1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. 2.3.2009 7:57

Re: Fafo,

Tak to bych Vás chtěl vidět, jak byste v paneláku k tomu komínu z bytů probourával kouřovody od kamen!

Fafa 2.3.2009 2:41

Re: Para...

Nemuselo. Kdo by chtel, jiste se muze snazit.

Ale treba v mem osobnim pripade bych pri vzrustu sve produktivity na dvojnasobek zacal pracovat jenom polovinu dnesni pracovni doby.

Papouch 1.3.2009 23:27

Re: Fafo,

Komin se k panelaku, pri trose usili a zanedbani technologicke kazne, da pristavet za tejden.

Nejaky dalsi problem?

Peter 1.3.2009 23:04

Re: Zidia sa vyclenilii sami? A kto ich starocia prenasledoval, rozohnaval po celom svete, zakazal vykonavat remesla, odkazal na zivenie se poziciavanim penazi (nie nahodou ovladaju dodnes prevaznu cast bankovnictva, cez ktore zotrocuju okolity svet)

Castecne s Vami souhlasim, nikdo netvrdi ze existuje 13 milionu Zidu - bankeru. Factem zustava, ze tito bankeri jsou pro nas nezidy velmi "viditelni" . Greenspan, Bernanke, R. Rubin, L. Summers, T. Gaithner... Rothschild klan atd. Navic je bohuzel pro Zidy samotne tragedii, ze prislusnici teto skupiny jsou az prilis casto spojovani s podvody ve financnim sektoru. Jmena Milken, Boesky, Madoff, Jazin nedelaji dobre jmeno svojim lidem. Nemyslim ze clovek skutecne musi byt "duty" a navic lit si do hlavy hodne piva aby tento fakt nepostrehnul. Moje dcera pracuje pro Wood Gundy, jeji sef Zid tyto veci rika o svojich kolezich sam od sebe.

V 1.3.2009 22:43

Re: Vasku No a?

"Když někdo úspěšně řídí obrovský podnik operující s desítkami miliard a nese za to vysokou odpovědnost - proč by nemohl dostat tomu adekvátní odměnu?"

Jakou 'odpovednost'? Kdyz ho povede neuspesne (kdyz pomineme kriminalni praktiky), jako trebas Tvrdik CSA, tak nejhur prijde o budouci bonusy, nebo ztrati misto, ovsem na ty jiz vyplacene bonusove miliony mu nikdo nesahne, tak jakapak zodpovednost, nic neriskuje a s jedinym treba dvacetimilionovym padakem se da slusne vyzit do konce zivota.

V 1.3.2009 22:31

Re: Para...

"daleko důležitější by bylo snažit se současnou úroveň udržet, a ne se neustále hnát za dalším a dalšímrůstem."

A jak to praktikovat, leda diktatorskym rezimem rekl bych. Neco na zpusob Pol Pota v Kambodzi...

To by vlady musely vydat zakon, ze se nesmi uz dal vymyslet rychlejsi pocitace ani nove vymakanejsi vyrobky, vse by muselo ustrnout na soucasne urovni, vymysleni a badani by se muselo stat trestnou cinnosti, vyroba novych, lepsich vyrobku by byla taktez trestna... ledaze bysme vsichni dobrovolne klesli na jen ponekud vyssi uroven dnesniho spolecenskeho povlu, protoze jejich zpusob zivota je presne jeho udrzitelnost.

V 1.3.2009 22:19

Re: autor nerozumi kapitalismu

Ano byl, a taky jedine tomu dnes vdecime za dnesni vseobecny blahobyt. Zeme ktere tento kapitalismus tenkrat povolily aspon castecne na svem uzemi, tak ty z toho patricne ziskaly a v samotne Americe kde byl ten kapitalismus 'nejvice povoleny' (kdyz tam tedy vzniknul), tak tam jim prinesl ekonomicky zazrak a Amerika se diky nemu stala svetovou velmoci a dodnes z te minulosti zije. Bohuzel tomu rannemu kapitalismu nebylo patricne porozumeno a ani nebyl ve svych pocatcich jak ma byt a casem se z nej ujidalo a ujidalo a kolektivismus se v ruznych podobach a ustupcich vracel, az cirka nekdy koncem padesatych let minuleho stoleti (s nastupem hippies) se uz nedalo tehdejsi system nazyvat kapitalisticky, a to mluvime o Americe, Evropa nikdy kapitalismus nemela, jen okrajove, a spise z nej jen profitovala. Anglie take ne, tam 'jen' zacala prumyslova revoluce, ale bez kapitalismu (prav cloveka) to nikam nevedlo protoze nemohlo (kdyz to porovname s Amerikou, ktera spojila prumyslovou revoluci s revoluci v lidskych vztazich - ona povestna prava cloveka...

Povalecny nemecky zazrak byl jednou epizodou, kdy dost velkemu kapitalistickemu prvku byla tenkrat na par desetileti dana sance, ale to netrvalo dlouho a dnes je Nemecko zase stat 'blahobytu' v socialnim smyslu a jde to s nim s kopce a musi to skoncit spatne a nejen s Nemeckem, ale cela Evropa je na ceste k zaniku, protoze Amerika na to przneni kapitalismu konecne dobiha a kdyz se ted jeste zmatori, tak priste uz to bude rana do vazu. Bohuzel my se toho nejspis jeste dozijeme, my kteri mame jeste dvacet ci tricet let zivota pred sebou.

para 1.3.2009 22:04

Re: Rozhodující problém je, že nikdo nemá námět kam investovat aby se to vracelo stejně efektivně jak v dobách dřívějších. Takže nezbývá než cesta úspor a naděje na nové technologie. Propad návratností na straně zdrojů je ale dlouhodobě několikanásob

Já se této pravdy obávám taky. Pěkně to podává Kašík ve Vesmíru 9/2008 v článku "Čeká nás drastická změna způsobu života?" a neb "Bublinový graf Carlieho Halla". Pro mě jsou tyto aspekty výzvou.

para 1.3.2009 21:53

Re: K dotazu od nicku „para“ z 28.2., 04:16

Jo vesměs souhlas. I rozvoj poznání byl poslední století extenzivně směřován k vnějšímu světu který jsme si začli nemístně sebevědomě podmanovat. Schopnosti jogínů, šaolinů, indiánů .... to jsou už rarity prakticky exotické i když stále - ale spíše ve filmech jak praxi - přitažlivé. I lékařská věda pokročila asi nejvíce v chirurgii.... a nejméně patrně psychologii. Chybí nám nadhled nad sebou samými nedostává se hodnotných jednotících ideálů. Tato krize pak může mít i ten pozitivní efekt, že bude nutit k přemýšlení co kde a proč děláme špatně. Velkou nadějí je pro lidi i oblast informatiky - nakonec i taková fora jako je toto. V tomto ohledu se lidstvo změnilo podstatně a mám za to, že vesměs k lepšímu. Možnost komunikace každého s každým je asi jeden z mála trumfů co asi máme. Nebo ví někdo o jiných podstatných pozitivech typického konzumního člověka dnešní doby?

tich@dohoda 1.3.2009 21:44

Rozhodující problém je, že nikdo nemá námět kam investovat aby se to vracelo stejně efektivně jak v dobách dřívějších. Takže nezbývá než cesta úspor a naděje na nové technologie. Propad návratností na straně zdrojů je ale dlouhodobě několikanásobný.

viz titulek, nick Para/. Obavam se, ze mate pravdu, to jsem se obaval uz cca pred 8 lety, obcas me sice ukolebal /docasne/ ten rust /virtualni/ ale skepticky uz jsem dosti dlouho. Jednoduse stromy nerostou do nebe a dnesni svet globanich akciovek, kde zisk pro akcionare a rust je alfou a omegou vseho, tam si myslim, ze je cesta do slepe ulicky. Dnesni pokusy vratit svet/ekonomiku do stejnych koleji jako pred krizi, obavam se, ze to muze fungovat jen velice kratkodobe. Cest :-)

Kopecký 1.3.2009 21:11

Re: Absolutně nesouhlasím s bodem f

No vidíte,  i pan Drápal čte paní Hogenovou, v krizi nás ochrání rodina a né ten váš markt. Nemůžete si myslet, že všechno co děláte, je věcí vaší volby.

Virus 1.3.2009 20:54

Re: Fafo,

Ono by to díky celkem slušné elektrické siti (jaderky a uhelné elektrárny), asi nebylo až tak apokalyptické, ale problémy by byly značné. Před 50 lety by byly nesrovnatelně menší...

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 20:50

Re: Fafo,

V těch panelákách hlavně už nejsou ani komíny, abyste si mohl v případě nouze soukromě zatopit.

Virus 1.3.2009 20:47

Re: Americkou hypotéční krizi, která odpálila ..... nakupenou lavinu.

Mno, ona je to taky otázka financí a soustředění schopných lidí, že. Někde jsem četl, že do ITERu se má investovat zhruba stejná suma jako do vesmírné stanice ISS. Sumičky jsou to jistě okrouhlé, jenže... Když Amíci za WWII spouštěli projekt Manhattan, tak to s reaktorem a fabrikou na obohacování paliva, v přepočtu na dnešní ceny, muselo stát neskutečné peníze a šlo to zatraceně rychle... Takže tohle ve mně zachovává jisté zbytečky optimismu

Virus 1.3.2009 20:30

Fafo,

zajímavý nadhoz  a vidím ho  ještě trochu jinak. Ono to dnešní "pohodlí" je taky strašlivě zranitelné. Kdy ž nám někdo utáhne plynové či naftové kohouty, tak jsme během krátké doby  v háji zeleném. Nebudem topit, ledničky a mrazáky vytečou, voda nepoteče, nic se do krámů nedoveze, mobil si nedobijem.... Jistě v pražském paneláku je to trochu horší než v domě na venkově s tepelným čerpadlem a solárními články na střeše...Jenže já ještě jako kluk pamatuju v obyčejném činžáku sklep s uhlím , bramborami, jablky a kořenovou zeleninou na celou zimu. Použitelná pumpa byla na rohu. O vesnickém a celkem pohodlném domku prarodičů nemluvě...studna, sklípek, hafo dříví, králíky by nějakou dobu stačilo jen vytahovat z králíkárny...

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 20:28

Re: Para...

Oprava: ... jako by byl tragedií.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 20:26

Re: Vasku

Jestliže se stále opakuje, jak stát má být co nejomezenější a státní zaměstnanci pod co největší kontrolou, tak je přece na místě zajímat se i o odměňování těch státních zaměstnanců. Před několika lety se diskutovalo o tom, že platy politiků by se měly stanovovat jako několikanásobek průměrného platu občanů. To mně osobně připadalo docela rozumné, a prý to tak i v některých zemích funguje.

tich@dohoda 1.3.2009 20:17

Re: Co kdyby si tu pravou miru kazdy stanovoval sam pro sebe a svoji rodinu?

no, ja jsem to asi nerekl cele, ono to "zito" melo byt za to, ze zkratka nektere veci "nebude ten mladoch videt" , a za teto podminky se bude mit jako prase v zite. Jinak pokud se bavime o tom prasecaku, kupodivu mam historku ze zivota /true story :-)/ . Rodice spoluzka na zakladce, ti oba makali v prasecaku a za vynikajici praci dostali nejake vyznamenani, coz bylo spojeno s poukazem na automobil Felicia/tehda na poradnik/. Takze i v prasecaku lze udelat "karieru " . Cau :-)

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 20:10

Re: Para...

Já si taky myslím, že daleko důležitější by bylo snažit se současnou úroveň udržet, a ne se neustále hnát za dalším a dalšímrůstem. Tak proč nám ten růst politikové, ale  i ekonomové pořád sugerují, proč se tváří, jako by pokles růstu, nebo dokonce nulový růst tragédií?

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.3.2009 20:04

K dotazu od nicku „para“ z 28.2., 04:16

Myslím, že poznání se za jistých okolností opravdu může stát jedem. Napadají mne dvě okolnosti. Více poznání přináší lidem i větší moc, ale větší moc vyžaduje i větší zralost, větší schopnost tu moc zodpovědně používat. Čili současně s rozvojem vědeckých a technických schopností musí probíhat přiměřený mravní rozvoj člověka. Příliš mnoho vědy a techniky v rukou nezralých lidí může působit škodlivě, může dokonce vést k zániku takové civilizace.

Za druhé existující vědecko-technický rozvoj je velice jednostranný. Lidé věnují zdaleka nejvíce času a energie poznávání vnějšího hmotného světa a konstrukci nekonečného množství stále složitějších mechanismů, na úkor poznávání sebe samých. O sobě, o lidské duši toho vědí možná méně než ještě v 18. – 19.století. Tehdy se sebevýchově poměrně intenzivně věnovali za pomoci náboženství. Dnes sice máme k dispozici psychologii, ale jak sami psychologové někdy přiznávají, je to psychologie „bez duše“ a existuje minimum lidí, kterým pravidelná četba psychologických příruček pomáhá v jejich osobním vývoji, v otázkách jak správně žít. Rodinná výchova není příliš úspěšná vzhledem k stále většímu počtu rozpadlých manželství a školní výchova je jednostranně zaměřena na rozum, na získání kvanta přírodovědných znalostí. Na citový vývoj, kultivaci prožívání a mravní profil nezbývá čas. Kázeň ve školách upadá až hrozivě. Tudíž se stále méně daří předávat dalším generacím nezbytné civilizační návyky a kultivované chování. Výsledkem je větší počet nezralých, psychicky deformovaných lidí (viz texty Fr. Koukolíka o deprivantech) místo mravně vyspělejších a zodpovědnějších, o kterých jsem psal v prvním odstavci.

Za těchto okolností může být rostoucí množství technických poznatků (a honba za co největším růstem HDP) opravdu lidem na škodu.

Virus 1.3.2009 19:48

Re: Vasku

mne to taky osobně moc nebere, sčítání a dělení i ve svém věku ještě zvládám, ;-)přesto si myslím, že tyhle odměny jsou jaxi z principu trochu přes závit. A on to není jen pan Roman v ČEZu, že. Jenže osobně bych mu asi "vše odpustil" kdyby z něj po volbách vypadlo(doufám, že bez Bursíka či Kuchtové ve vládě), že mají na maximální možné úrovni nějak připravenou dostavbu Temelína. Tohle je momentálně asi podstatnější než kolik chlapénci berou. Plánovaná PLYNOVÁ elektrárna mne docela děsí...I když je asi stavebně nejjednodušší. Asi moc čtu čtu sci-fi

Fafa 1.3.2009 19:34

Re: Co kdyby si tu pravou miru kazdy stanovoval sam pro sebe a svoji rodinu?

Ovsem pokud nekdo chce hodne zita a je kvuli tomu ochoten snaset smrad prasecaku, tak si nemyslim, ze zrovna ja mam nejake pravo mu to rozmlouvat nebo dokonce zakazovat.

K tem nenazranym vim, ze u Tebe to neni zavist. Ale na urovni spolecnosti je to zavist temer krystalicka.  

tich@dohoda 1.3.2009 19:33

Re: Zidia sa vyclenilii sami? A kto ich starocia prenasledoval, rozohnaval po celom svete, zakazal vykonavat remesla, odkazal na zivenie se poziciavanim penazi (nie nahodou ovladaju dodnes prevaznu cast bankovnictva, cez ktore zotrocuju okolity svet)

obavam se, ze se hodne pletete, kuprikladu zastoupeni Zidu /USA/ ve filmu/TV a obecne showbusiness vysoce prevysuje angazovanost Zidu v peneznictvi. Drtiva vetsina dutych hlav u piva si automaticky mysli, ze Zid= bohac, no, minimalne ze ma hodne penez. Ve svete /mimo Izrael/ zije cca 13 milionu Zidu, netroufam si spekulovat, kolik z nich jsou bohaci ale s jistotou tvrdim,ze vetsina jsou obycejni lide a je mezi nimi i hodne chudych, urcite to plati v USA. Cest :-)

tich@dohoda 1.3.2009 19:22

Co kdyby si tu pravou miru kazdy stanovoval sam pro sebe a svoji rodinu?

ahoj fafo, byla to odpoved na otazku v titulku, je to nekde dole, Ahoj :-)

tich@dohoda 1.3.2009 19:07

Re: cosi

ahoj Fafo, tak tahle to nefunguje na 100 % :-), ta soucasna slamastyka do znacne miry souvisti s tim co navrhujes, + nenazranost  nenazranych, kterou jsem zminil vcera. Obavam se, ze jsi to pochopil jako zavist , jako ze nemam na to abych se mohl prezirat . Cetl jsem nedavno zajimavou povidku, mlademu perspektivnimu cloveku tam nabizi zajimavy karierni postup. Ten , co mu to nabizi, mu rika: "budes si zit jako prase v zite" , ten mladoch odpovi: "nic pro ty , co nechteji zit v prasecaku". Cau :-)

Fafa 1.3.2009 18:51

Para...

kdyz treba ja osobne bohatnout nechci. Mne dnesni materialni zivotni uroven docela staci.

para 1.3.2009 18:45

Re: Para...

Jedna věc je energetická náročnost - to jsou veškeré energie na výrobek a jiná ale pro prognostikování životní úrovně je podstetnější energetická návratnost - to je poměr energie získané k vložené - tzv ERoEI - pro Americké poměry na http://www.esf.edu/EFB/hall/ - ten jeho bublinový graf vyšel otextovaný česky od Kašíka ve Vesmíru 9/2008. Máli společnost dostatek takovách zdrojů jak měl pan Shell - může rychle bohatnout. I opak je ale pravdou.

Fafa 1.3.2009 18:28

Para

Jak presne se ta energeticka narocnost pocita? Treba kdyz Boeing vyrabi v Seattlu letadla, dodava je do Indie a turisti z Evropy potom letaji s Air India na dovolenou na Maledivy?

Jinak, Vy si svoje zivotni priority urcujete podle toho, jestli je ma nejaka strana v programu? Cekat zrovna v tomhle na politiky je prece krystalicky nesmysl. Ti budou slibovat i nerealizovatelne, protoze jejich dusevni obzor nesaha za pristi volebni obdobi.

A nebavime se prece o navratu na uroven roku 1930 pripadne o udrzitelnem rozvoji. Mne osobne by stacila mira rustu presne nula. Nejak nemam pocit, ze zrovna v dnesni zapadni spolecnosti potrebujeme zvysovat materialni zivotni uroven.       

Peter 1.3.2009 18:21

Re: Vasku No a?

Petr ma absolutni pravdu. Jste bud naivni nebo nedospely.

para 1.3.2009 18:09

Re: Americkou hypotéční krizi, která odpálila ..... nakupenou lavinu.

Jo takové byly scénáře doted. Podaříli se zvládnout jadernou fůzi nebo JE 4 generace s několikanásobnou efektivitou - může to tak i být. Jsem možná pesimista ale podle mého odhadu bude spíše spotřeba poloviční protože supetechnologie vyjdou super super draze. Slibovat zázraky to bývý výsada poutovek.;-)