15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

UDRŽITELNOST: Cokolismus a zelený advent

Je advent. Pro někoho vrchol nákupní horečky, pro někoho festival bukolického kýče, pro někoho chvíle, kde se navzájem potřebujeme tak nějak víc a blíž. Za pár týdnů zdraží teplo, ale to prý teď řešit nebudeme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 15.12.2023 23:42

S tím křesťanstvím je to složité, někdy se hodí, někdy nehodí. Doufám, že autor se umí pomodlit Otčenáš a Vyznání víry. Když se naše celá širší rodina sejde na Slovensku, začínáme modlitbami, k těma dvěma ještě přidáváme Zdravas.

M. Kocián 16.12.2023 6:58

V tom případě je to spíš o zvycích, než o víře. U vás je to jednotící prvek, u jiných rozděluje. A obecně bohužel mnohem více rozděluje.

V. Chrastina 15.12.2023 18:31

Klimaalarmisté, neomarxisté, komunisté, nacisté, mohamedáni, genderisté, multikulturisté, to všechno je stejná asociální pakáž. Člověk by se před takovými měl mít neustále na pozoru, jako před nejhorší škodnou. !!Rv

D. Polanský 15.12.2023 23:43

Ale pak vám už těch jiných v dnešní době moc nezbývá.

M. Valenta 15.12.2023 14:29

Jakl si nikdy nepřipustí, že tu něco neklape. Velice výmluvným důkazem nedobrého vývoje jsou populační křivky jednotlivých států, mířící čím dál strměji dolů a to nejenom v Evropě.

V. Vlach 15.12.2023 14:34

Máte porouchané myšlení? Populační křivky jdou dolu, to je dobré znamení a hlavně příkladné. Vždyť vzpomenu na ty zoufalce, co křičí, že jsme přelidnění. Ano, jsme.

Jakékoli exhibicionismy typu o nekonečném růstu by měli být trestné, řečeno obrazně. Vedou totiž své zastánce vždy pouze do propasti.

J. Jurax 15.12.2023 14:41

No, populační křivky jednotlivých států míří čím dál strměji dolů jak kde. Jsou země, kde populační křivka míří čím dál strměji nahoru - přebytky pak táhnou na Evropu, případně do USA.

P. Diviš 15.12.2023 15:06

Ale jo, akorát se od vás liší v tom, co to je, to, co neklape.

D. Polanský 15.12.2023 23:44

Co blouzníte, už nás bude brzy 11 milionů. A občanství cizincům všeho druhu udělujeme jako zdivení.

M. Zasazabanovaný 15.12.2023 14:04

A toto je skutočný cieľ vymyslenej CO2 hrozby:

Nejen WHO, ale také Mezivládní panel pro změnu klimatu by měl mít moc nad světem prostřednictvím OSN.

Pět autorů zprávy IPCC tvrdí, že takzvaným „vědcům“ by mělo být umožněno stanovovat politické směrnice a také sledovat jejich provádění.

Za tímto účelem je třeba revidovat strukturu a pravomoci Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu, zejména proto, že autoři považují tempo opatření na ochranu klimatu za příliš pomalé.

Ve jménu ochrany klimatu by národní státy měly předat svou moc OSN, která pak bude na základě pokynů IPCC předepisovat politická opatření. Uvědomte si, že to budou provádět nikým nevolení byrokraté, kteří jsou placeni za šíření jednostranné propagandy.

https://necenzurovanapravda.cz/2023/12/nejen-who-ale-take-mezivladni-panel-pro-zmenu-klimatu-by-mel-mit-moc-nad-svetem-prostrednictvim-osn/

https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/07/we-need-power-to-prescribe-climate-policy-ipcc-scientists-say

J. Gottlieb 15.12.2023 13:26

R^R^R^

J. Jurax 15.12.2023 13:20

Teze "Pokud víra některého člověka není opřena o věrouku, církev a duchovní strukturu, vzniká prázdná nika" mi přijde pošetilá. Nevzniká prázdná nika k zaplnění, ta nika prostě neexistuje.

Mimochodem, jak do tohoto zapasovat víru v rozum? Neboť víra v rozum s vírou opřenou o věrouku, církev a duchovní strukturu může, ba musí kolidovat.

I ty zrůdnosti popsané v článku se opírají o věrouku, duchovní strukturu, ba i o jistou církev nebo něco jí hodně podobného. Ovšem specifického, řekneme netradičního typu.

J. Krásenský 15.12.2023 13:32

Víra v rozum? To už taky bylo, a věřící v rozum obětovali rozumu na šest set tisíc lidských životů a miliony v následných osvětových tažení obránce a pokračovatele francouzské revoluce - Napoleona.

A že nevzniká prázdná nika? Jemine - kde to žijete? Vznikl feminizmus, sciencismus, politická ekologie, společenská klimatologie, woke, gender, multikulturalizmus, cancel culture .... - to vše jsou víry v rozporu s realitou, v rozporu s rozumem, a představitelům těchto pověr nesou slušný zisk. A "cokolizmus" je vhodný termín, který všechny tyto zrůdnosti zastřešuje.

J. Jurax 15.12.2023 13:44

Ale houby ... feminizmus, sciencismus, politická ekologie, společenská klimatologie, woke, gender, multikulturalizmus, cancel culture a mnohé další, co jste opomněl, jsou všechno víry svaté jsoucí tu zjevně, tu méně zjevně v rozporu s rozumem. Víry s proroky a věrozvěsty, svatými, strážci čistoty víry i množinou fanaticky věřících a samozřejmě parazity tyjícimi z víry obluzeného sprostného lidu. Semtam i mučedníky.

L. Kuča 15.12.2023 16:51

Vůbec nikdy v historii se neobjevila politická síla, jejímž základem by byla vláda na základě zcela logických závěrů. Úplně vždy se to zvrátí do nějaké ideologie, což naznačuje, že to ideologické být prostě musí, jen je otázka, jakou má ta ideologie náplň, zda je svým charakterem nekorigovatelná nebo naopak má slušné zpětnovazebné mechanismy, atd ... Ono taky - buďme rádi, že se sterilně logická rozumářská forma vlády nevyskytla. Normálně je totiž nemožné vytvořit si nějaký obraz světa bez toho, že přijmeme určité axiomy. Při pokusu je vyloučit bychom měli dveře doširoka otevřené nejneuvěřitelnějším (a zcela logickým) zrůdnostem. Je to podobné, jako když má někdo zcela mylnou představu, že věda funguje tak, že provedete měření, zaevidujete dostupné nálezy a pak se z toho začne vytvářet nějaká vědecká teorie. Ve skutečnosti je předpoklad prvotní, a teprve jeho optikou dochází k vykládání zajištěného nálezu. Vědec s jiným výchozím předpokladem klidně složí ze stejných dat úplně jiný obraz. Rozum je rozsahem velmi omezený mechanismus, i když tedy naprosto nezbytný. Jinak z toho mohou vyjít ony Vámi jmenované sebezničující ideové hovadiny.

J. Jurax 15.12.2023 17:25

Naopak, každá politická síla vládne na základě zcela logických závěrů. Získat moc, udržet moc a vydělat na tom.

V demokracii je k tomu potřebná ještě nějaká ideologie; samozřejmě neškodí získat pár idealistů, co té ideologii doopravdy věří. Ideologie, jíž jest tyto záměry zakrýt a která je schopna oslovit dostatečně velký počet voličů.

V nedemokracii zakrývat ani netřeba, nicméně šikne se ideologie, jež udrží masy v poslušnosti, aniž by bylo třeba vynakládat mnoho prostředků na represi. Dokonale se k tomu hodilo náboženství; později třeba i

komunistické ideje.

L. Kuča 15.12.2023 18:51

Víc prachů a víc moci je velmi obtížné nazvat logickým konceptem. To v sobě zase skrývá předpoklad, že tyto věci jsou samy o sobě nějakou klíčovou hodnotou. Navíc jsem vůbec neměl na mysli nějaké vnitrostranické hmotné prospěchářství, ale vládní kroky určující chod země. Neumím si představit, že by se realizovaly bez nějakých předpokladů jen holý logickým myšlením. To je, jak jsem už napsal jen nezbytný nástroj, ale s nijak závratným pokrytím.

J. Jurax 15.12.2023 19:54

Víc prachů a víc moci je velmi obtížné nazvat logickým konceptem. To v sobě zase skrývá předpoklad, že tyto věci jsou samy o sobě nějakou klíčovou hodnotou, pravíte.

Nuže, jsou. A zcela logickým od úsvitu věků. Každý se snaží, aby se on a jeho blízcí měli dobře a ještě líp; a k tomu jsou prachy i moc dobrým nástrojem.

V. Petr 15.12.2023 20:06

Navíc každý samec chce být vůdcem smečky vlastně každé zvíře ve smečce usiluje o zlepšení svého postavení. Na to je smečkové zvíře naprogramované.

J. Jurax 15.12.2023 20:25

Jo.

Nebo samice. Třeba u slonů.

J. Jurax 15.12.2023 17:53

A ještě - vědec s jiným výchozím předpokladem klidně složí ze stejných dat úplně jiný obraz, pravíte.

No, ono jak v které vědě, potažmo "vědě", jak kdy, jak kde a jak který. Obecně v tzv. tvrdých vědách to co pravíte funguje, jsou-li data (ještě) neúplná a poznání (ještě) omezené.

L. Kuča 15.12.2023 19:00

Ale samozřejmě, třeba v matematice je pro nějaké alternativní výklady prostor téměř nulový. Ve fyzice je jistá volnost způsobena Vámi zmíněným dosud neúplným pochopením fyzikální reality a chybějícím sjednocujícím konceptem. Nejhorší je to naopak asi u popisu procesů, které probíhaly v minulosti, popřípadě u pokusů je extrapolovat do budoucnosti. Tam se dá vybájit doslova kompletní alternativní realita.

J. Jurax 15.12.2023 20:04

Ano.

U procesů proběhlých v minulosti, zejména hluboké, bývají data (ještě) neúplná a poznání (ještě) omezené. No a extrapolace do budoucna z těchže důvodů mohou být různé. Pak lze vybrat a široce propagovat pouze ty extrapolace vyhovující dané ideologii a nevyhovující naopak potlačovat. Ale to už je jiná věda - věda o ovládání a řízeném oblbování mas.

D. Polanský 15.12.2023 23:46

No jo, v matematice to musíte exaktně dokázat, v společenských a humanitních vědách, to stačí nějak ožvanit.

V. Petr 15.12.2023 19:31

Dost se tomu blížila Římská republika. Náboženství bylo pod dozorem státu!

L. Kuča 15.12.2023 21:37

Tak o tom nejsem ještě příliš poučen. Podívám se na to. Mám ale obavy, že si tu antiku asi často dost idealizujeme.

Z. Lapil 15.12.2023 21:18

Věda naopak postupuje dopředu novými znalostmi, nikoliv předpoklady. Ty nové znalosti často charakterizuje otazka: Co jsi to naměřil za blbosti?

Viz Roentgen: Co je tu vyfocenýho, když jsem nic nefotil?

J. Majzlík 15.12.2023 22:49

Cesty lidského poznání a kodifikace jejích výdobytků jdou však často cestami klikatými a nevyzpytatelnými. K úspěchu v tomto odvětví lidského konání často vede m. j. schopnost jednotlivce vytvářet předběžné, intuitivní, často mezioborové, avšak použitelné pracovní hypotézy. Proto se i ve špičkových laboratořích někdy ozve výkřik "Našel jsem"! namísto předčasného "Objevil jsem"! Naproti tomu se zrovna v souvislosti s Roentgenovým objevem X-paprsků" zmiňuje rčení "štěstí patří připraveným". Vynálezce sice nešel po stopě "Roentgenova záření", avšak byl vybaven náležitými instrumenty a osobními předpoklady a to bylo základem jeho pozdějšího úspěchu.

Jednoduchými testy je dnes možno zjistit, že AI je v oborech, vyžadujících předvídání, skloubení rozličných poznatků do fungujícího celku a křížové kontroly vlastních produktů jen stěží použitelná.

M. Kocián 15.12.2023 13:59

V rozum není třeba věřit - každý nějaký má a uplatňuje ho podle svých potřeb a schopností. Víra na tom nic nezmění.

J. Jurax 15.12.2023 14:23

I změní. Potlačuje ho.