4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
5P 1.9.2009 9:37

Re: Suchý strom nebo holina ?

Pokud ovšem do těch suchých stromů neuhodí blesk a nechytí. Jinak je to krásně napsaná pohádka, která sklapne v okamžiku až některý ze suchých stromů někoho při pádu zabije. Ach jo.

AA 1.9.2009 9:26

globalni oteplovani

Pane Brezino,

mozna by nebylo na skodu zminit globalni oteplovani.... to je ale proti vasi ideologii, zejo? 

podobny osud jako Sumavu, nebo Tatry, totiz postihl nap. i obhospodarovane lesy v Britske Kolumbii - tam byla kurovcova kalamita na plose vic nez 300 000 km ctverecnich...

podobne problemu maji ale i lesy v USA, a Aljasce... nasledovat bude Sibir...

nevim, jak chce kdokoli cokoli "chranit", kdyz zarovem emitujeme 100 000 000 tun CO2 kazdy den...

honzak 1.9.2009 9:28

Re: globalni oteplovani

CO2 hubí smrkové lesy? Jaký je mechanismus?

M.S. 1.9.2009 10:03

Re: globalni oteplovani

Les zničený kůrovcem nejen neprodukuje kyslík, ale naopak ho spotřebovává a produkuje CO2.

gerontusinza 1.9.2009 11:20

Člověče nešťastný.......Re: globalni oteplovani

vy jste ekolog na stejné úrovni jako KauJauka....... odkdy smrk prodkuje kyslík......? on jej spotřebovává.... to jste nepochopil? bože zde mluví každý idiot do něčeho o čem nemá ani trochu ;-Dpáru.....

5P 1.9.2009 10:08

Re: globalni oteplovani

Kolik je 100 000 000 tun CO dvojky kubíků? Jestli je pravda, že měrná hmotnost CO dvojky je 1,97 kg/m3, pak mi vychází 50 miliard m3 každý den!!!!! Jen tak pro představu. To je krychle o rozměru hrany o délce 3,5 milionu kilometrů. Kde to ta naše Země o průměru necelých 13 tisíc kilometrů skladuje?

Machi 1.9.2009 11:16

Re: globalni oteplovani

3,7 km. Spočítejte si to ještě jednou.

František I. 1.9.2009 9:08

dodatek

Z mého pohledu to vypadá méně bezútěšněji, než situace u mne, kde těžaři nejen, až na kompletně shnilé stromy, odtáhli kde co, ale navíc pálili ořezané větve tak dlouho, až to tam trochu zapálili. Proto jsem dospěl k závěru. Co je to rozumné hospodaření? Než abych zapadával po pás do bahna, ztratil vodu ve studánce, chodil po vypáleném a popelem pokrytém odhaleném podloží, raději risknu toho kůrovce. Ty stromy popadají stejně, ale v lese nebude alespoň takový bordel.

5P 1.9.2009 9:19

Re: dodatek

Do toho popadaného lesa se díky tomu neuvěřitelnému bordelu z odumírajících stromů stejně nedostanete

František I. 1.9.2009 9:25

Re: dodatek

Já se do něj dostávat nepotřebuji. Mě stačí, že na mne nebudou padat kameny. Mimochodem pokoutně jsem přešel z Bavor do Bakalovy Modravy oním českým biolesem. Sice po pás morký, ale bez nějakých větších problémů. Mohu potvrdit zelený trend, jakás takás biokosodřevina tam skutečně roste. (Místní navíc tvrdí, že jí tam potmě sází nynější ředitel se svými podřízenými.) Ale nic tam nehoří!!! A najsou ta rozbahněné cesty a cestičky s hluboce vyjetými kolejemi. Dokonce i pozůstatky z dob hrdinných pohraničníků likviduje příroda poměrně úspěšně.

5P 1.9.2009 9:32

Re: dodatek

Proboha co to je biokosodřevina a bioles? To je z nějaké příručky EU? A proč by jako na Vás měly padat kameny?

M.S. 1.9.2009 10:07

Re: dodatek

Protože kameny po takových trotlech budou lidi házet.

honzak 1.9.2009 9:50

Re: dodatek

"biokosodřevina"? Cos pil, Fanošu?

František I. 1.9.2009 10:25

Re: dodatek

Pro případné biopitomečky vysvětlivka. Bioles je les ponechaný kůrovci napospas. Ohřívá ho navíc Global Warning. Asi aby mu nebylo zima. To, co tam vyroste, nazývám biokosodřevinou. Uznávám však, že to nebude ten správný odborný výraz.

Pokud se v lese správně lesácky hospodaří a větve se ve svazích vypalují, občas chytá i podloží a oheň prohořívá do hlubších vrstev. Následně přijdou deště a vše je podle jistě správné technologie lesní těžby spláchnuto do nejbližšího potoka či doliny. Protože tu půdy nebývá nadbytek, objeví se kamenné podloží, díky ohni maličko narušené. Potom padají kameny. Pro nechápavé sezhora dolů.

M.S. 1.9.2009 10:34

Re: dodatek

Jeden ten biokamen vám spadl na hlavu.

František I. 1.9.2009 9:07

Já bych se raději zamyslel.

A hlavně zopakoval historii. Jako první vymysleli bioles v Bavořích.Za několik let ho vyhlásili ekologové i u nás kolem Modravy. Nastala kůrovcová kalamita, kterou tehdy řešil pan tuším Žlábek masivním kácením a Greenpisáci přivazováním ke stromečkům. V tomto ohledu nemluví pan Brezina pravdu. Stromy, a to ani v té nejchráněnější zoně, se neloupaly a nenechávaly ležet, nýbrž je prodával mladší Žlábkův potomek. Jak vypadá lesnické hospodaření, to už tu někdo povídal. Vzhledem k tomu, že něco podobného se dělo v okolí mé chaloupky, musím jednoznačně dát za pravdu kůrovci. Nikdo nezplundruje les tak jako současní lesní pracovníci. Mimochodem, za komančů by ho zplundrovali daleko více, ale neměli těžkou techniku, dnes dováženou především ze Skandinávie, a těžký traktor Škoda se do lesa nevešel. Také poptávka po dřevu a ekovytápění byla desetinová. Proto i kompletně suché kmeny jsou dobrým obchodním materiálem na výrobu pelet a podobnách zelených nesmyslů. Add lesy na Šumavě byly prý původně listnaté. Proto tam bylo tolik skláren (používaly hlavně bukové dřevo). Když si ho vykáceli, přišla kalamita a tuším Marie Terezie nechala dovézt smrčiny z velké části Evropy, aby les obnovila. Načež zaniklo postupně mnoho skláren (i když jich tam po II. světové pár zbylo). Na bavorské straně a konečně i na české je vidět, co se s lesem děje. Sice dost obtížně, protože kapradiny tam jsou vysoké kolem metru a mechu fůra (alespoň nemohou ňafat těžaři, že takový les nemá retenční schopnost). Už se na to můžete jí podívat k Modrému sloupu a hodnotit obě situace.

Vašek 1.9.2009 9:38

Re: Já bych se raději zamyslel.

Podle tiskové zprávy ministra životního prostředí se letos v NPŠ vytěží 130 tisíc kubíků kůrovcového dřeva. Za toho bývalého ředitele Žlábka, který byl obviňován, že podporuje těžařskou lobby se vytěžilo v roce 2002 11 tisíc kubíků a v roce 2003 13 tisíc kubíků! Současné vedení NPŠ tedy těží ročně 10x více dřeva než ten ekologisty tolik skandalizovaný Žlábek!

V NPŠ je v současné době 20 harvestorů a další těžká technika a 150 chlapů s motorovými pilami. Tak kdo je více ta těžařská lobby?

Eva D. 1.9.2009 14:56

Re: Já bych se raději zamyslel.

R^R^R^

honzak 1.9.2009 9:55

Re: Já bych se raději zamyslel.

"ale neměli těžkou techniku, dnes dováženou především ze Skandinávie, a těžký traktor Škoda se do lesa nevešel."

Asi jsem žil někde jinde. A tehdejší "lakatoš" bylo jen něžné vozítko a vůbec nedělalo bordel v lese. Mezi námi, kde jsou melouni se svými koňmi a lanovkami? Ona je s tím totiž sakra práce a to nejen v lese. O ty koně se musí někdo starat...

Zajímavé je, že v běžných hospodářských lesích vidí člověk skříňovou AVII (V3 S), kterou přiveze soukromník koně, stáhne co potřebuje na cestu a zase koně odveze. Ale soukromník není melounista a tak se o tom nepíše.

Jiří K. 1.9.2009 10:37

Re: Já bych se raději zamyslel.

Potomek? Zapomenutý případ? Evidentně disponujete nějakými informacemi, není čas na další trestní oznámení nebo tak něco, sám jsem to zkusil a neuspěl.

Goro Bílý pes 1.9.2009 9:03

chyba nebo demagogie?

Opět musím napsat: Autor vychází z chybné premisy, že Šumava je fabrika na dřevo. To je vyloženě lesácký postoj, legitimní v jiných případech, ale ne v případě NP. Také bych zohlednil časové měřítko - autor srovnává snímky z let 2006 a 2009, jenže to je z hlediska přírodních procesů zanedbatelné! Zajímavá byl třeba letecký snímek z roku 2059 :-)

5P 1.9.2009 9:26

Re: chyba nebo demagogie?

To máte pravdu. To bude určitě zajímavé. V té době se tam bude skvěle dařit travám, ostružiní, plevelům a jinému bordelu, přes který nepronikne žádné životaschopné světlo, aby mohly konečně vyrůst bezzásahové zdravé stromy.

Goro Bílý pes 1.9.2009 18:15

Re: chyba nebo demagogie?

Sukcese, klimax - to vám asi nic neříká. Promiňte, pak se ale nemůžete účastnit diskuse na přírodovědné/ekologické téma:-/

cb 1.9.2009 8:58

Ted po asi budete jecet

ale k cemu pralesy, kdyz do nich normalni obcan nesmi vstoupit ani do nich nahlednout?

B.B. 1.9.2009 9:03

Re: Ted po asi budete jecet

Proč bychom ječeli? Prostě zastáváte názor, že příroda jako taková nemá sama o sobě žádnou hodnotu. Existují velmi zajímavé argumenty podporující právě tento názor. Na druhou stranu existují stejně zajímavé argumenty o tom, že příroda o sobě hodnotu má. Já si myslím spíše to druhé, ale to si asi musí každý ujasnit sám, který pohled je mu bližší. Já bych prostě nechtěl být člověk, který zabije posledního žijícího vlka nebo velrybu nebo komára, někomu to je prosttě jedno a je otázka, který postoj je morálně ospravedlnitelnější.

Herdík 1.9.2009 22:34

Re: Ted po asi budete jecet

B.B., pokud uvažujete o přírodě v kategorii "sama o sobě", nemůže z logiky tohoto přístupu dojít k tomu, abyste Vy (či kdokoliv jiný) zabil posledního vlka, velrybu či komára.

ta 1.9.2009 8:54

???

Díky za přibarvená fota, jednou do zelena, jednou do šeda. A myslíte odborníka Žlábka, za kterého helikoptéry vynášely resonanční smrky z parku? A myslíte, že stromy, které, jak srdceryvně píšete, přečkaly knížecí a socialistickou péči, jsou nesmrtelné?

IH 1.9.2009 9:02

Re: ???

Vy jste nevěřící Tomáš nebo komunista. Před týdnem jsem tam byl a je to ještě horší než na fotografiích. Jeďte se podívat je to hezká procházka a navíc uvidíte Schwarzenbergský kanál a poznáte, jak se knížata vzorně starala o přírodu.

j 1.9.2009 9:08

Re: ???

taky vrtulníkem?

B.B. 1.9.2009 9:08

Re: ???

Ano, každý kdo se mnou nesouhlasí je komunista - naprosto shodné argumenty (pouze odlišná znaménka) najdeme napříkladu v časopise Bolševik z roku 1950 - nesouhlasíš s námi? Jsi sociálfašistický kanibal ... . Jinak o roli šlechticů na Šumavě bych tedy pomlčel. Máte pravdu, že někteří nám zachránili původní lesy (více-méně) a že ochrana přírody začíná u nich (nikoliv u levicových myslitelů), ovšem medvědi a další na Šumavě nejsou právě díky Schwarzenbergům. Takže není to tak jednoduché. A s tím kácením je to zrovna tak.