6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
wotan 12.11.2008 13:31

Julínek

Jůlinek končí ,to je realitaRv

wotan 12.11.2008 13:28

Julínek

Pane Jůlinku z hrušky dolů a pan Cikrt,už aby vyklízel šufle!!;-D

Liberta 12.11.2008 0:19

Re: Lékařská komora není stavovskou organizací

Jestli narážíte na dikci mého příspěvku, kde přiznávám, že něco "nevím" nebo "nerozumím", tak Vás ujišťuji, že to není symptom nejistoty. Všechno je jasné jen hovádku a jistý si může být jen ignorant. - O doktorátech jsem nemluvila proto, abych o nich mluvila, ale abych naznačila, že i člověk, který umí relativně dobře pracovat s informacemi, jemusí v případě Julínkovy reformy  dolovat s obtížemi. :-/

Feldkurat Katz 11.11.2008 23:03

Re: Lékařská komora není stavovskou organizací

Preci jen jste nejak nejista, kdyz pripominate ty dva doktoraty.Tri by byly o hodne lepsi, nemyslite ?

Liberta 11.11.2008 22:54

Re: Liberto,

Ráda vyřídím - je to šikézní osůbka, co má šmrnc a v hlavě jí to neduní. Tři atestace. Opustila primariát - plačící davy jihočeských dialyzovaných. Praxe v cizích vodách (fakt se chvilku plavila jako lodní lékař po nějakém oceánu). Kromě ČJ umí tři jazyky (státnice). - Bude mít radost. A kde to je, to Vaše "sem"?

Bianca 11.11.2008 14:36

Re: Lékařská komora není stavovskou organizací

Hmmm, mily Jiri,nezda se Vam, ze, po 8 letech v opozici (udajne vyplnenych praci na priprave reformy) a 2,5 letech vlady, jsou ty dosti nesmyslne poplatecky trochu malo, nadto po spolupraci  s tim vynikajícím teamem spolupracovníků s bohatými evropskými zkušenostmi, ktere bych si dovolil doplnit dokonce o zamorske?

Muzete mi sdelit  konecnou vizi te reformy? Kdy se asi tak, diky te reforme zlepsi postaveni zdravotniku natolik, ze prestanou v nasem zdravotnictvi ubyvat?  Bez tech zdravotniku se totiź zadna reforma zdravotnictvi udelat neda a zdravotnictvi nemuze fungovat. Na zdravotniky ovsem tvurci te slavne reformy njak pozapomneli, zrejme je pri sbirani tech zkustenosti v Evrope a zamori  jaksi, ehm, prehledli. Skoda, pri rozhovoru s nekterymi  z nich by se ani nemuseli blyskat svmi jazykovymi znalostmi. Postacovala by jim cestina prosta. Mozna by se od techto zdravotniku i dozvedeli co jim na ceskem zdravotnictvi vadilo, proc ho opustili... Razem by meli  bod, od ktereho zacit a troufam si tvrdit, ze by byli ve svem konani mnohem, mnohem uspesnejsi, nez, jak se cim dale, tim vice jevi, ze budou.  

R 11.11.2008 7:05

Re: privátní lékaři by si měli ustavit svou komoru

Konečně kousek diskuze o skutečných faktech a ne o politice.

R 11.11.2008 7:04

Re: Nemocnice na kraji města.

Myslel jsem si to.

Fafa 11.11.2008 0:42

Liberto,

at prijede sem. Nefrologove jsou tady stari osklivi chlapi. Hezka kolegyne by byla vitana.   :-P

Fafa 11.11.2008 0:40

Jeste dodatek,

psal jste o sluzbach. Ty jsou na tomhle brehu Atlantiku zadarmo, slouzi se z domova. Pokud  mam pripad a jedu udelat konzilium, tak jako internista za konzilium pro chirurgy dostanu cca $ 100, pokud pripady nejsou, tak jsem se sice temer vyspal, ale slouzil jsem zadarmo. Telefonni konzilia se neplati, musim pacienta fyzicky videt a vysetrit v nemocnici.

Liberta 11.11.2008 0:35

Re: Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Nejen. Hlavně německy :-D - Myslím, že by borec pan Julínek měl hlavně vymyslet, jak ucpat odtok českých lékařů za penězi do ciziny...nebo se tu za chvíli budeme léčit svépomocí.

Fafa 11.11.2008 0:28

Re: Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Mluvi anglicky? ;-)

Liberta 11.11.2008 0:19

Re: Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Tedy - pro zajímavost - kamarádka nefroložka z jistého jihočeského okresního města podobná srovnání sype často z rukávu. Od ní vím, že když v ČR dialyzuje putující pacienty třeba z Rakouska nebo Německa (protože oni si klidně cestují), vychází to na nějakých 20 tisíc Kč (teď nevím, zda 1, 2 nebo 3 dialýzy). O (nízkých) odměnách českých lékařů v této souvislosti mnohokrát mluvila a ...od letošního října jezdí pracovat do Rakouska.:-(

Liberta 11.11.2008 0:09

Re: Pro ty, kteří si to neuvědomují:

Obávám se, že o zdravotnictví už se JENOM diskutuje, všude. V parlamentě, na ministertvu, ve vládě, mezi lidmi - ve špitálech i v hospodách. Skutek utek...Tedy, pokud nepočítám opatření ministra Julínka. Koncepci nelze rozeznat, ČLK je rozhádaná sebranka stavovských sobců, kteří si hájí jen své zájmy bez ohledu na perspektivu celého odvětví a na etiku svého stavu (který je přece jen něčím jiným než stav zednický nebo třeba kovářský).

Fafa 11.11.2008 0:07

Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Drobna pripominka, resident aspon v americke nemocnci je lekar PRED prvni atestaci, mnou zminovany pripad by sam rozhodne nesmel delat.

Ten prepocet podle aktualniho kurzu je ponekud nestastny. Prece jenom struktura vydaju je jina. Pro porovnani navsteva u holice 16 $, velmi hezka vecere pro dva s lahvi vina 120 $, ale treba skolne pro jedno dite v soukrome zakladni skole 800 $ mesicne, 3,000 $ mesicni hypoteka + pojistka na dum o cca 250 metrech.   

Z praktickeho hlediska muze ten privatni nefrolog ocekavat, ze z 782 $ zaplati 380 $ na naklady sve praxe, statu vrati na danich 130 $ a na soukromem ucte mu zustane tak 270 $.  

Liberta 11.11.2008 0:05

Re: Lékařská komora není stavovskou organizací

Víte, Jiří, se svými dvěma doktoráty (nikoli z medicíny) si nepřipadám jako nějaký intelektuální ubožák a ani neinklinuji k socialistickému modelu zdravotnictví. Přesto ministru Julínkovi nerozumím a tudíž ani příliš nevěřím. Nechápu jeho kroky, nevím, kam směřují a proč jsou prováděny zrovna v takovém pořadí... Nevím, zda má "vynikající team spolupracovníků s bohatými evropskými zkušenostmi", ale určitě mezi nimi nemá schopného propagátora, PR-odborníka a vysvětlovače, který by to lidem (a možná i ostatním politikům) nějak předestřel. A politik bez hlásné trouby je na houby..:-( Jeho jednotlivé kroky a opatření, která postihují všechny, vyznívají v izolované podobě jako dementní nesmysly (nechápu, co může 30korunové julínkovné vůbec regulovat, zejména pokud se platí i tam, kde nic nereguluje)...a evidentně mu nerozumějí ani sami lékaři. A není to vinou těch lékařů! - Držte mu palce, bude to potřebovat, než ho smetou...:-/

Fafa 10.11.2008 23:58

Re: Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Rezijni vydaje? To si nerozumime. To je platba privatnimu lekari, ktery si smi do nemocnice prijimat pacienty, ale nedostava od nemocnice zadny plat. Takze jeho rezijni naklady jsou pojisteni, cesta do nemocnice etc., ale platba nezahrnuje nic z tzv. technicke komponenty. Tu dostane nemocnice zaplacenou nezavisle na platbe lekari.   

doktor 10.11.2008 23:50

Pro ty, kteří si to neuvědomují:

Ty rozsáhlé diskuse kolem reforem českého zdravotnictví na NP suplují neexistující (potlačované) diskuse o nich na kompetentních místech (parlament, ministerstvo, vláda, občané). Pak že prý demokracie je diskuse... Dobrou noc everybody.

doktor 10.11.2008 23:38

Re: Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Zajímavý příběh, kolego. Těch 782 dolarů je podle dnešního kursu cca 15.000 korun. Je to asi 1/3 (10 dní práce)  hrubého měsíčního příjmu výše kvalifikovaného nemocničního lékaře - zaměstnance (resident), včetně nočních služeb, (při nichž se případ, který popisujete, mohl stát vícekrát), nebo 1/6 hrubého měsíčního příjmu privátního odborníka v ambulanci, ze které musí platit vybavení ordinace, zdravotní sestru, nájem, daně, atd., nebo čistý celoměsíční příjem zdravotní sestry s delší praxí. Převažující názor populace, diskutující o zdravotnictví na tomto blogu je, že jak příjmy českých lékařů, tak sester, jsou nadměrně vysoké, a proto je v českém zdravotnictví tak málo peněz pro pacienty. Pokud máte ponětí, jakou část, a jak vysokého hrubého domácího produktu (Gross domestic product) utratí USA na zdravotní péči (prý cca 15%), u nás je to z relativně mnohem menšího HDP jen 6,5%, nejméně ze států EU.

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 23:31

Re: Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Já nevím, jaká je úhrada za takovou péči u nás¨, musel bych se zeptat. Krom toho nevím, jaké jsou režijní výdaje za takovou péči a kolik z té úhrady činí samotná práce lékaře.  

Já bych takto nesrovnával. Už proto ne, že my tu v ČR máme ceny poskytnuté péče stanobveny jaksi prapodivně. Mám tu docela často pacienty z ciziny, ba i z USA. Nedávno mi jeden otec, který tu platil hotově a nějak mu to pak éproplatí pojišťovna ve státech, byl z Chicaga, pravil, že více než za ony dva dny péče, z toho jeden den intensivní u nás zaplatil doma za transport rychlou do nemocnice :-)) Pak tu byl jeden i Minneapolis a když se dověděl, kolik činí úhrada za prostou cholecystectomii, tak se docela upřímně smál a já jsem říkal, že by to byl dobrý byznys - kvalitní a levná operace, ale on mne uzemnil přesvědčením, že žádný američan by si nenechal operoévat žlučník za 600 dolarů včetně ¨pobytu v nemocnici, protože by si myslel, že za takové peníze to není možné provést a že to bude nějaký podvod nebo  pokusné cvičení.  

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 23:19

Re: privátní lékaři by si měli ustavit svou komoru

Možná se Komora stará i o důchod, že.

Nicméně chtěl jsem spíše k řízené péči : Já být Komorou, tak prvně se postavím k faktu, že primární péče, poskytovaná řetězci, nemůže plnit charakter primární péče, neboť nebude poskytována jedním lékařem. A  ohledně vlastní řízené péče - to je jednak věc ZP a lékařů, jednak věc obhajoby ZP poskytovaných výhod jedněm, tedy obhajoby/napadení  nerovného přístupu. Na tom , být komorou , bych pracoval hlavně.

Fafa 10.11.2008 23:15

Fajn, pohled z druheho brehu Atlantiku

Dva panove meli hezky vecirek u domaci rezne vypalene ve stodole. Bohuzel se ukazalo, ze slo o cisty methylalkohol. Oba prisli na ER, sluzbu konajici privatni nefrolog prijel z domova, prijal je na JIPku, zavedl obema femoralni katetry, vecer je dialyzoval, druhy den rano je dialyzoval znovu a nasledne je propustil. Panum je pres 65 let, maji Medicare. Lekar dostane od Medicaru 782 $, pacientum smi predlozit ucet na dalsich 196 $. Da se predpokladat, ze jej panove nezaplati. 

Takze celkova platba za provedene vykony je tech 782 dolaru. To je pro porovnani dva tydny prace za minimalni mzdu, 1 den platu senatora, 4 dny platu ucitele na zakladni skole.   

Kolik je ten pomer v Cesku? A kolik by podle Vas a pripadne podle prevazujicich nazoru populace mel byt?   

doktor 10.11.2008 23:09

Re: privátní lékaři by si měli ustavit svou komoru

Omlouvám se za pozdní reakci. V nám nejbližších západních zemích jsou jak privátní lékaři, tak lékaři - zaměstnanci pohromadě vždy v jediné Österreichische Ärztekammer nebo Deutsche Ärztekammer. Všichni mají tak vysoké příjmy (privátní větší, protože jejich odpovědnost a rizika jsou také větší), že si vzájemně nic nezávidí. Všichni také mají mnohem větší povinnosti (na příklad při vykonávání pohotovostních služeb - je to podobné, jako u nás před rokem 1990), a jsou na ně kladeny vysoké morální nároky. Příspěvky komorám jsou oproti našim bvelmi vysoké: komory zato pečují nejen o to, aby jejich členové řádně vykonávali svou profesi, ale jsou také jejich zástupkyněmi vůči úřadům, kde hájí zájmy svých členů. Nakonec poznámka: pokud Julínkův tým bude ve svých deformách pokračovat, žádní privátní lékaři u nás nebudou. I ti ambulantní se stanou (řízená péče) zaměstnanci soukromých zdravotních pojišťoven. Špatná zpráva pro pacienty: socializmus se vrátí zadními vrátky zpátky.

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 23:02

Re: v jednom bodě

myslím, že jste nepochopil smysl mé reakce na Váš příspěvek.

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 23:00

Re: Nemocnice na kraji města.

absolvovali  kursy v USA.

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 22:59

Re: Dobrá Kiliánovina !

A navíc se předem omluvil, to není zase až tak častý jev.

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 22:58

Re: Dobrá Kiliánovina !

:-))))))))))))))))

Ale i na to má právo, pravda :-))

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 22:57

Re: Minute,

To je už takový český folklor, víte. Pořád se hledá, jak dobré to má ten druhý a přitom  každý zůstává na svém. Nakonec i lékaři sami se dopouštějí všelijakých sorvnání, o třicetikoruně jmluví se ako o poplatku na WC, počítá se kolikrát nižší nebo vyšší plat než tamten či onen má doktor, oč důležitější je beúplatnost soudce než doktora, zda má doktor větší odpovědnost než řidič autobusu  a pod., konečně i ministesrtvo přispělo svou tročkou do mlýna, když sdělilo, že doktoři jsou horší než holiči a mechanici a že mají plytké znalosti. 

Krom toho je tu i fenomen sousedovy kozy - nechci ji, ale vadí mi, že ji má soused.  A zase platí, že nelze roubovat zralé plody na kvetoucí strom, teprve druhá či třetí následná generace usměrní zase jinak své náhledy na svět a věci v něm.    Akorát by jí někdo už pomalu mohl začít ukazovat cestu.

MUDr Jiří Kilian 10.11.2008 22:50

Re: k zamysleniu

stejně tak kojenecká a perinatální mortalita.  Řekl bych, že je to významně dáno i základy, na kterých je zdravotní péče budována.  Za komunistů chyběly devízy,  širší a těsnější komunikace se světem a revolucce sametová toto výrazně změnila.  Nicméně nebylo by spravedlivé ¨vidět, že se vzděláním medicínským a schopnostmi zdravotníků to bylo dobré i tenkrát. Nelze roubovat zralé plody na kvetoucí strom, řekl bych, že samet pro vývoj zdravotní péče znamenal cosi jako katalysátor pro chemickou reakci.  A také je třeba vědět, že ona střední doba dožití je dána nejen zdravotní péčí, ale i životní úrovní, které není určena jen penězi, ale sociálním statutem se všemi jeho determinantami, kdežto u perinatální a kojenecké úmrtnosti je význam péče podstatně výraznější.  

Fafa 10.11.2008 22:16

Minute,

kdyz tohle se spatne vysvetluje. Vsichni vidi jenom hruby obrat ambulance, pripadne Alfu Romeo na parkovisti (ze pane D.M.).