16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 29.12.2007 18:50

Re: Re: Re: poplatky to nevyřeší

docela zajímavé, co jste napsal,> Jen tu solidaritu neberu ve Vašem podání, to byste ji vlastně popřel.

brok 29.12.2007 20:20

Re: Re: Re: Re: poplatky to nevyřeší

Moje představa solidarity je úplně normální. Přece to, že solidárně někomu v hospodě zaplatím pivo neznamená, že si sám nesmím dát dvě.

Fafa 29.12.2007 20:56

Brok do parlamentu!

R^

jarda 29.12.2007 16:47

Správně !

Zrovna tak bych zavedl tržní platy pro všechny úředníky a politiky  !!

Pokud se zavedou tržní ceny ve zdravotnictví, tak se doufám vrátí lidem to, co zaplatili

na daních a ty daně se zruší.

vilda 29.12.2007 16:47

trh ve zdravotnictví

Nedovedu si představit úplný trh ve zdravotnictví. Můj názor na platbu zdravotního pojištění je takový, že částku, kterou je povinen platit každý s ohledem na svůj příjem, by měla vybírat pouze jedna pojišťovna a zároven by se z této částky hradila skutečně jenom základní péče. Na vše ostatní by měla být možnost připojištění. Pokud jsou zde narážky na to, že platby za státní pojištěnce jdou na účet VZP, nevím, zda by ostatní pojišťovny jásaly, kdyby dostávaly platby za tyto pojištěnce - zejména za děti a důchodce, tedy za osoby, které potřebují zdravotní péči častěji.

karel 29.12.2007 16:59

Re: trh ve zdravotnictví

Duchodce a děti maji všechny pojišťovny.

karel 29.12.2007 16:36

Chaos.

Ve zdravotnictvi vladne velky chaos. Lide si chodi na ruzna vyšetřeni bez doporučeni sveho lekaře. Odborny lekař předepiše lek o ktere nevi prakticky lekař, ktery ani nevi že pacient u nějakeho odborneho lekaře byl. Zbytečně se dělaji ruzna vyšetřeni ktera se nesmyslně opakuji. Lekaři posilaji svojim znamym lekařum, pacienta aby si take vydělali. To same sanitky, převažeji lidi kteři by mohli jezdit vlakem nebo autobusem. Každy zdravotnik ma snahu si ukousnut co nejvic z kolače zdravotniho pojištěni ktery je omezeny. Pan ministr Julinek misto aby tento chaos řešil tam  kde vznika tak to jednoduše přehodil na lidi, kteři maji rozhodnout jestli při potižich pujdou k lekaři nebo nemoc přechodi po připadě nakazi i dalši jestli odmitnou vyšetřeni jestli odmitnou předepsany lek. Myslim si že se to v budoucnu odrazi na zdravotnim stavu obyvatestva. Korunu tomu nasadil neplacenim prvnich tři dnu nemocenske. Dovede si někdo představit co dokaže takova pokladni v marketu s chřipkou. Přitom kdo je tyden na nemocenske tak obvykle ji nezneuživa. A ještě jeden postřeh. Znal jsem několik lidi kteři nebyli roky na nemocenske a po propuštěni z prace marodili i tři čtvrtě roku. Rad bych věděl jak to lekař zodpověděl a komu.

Pavla B. 29.12.2007 16:41

Re: Chaos.

Při potížích se už teď rozhodujete, zda k lékaři půjdete, nebo opravdu chodíte automaticky s každým kýchnutím?

karel 29.12.2007 16:56

Re: Re: Chaos.

Tady nejde o to jit s každym kychnutim k lekaři ale o to že nas Julinek nabada ať k lekaři nechodime.

Pavla B. 29.12.2007 17:49

Re: Re: Re: Chaos.

No to jste asi špatně pochopil:-)

Robin 29.12.2007 17:06

Re: Re: Chaos.

Kduž jsem kýchnul, tak jsem si vzal tři dny dovolené a pokud to pomohlo, tak jsem pak šel k lékaři. Teď si vezmu tři dny dovolené, pak půjdu k lékaři a budu další tři dny marodit zadarmo. Proč není možné si vzít na ty tři neplacené dny dovolenou?!

Pavla B. 29.12.2007 17:50

Re: Re: Re: Chaos.

Možná proto, aby si workholici aspoň někdy odpočinuli a nebyli pak často nemocní z přepracování;-)

Fafa 29.12.2007 17:54

Robine,

to samozrejme mozne je. Proste reknete lekari, ze neschopenku nepotrebujete a zavolejte do firmy, ze si berete tri dny dovolene. Kde je problem? ;-)

pospec 29.12.2007 17:08

Re: Chaos.

Jednoduše.Přinese k praktikovi papír z nervového že má ischias a půjde

na operaci ale neví  se kdy,praktik vypíše na příkaz nervového neschopenku, a dotyčný

většinou odjede na brigádu do španělska nebo GB na 1/2 roku.

Všichni jsou spokojeni a jede se dál.

ladik53 29.12.2007 15:31

slovo do pranice

Nejsem právník, ale ústava přece říká, že mám nárok na bezplatnou péči (Julínek i Cikrt dodají, že za podmínek stanovených zákonem). Ale protože tento zákon, který by to nějak stanovil není, tak budeme všichni platit?  Rozumím tomu tak (a jsem opravdu zvědav jak ÚS rozhodne), že by měla být zákonem definována péče, která je z veřejného zdravotního pojištění zadarmo, a vše ostatní se bude nějak platit, nebo doplácet. Zdá se mi, že reforma zdravotnictví je postavena právě na neexistenci tohoto zákona, což je podle mne proti zdravému rozumu.

Autor 29.12.2007 16:13

Re: slovo do pranice

Proti zdravemu rozumu je ustava. Nic jako bezplatna pece neexistuje, vsecko se musi zaplatit. Takze kdyz pak si s tim nesmyslem kazdy hraje podle svych potreb, neni divu.

Pavla B. 29.12.2007 16:31

Re: slovo do pranice

Zákon o standardech zdravotní péče by měl začít platit od začátku roku 2009.

Fafa 29.12.2007 15:24

Krystofe,

naše dítě na nemoc XY zemře a dítě toho boháče naproti v ulici stejnou nemoc přežije

Krystofe, tohle je ale jedna z veci, se kterymi muzeme nesouhlasit, muzeme proti nim protestovat a to je tak vsechno, co s nimi muzeme delat. Pokud bohaci pres ulici nejsou uplni idioti, tak svoje bohatstvi nebudou utracet pouze za jachty a kaviar, ale pouziji je i k tomu, aby napriklad jejich deti dostavaly nejlepsi mozne vzdelani a zdravotni peci.  V globalisovanem svete k tomu maji dost moznosti. Zajimave je, ze v mezinarodnim srovnani jsem si vsichni zvykli na rozdily v lekarske peci. Treba v subsaharske Africe lide bezne umiraji na nemoci, ktere jsou v Evrope snadno lecitelne. Asi si budeme muset zvyknout na obdobne rozdily i v ramci populace jednoho statu. Navic, ty rozdily uz dneska existuji i v ramci statu. Jenom nejsou primo viditelne v cenach lecby.  

Na zaver mala poznamka. Uz existence bohace pres ulici je takovou ceskou zvlastnosti. Drive nebo pozdeji se bohaci vysegreguji do vlastnich rezidencnich komunit.  

Kryštof 29.12.2007 16:08

Re: Krystofe,

Fafo, já netvrdím (o tom bohatém žijícím déle) ani, že je to špatně, ani, že je to dobře. A už vůbec si nemyslím, že je to problém jen lidí v postkomunistické společnosti. I v té nejvíce liberální společnosti křesťansko-židovské JE etický problém, když se za peníze kupuje zdraví nebo život. Já vím, že to neoficiálně existuje celé věky. Ale žádný establishment to nevyhlásí jako obecně akceptovatelné pravidlo. Proto si myslím, že je to problém pro filosofy, sociology, psychology a další. Někde uvnitř máme zakódováno, že ve smrti jsme si všichni rovni. A nechceme se smířit s tím, že to už nebude platit.

Fafa 29.12.2007 16:53

Krystofe,

ja vim, je to tezko prijatelny koncept a je to politicka sebevrazda. Ale je to realisticke.

Pokud by se pri vylete nekde na Arube ztratila dcera prezidenta Bushe, tak ji tentyz den bude hledat americka Secret Service a druhy den mozna US Marines. Kdyz se tam ztratila gymnazistka z Alabamy, tak americka vlada poslala na Arubu doporuceny dopis.   

IS 29.12.2007 23:52

Re: Krystofe,Hlavni je si zvyknout, tvrdé srdce záruka úspěchu !

Praví přísloví, že lidé si zvyknou  žít i pod šibenicí.

H.K. 29.12.2007 15:02

Trochu o něčem jiném

Veterinární služba je jedním z mála oborů, kde cenu služby určuje neviditelná ruka trhu. Nechci porovnávat zdravotní péči o zvířata a péči o člověka. I když člověk není z anatomického hlediska o nic složitější než prase nebo slepice, je jeho hodnota nevyčíslitelná a tomu odpovídá i zdravotní péče kterou dostává. Zvíře člověk chovat může a nemusí. Záleží to na jeho svobodném rozhodnutí. Tím nechci říct, že člověk je užitečnější. Kráva uživí celou rodinu a člověk mnohdy není schopen nebo ochoten uživit ani sám sebe.

Státní veterinární služba byla privatizována k 30.6. 1991. Někteří veterinární lékaři zůstali u státní služby a většina byla propuštěna a nikdo se nestaral jesli práci mají nebo nemají. Navíc došlo k restruktualizaci v zemědělských závodech a mnozí ztratili práci. V této začaly budovat veterinární ordinace pro malá zvířata. Vyžadovalo to nemalé počáteční náklady a pečlivé zvážení jaké přístrojové vybavení může nakoupit. Něco jiného je mít ordonaci na vesnici nebo ve větším městě.

Nikdo neurčuje jaké léky má používat, jak dlouho má ordinovat a p. Musí jednat tak, aby byl majitel zvířete spokojený s cenou i úrovní služby. Pokud nemá pacienty, nikdo mu nedá ani korunu. Pokud chce, aby se chovatel přišel znovu, musí zajistit ošetření zvířete 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Jak to udělá je jeho problém. Dnešní vybavení většiny ordinací je na velmi dobré úrovni. Prevence a léčba musí být na dobré úrovni a cena musí být pro chovatele přijatelná. Chovatel by měl odcházet spokojený.

brok 30.12.2007 15:07

Re: Trochu o něčem jiném

Není důvod proč by přesně stejný způson nemohl platit i v humánní medicině. Jsou v zahraničí pojišťovny, které vám pojistí veterinární péči vašeho zvířete. Od naší VZP (a jiných) se liší tím, že pojištění uzavíráte na celý život zvířete a pjistku lze zrušit jen za ve smlouvě taxativně vyjmenovaných důvodů. Vy u veterináře zaplatíte a účet si necháte proplatit u pojišťovny. Ta pousoudí, jestli byl záklrok v souladu se smlouvou a náklady vám uhradí. Proto našemu systému je to velká výhoda. Můžete jít k lékaři, kterého si zvolíte, můžete se rozhodnout, jestli zákrok chcete nebo ne a hlavně, lékař se musí chovat tak, abyste byli spokojeni a přišli příště zas.

Fafa 29.12.2007 14:36

To IS

Není pravda, že se není nutno ohlížet na limity VZP. Neznamená to, že limit (spíše doporučená hodnota) je absolutní, ale překročení se musí projednat s VZP, jinak následují sankce ze strany pojišťovny.  Jinou otázkou je, zda nebyla v pozadí nějaká korupce. Tvrzení firemních zástupců je vhodné brát s rezervou.

samozrejme, ze v pozadi byla "korupce" byla. Firemni zastupce, ktereho velmi dobre znam, potvrdil kardiologovi, ze mu bezplatne venuje jakykoliv material , ktery maminka potrebovala. A udelal to prave proto, aby se predeslo projednavani limitu a sankcim ze strany pojistovny. Navic pojistovna ma predstavy o tom, ze nektere mimoradne nakladne materialy by se mely pouzivat jenom u pacientu  pod urcity vekovy limit. To je hezka teoreticka koncepce, ale rozhodne se nebude uplatnovat u mych rodicu.

Problem je v tom, ze IMHO by se tyhle sluzby mely prodavat na volnem trhu. V soucasne situaci jsou tyto nadstandardni sluzby dostupne v ramci vymennho obchodu sluzeb a protisluzeb, ale placeny jsou ze systemu solidarniho pojisteni.  

ISY 30.12.2007 10:02

Re: To Fafa

Asi neznáte různá prohlášení ministra Julínka a mluvčího Cikrta, která pronesou reportérům při vystupování z auta nebo na schodech, popřípadě různých diskusích. Zavádění poplatků ministr Julínek (diskuse s Rathem v otázkách  VM)  zdůvodňuje tím. že se poplatkem 30 Kč zabrání , aby  pojišťovny omezily nákladnou léčbu věkem, které podle Julínka praktikoval komunistický režim. Nyní se prý takového nic neděje, ale musí se tomu zabránit (?). Julínek argumentuje občas velice zmateně  a když neví, tak se vyhrne na komunismus. Domnívám se, že množství lidí  vnímá všechny ty argumenty jen jako zástěrku se zachytit s nějakým poplatkem.

Pamatuji se, jak se podobně argumentovalo s dálniční nálepkou. Auta, mimo jiné,  přece ničí povrch vozovky a řidiči by se měli spolupodílet šetrnou jízdou na kvalitě povrchu a zbytečné jízdy omezit. Ale minulý týden proběhla médii zpráva, že stav dálnic se zhoršuje, i když se cena nálepky zvýšila od jejich zavedení  již 2,5 x. Ve zdravotnictví to bude podobné, obdobný vývoj se odehrává v Rakousku. 

Miroslav 29.12.2007 14:32

poplatky nikoho nezahubí

Chudák Julínek si myslel, že když na 1 den pobytu ve špitále střihne 60 Kč poplatek, tak se mu na zimu uvolní pár postelí v neziskových nemocnicích. Naivka! Jeden den pobytu za 60 Kč doma nepořídí nikdo, hlavně ne důchodce, který žije sám - při současných, ale i budoucích cenách za plyn, elektřinu, vodu teplou i studenou, třeba jen na splachování (nejmenší nádržka má asi 7 litrů), praní, topení etc. Chytrý penzista si to dokáže bez problémů spočítat, na začátku zimy vyprázdní, vymyje a vypne ledničku, ztlumí kolečka na ústředním topení na minimum a jde se do nemocnice přihlásit s nějakou vleklou chorobou. A tam je za 60 Kč denně: snídaně, oběd, večeře, ráno vody na mytí, co stihne vybryndat, večer plná vana nebo dlouhá sprcha, splachuje se i po vyčůrání, ručky se myjou po každém poškrábání v nose či na zadečku, 3x až 4x měsíčně se mění ložní prádlo, televize je buď na pokoji nebo v klubovně a běží od rána do večera, v koutku stojí na stolku nerez nádržka s čajem, co kdo vypije, noviny a časpipisy, které jsou jinak pro penzistu moc drahé, leží na stolku v kulturní místnosti, resp. klubovně. A navíc není dotyčný sám, může se vykecávat a popř. aspoň hádat o to, na co se bude koukat v TV. Byl jsem koncem října s nějakými zdravotními problémy v Klaudiánově nemocnici v Ml. Boleslavi, na doporučení mé obvodní lékařky mne tam měli na pár dnů uložit. Neměli ani jedno volné lůžko. Můj problém se vyřešil infúzí, kterou jsem absolvoval na židli v čekárně. Tam měli na stěnách plakáty s nabídkou, že kdo chce, může si připlatit na pokoj s nadstandardním vybavením. Nabídl jsem paní doktorce, že si na ten pokoj připlatím. Uzemnila mne sdělením, že to není takto naráz možné, protože tyto pokoje jsou dlouho dopředu zadané. Klaudiánova nemocnice je soukromá a.s., péče je tam perfektní, tak tam holt mají plno. Naštěstí se mi po té kapačce ulevilo a jel jsem nakonec domů. Trochu s odstupem nyní čtu všechny ty nářky o tom, jak nikdo nebude mít na špitál a lidi budou umírat doma zimou...

Vocílka 29.12.2007 14:52

Re: poplatky nikoho nezahubí

Buďte rád, taky Vás mohli jako přebytečného rovnou utratit!

buš 29.12.2007 14:52

Re: poplatky nikoho nezahubí

nějak Vám to s tím myšlením za penzisty hapruje, proč to nepraktikovali hromadně doteď, když to měli slovy Přemka Podlahy "ZADARMO"? Jinak ještě: kdo z pacientů si předepisuje léky sám, aby je mohl zbytečně užívat a následně asi schválně vyhodit do popelnice? Předepsání léku je přece jednoznačná odpovědnost lékaře, tyto úspory se musí hledat nejprve u nich. A že ve zdravotnictví neví levá ruka (jeden lékař), co dělá(předepisuje) pravá ruka(druhý lékař), vina pacienta až tak asi taky nebude...

ladik53 29.12.2007 15:21

Re: Re: poplatky nikoho nezahubí

A přesně tak je to i s maroděním, jak doktor rozhodne tak to je. Buď jsem nemocný a mám neschopenku, nebo nejsem a nemám

Fafa 29.12.2007 15:28

Ladiku,

Predstavte si, ze ke mne do ambulance prijde pacient a rekne mi, ze ma tri dny prujem a zvraci, shodil par kilo vahy a toci se mu hlava. Celkem snadnym vysetrenim si muzu overit, ze je opravdu dehydratovany a muzu jej lecit a napsat mu neschopenku. Taky muzu s pouzitim forensnich toxikologickych technik prokazat, ze si dehydrataci privodil umyslne. Bude to o dost drazsi.