloužil interval návštěv a tím i méně poplatků. Při pohledu s odstupem by ideálem pro náš "systém" bylo balení s jednou pilulkou. To už opravdu skoro patří do rubriky černého humoru.

Wesley Jackson 29.12.2007 11:41

O cenách ve zdravotnictví

Pojďme se společně podívat na opravdu konkrétní údaje o cenách ve zdravotnictví. Ty jsou opravdu dobrým obrázkem toho, jak celá společnost k této problematice přistupuje. Úvodem určité zjednodušení. Obrovské problémy ordinací, nemocnic jsou způsobeny tím, že dejme tomu určitá operace stojí určitou reálnou cenu. Stržení nehtu 100 Kč. Pojiš´tovna zaplatí 75 Kč a všichni se tváří, že byla zaplacena ona reálná stovka. A zde začíná ono začarované kolo našeho zdravotnictví. Nyní konkrétně. Dle sazebníku chirurgických výkonů, který pro nezasvěcené funguje léta bez jakékoliv reálné korekce vstupů, výstupů, je ohodbocena režie operačního sálu asi na 2,90 Kč za minutu práce, pojiš´tovna je ochoná navýšit tuto částku na 3,10Kč. Z podnětu Chirurgické společnosti byly vyčísleny opravdu reálné průměrné náklady na minutu práce chirurgického sálu na cca 34 Kč. Co k tomu dodat. Bohužel, tato cenová fraška patří do základního zadání a doktríně českého zdravotnictví jak pro pravici tak pro levici.Proto jsou záměrně všichni uváděni v onu sladkou nevědomost co kolik opravdu stojí a dnes a denně slyšíme, kolik to že miliard mizí v černé díře jménem zdravotnictví. Ani čaroděj by situaci nezvládl. Farmaceutické firmy, dodavatelé zdravotnického materiálu si nechávají platit od počátku ve světových cenách a hlavně tady nefungují z lásky k trpícímu bližnímu. To je tvrdý obchod. proto musíme vzít někde jinde a šplápnout cenám na krk jinak. Z toho vyplývají  hrůzy jako to , že farmaceutická dostane zaplaceno, ale například chirurg dostane za svou práci hodinovou mzdu na úrovni kopáče kanálů/nic proti nim, někdo to dělat musí/.jaká jsou řešení? Hlavně si přestat lhát do vlastní kapsy, přestat hrát na falešnou českou notu, že jedině my to vyřešíme. I u nás fungoval před rokem 48 systém, jenž funguje v několika modifikacích i nyní/ Francie,Rakousko/. Jak je zajímavé, že Francie, jenž byla dlouhá léta v plénu socialistů, má vyspělý pokladenský systém, kterému NHS v Británii léta kouká na záda? 

jinec 29.12.2007 12:19

Re: O cenách ve zdravotnictví

A přidejme druhé téma - zdravotní zařízení je schopno poskytnout i služby mimo rámec základní zdravotní péče o kterou by byl zájem, ale nemůže tak činit, neboť nesmí přijmou platbu za poskutnutou službu. Co mám na mysli? Nedávno se musela moje matka ve věku 76 let podrobit chirurgickému zákroku v narkóze. Po 5 dnech pobytu v nemocnici byl zákrok ze zdravotního hlediska zhojen, ovšem její stav vyžadoval ještě určitou rekonvalescenci, neboť bydlí sama ve 3.patře v domě bez výtahu a 5.dnů po narkóze by nebyla schopna se o sebe plně postarat. Měl jsem na výběr - buďto si vezmu týden dovolené já nebo moje žena a o matku se po propuštění z nemocnice postarat. Obě varianty přinášejí nemálo komplikací a mají i svoje ekonomické náklady. Jevilo se nejschůdnější zaplatit jí ještě několikadenní pobyt v nemocnici, kde by pro ni byla zajištěna strava, nocleh a základní rekonvalescence. Jelikož jsem byl ochoten tento pobyt plně uhradit, očekával jsem, že nebude problém se s nemocnicí dohodnout - snad je pro ně každá koruna navíc dobrá. Jenže ouha. Nemocnice nesmí od pacientů brát poplatek za pobyt v zařízení. Takže bylo na zvážení, jestli nějakou částku nenabídnout panu primáři, snad by to nějak zařídil, aby mohla ještě nějaký ten den v nemocnici setrvat nebo hledat privátní pečovatelku. Obojí bylo z ekonomického (ale i praktického) hlediska výhodnější než čerpat vlastní dovolenou. Co myslíte, jak jsem postupoval?

strejda 29.12.2007 13:12

Re: Re: O cenách ve zdravotnictví

Na kolik vyšel den v nemocnici?

wesley Jackson 29.12.2007 14:53

Re: Re: O cenách ve zdravotnictví

Rád bych Vám odpověděl na položené otázky. Především je nutné poznamenat , že Vaše maminka ležela po chirurgickém zákroku na lůžku akutní chirurgické péče, byť po výkonu plánovaném. Po každém chirurgickém zákroku je na takovém lůžku zajištěna péče jenom po určitou dobu. Komplexní rekonvalescenci po každém zákroku není možné na tomto lůžku poskytnout hlavně také proto, že na toto lůžko čeká další pacient- čekatel na operaci. Situace Vámi popisovaná spadá do kompetence lůžek například rehabilitačního oddělení či lůžek následné péče či LDN. Nemá smysl rozebírat, jak napjatá je lůžková kapacita těchto oddělení při žalostných úhradách od pojišťoven.   Nejde tedy jenom o problém úhrady, ale o princip. Pokud má oddělení fungovat, není možné tyto spíše sociální záležitosti řešit prodloužením hospitalizace na akutním lůžku, byť za úhradu a hlavně již nespadají do problematiky chirurgie.Možná překvapující, ale je to tak. V každé slušné nemocnici funguje tzv. sociální sestra či pracovník. Ten se uvedenými problémy zabývá, nabídne řešení. Má kontakty na pečovatelskou službu, charitu. Může s dostatečným předstihem vše po dohodě zajistit. Musíme si pomalu zvykat na to, že mnoho věcí za nás již nikdo nevyřeší a je třeba i v rodině při uváděné situaci plánovat s předstihem. Akutní lůžka jsou všude ve světě ceněna nad zlato/ u nás to tak bohužel stále není/. To , co Vy uvádite jako 5 dnů hospitalizace u nás na akutním lůžku, jsou tři dny v  Německu  a 1,5 dne v USA.Buďte si jistý, že prodloužení takové hospitalizace by byl sakra drahý hotel. Zdravím.      

jinec 29.12.2007 20:24

Re: Re: Re: O cenách ve zdravotnictví

Nemám důvod s Vámi nesouhlasit a pokud jde o ten drahý hotel, nevím, proč by nemohly (v normálně fungujícím pojistném systému) zdravotní pojišťovny nabízet dobrovolné připojištění, ze kterého by si pacient tento "hotel" uhradil. nemám problém s tím, abych svým rodičům případně toto připojištění platil nebo na ně přispíval.

Fafa 29.12.2007 15:05

Jince,

naprosty souhlas. Sand jenom s dodatkem, ze nabizet castku panu primari neni postupem zkuseneho insidera. Insider by panu primari nabizel protisluzby.  

Autor 29.12.2007 14:08

Re: O cenách ve zdravotnictví

Dekuji za doplneni. Nejsem lekar a nemam ani jinak po ruce konkretni udaje. Me zavery jsou pouze domyslenim obecne ekonomicke teorie pro konkretni pripad zdravotnictvi. Bylo by myslim hodne poucne, kdybyste sve znalosti sepsal do podoby nejakeho clanku.

jinec 29.12.2007 14:35

Re: Re: O cenách ve zdravotnictví

článek by nestačil - to by musel být seriál. Jen namátkou "Jak řešit bolesti v zádech". Běžný postup = pacient jde k praktickému lékaři, ten ho odešle na vyšetření k ortopedovi, který pro jistotu nechá udělat i CT páteře u neurologa. Pacient se vrací s výsledky k praktickému lékaři a ten mu předepíše rehabilitaci. Pacient přijde s receptem na rehabilitaci, ale tam mají od VZP limitovaný objem výonů, takže ho mohou léčit až v dalším měsíci, tedy za 3 týdny. Pacienta však záda bolí dnes, tak se vrací k praktickému lékaři a ten mu předepíše tišící medikamenty a raději napíše i týden pracovní neschopnosti. Medikamenty sice utlimí bolest, ale její příčinu neodstraní. Po třech týdnech se pacient konečně dostaví na rehabilitaci, ale jeho recept platný 7 dnů mezitím propadl, takže musí zpět k praktickému lékaři pro nový recept. Nebude nijak vyjímečné, pokud praktický lékař nechá pro jistotu zopakovat to vyšetření u ortopeda a když vše dobře dopadne bude možná za několik dalších dnů pacient zbaven bolesti v zádech. Kolik odčerpal ze zdrojů na zdravotní péče ho samozřejmě nezajímá a již vůbec si neuvědomuje, že možná stočilo pravidelně cvičit a ta záda by ho vůbec nebolela. A pak prý se u nás neplýtvá se zdravotní péčí!!!!!! 

jarda 29.12.2007 16:59

Re: O cenách ve zdravotnictví

Vy zřejmě nejste ten špatně placený chirurg, že ?

Wesley Jackson 29.12.2007 18:51

Re: Re: O cenách ve zdravotnictví

Vážený Jardo, to jak jsem placený Vám ihned nastíním: Mám 15 let praxe včetně Ph.D., zahraniční pobyt, jsem vedoucím lékařem oddělení kliniky,vedoucím lékařem ve službách.K normální pracovní  době mám každý měsíc 5 služeb, což obnáší kolem 100 hodin práce k běžnému fondu pracovní doby/ 4 či 3 všední dny, jeden či dva dny víkendové/ Jen tak pro osvěžení - služba znamená, že ve středu přijdu ráno v 7h00 do práce, operuji, v 16h00 nastoupím do služby, třeba opět operuji a v noci spím sotvadvě hodiny a druhý den v 7h00 referuji co jsem udělal a v opět na sál, domů odcházím když mám štěstí kolem 16h00. Můj průměrný měsíční hrubý! hodinový příjem je bratru 157 Kč/h včetně oněch 100 hodin navíc. Pokud to vezmeme na čistý příjem i se službami je to necelých 30.000 Kč. Co vy na to ? 

MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 11:10

IMHO

Mohl by mi někdo napsat, co ztnamená zkratka IMHO ?

ožralý kelt 29.12.2007 11:29

Re: IMHO

IMHO = in my humble opinion, dle mého skromného názoru

MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 11:33

Re: Re: IMHO

ach díky, kelte :-)) R^R^

baci 29.12.2007 10:47

ještě doplněk

Celým systém by měl být doplněn"bonus-malus"systémem.Když pečuješ o své zdraví platíš mín když třeba kouříš platíš víc.Tohle je třeba ve Švýcarsku a překvapila mně důslednost kontroly.

strejda 29.12.2007 11:17

Re: ještě doplněk

Tohle řekněte senátoru Kuberovi. Co je více? Zdraví nebo svoboda? Svoboda. Tak si zapalte na uklidnění (kuřáci zase ušetří důchody). Ovšem rozum Švýcarů jsme nikdy neměli, nemáme a také nebudeme mít:

MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 11:22

Re: Re: ještě doplněk

no ale to ani ementál.Stejně tak oni nemají rozum náš, ani slivovici.

strejda 29.12.2007 13:08

Re: Re: Re: ještě doplněk

Slivovice (lepší je barack pálinka) se dá koupit za pár franků. Rozum ale ne. Směnná hodnota českého rozumu je nevysoká, ba ani ty zlaté ručičky nemají velkou hodnotu. Nejsmutnější je, když Čech pochytí rozum (jsme učenlivý), tak odejde. Od roku 1946 to trvá stále, ani rok 1989 to nezastavil.

JJ 1.1.2008 3:44

Re: ještě doplněk

Proč to omezovat na kouření?

Malus na toho, kdo jezdí autem, necvičí (zdravě), pije alkohol, chodí pozdě spát, je těhotný, nečistí si zuby a nemyje si ruce a chodí do práce. A kdyby měl mít třeba postižené dítě? Ať má malus alespoň 400%!

Bonus naopak tomu, kdo chodí denně na mírné procházky, mírně posiluje pod odborným dohledem, přechází ulice na přechodech pro chodce, požívá správnou výživu a nechodí do práce, kde je vždy nějaké riziko úrazu nebo nákazy a tím i nadměrného čerpání peněz ze systému.

baci 29.12.2007 10:43

něco by tu bylo

jedno řešení by snad bylo.Stačí se podívat na zdejší zdravotnický systém před rokem 1948,který úspěšně převzaly okolni země např Rakousko.Byla to jistá obdoba pokladenského systému.Jednou za čtvrt Roku jste dostal od lékaře fakturu a zaplatil ji potom jste šel s fakturou na pojištovnu,která Vám celé nebo část proplatila.Byla to znamenitá kontrola vykázáných výkonů od lékaře či zdravotního zařízení.Dále to sloužilo i jako socialní sit-velikost vraceného doplatku se řídila Vašim příjmem.Zaměstnavatel Vám dával na čtvrt roku poukázku na léčbu v Rakousku to u některých firem platí i pro celou rodinu-další možný regulační system.Bohužel zákon z roku 1951 to všechno smetl a dodnes straší v hlavách pacientů a najmě politiků.Zdejší zdravotnictně socialní system vycházející z Albert Nedvědova systemu,byl tehdy nejvyspělejší v střední Evropě.Jenže na tento system nepřístoupí pacienti.lékaři a politici o ministerstvu ani nemluvě.

Orlicý 29.12.2007 9:38

Mnoho slov, řešení žádné.

Vážený pane, slova Vám nechybí, s obsahem článku lze ve většině souhlasit. Ale konkrétní řešení mně jaksi chybí. A když ho nevíte, tak raději nepište !

MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 9:40

Re: Mnoho slov, řešení žádné.

není přeci třeba, jak se ale všeobacně často žádá, aby ten, kdo poukazuje na něco špatného, musel hned sám přijít s řešením.

badaxe 29.12.2007 10:00

Re: Re: Mnoho slov, řešení žádné.

Myslím že k "poukázání " není třeba tolika slov, tohle je sice pravda, navíc dobře známá, ale článek uje spíš exhibicí autora než čímkoli jiným. Poukazovat na známou věc je jistě správné, nicméně by tak mělo být činěno způsobem buď krátkým, nebo zajímavým, ani jedno jsem v článku nenalezl.

Osobně si myslím že řešení samozřejmě existuje, je jím jasné určení "základní péče" tedy toho co pacient dostane vždy a za všech okolností (jde o zachování života a zdraví) a v souvislosti s tím pak i kontrola účtů ve zdravotní pojišťovně, pokud nečerpám vzniká (celkem logicky) přebytek, který pak mohu v případě nemoci využít třeba k tomu abych si pořídil nadstandard (a je jedno zda je jím lepší kyčelní kloub nebo samostatný pokoj) Moc nechápu proč třeba u zubního lékaře to takhle funguje (třeba černá plomba "zadarmo" a lepší za příplatek). V takovém případě je pacient motivován k šetření a tomu aby nevyužíval zdravotnictví zbytečně, je zde totiž vazba na jeho kapsu. Dnes kdy prostě zaplatím chca nechca je naopak logické si "za své prachy co nejvíc užít" a jít k lékaři s "každým prdem". To že jsem se třeba nachladil a potřebuji aspirin asi vím sám, lékař v zásadě udělá jediné, legalizuje můj pobyt doma, i to by zřejmě šlo zařídit (řada lidí už dnes marodí "na dovolené" třeba i navýšením dovolené o týden (a zase když nemarodíte máte víc), myslím že hledat ve věci složitosti je obvykle jen snahou po zachování současného (mizerného) stavu.

Autor 29.12.2007 11:01

Re: Re: Re: Mnoho slov, řešení žádné.

Jenze tim by zakladni problem zustal. Reseni tam v rychlosti (kvuli delce) navrzeno bylo, a sice nic neresit a nechat to na trhu, stat by pouze prispival nekterym skupinam na pojisteni.

MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 11:05

Re: Re: Re: Re: Mnoho slov, řešení žádné.

To si myslím, že není možné nechávat na trhu zdravotní péči. Určitou část z ní asi ano, ale jinak by to sklouzlo  skutečně k byznysu -  se všemi jeho falešnostmi.

Autor 29.12.2007 11:14

Re: Re: Re: Re: Re: Mnoho slov, řešení žádné.

Byznys je naopak moc poctiva vec. Jde o dobrovolnou smenu, ber nebo nech lezet pro obe strany. Falesnost je vlastni politice a byrokracii, protoze dane nikdo s velkou chuti neplati a do jejich rozdelovani prilis mnoho mluvit nemuzeme.

MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 11:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mnoho slov, řešení žádné.

Problém je , že jsou zdravotní stavy, v nichž takové rozhodování není možné.