6.6.2024 | Svátek má Norbert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Milaz 28.2.2009 13:02

řešení?

Zatím každá krize musela prvně vykulminovat ke svému maximu a pak mohlo nastat oživení a obnovení ekonomiky. Čím se proti krizi víc bojuje, tak  trvá delší dobu, než krize ekonomiku dostane na dno a tím se to dno vlastně prohlubuje a krize je hlubší a vleklejší. Všechny snahy o potlačení krize jsou de-fakto snahami o prohloubení a prodloužení krize.  

westík 28.2.2009 13:17

Re: řešení?

máte pravdu,Milazi, ty různé "balíčky", které  politici navrhují ,jsou virtuální opatření -krátkodobé stimuly, které mohou chvíli fungovat a pak způsobí ještě větší a delší chaos  a bordel- představuji si, jak  se Obama, Sarkozy či Merkelová  modlí, aby jimi prosazená opatření alespoň chvíli fungovala :-/

Milaz 28.2.2009 13:20

Re: řešení?

Na krizi někdo vydělá a ten někdo se bude snažit, aby krize byla co nejhlubší !

plašmuška 1.3.2009 11:00

Re: řešení?

Boj z krizi se nedá vyhrát regulacemi  jen prodlužeje letargie a eutanazii. ,Nejefektivnější bojovník je jedinec sám. Ještě nejsme ve fázi existenční a hlad ním na dvěře neklepe. Hlad jako spolehlivý motor oživení a pokroku vůbec.

plašmuška 1.3.2009 11:04

Re: řešení?

Staré pravdy ze zatuchlých šifonerů. Také jsem často slýchavala od babíčky, hladu a polské vši To mělo svoji logiku, to nebylo jen mlácení prázdné slámy.,

westík 28.2.2009 12:51

tentokrát mně autor mluví z duše !

tich@dohoda 28.2.2009 12:46

Že jsou prostřednictvím zemědělců dotováni všichni konzumenti potravin?? To snad nemyslíte vážně. Dotacemi do zemědělství jsou naopak produkovány potraviny DRÁŽE, než by mohly být.

viz titulek,nick valecny stvac/ Zemedelstvi a vyroba potravin jsou strategicke odvetvi, schopnost vyprodukovat dostatek vlastnich  potravin a mit strategicke rezervy, to je jeden ze zakladnich piliru obranyschopnosti zeme. Boty ci jenas vyrobene v Cine si koupit nemusim ale jist musim. Proto vyspely zapadni svet dotuje vyrobu potravin ve svych zemich a vyrobu spotrebniho zbozi outsourcuje do levnych destinaci. Cest :-)

Emil XX 28.2.2009 12:55

V zásadě máte pravdu, ale pokud by platila ochranářská

opatření proti dovozu z venku, nebylo by vůbec nutné zemědělství dotovat, trh by to zařídil sám. Zvěrstvo jsou ale vývozní dotace, z toho nemáme opravdu nic.

tich@dohoda 28.2.2009 13:15

Re: V zásadě máte pravdu, ale pokud by platila ochranářská

abych byl uprimny, tady je to vzdy na hrane, ty kvoty na dovoz, ty maji za ukol tlacit domaci farmare k racionalizaci a snaze byt konkurenceschopni ve vztahu ke konkurenci "zvenku". Tak to do znacne miry funguje v USA, bez ochrany by domaci farmari nemeli oproti konkuremci z latinske Ameriky vubec sanci. V EU uz jde o naprosto zvrhly system, kde si velke agarni zeme hraji svou hru za spolecne penize. Viz Polsko, ktere ma nesrovnatelne mene vykonne zemedelstvi nez CR, ovsem zemedelske produkty tam jsou daleko levnejsi, bohuzel, rozdily jim pokryji dotace. Cest :-)

Polsko 1.3.2009 9:58

Re: V zásadě máte pravdu, ale pokud by platila ochranářská

Za zemědělce v Polsku stát navíc (vedle dotací) hradil zdravotní a sociální pojištění, očekává se změna , údajně od letošního roku - šlo o zvýhodnění.

PS  v USA je systém podpor pro zemědělce výhodný, včetně úvěrů pro kupce

Kalamajka 1.3.2009 11:08

Re: V zásadě máte pravdu, ale pokud by platila ochranářská

Mráz přichází z Bruselu. Smrtelná infekce Bruselismus. Též ochránci lidských práv, ochránci zvířat, zelení magoři....

M. Zima 28.2.2009 12:34

Pane Drápal, ve jménu křesťanství a lásky k bližnímu

křesťané toho nového člověka podle Vašich zásad tvoří již 2000 let, přitom kradli a vraždili o závod s komunisty, kteří poznali po pár desetiletích stejné činnosti a stejného oblbování, že to nikam nevede. Je jasné že právě pro Neffa představují takovéto výzvy hledanou odbornou analýzu, malý oblblý mužíček má být poslušný a poctivý, hlavně nepožadovat nějaké přerozdělení hodnot nakradených vládnoucí sebrankou, ať se může kLausovsky privatisovat dál. 

Krátce a stručně: Milí Čeští teoretici, kde jste takhle zblbli?

Honza42 28.2.2009 12:41

Re: Pane Drápal, ve jménu křesťanství a lásky k bližnímu

Vždycky čtu jméno autora až po přečtení příspěvku. A při čtení jsem si říkal, to nemůže být nic jiného než ten blbec Zima. A taky jo.

xxxKubeš 28.2.2009 12:47

Re: Honzo42

umíte hádat, souhlasím.

westík 28.2.2009 13:00

Re: Pane Drápal, ve jménu křesťanství a lásky k bližnímu

hmmm, když už ,Zímo, nejste schopen svépomocí vyčistit svůj žlab (po kterém kalná voda teče) ,doporučuji obráti se na odborníky !

http://www.hercikakriz.cz/

Jakub S. 28.2.2009 14:22

Očividně není. Očividně má trvající problémy

- s kanalizací, senilitou, erekcí, pamětí, udržením čehokoliv, grafománií, propadáním utkvělým myšlenkám (fixní ideje) - vím já s čím ještě, očividně navíc v kombinaci. Jsou to v podstatě smutné věci... Ale je s ním sranda, nezažeňte ho!!! Fyzicky asi nebezpečný nebude, blbec.

Hašek 28.2.2009 13:35

Re: Pane Drápal, ve jménu křesťanství a lásky k bližnímu

No, alespoň uznejme, že ty bláboly, co nám Zima podává, minimálně zbystřují pozornost. 

Člověk by jednou věřil, že Zemský ústav pro choromyslné v Praze Bohnicích je dobře zabezpečen!

Kon 28.2.2009 12:24

Je tato krize dočasná?

Až dosud byla každá ekonomická krize dočasná a byla následována obdobím nového a většího růstu. Růst je založen ne pouze na ekonomických a finančních faktorech, ale především na stále nových technologiích a zdrojích energie - energie celý systém pohání. Nic však nemůže růst do nekonečna. Časem se vyčerpají zdroje surovin a s energií začínají problémy - hrozí přehřátí planety. Lidí stále přibývá a kdosi spočítal, že není dostatek energie, surovin a potravin k tomu, aby všichni současní obyvatelé země mohli mít stejnou spotřebu a životní úroveň jako ve vyspělých zemích Evropy a Ameriky. Tím méně pak za několik desítek let.  Případná změna ekonomického systému z kapitalistického na nějaký jiný na tom nemůže nic změnit - zdrojů tím nepřibude. Ostatně víme, že socialismus byl současně krize permanentní.  Hranice růstu předpověděné v roce 1972 Římským klubem se ukázaly jako předčasné.  Ony ale jednou musejí přijít. Nic neroste neomezeně. Co když je to právě teď a krize bude trvalá???

Honza42 28.2.2009 12:39

Re: Je tato krize dočasná?

Stejně vážně mysleli své předpovědi "vědci" před 150 lety, že rozvoj měst je v troskách, protože nebude kam dávat koňský trus. Londýn by mohl vyprávět. Před cca 10 lety jsem četl, že veškeré světové  zásoby mědi nejsou dostatečné, aby mohli Číňani vlastnit ledničky. Naprosto všechny tyto předpovědi se vždy ukázali býti mylnými. Svět má energie i surovin dost, dokonce neomezeně. 

Krize nemá se surovinami nic společného. Jejich ceny dokonce dlouhodobě klesají.

Emil XX 28.2.2009 12:53

Krizí bylo za lidskou historii nepočítaně

Omezenost zdrojů je RELATIVNÍ, záleží také na dosažené technologické úrovni. Různé oblasti byly v různých dobách relativně přelidněny (což vedlo ke krutým válkám) a přitom tam bylo méně lidí, než teď.

Zásadním problémem je bezbřehé množení primitivů v zaostalých zemích. Občas se to dočasně vyřeší místní genocidou, nesmíme si ale tyto lidi pustit sem do Evropy, jinak se staneme jejich obětí.

Kolemjdoucí (J.Š.) 28.2.2009 12:53

Re: Je tato krize dočasná?

Tahle krize není energetická, ale finanční, je způsobená nadměrným zadlužováním spotřebitelů a ze strany bank rozšiřováním podvodných balíčků do celého světa.

Krize energetická může přijít jindy, ale nás, v ČR, asi dřív zastihne krize z neustále narůstajícího zadlužení státu. Zatím nejsme schopni ani přestat si půjčovat, natož pak začít dluhy splácet. Nějak si nedokážu představit, jak se s tím hodlají politikové vyrovnat.

westík 28.2.2009 13:12

Re: Je tato krize dočasná?

obávám se, že krize z neustále narůstávajícího zadlužení postihne nejen ČR- jmenujte mně stát, který není zadlužený až po uši -včetně států EU !  Pokud vím, tak řešení  státní zadluženosti se dá řešit a) válkou (a vydrancováním  jiné země, b) hyperinflací ( a zbídačením občanů), c) velkým hospodářským růstem a současně úsporami ,určenými na splácení dluhů,na což občané, zvyklí na sociální stát asi moc slyšet nebudou -politik, který by přišel s takovým návrhem, by spáchal politickou sebevraždu (-viz "julínkovné", a to byl jen nepatrný vánek  nějaké reformy ) :-(

Kolemjdoucí (J.Š.) 28.2.2009 18:00

Re: Je tato krize dočasná?

Nejspíš to, naši politikové, až už nebudou vědět kudy kam, nějakým způsobem svedou na EU.

"Nastartovat velký hospodářský růst" - ale jak, poté co se stále víc stáváme jen montovnou ...?

Pozorovatel 28.2.2009 11:32

Konečně,

jednou sice trochu nepříjemný, ale za to mírně optmistický příspěvek k současnému finančně morálnímu marasmu. Jen jej dodržovat! Bude to sice fuška, ale při pohledu na včáky za obzorem jedna z možností jak si udržet svobodu, na kerou jsme si zvykli tak, že se divíme, že není zdarma ve vodovodu. Jedna, kdysi světová supervelmoc byla také v nepředstavitelném nebezpečí, měla však to štěstí, že se do jejího parlamentního čela postavil muž který prohlásil: Neslibuji vám nic než krev, pot a slzy. A lidé jej vzali za svého. Z toho vyplývá, že nejen potřebujeme osobnost ale isami se s touto osobností musíme bez výmluv, vytáček a vychytralosti sjednotit, dokud si svoji demokracii a svobodu neobhájíme. A ani pak ji nesmíme nechat osudu a vrhnout se jen do víru konzumu a zábavy - opiátu současnosti.

Kolemjdoucí (J.Š.) 28.2.2009 11:28

Námitka proti Námitce pana J.

Nechápu, proč by se měl systém zhroutit, když by se nadbytečné peníze dávaly chudým a různým organizacím. Prostě by je jen utratil někdo jiný a systém by fungoval normálně dál.

Problém je, že západní spotřebitelé nakupují víc, než na kolik si vydělají (jsou k tomu neustále vybízeni obchodníky i bankami), a ještě k tomu kupují zboží odjinud, takže domácí výrobci jeden po druhém krachují. Nejen že jsou Spojené státy astronomicky zadlužené u Číny, ale ještě američtí občané nakupují spousty čínského zboží místo amerického. To oslabuje Ameriku nejen ekonomicky, ale i politicky, dostává ji do závislosti na věřiteli. To znamená, zjednodušeně řečeno, že Čína ochotně půjčuje Američanům peníze, aby si za ně kupovali čínské zboží a domácí ekonomiku nechali chátrat. Asiati prostě chytře využívají zásad liberalismu k tomu, aby Západ položili na lopatky. Až se jim to podaří, tak liberální zásady odhodí a začnou nám diktovat. Kdysi chtěl Lenin využít demokratických svobod jako provazu, který mu Západ sám poskytne, aby ho na něm bolševici oběsili. To se mu nepovedlo, protože bolševický režim byl ekonomicky bezmocný. Teď to znovu zkoušejí Asiati, ale chytřeji, přes ekonomické svobody, a to se jim daří skvěle. Pokud západní politikové tuto hru (zneužívání liberalismu k podmanění Západu) včas neprohlédnou a nezačnou se proti ní účinně bránit, je s námi konec.

J. 28.2.2009 14:07

Re: Námitka proti Námitce pana J.

Protoze tech, kteri by teto stedrosti zneuzivali, by postupne pribyvalo na ukor tech,kteri poctive pracuji, nebo se aspon nejak poctive a dobrovolne obetuji ve prospech vetsiho celku v tech neziskovych organizacich. Tzv. realny socialismus se nezhroutil proto, ze se v nem vytvorila nova trida, schopna vykoristovani, ale ze vydaje na udrzeni moci teto tridy, zahrnujici jak budovani armady a tajne policie, tak i neefektivni socialni system, ktery byl relativne benevolentni nejen k socialne slabsim. ale i vsem, kteri se ho rozhodli zneuzit (ono ovsem peclive rozliseni je take dosti nakladne), nestacily na to, aby system v konkurenci se Zapadem zustal "self-sustainable".Pokud Vasi "dobrovolni darci" nepokryji vetsi miru spolecenskeho rozpoctu, nez kolik vydaval stary rezim na nasilne udrzeni neefektivniho socialniho systemu,Vas "humanni kapitalismus" se stane stejne neproduktivnim jako byvaly socialismus, a pred normalnim soucasnym "kapitalismem bez privlastku", samozrejme i s jeho zajiste nedokonalou uzakonenou socialni siti,  se naprosto zakonite zhrouti.Je mi lito, opravdu...

J. 28.2.2009 14:24

Re: Námitka proti Námitce pana J.

P.S. A jeste neni pravda, ze ve vsech tzv. kapitalistickych zemich lide utraceji na dluh. To delaji s prominutim hlavne Americane, a na druhem miste Evropane. Vychodni Asiate se naopak uskromnuji, jen aby se nezadluzili, a svoje vydelky venuji prevazne na vzdelani sve a svych deti a na samoplatne hrazeny vyzkum.Velke uspory Japoncu a jiznich Korejcu ale odcerpaji USA, ktere techto spojencu pouzivaji jako sve soukrome vkladni knizky.Z penez nezamestnanych vrcholne kvalifikovanych pracovniku Japonska a jizni Koreje si nakonec uziva nova trida "demokratickych vladcu" postkomunistickych zemi, kteri tuto pomoc prijimaji od USA a svetove banky jako grantovou podporu.

Kolemjdoucí (J.Š.) 28.2.2009 17:42

Re: Námitka proti Námitce pana J.

Samozřejmě, že jsem měl na mysli především Američany, vždyť v USA tahle finanční krize vznikla. Myslel jsem, že je to všeobecně známé.

Mimochodem přečtěte si komentáře k blogu Tomáše Sedláčka na aktualne.cz, z 28.ledna 2008  „Americká krize: Byli jsme opilí. “ (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-sedlacek.php?itemid=2547) , kde diskutují lidé žijící přímo v USA (hlavně paní Clair). Jak byli tehdy vyděšení z toho, co se na ně valí a jak to všechno dopadne.

Pozorovatel 1.3.2009 12:36

Re: Námitka proti Námitce pana J.

Nic víc než OK - buď euroamerická civilizace přežije, nebo na vadnoucích vavřínech vlastní slávy dožije i se svou demokracií, liberalizmem a pluralizmem! ;-€

Petr 28.2.2009 11:25

Souhlas.

Souhlasím. Jen ty piva a cigarety jsou už trošku ohrané.Sice nekouřím, ale vždycky když si k obědu dám pivo, mám špatné svědomí, že propíjím poplatky...;-P