1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Virus 1.3.2009 8:09

Re: Čína

A jaké "hodnoty" vyznává dnešní Čína?

Honza42 1.3.2009 8:15

Re: Čína

Tak to bych taky rád věděl. Ale nebojte, brzo se to dozvíme. Legrační byla schůzka H.Clintonové s čínskými bossy. Tak by mně zajímalo, co si asi říkali mezi čtyřma očima. Třeba: " Tak pojď  dál holka hubená hladová, zas potřebuješ půjčit? A co za to? "  Nebohá Amerika, kam až to dotáhla - bývalá velmoc. A prohlášení Ameriky, že na lidská práva v Číně prdí jen ukazuje, kdo komu vštěpuje hodnoty.

Virus 1.3.2009 8:27

Re: Čína

Nejsem znalec, ale Čína bude mít asi taky svoje problémy, on je s jejich politikou "jednoho dítěte" (i když ne zcela striktně dodržovanou) čeká také pěkný mazec. Navíc jim tam přebývá pěkných pár desítek milionů mužských, převážně mladých a to je vždycky výbušné (a nemusí mít na hlavě turban a vzývat Mohameda ale  i těch tam mají požehnaně-Ujgurci).

Samozřejmě Amerika byla  jako velmoc pro Evropu podstatně předvídatelnější partner.

Honza42 1.3.2009 8:41

Re: Čína

Pár desítek milonů čínských mužských přebývá, říkáte? Třeba si v Evropě vyberou. :-)

Virus 1.3.2009 8:44

Re: Čína

Spíš na Sibiři, tam to mají blíž

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 8:46

Re: Čína

V Praze už si vybrali. Kolonizují ji tak, že brzy nebude ulice, kde by nebyly nějaké čínské nápisy. Ale když to voličům, kteří denně chodí okolo, nevadí, tak nám asi nebude pomoci.

Virus 1.3.2009 9:03

Re: Čína

Číňani? I ty čínské restaurace velice často provozují Vietnamci.

Petr 1.3.2009 9:19

Re: Čína

No ona velmoc(či moc) se pozná spíš podle vyspělostí zbraní a to USA je pořád první.Nebo si myslíte že Čína obsadí USA,asi těžko ,že? A pokud má Čína tolik dolarů v zásobě tak si moc nebude přát aby se dolar (potažmo USA)propadl a stal se bezceným.Co by si na USA asi čína vzala když by vyhlásilo bankrot a nezaměstnané amerika povola do armády.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 8:32

Re: Čína

Jaké hodnoty vyznává dnešní Čína? Rozhodně ne nějaká privilegia (svobodu, demokracii, blahobyt) pro nečíňany, spíše naopak. A jak se žije v Číně, si zjistěte sám.

Virus 1.3.2009 8:43

Re: Čína

Tak ono pro Číňany je to zřejmě podobné, tedy pro většinu z nich. Ovšem otázka byla míněna spíš tak, zda má současná Čína nějakou nosnou sjednocující ideu.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 8:52

Re: Čína

Úplně postačí touha být největší a nejmocnější na světě. To je zatraceně silná motivace. Podívejte se, k jakému nadšení dovedla stimulovat bolševiky po desítky let.

Virus 1.3.2009 9:01

Re: Čína

Mno, u bolševiků bych to viděl docela ideově a přímo nábožensky. Vyšli z fousatýho Karlíka, trochu ho pokroutili a opepřili klasickým nas mnoogo, deset mtrvejch je tragedie, ale milion už je jen statistika. A skončili tím, že ruský trpaslík je vždycky ten největší...U Číňanů mi tam chybí v základu ten "fousatej Karlík"

Emil XX 1.3.2009 9:12

U Čiňanů úplně stačí nacionalismus, ten fungoval celá

staletí. Dopalatili ale na to, že se dobrovolně uzavřeli a navíc, tak jako evropští zelení, potlačili technologický rozvoj. Japonsko si počínalo podobně ale za 5 minut 12, konkrétně roku 1868 politiku úplně změnili. To provedla Čína koncem 20 století.

Někdo 1.3.2009 10:37

Re: Čína

Píše se hlavně o velkém uspěchu činské ekonomie, ale zapomíná se na lidskou tragedii s tím spojenou:  jako využívaní nezletilé pracovní síly, nejvyšší počet pracovních urazů, často smrtelných, chudoba (velká část obyvatelstva má příjem menší než 1 dolar denne), reálná nezaměstnanost, která se pohybuje kolem 20%. Viděl jsem v televizi, jak zavírala jedna velká továrna, když neměla zakázky, jednoduše policie vyhnala dělníky ven a zavřela vrata. Ti lidé, co se tam přestěhovali z venkova, se vracejí zase domů a nemají často ani kde bydlet a co jíst.  

Asi před měsícem čínské ozbrojené síly přísahaly znovu věrnost prezidentovi a vládě a pri té příležitosti udělaly i pěknou přehlídku. Proč asi?

Neexistuje, jak čtu, státní zdravotní péče, v nemocnicích neléčí, kdo na to nemá peníze. V Čině neexistuje, kromě jiných lidských práv ani náboženská svoboda.

Petr 1.3.2009 12:11

Re: Čína

Samozřejmě,jak by mohlo to zboží být tak levné,že? Všechno něco stojí.Ale i tam se zvyšuje životní úroveň(pozor neporovnávat s naší) a tak i cena práce tam stoupá a zboží se bude zražovat do doby až se zas vyplatí to kupovat od jinud.Tak to holt funguje.A je dobré tlačit na čínu aby nezaměstnávala děti,měla základní zdrav.péči apod.To totiž zase zvýší jejich poptávku po západní vyspělé technologii(zdravotnictví,výroba atd.)A jejich dolary se vrací zpět na západ.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 14:14

Re: Čína

No jistě, ale právě proto je čínská pracovní síla tak laciná, a tudíž i zboží. Výsledkem je, že západní zboží je nekonkurenceschopné a stále více západních výrobců krachuje. Zásady volného obchodu, které mohou být za určitých podmínek velice výhodné, jsou za jiných podmínek nevýhodné. Udržovat volný obchod má smysl pouze mezi zeměmi, kde platí stejná pravidla. Ale volně obchodovat s Čínou, kde žádná pravidla neplatí a životní úroveň je nesrovnatelně nižší, pro nás znamená postupné snižování životní úrovně a nakonec i ztrátu politické svobody.

Kon 1.3.2009 10:16

Re: Čína

Tradiční čínské hodnoty formuluje konfuciánstvi. Jsou to především: autorita rodiny, pracovitost a vzdělanost. Respekt ke společensky výše postaveným.

Virus 1.3.2009 12:01

Re: Čína

Jenže jak je v současné době tohle v Číně vnímáno? Jako u nás křesťanská tradice, tedy velmi volně? Jen se zdvořile ptám, tamní situaci vůbec neznám (profesně se občas potkávám s Vietnamci, Indy, Pakistánci a kde kým, ale Číňani se nějak nevyskytli)... Tiše se domnívám, že Velký Mao a jeho kotrmelce Velkého soku a kulturní revoluce musely být pro tamní společnost daleko větší masakr, než to co jsme si užili tady v 50letech s politickými procesy a v od r. 69 v normalizačním bezčasí.

Informace 1.3.2009 12:11

Re: Čína

Chcete se dozvědět něco bližšího o kulturní revoluci? Pečtěte si http://www.asianews.it/index.php?l=en&art=6182&size=

VL 1.3.2009 12:25

Re: Čína

Stejné, jako už tři tisíce let. Tedy obyčejný prostý Číňan musí makat na vrchnost. Jenom se mění názvy funkcí, dřív to byl císař, dneska generální tajemník KS Číny, dneska je to předseda vlády, dřív nejvyšší eunuch atd.  

Nemo 1.3.2009 12:48

Re: Čína

Vzpomínám, jak kdysi Pavel Bratinka řekl, že lituje, že se nepodařilo pokřesťanštit Čínu.

Umíte si představit, že by většina čínských rodin měla podle křesťanských zásad třeba čtyři a více dětí?

Kam by se pohnuly ty masy lidí, hledající si nový Lebensraum?

Kon 1.3.2009 14:08

Re: Čína

4 a více dětí? Jako třeba v katolické Itálií, která má tak málo dětí že je skoro na vyměření?

Informace 1.3.2009 14:48

Re: Čína

Něco o náboženství v Číně. http://www.chinatravel.com/facts/religions-and-beliefs/

Petr Pavlovský 1.3.2009 6:58

Šrotovné - proč jprávě en osobní auta?

P

rotože se na jejich výrobě podílí veliké množství zaměstnanců? Nejsou tu i jiná, důležitější kritéria? Po mém soudu přinejmenším dvě.

Tím prvním je kritérium spravedlnosti, občanské rovnosti. Dotace má přijít přetrozdělovánm z daní. Ty platí všichni (až na ty co jsou ze zákona osvobození nebo podvádějí), ale zdaleka ne všichni mají auta. Ti nejchudší nebo šetrní je buď nevlastní nebo je užívají jen málo; po městě, které má MHD s ním nejezdí, dlouhé štreky jezdí vlakem. Proč všichni mají bhatším a rozmařilejším přispívat na nové automobily?

Tím druhým je hledisko ekologické a ekonomické efektivity. Má-li být z veřejných prostředků podpořena urychlená inovace spotřebičů energie za účelem nižší spotřeby a sníženého množství škodlivých zplodin, je třeba obnovit především ty spotřebiče, které jsou zapnuté dlouho, 8 a více hodin denně. To o většině automobilů neplatí, Vztahuje  se to ale na vozidla MHD, od autobusů a vlaků přes tramvaje a vozy metra, lhostejno, zda je majitelem (provozovatelem) stát, obec nebo soukromník. Dále jsou to  topidla, především spalující kotle, ať už na plynná, kapalná či pevná paliva. Konečně i lednice (včetně těch velikých, mimo domácnosti) a vzduchotechnika (např. v nemocnicích). To vše je, samozřejmě v souvislosti s ročním obdobím a počasím,  zapnuto po dlouhou, často nepřetržitou dobu. Konečně jde i o přístroje v permanentně sloužících zařízeních, jako jsou vodárny, kanalizace, veřejné osvětlení. Všechny tyto a podobné spotřebiče se týkají daleko většího procenta občanů, než osobní automobily, a jejich výroba se rovněž týká nemalého množství výrobců, kterým by bylo takovouto podporou odbytu pomoženo stejným právem, jako výrobcům aut. Ekologický a energeticky šetřící dopad by pak byl větší, tím spíš, že jde o situace, kde se jinak šetřit nedá. Řidič může nechat auto doma a použít MHD, ale přestat doma topit nebo vypnout ledničku dost dobře nemůže.

Honza42 1.3.2009 8:08

Šmankote mankote, o spravedlnost přece vůbec nejde.

Navíc každá dotace je asociální, akorát podle momentálního pomatení smyslů vládnoucí garnitury je dotováno tu tohle tu tamto.

Jediný spravedlivý systém je ponechání peněz občanům. Pak si kupodivu koupí auto ten co potřebuje jezdit a kotel ten co pořebuje teplo. A jaký si koupí je jen a jen na něm.

Virus 1.3.2009 8:31

Re: Šmankote mankote, o spravedlnost přece vůbec nejde.

Mno, já bych byl v případě, že hospodářství se chystá totálně do kytek trochu míň radikální . Rozumně pojaté státní zakázky bych nezavrhoval

Fafa 1.3.2009 1:52

Vasku

Za nenažranost pokládám když si šéf ČZU dá třičtvrtě miliardy odměnu

Jednak nerozumim tomu "si da odmenu". Tu odmenu mu zrejme schvalili akcionari, takto cesky stat.

Druhak mne to ale hlavne nebere. Takze pan Roman dostal odmenu 40 milionu dolaru. No a co? Ja se zivim vlastni praci a ziju v rozmerech toho, co mi moje prace umoznuje. Pokud by se jeho odmeny rozpustily mezi obcany Ceske republiky, tak bych se na mne a moji rodinu dostalo dejme tomu 400 Kc. Hezka lahvicka malbecu v sobotu vecer. Marginalni benefit.

Zato skody, ktere byly zpusobene ve jmenu socialni spravedlnosti a zastaveni tech nenazranych, ty uz mohou byt podstatne vetsi nez jedna lahev cerveneho. Tady uz muze jit o zivot.       

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 7:16

Re: Vasku

Odměnu mu asi neschválili řadoví akcionáři, ale někdo, kdo je zastupuje a spravuje cizí majetek. A to je rozdíl. Nejspíš dozorčí rada. V tom případě by mě zajímalo, kdo konkrétně v té radě sedí, a jestli si náhodou ti dozorčí radní neudělují odměny navzájem. Neblížíme se situaci, kdy si politikové budou ve jménu občanů navzájem rozdělovat miliardové odměny a nám budou kázat o nutnosti utahování opasků? Proč by potom takový systém měli voliči podporovat? Není takové chování jen voda na mlýn komunistům?

Emil XX 1.3.2009 9:23

Pravidla pro odměny vedení ČEZ schválila vláda ČSSD

Ta mohla klidně vyměnit celou dozorčí radu, protože dvě třetiny akcií ČEZ vlastní stát a ten také inkasuje příslušné dividendy. ČEZ v důsledku nepověšení zelených na větrníky nemůže investovat doma, proto investuje v cizině ale zisky jdou z části k nám.

Vláda ČSSD v závěsu se zelenými (Bursík byl už TENKRÁT náměstkem ministra) provedla ale daleko větší svinstvo, které se dotklo VŠECH OBČANŮ. Na přání EU otevřela náš trh s elektřinou a namísto nákladového výpočtu ceny, který fungoval za Klause a funguje DODNES ve Francii zavedla prodej elektřiny na burze za účasti cizích subjektů. Tím pádem promítía německé a rakouské ceny do cen našich a proto má ČEZ velké zisky vedení ČEZ tak vysoké odměny.

Už se o tom tady psalo možná 100X.

 

Fafa 1.3.2009 17:28

Re: Vasku

Radovym akcionarem je predevsim cesky stat. Jeste stale drzi vetsinu akcii. Takze odmenu mu de iure schvalili cesti obcane a de facto pan valny hromada Kalousek. Coz opet nemeni nic na faktu, ze mne to nebere. Nebo Vy si myslite, ze Vas zivot by byl nejak podstatne lepsi, kdyby se panu Romanovi ty odmeny vzaly a misto toho jste dostal 80 Kc?