10.5.2021 | Svátek má Blažena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Flasi 4.12.2007 14:14

Re: k tomu poklesu civilizace po legalizaci drog

Jenomže pořád je tam ten rozdíl, že alkohol je tvrdá droga na kterou si můžete vypěstovat fyzickou závislost či zemřít na přímé následky předávkování, tak u marihuany nikoliv.

On tady nikdo nechce legalizovat opravdu nebezpečné tvrdé drogy, které někde jinde na světě zvládají lidé dobře. Liška (a nejenom on) chce dekriminalizovat drogu, která tady už je, která je tady už 10-15 let mezi mladými velmi populární a dá se tady snadno sehnat.

BOMBON 4.12.2007 15:02

Re: Re: k tomu poklesu civilizace po legalizaci drog

jak to, ze nikdo nechce legalizovat vsechno? ja ano!!

Flasi 4.12.2007 15:10

Re: Re: Re: k tomu poklesu civilizace po legalizaci drog

Nemyslel jsem z diskutérů. Myslel jsem z politiků v nějaké relevantní pozici.

zdeněk 4.12.2007 15:28

Re: Re: Re: k tomu poklesu civilizace po legalizaci drog

proto jsou liberalisté zhoubou naší civilizace.

whaler 4.12.2007 13:44

a vůbec

nejnebezpečnější je sám život. Ať děláte, co děláte, vždycky končí smrtí.

Fafa 4.12.2007 13:33

Schumachere,

alkohol, jiné drogy a různé jiné svody, při správném nastavení sociálního systému,  jsou jedním z pozitivních selektorů.

Drobny problem je v tom, ze podstatna cast nasich zivotu dneska probiha v postreprodukcnim veku a postreprodukcni chovani podleha podstatne mene prirozenemu vyberu. A diky Vami zminenemu socialnimu systemu je vliv postreprodukcniho chovani dale minimalisovan.   

Schumacher 4.12.2007 16:37

V tom je problém.

Špatné a nestabilní nastavení sociálního systému. Postreprodukční chování se podílí na celkové úrovni jako vzor. Exempla trahunt.

dada 4.12.2007 12:10

Epidemiologická lež

Jest otázkou co je příčina a  co následek:  zda užívání drog vede k duševní chorobě nebo zda  náchylnost  k duševní chorobě vede k užívání grog.  Pokud by platilo druhé vysvětlení, pak by možná část lidí s náchylností  k duševní chorobě mohla být  užíváním drogy od plného propuknutí choroby ochráněna. Studii jsem nečetl, ale doufám, že jednou kontrolní skupinou byly poživači alkoholu a druhou tabakisté.  

Schumacher 4.12.2007 12:31

Tabakismus je zvláštním druhem závislosti.

Nikoli z medicínského, ale ze společenského hlediska. Třebaže nikotin podle laboratorních testů, zejména při vyšších dávkách může mít teratogenní a karcinogenní účinky a při těhotenství je rizikový pro plod, nemá nepříznivé účinky na rozpoznávací a ovládací schopnosti. Naopak, u rozpoznávacích schopností je uváděn jeho pozitivní účinek o patnáct až dvacet procent.  Jeho epidemiologicky významná škodlivost spočívá v konzumaci jiných látek, zejména karcinogenů,  při kouření tabáku. Další škodlivost je možné spatřovat v silné, třebaže individuálně podmíněné návykovosti.

Harry 4.12.2007 15:33

Re: Epidemiologická lež

Kdysi tabakove firmy reagovaly na prokazanou korelaci: koureni - rakovina plict tvrzenim, ze je mozny i opacny vyklad: "lide s rakovonou plic maji tendenci kourit". No ale obvykle clovek nejdrih par let huli a pak jde doktorovi s rakovonou. I kdyz je pravda ze na rakovinu plic umiraji i male deti, ktere nevyhulily ani jedno cigaro.

Schumacher 4.12.2007 12:06

Alkohol je drogou č. 1.

Epidemiologicky nejnebezpečnější, s nejvyššími škodami na životě, zdraví a majetku. Pokud jde o restrikce ve školách, pokládám za právo každé školy, ve spolupráci s výborem rodičů stanovit ve školním řádu pravidlo absolutní střízlivosti studenta v době vyučování a zákaz donesení jakýchkoli omamných a psychotropních látek do školy, včetně tabáku a zákaz jejich konzumace při akcích pořádaných školou.

Flasi 4.12.2007 12:11

Re: Alkohol je drogou č. 1.

No to je přece elemetární. Tedy až do doby, než se tady objevil zdeněk, tak jsem to za elementární považoval.

zdeněk 4.12.2007 12:41

Re: Re: Alkohol je drogou č. 1.

proč se tedy ministr ŠKOLSTVÍ zasazuje za dekriminizaci marihuany? Není po podivné?

Hawk 4.12.2007 12:50

Re: Re: Re: Alkohol je drogou č. 1.

dokážete pochopit rozdíl mezi TRESTNÍM stíháním za držení drogy a požadavkem ŠKOLNÍHO řádu, že  student  je povinnen dostavit se na vyučování ve střízlivém(ve smyslu alkoholu i drog) stavu a nenosit do školy alkohol ani drogy? Pokud to poruší bude kázeňsky potrestán školou nikoli soudem.

F2 4.12.2007 12:50

Re: Re: Re: Alkohol je drogou č. 1.

Aby, až se vám vaše dítě, které si dá na mejdanu jointa, za to nedostalo do kriminálu ...

Schumacher 4.12.2007 13:01

Ne, dát si na mejdanu jointa není trestný čin. Ale pozor.

Dát jointa jinému už trestný čin je, s horní hranicí trestní sazby do pěti let. Když dá osobě mladší osmnácti let, tak do deseti let, když mladší patnácti let tak do patnácti let odnětí svobody. U mladistvých se trestní sazba snižuje na polovinu a až na vybrané tretsné činy (např. vražda), její horní hranice činí pět let.  Sice je individuálně posuzována společenská nebezpečnost, ale teoreticky za jediného jointa hrozí vězení až na patnáct let.

Flasi 4.12.2007 14:26

Re: Re: Re: Alkohol je drogou č. 1.

Je možné, že je někdo tak nechápavý?

Asi proto, že je to prostě jeho politický názor, že marihuana by se měla legalizovat. Asi proto, že je z liberální strany, kde má podobné názory hodně lidí. Možná i proto, že je mladý a s problematikou má velmi osobní zkušenost.

Asi by navrhoval i kdyby ho udělali ministrem financí, nebo švihlé chůze. A proč to navrhuje zrovna když ho udělali nějakým ministrem? Protože teď má pocit, že bude mít větší politický vliv svůj politický názor prosadit.

Anebo je taky možné, že je to proto, že plánuje udělat dětem volnost v kouření marihuany ve škole. Zdeňku vytrvejte, nenechte se tak snadno přesvědčit, možná máte přece jenom pravdu.

Schumacher 4.12.2007 16:46

je to prostě jeho politický názor, že marihuana by se měla legalizovat

Ani já mu ho neberu. Jen když a, měl by měl i b. Když na jedné straně více svobody, na druhé straně více odpovědnosti. Žádné "Nevím co jsem dělal, byl jsem zhulenej."  Aby bylo jasné, že za pařbou, hulením a sjížděním lajny může následovat žebrácká hůl.  Žádná podpora, žádné sociální dávky. Za kriminální čin dlouhý a  tuhý kriminál. V lepším případě. V tom horším přijít o život rukou bránícího svůj majetek.

Schumacher 4.12.2007 11:49

Užívání drog - příčina nebo následek ? Jsou pitomí, protože berou drogy, nebo berou drogy, protože jsou pitomí?

Ve studii se píše, že jednotlivci, kteří užívají cannabis denně nebo týdně, mají asi dvou- až trojnásobný risk psychotického onemocnění. Jak probíhal výzkum ? Jaké srovnávací skupiny ?  Lidé užívající "drogy" mají problémy. Není tomu tak, že lidé inklinující k duševním chorobám víze užívají drogy ? Ve většině psychiatricky zkoumaných pachatelů trestných činů, zneuživatelů omamných a psychotropních látek, znalci konstatují rysy nezdrženlivosti, nestálosti, asociality, sociální maladaptivity, nízkou frustrační toleranci, psychopaticky laděnou osobnost. A to nikoli jako následek zneužívání ale jako primární charakteristiku osobnosti, která je teprve dále ovlivněna užíváním drog.  Z různých studií se dovídáme, že lidé, kteří konzumují to či ono, žijí takovým či onakým způsobem života, mívají ty či ony obtíže, avšak aniž by byla prokazována kauzalita. Je pravda, že abusus některých drog, včetně alkoholu, mívá devastující účinek.  Pro posouzení epidemiologického významu je však důležité zabývat se kauzalitou. Pokud jde o "měkké" drogy, leckterý občasný konzument marihuany je v podobné pozici jako konzument alkoholu. Pokládám za nebezpečné kohokoli ostrakizovat za vykouřenou cigaretu marihuany tak jako neostrakizujeme za vypitou skleničku vína. Zejména když alkohol, bohužel, je naší národní drogou č. 1. Spolu s televizí ;-P.   Ostrakizace, vyloučení ze "slušné a spořádané" společnosti, příadně vyloučení za vzdělání znamená postrčení po šikmé ploše. Ano, je to náročné, ale každý případ je třeba posuzovat individuálně, s přihlédnutím ke všem osobnostním a sociálním charakteristikám. Třeba rozlišovat mezi epizodickým užitím a  drogovým životním stylem. Ale obecně jsem proti tomu aby měkké drogy  byly legalizovány a zpřístupněny zvláště nezletilým.

Schumacher 4.12.2007 11:57

Dokončení.

Jsem proti tomu, aby za stávající sociální a trestní legislativy byly legalizovány veškeré drogy. Jsem toho názoru, že stojí za úvahu, zda  nějaká dekriminalizace přechovávání a užívání drog by neměla být vyměněna za výrazné zpřísnění trestního postihu za obecně kriminální činy zejména proti životu, zdraví a majetku, zahrnující plnou trestní odpovědnost i za činy spáchané v nepříčetnosti po vědomém požití drogy.  Zvýšení míry svobody by mělo odpovídat zvýšení míry odpovědnosti za porušení svobody jiného.

tris 4.12.2007 13:17

Re: Dokončení.

No...ja jsem pro to, co pisete, a zaroven pro naprostou dekriminalizaci drog. Vyresilo by to spoustu problemu :/

BOMBON 4.12.2007 15:19

Re: Dokončení.

vy myslite, ze ted kdyz se opiju, ze je to polehcujici okolnost v pripade, ze neco provedu?

Harry 4.12.2007 15:38

Re: Dokončení.

No jmenovce slavneho zavodnika, pak jste jiste take pro legalizaci chlastu za volantem - ovsem s tim, ze kdyz neco takovy ridic vyvede tak jde sedet. Ano? To uz ale kdysi myslim v Anglii bylo, policajt klidne pomohl ozralemu ridici za volant, ale kdyz tento naboural.... do klepet. Ale nejak se to neosvedcilo. Nejmene 3/4 ozralu a fetaku neveri ze zrovna jim se neco muze stat. Ale stava. Mam kamose, ktery kdyz se nacamra tak veri, ze je mistr sveta a umi uplne vsechno. No obcas spadne.

zdeněk 4.12.2007 11:10

argumenty zastánců dekriminalizace

mi připomínají argumenty Rudého práva - "vy zase bijete černochy" (myšleno ohledně alkoholu).

Flasi 4.12.2007 11:22

Re: argumenty zastánců dekriminalizace

Vysvětlení pro mateřskou školku a pro zdeňka:

"Vy zase bijete černochy" je protiútok úplně jiným směrem, poukázání na úplně jiný problém, když jsem konfrontován s nějakým svým problémem.

Naproti tomu alkohol a marihuana rozhodně nejsou vzdálené věci. Obě jsou to drogy, které jsou nebezpečné, ale které mnoho lidí užívá. Ať rekreačně, nebo pravidelně. A situace, kdy je jedna z těch drog legální a dokonce na ní může běžet reklama v televizi, zatímco druhá je nelegální je prostě nelogická a schizofrenní. Je stejně nelogická, jako kdybysme v zemi, kde je legální vlastnit pistoli měli zakázané vlastnictví revolveru. A zastánci zákazu argumentovali, že revolver je přece nebezpečný - tak jak zastánci zákazu marihuany argumentují nebezpečností marihuany.

Historik 4.12.2007 11:29

Aneb demagogie jednoho zastánce drog

Tak nějak o alkoholu jsem ve článku nic nenašel, je tam řeč o drogách.

F2 4.12.2007 11:32

Re: Aneb demagogie jednoho zastánce drog

Tak to jste první na světě, který alkohol nepovažuje za drogu :-)

Historik 4.12.2007 11:37

Re: Re: Aneb demagogie jednoho zastánce drog

Připomeňte mi, kde to tady tvrdím?

Flasi 4.12.2007 11:33

Re: Aneb demagogie jednoho zastánce drog

Já si myslím, že víc a jasněji už to vysvětlit nešlo, proč se při diskuzi o legalizaci mluví o legálním alkoholu. Takže jestli nechápete, tak prostě asi nechcete.

Honza z podhůří 4.12.2007 12:07

Re: Re: Aneb demagogie jednoho zastánce drog

pěkně se Vaše příspěvky čtou, dík. Jinak k alkoholu - jsem pro změnu zákona, a to tak, aby bylo zakázáno prodávat (a podávat) alkoholické nápoje s procentem alkoholu vyšším, než je věk kupujícího. Spousta lidí by před tím, než by mohli ochutnat "tvrdej" třeba zmoudřelo. Nad tímto mým "geniálním nápadem" má nejstarší dcera zajásala (už by mohla i víno) a má žena zesmutněla (nemohla by si koupit rum do rozinek).