1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Malý Aston 28.2.2009 11:17

Problém šrotovného!

S autorem souhlasím. Jen malá poznámka ke šrotovnému a odpočtu DPH pro firmy. Neznám statistiku kolik aut se prodá firmám které je pořebují k výkonu svého podnikání nebo pro jejich reprezentaci a kolik se prodá normálním šetřílkům které si auto koupí ze své peněženky ale odhaduji to na 80% pro firmy a 20% pro šetřílky.Dříve bylo možné koupit auto na leasing v době trvání 3 let což odpovídá životnosti auta,kdy každý předpokládá,že když někam vyjede tak také přijede. Po 3 letech nastávají dílčí problémy s každým autem pokud má ujeto okolo 200 000 km.Pak se auto postavilo do bazaru a nějaký občan který ujede 5 000 km za rok jej mohl pomocí známých uživát až do své smrti.Jenže koumáci s Ministerstva financí v minulém roce ještě před krizí vydaly příkaz,leasing na 5 let a tím zamezili zejména pro firmy nákup nových aut. Není dle mého potřeba dávat šrotovné neboť auto v ceně 900 000,00 Kč bylo možno koupit v bazaru za nějakých 150 000,00 Kč a skoro nové.Ať debilové vrátí leasing zase na 3 roky a uvidí jak se prodej nových aut rozeběhne.:-(

tich@dohoda 28.2.2009 11:17

Dle mého názoru se ukazuje, že lidé, kteří varovali před politikou, jež z České republiky učinily montovnu, měli pravdu.

viz titule autor/. Rekl bych soudruhu fafari, ze michate jablka s bramborami, tedy etiku, moralku, ekonomiku a svet. ekonomickou krizi. Souhlasim s vami, ze pokusy vratit svet do koleji pred zacatkem krize, je hloupe, nicmene z ekonomickeho hlediska zduvodnitelne. Z ekonomicke krize se obvykle dostanete rychleji, pokud preferujete hospodarska odvetvi s vysokym multiplikacnim efektem, vyroba a nasledny servis a provoz automobilu maji jeden z nejvyssich nasobkovych koeficientu, ja osobne bych preferoval spise stavebnictvi = "pomoci" mladym lidem a socialne potrebnym k vlastnimu bydleni. Mam na mysli pomoc skrze ekonomicke nastroje/dane/ a zvyhodneni /stav. pozemky za rozumnou cenu, DPH na staveb material a pod./ Prave v oblasti bydleni jsou totiz lide v CR naprosto bezostysne sdirani z kuze. Obavam se, ze prave v hrabani penez si vy krestane s modrymi bolseviky nejvice notujete. Stran toho titulku, mozna byste nam mohl napsat, co tehdy ti kritici montoven navrhovali jako alternativu. Ja ty montovny neodsuzuji, nicmene odsuzuji fakt, ze pracovni sila se do tech montoven dovezla z ciziny, v dobach,kdy ekonomika rostla cca 6%, bylo cca 5% nezamestnanych. Ze jsou nezamestnani, jejich vec, ovsem nesmi brat zadnou podporu, kdyz je vsude nabidka prace . Ohledne lidi si myslim delate iluze, 90 - 95 % lidske populace je stado, bez ohledu na poledniky a rovnobezky a bez ohledu na dobu, plati to, co je lidstvo lidstvem. Cest :-)

JaS 28.2.2009 11:06

Byl jsem zvědav,

co z toho bude, když na začátku článku píše pan Drápal o křesťanech. Když jsem dočetl, tak se mi ulevilo. S článkem jsem spokojen, plně souhlasím, jen bych doplnil, že nejsem křesťan, jsem nevěřící, a co pan Drápal píše jako správnou roli křesťana, bych opravil na správnou roli normálního slušného přemýšlivého člověka. Křesťané to mají jako příkaz bible, normální slušný  a přemýšlivý člověk k tomu dokáže dojít vlastní úvahou i bez bible. Tím ovšem nechci říci, že slušný křesťan je něco horšího než slušný nevěřící - oba jsou slušní lidé.

tich@dohoda 28.2.2009 11:26

Re: Byl jsem zvědav,

souhlas, ja, jako atheista jednoduse nepotrebuji zadnou abstraktni  "autoritu" a straseni ohnem pekelnym, k tomu abych se choval v souladu s etickym kodexem slusneho cloveka/desaterem ci jak tomu chcete rikat. Kecy o pismu svatem si panbicari mohou schovat za klobouk. Stary zakon prevzali Zide od starsich kultur, krestane provedli prvni "korekturu" , soudruh Mohamed vyhodil pasaze co se mu nehodily do kramu a doplnil co potreboval. Nazyvat tyto texty svatymi je legracni, stvorili je prece lide. Cest :-)

Richard III. 28.2.2009 10:53

Dobře napsáno!

K závěrečným tézím, s nimiž souhlasím, bych dodal ještě něco. Budoucnost světa - a tedy i každého z nás - závisí na tom, zda se odvrátíme od současného víceúčelového moralizování, které dovoluje hlásat to či ono podle momentální situace, od současného morálního pokrytectví, které vede k zaměňování příčiny a následku a tím až k ochraně gaunerů před zaslouženými tresty, ke skutečné a jednoznačně definované morálce. Bible takovou morálku definuje v Desateru a dlouhé roky prokázaly jeho účinnost. Dnes se "svobodomyslní" pokrokáři tváří, že přinesli novou morálku, ale místo ní nabízejí a vnucují jen morální marast, výše zmíněné moralizování a mravní relativismus, kterým mohou přikrýt každou špatnost.

K článku mám jen jednu výhradu: nemyslím, že by církev k problémům dneška mlčela. A není to jen Vatikán, kdo se ozývá.

informace 28.2.2009 10:20

Vatikán a krize

Vatikán se zabývá současnou a hospodářskou krizí velmi aktivně. Chtěl bych tu mimo jiné připomenout vystoupení stálého pozorovatele při OSN v Ženevě arcibiskupa Silano Tomasi v unoru t.r.na mimořádném zasedáni Rady na ochranu lidských práv nebo projev arcibiskupa Celestino Migliore na schůzi organizované OSN počátkem prosince v Qataru. Oba preláti kritizují podnikání hosp. a finančních činitelů z morálního hlediska pro jejich chamtivost a absolutní nezájem o důsledky pro kolektivitu  jednotlivce. Finanční podnikání se nemůže omezit jen na dosazení snadného zisku, ale musí mít na zřeteli i zájmy těch, co pracují, střádají, svěřují bankám své nastřádané peníze. Největší nebezpečí vidí v abnormním posílení moci něterých vlád, které může vést k omezení demokracie a lidských práv. Vyzývají k solidárnosti s tou částí obyvatelstva, která je nejvíc postižena krizí, a k podpoře chudých zemí, kde lidé žijí v bídě a ve strachu z války. Je zapotřebí podpořit globální rozvoj, což neznamená soustředit se jen na finanční a hospodářskou stránku, ale je nutno se starat i o stránku morální.

Návrh na řešení problému zemí třetího světa podává prezident banky Santander a profesor Katolické univerzity v Miláně Ettore Gotti Tedeschi a současně s ním i britský premier Gordon Brown. Oba navrhují vytvoření t.zv. good bank, která by investovala do ekonomie chudých zemí, podpořila jejich vzrůst a vytvořila tak předpoklad pro další rozvoj a bohatství na celém světě. Tento návrh by měl být přednesen na příštím jednání skupiny G 20, která se sejde 2. dubna. 

Odkazy: http://www.adnkronos.com/IGN/Economia/?id=3.0.3049489663

http://www.newsland.it/nr/browse/it.politica.cattolici/10436.html http://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1337147?eng=y    

informace 28.2.2009 10:28

Re: Vatikán a krize

Ten poslední odkaz, v angličtině, se týká vatikánských financí - velmi zajímavý.

Oba návrhy Gottiho a Browna najdete anglicky nahttp://chiesa.espresso.repubblica.it/articolo/1337349?eng=y

Honza42 28.2.2009 10:36

Re: Vatikán a krize

Rozhodně doporučuji přesunout jednání G20 na 1.dubna. ;-D To zas bude keců.

Spirit 28.2.2009 10:58

Re: Vatikán a krize

Dík za informace, které nám houfně utajuje i česká římskokatolická církev, vedená proklamativním nepřítelem sociální demokracie (a s ní i sociálního státu) kardinálem Vlkem. Že něco podobného zcela chybí v návrzích někdejšího evangelíka Dana Drápala a jeho amerických bratří evangelikálů, kteří ten konec světa skutečně očekávají, a nemíní mu proto bránit, je příznačné.

informace 28.2.2009 11:59

Re: Vatikán a krize

Poslyšte, ten materiál je dostupný široké veřejnosti na internetu. Stačí jenom kliknout na search. Zdálo se mi to vhodným doplňkem k článku. p.Drápala. Konec konců církev zastává tuto pozici léta.

 A ten článek o finanční situaci Vatikánu jste si přečetl? Vatikán nespočívá na skále sv. Petra ale na skále zlata?  Přispěje jeho banka IOR na zlepšení situace chudých?

Emil XX 28.2.2009 12:34

Chcete-li pomoci chudým zemím, musíte nejprve odstranit

tamní vládce ale většina jiných místních se bude ve funkci chovat stejně. Musel byste obnovit koloniální správu.

Netřeba chodit tak daleko, kým byste nahradil tu sebranku, která vládne u nás???

Hašek 28.2.2009 10:19

Pane Drápale!

Vcelku souhlasím.R^

Gaston 28.2.2009 10:10

To by mi úplně stačilo

"Tedy trestání zla a odměňování dobra. Ať jsou přísně a rychle trestány lži, krádeže, podvody a tunelování." Toto málo by mi už stačilo k tomu, abych měl rád svůj stát. K té ekonomice - naše vláda se zatím v krizi chová dobře, doufám že vydrží a nepodlehne populistickým a marnotratným tlakům. Ještě nakonec toho Kalouska vemu na milost;-P

Nestranný pozorovatel 28.2.2009 10:04

Poděkování a lásku Vám, kéž zněly by jak zvony

Drápal po delší době napsal opravdu velmi dobrý článek. Nepostihuje úplně všechno, říká explicitně, že píše z pozice křestana, a jeho poslední skeptický odstavec lze přirovnat k Masarykově skepsi při vypuknutí první světové války (o konci civilizace, která se naštěstí nenaplnila).

Za zvýraznění patří tato Drápalova věta "Pokud lidé lžou a podvádějí, zhroutí se nakonec každý systém, ať už socialistický nebo kapitalistický. "  

Honza42 28.2.2009 10:27

Nesrovnatelné.

Socialismus je principielně nesmyslný a nefunkční systém. Bere lidem svobodu a bez svobody se žít nedá.

Kapitalismus je přirozený světový řád, totiž svobodný trh zboží, služeb a práce. Nikdy nic lepšího nevymyslíte. Kapitalismus se nemůže zhroutit. Ovšem proto, že jeho základním atributem je svoboda, žije svým vlastním životem. Pokud lidé ztratí morálku, stane se nelidským, ale bude to nadále kapitalismus. Nebude na vině kapitalistický řád, nemůže být, protože nelidskost nediktuje, nenutí. Kapitalismus lze zničit pouze násilím - státní ozbrojenou mocí- pokud násilí pomine, obnoví se opět kapitalismus. Pokud rozvrátíte celý svět a přežije pár lidí, bude jedna z prvních konverzací:  Dej mi jablko.  Dám, a co za to? Já ulovil králíka, dám ti stehno. Beru, ruku na to.

Nestranný pozorovatel 28.2.2009 11:14

"Ruku na to"

Ruku si podají proto, aby se navzajem ubezpečili, že v ní není kámen, kterým ho ten druhý bouchne do hlavy, až se ten první otočí zády. Důvěřuj, ale prověřuj !!! A to platí v jakémkoliv společenském systému. Tedy i v izraelském kibucu, který představuje fungující socialismus v malém.

I-Worm 28.2.2009 9:54

Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

odpověď je velmi prostá - dostane je zpět na DPH. Věřte tomu, že bude nastaveno tak, že odvedená daň bude vyšší, než to šrotovné. A to se týká jenom DPH, pak tu budou ještě daně odváděné dělníky, kteří by byli jinak na podpoře. Háček je jen v tom, že ho asi využije jen pramálo lidí - jednak ti nejbohatší, jednak ti nejhloupější...

Honza42 28.2.2009 9:59

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Jediná správná odpověď je, že peníze bere z našich daní. Vždy a na vše. Jiné peníze nemá.

yorik 28.2.2009 10:00

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Doufám, že nechcete naznačit, že ti nejbohatší jsou nejhloupější?;-) Jinak nevidím nic hloupého na tom, když si člověk koupí auto se slevou dejme tomu 70000 Kč.

Honza42 28.2.2009 10:03

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Za předpokladu, že si ho chtěl koupit tak jako tak. Jinak je to blb. I když je hodně lidí, kteří při vyhlášení slev naplní košík po okraj čimkoliv a ještě nad tím doma jásají.

JE 28.2.2009 10:14

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

A co když by si ho chtěl koupit ale těch 70000 mu scházelo?

Honza42 28.2.2009 10:34

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Pak by měl takovou nabídku rozhodně odmítnout a jezdit dál starým autem. Protože v krizi se vydat z posledních peněz za auto může jenom blázen. Sice 70.000Kč dostane, ale dalších 120.000Kč bude muset vydat. Přitom by se starým autem mohl jezdit ještě 5 let a mít finanční rezervu na důležité věci.

yorik 28.2.2009 10:51

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Nabídka asi není určena lidem bez koruny. Jinak v bankách mají lidé uložen asi jeden bilion. To je ten kapitál, který by mohl rozhoupat  ekonomiku. Výměna starého auta je opravdu racionální záležitost. Pokud budete jezdit poctivě každé dva roky na STK a platit za opravy, tak na to přijdete sám.  Ale jsou samozřejmě  šílenci, kteří si STK koupí a jezdí, dokud jim kola neupadnou. Nic rozumného na tom nevidím.

Emil XX 28.2.2009 12:32

Váš příspěvek je logický, ale pokud to udělají všichni, co se

stane s ekonomikou??? Je-li bláznovství vydat se z peněz na auto, ještě větším bláznovstvím je vydat je na broušené sklo - a najednou tu máte nezaměstnané skláře.

To je celá teorie her typu "pro jednoho to je výhodné, ale když to udělají všichni, je to malér."

Mimochodem, mechanismus, který vedl ke spuštění Velké francouzské revoluce byl dost analogický. V důsledku neúrody stoupla cena potravin ale jejich nákup měl samozřejmě pro lidi nejvyšší prioritu. Omezili proto nákupy průmyslového zboží (tehdy spíše manufakturního a od řemeslníků), čímž vznikla nezaměstnanost.

yorik 28.2.2009 10:16

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Nepředpokládám, že lidé kupující auta typu Fábie si je kupují z plezíru. 

Budíš 28.2.2009 13:58

Re: Ptáte se, kde bere stát na šrotovné

Moc zjednodušeně řečeno.

konzument 28.2.2009 9:52

dotace do zemědělství= plošná dotace všech konzumentů potravin v EU

Počty aktivních pracovníků v zemědělství: pův.z.EU cca 5%,Polsko 18%,ČR 3%. 

Prostředním zemědělců jsou podporováni všichni konzumenti potravin -  i chudí (je to trochu od EU pokrytecké, ale nutné).. EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst - vznik revolučních skupin-viz Jižní Amerika.

Neekonomické a proti zdravému rozumu je převážení základních potravin po zeměkouli. Základní potraviny vyrábějme (pokud to jde) tam kde ti konzumenti žijí. Znečišťujeme životní prostředí, ničíme cesty (zabíráme zem. půdu) pálíme naftu - která bude chybět při výrobě potravin (pro výrobu hnojiv - jíme potraviny vyrobené z ropy- řečeno nadneseně , ale pravdivě). Obchod pro obchod ?

Honza42 28.2.2009 9:58

Re: dotace do zemědělství= plošná dotace všech konzumentů potravin v EU

útěk do měst? Ste se zbláznil? Na venkově je jen zlomek lidí navázán na zemědělství, důvod proč tam žijí je jiný a utíkat nebudou.

Převážení potravin je ekonomické - jinak by to obchodníci nedělali. Obchod pro obchod??? Ó nikoliv, vždy jen pro peníze!!

jen tak 28.2.2009 16:47

Re: dotace do zemědělství= plošná dotace všech konzumentů potravin v EU

Dnes a denně krachují v některých zemích EU  -  i původních  -  malí sedláci.

ČR : v roce 1990 vývoz potravin za 2,3 mld Kč, v roce 2006 dovoz za 32 mld.

Do roku 2013 jsou různé výše dotací a  tím i nerovné podmínky pro státy EU.

Potravinová bezpečnost státu je důležitou součástí ekonomiky - neprodávat levně zemědělskou půdu (která bude vhodná v budoucnu pro lignikultury).

Válečný štváč 28.2.2009 11:07

...podporováni všichni konzumenti potravin ??

Že jsou prostřednictvím zemědělců dotováni všichni konzumenti potravin?? To snad nemyslíte vážně. Dotacemi do zemědělství jsou naopak produkovány potraviny DRÁŽE, než by mohly být. Přerozdělování - zde zemědělcům - pokřivuje tržní vztahy a prvním kdo trpí důsledky je právě konzument, na úkor úzké skupiny vyvolených (zemědělců). Dalším kdo nemá šanci prosadit levnější potraviny v EU jsou potom výrobci mimo EU. Tento stav platíme všichni svými daněmi (všichni jsme konzumenti), aniž by se nás někdo ptal, jestli se nám tento podvod líbí.