27.5.2022 | Svátek má Valdemar


ZDRAVÍ: S chutí do toho, pane ministře

4.12.2007

Nově navrhovaný ministr školství Oldřich Liška (Strana zelených) se vyjádřil, že se zasadí o legalizaci marihuany. Řekl to snad, aby neměl na školách příliš mnoho zbytečně odsouzených zločinců, kteří marihuanu někdy vlastnili. To je chvályhodné, ale mám ten dojem, že v tomto rozhodnutí něco chybí, v nejlepším případě snad jenom nedostatek znalostí. Mnoho lidí si myslí, že ve srovnání s alkoholem a opiáty je marihuana neškodná. Bohužel, není tomu tak.

Opírám se o zprávu z Medscape, internetového programu, který vybírá ty nejlepší články ze světové lékařské literatury. Tento článek v Medscape vyšel v srpnu 2007, původně byl napsán pro časopis Lancet. Je v něm uveden systematický přehled dlouhodobých studií, který ukázal, že existuje mnoho nových dokladů o tom, že užívání konopí, tedy marihuany, zvyšuje risk duševních onemocnění později v životě. Vzrůst je to velký, zhruba o čtyřicet procent.

Tento zajímavý a systematický článek uveřejnila v časopise Lancet Theresa H.M. Moore z University of Bristol v Anglii s kolegy v červenci tohoto roku. Její spoluautor Dr. Stanley Zammit z Cardiff University ve Walesu prohlásil, že jednotlivci, kteří užívají cannabis denně nebo týdně, mají asi dvou- až trojnásobný risk psychotického onemocnění, které je nezávislé na okamžitém účinku marihuany. Zammit dodal: “Hodnotili jsme kvalitu těchto studií velmi přísně, a jsme přesvědčeni, že důkazy jsou dostatečně silné, aby varovaly všechny, hlavně mladé lidi, že užívání marihuany je nebezpečné pro duševní zdraví, a to hlavně tehdy, kdy je pacient bere pravidelně.”

Cannabis je v mnoha zemých nejčastěji používaná droga. Například v Anglii nebo na Novém Zélandě ji bere každý pátý mladý člověk aspoň jednou týdně, nebo si ji vzal aspoň stokrát.

Tato skupina vědců okolo doktorky Moorové zhodnotila celkem 11 studií, které zjistily psychotické příznaky a 24 studií, které zjistily častější afektivní poruchy.

Byly také zjištěny psychotické změny u těch pacientů, kteří požili marihuanu jen jednou. Ze studie samozřejmě vyloučili ty případy, kdy se psychosa objevila už před používáním marihuany. Museli vzít v úvahu, že někteří lidé jsou již předem náchylní k marihuaně a zároveň k psychose.

Všichni, kdo berou marihuanu, by podle těchto autorů si měli být vědomi nebezpečí, které se v marihuaně skrývá. Pro toto nebezpečí jsou dostatečné důkazy. Odhaduje se, že jen ve Spojeném království by se předešlo asi 800 případům schizofrenie, kdyby pacienti včas přestali marihuanu brát.

Proto by snad měl pan ministr o marihuaně mluvit velmi opatrně, nebo by měl začít budovat psychiatrická zařízení přímo u škol, aby to perspektivní pacienti neměli daleko.

Také mě napadá, že by naši politici měli být povinně vyšetřováni na drogy, jako se to dělá u sportovců. Mám totiž dojem, že občas někteří z nich také mluví z cesty.Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.