30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Prodavači strachu

Letošní svatováclavské kázání Petra Piťhy bylo skutečně skandální a fakt, že bylo proneseno v katedrále a navíc v den velké církevní i státní slavnosti, znamená, že tento skandál (opravdu „veřejné pohoršení“) nelze jen tiše přejít a „zamést pod koberec“ tak, jak se v církvi bohužel dlouho se skandály zacházelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirský 16.10.2018 15:55

Křeťanství lze shrnout takto:

"Milovati budeš Pána Boha svého z celého srdce svého a ze vší duše své a ze vší mysli své. To je přední a veliké přikázání.

Druhé pak je podobné tomu: Milovati budeš bližního svého jako sebe samého." O ničem takovém Piťha nemluvil, neboť on jen zkoumá, kdo, kdy, s kým, jak a zda je to hříšné či nikoli. Pikantní je, že v celém NZ se o stejnopohlavních vztazích vůbec nemluví, s výjimkou jediné Pavlovy zmínky. Ale je známá věc, že mnozí kněží jsou docela fest chlíváci.

F. Houžňák 16.10.2018 16:13

No, vy jste taky chlívák, tak se tak nenaparujte,

a ostatně, kdy budete mít kázání vy? A lhát byste neměl, nebo přijdete do pekla a čerti si vás tam budou obracet podávkama. Vaše a Halíkovo hlavní přikázání zní zjevně "Milovat budeš jenom sama sebe".

A. Alda 16.10.2018 16:26

Vlbec jste radostnou zvěst nepochopil.

Bůh nás miluje, jsme jeho dětmi. Každý otec si přeje, aby se jeho děti měly rády. Žádný dobrý otec nestraní jedněm svým dětem proti jiným svým dětem. Všechny je miluje. A jeho srdce krvácí, když se jeho děti nenávidí a perou.

F. Houžňák 16.10.2018 21:16

Německy zní "radostná zvěst"

"frohe Kunde". Vždy mě toto slovní spojení potěší. A Němec netuší.

V. Církva 16.10.2018 16:31

Re: Křeťanství lze shrnout takto:

No právě, že se o manželství homosexuálů nikde v Novém Zákoně nepíše! Naopak třeba Marek 10, Navíc Ježíš neodmítal Desatero.

Jan 2,14 až 17 v Bibli jasně ukazuje, že je Piťha příliš útlocitný, jinak by upletl bič a hnal by Halíky svinským krokem. Vy neomarxisté si z Bible berete jen to aby jste mohli pacifikovat křesťany!

Tak ještě přidám pro všechny křesťany Matouš 10,34, aby jste se nebáli a poslali už ty Halíky... kam? Jsme přece křesťané jde nám o spásu duší. Je třeba říct Halíkovi aby neposlouchal hlasy pekelné. On se ještě napraví. Křesťan miluje všechny lidi ale nenávidí všechny hříchy. Tolerannce zlé ideologie je hřích.

M. Prokop 16.10.2018 17:36

Re: Křeťanství lze shrnout takto:

Piťha kázal hlavně o tom, že se stát plete a zavazuje se plést tam, kam by se plést neměl.

J. Kopis 16.10.2018 15:47

Stále více se potvrzuje, že Istanbulská úmluva

je sestavena a protlačována hysterickými právními analfabety. Alarmující je, že vláda vůbec uvažuje nad možnou ratifikací podobného nesmyslu, který na Slovensku už jednoznačně odmítli!

A. Alda 16.10.2018 16:02

Vláda to podepsala.

Teď je na padlamentu, zda to ratifikuje.

A situace je velmi vážná. https://www.cpr-kromeriz.cz/news/a10x-istanbulske-umluve/

Nebo třeba http://www.farnostck.bcb.cz/istanbulska-umluva-a-teorie-genderu-uskali-a-fakta/

Či zde https://www.krajskelisty.cz/praha/19599-jaroslav-hut-zadam-okamzitou-ratifikaci-istanbulske-umluvy-genderu-zdar-vase-dopisy.htm

J. Kostelanský 16.10.2018 15:21

Halík je heretik

Halík je klasický heretik. Kresťanstvo je predovšetkým o pravde, o odvahe pravdu vidieť a o odvahe o nej hovoriť. Aj keď pravda spravidla nikdy nebýva moc pekná a nikto ju na svoju adresu nepočuje rád.

To, čo bolo povedané v tej kázni, je sci-fi. Je to realita v súčasnosti - nie u nás a ani na nejakom konkrétnom mieste na Zemi. Ale jej čriepky /střípky/ môžeme vidieť v mnohých, hlavne západných krajinách. Čo je však alarmujúce, je trend - mení sa rýchlo a stále k horšiemu.

Pre hovorenie a žitie pravdy boli kresťania prenasledovaní už od svojich začiatkov. Každý totalitný režim medzi prvými perzekuoval práve kresťanov - jednak kvôli ich názorom a jednak kvôli slobode ducha. Dá sa to aj zjednodušiť - začínajúca totalita nejakého (akéhokoľvek) režimu začína prenasledovaním kresťanov. Nemusí sa hneď jednať o väzenie či dokonca popravy, v začiatkoch sú to spravidla slovné útoky na kresťanov a jej predstaviteľov.

Tak to bolo v Ríme (prvé 3 storočia po Kristovi), tak to bolo počas Francúzskej revolúcie, začínajúceho nacizmu v Nemecku, nástupu boľševikov v Rusku, u nás, na Kube, skrátka všade, kde sa totalitná ideológia dostala k moci.

Pátra Halíka považujem za kňaza úplne rovnakého kalibru ako boli pred r. 89 kňazi združení v spolku Pacem in Terris. Bol to jediné štátom tolerované či dokonca podporované združenie kňazov, pretože mal štát a ŠTB ich mali úplne pod svojím vplyvom. A kňazi v ňom združení (zanedbateľné percento) v ňom tancovali tak, ako komunisti pískali. Skrátka to boli tak "pokrokoví" kresťanskí hodnostári - presne ako p. Halík. Všetko to už totiž raz bolo...

M. Prokop 16.10.2018 15:25

" o pravde, o odvahe pravdu vidieť a o odvahe o nej hovoriť"

Aha. Já jsem se domníval, že křesťanství je něco, třeba soustava pravidel či víry a ono je to o něčem, tedy pohádka.

Halík je egoistický kverulant.

J. Václavíková 16.10.2018 15:26

Re: Halík je heretik

Vy jste teda mimoň zcela výjimečný i na místní poměry! Zjevně vám unikla i podstata kritizovaného kázání P. Piťhy, který si vymýšlel nesmysly o Istanbulské úmluvě. Dopustil se tedy křivého svědectví. Profesor Halík jej za to oprávněně napomíná. Lhát opravdu není křesťanská hodnota.

M. Prokop 16.10.2018 15:30

Re: Halík je heretik

Přeháněl, bohužel nevymýšlel.

J. Václavíková 16.10.2018 15:32

Re: Halík je heretik

Ocitujte mi pasáž z úmluvy, ze které to vyplývá.

J. Kopis 16.10.2018 15:32

Re: Halík je heretik

"křivé svědectví" no vy tedy máte v tom kulatém s ušima co nosíte na krku notný guláš!

V. Církva 16.10.2018 15:54

Re: Halík je heretik

Piťha jen rozvinul gendrismus obsažený v “každé” větě istanbulské ú. A popsal kam to směřuje. To že jsou homosexuálové ve svých požadavcích agresívní a chtějí víc než je vyvážené je evidentní. Že jsou v Evropě “Bonerverty” omezující práva rodičů je taky evidentní, že v USA odsouhlasili, že pohlaví si určuje uchyl sám a může okoukávat holčičky ve sprše je pravda. Že jsou hnutí kde děti sami určují svoje pohlaví je taky pravda. Že ideologové chtějí tyto zvrhlosti prosadit do zákonů je z jiných aktivit jasné. Že Ist. ú.je jedním z kroků na cestě k tomu co Piťha zmiňoval je pravda.

Takže zavřete Piťhu protože kritizuje věci které v IU nejsou. Zavřete ho, protože prorokuje to co už v některých zemích existuje a k nám přichází.

J. Kanioková 16.10.2018 18:46

1***

A. Alda 16.10.2018 15:56

Biskupové nám poslali dopis

o Istanbulské smlouvě a kázání otce msgr. prof. PhDr. Petra Piťhy zcela odpovídá tomuto postoji biskupské konference.

Msgr. ThDr. Tomáš Halík nemá právo veřejně kritisovat slova probošta Kolgiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském nejen proto, že v rámci církevní hierarchie stojí výrazně níže, ale hlavně proto, že nesplnil podmínky Nového zákona ani CIC pro to, aby se mohl se svým sporem na pohany obrátit.

T. Závodský 16.10.2018 19:53

Re: Halík je heretik

To myslíte vážně? Srovnávat za komunistů ilegálně

vysvěceného kněze Halíka s kolaboranty z "Pacem in terris"?

V. Církva 16.10.2018 15:05

Jsem konvertita a Halík lže

Odrazuje mne neomarxistické pojetí církve, kde je Ježís a Bůh nahrazován tolerantním rozplizlým ženomužem který nejvíc touží po rovnosti homosexuálů, gendrových kvótách a rodinám bez otcovského vzoru!

Ať Halík nelže, že konvertity odrazuje církev, která je zásadová a není tolerantní k satanem řízené kultuře smrti. Pokud takový konvertita existuje, má možnost jít za Matějem k Zeleným. Tolerance ke zlu je spolupráce se satanem.

J. Václavíková 16.10.2018 15:09

Re: Jsem konvertita a Halík lže

Být homosexuálem je zlo? Homosexuál není stejně hoden lásky jako heterosexuál?

J. Tachovsky 16.10.2018 15:13

Re: Jsem konvertita a Halík lže

Byt homosexualem je zlo ve smyslu, je zlo byt postizeny. Opakem, je pak dobro, nebyt postizeny. I homosexual je hoden lasky, treba rodice mivaji radi sve deti i kdyz jsou homosexualni. Homosexualove se mohou mit radi mezi sebou.

J. Václavíková 16.10.2018 15:15

Re: Jsem konvertita a Halík lže

Miluje Bůh homosexuála méně než heterosexuála? Požadujete, aby byli osobami druhé kategorie?

J. Tachovsky 16.10.2018 15:17

Re: Jsem konvertita a Halík lže

Je mi jedno koho byh miluje. Nejsou osobami druhe kategorie a zaslouzi si soucit stejne jako treba diabetici.

J. Václavíková 16.10.2018 15:20

Re: Jsem konvertita a Halík lže

Článek, pod kterým diskutujete, se primárně týká církve. Pokud je vám jedno, koho Bůh miluje, proč pod ním diskutujete? To je totiž pro posouzení dané otázky to nejpodstatnější.

V. Církva 16.10.2018 15:29

Re: Jsem konvertita a Halík lže

V Bibli je hodně textů, které vysvětlují někteří charismatici i biblisti že především praktikovaná a insticializovaná homosexualita je zlo a hřích. Homosexuálové můžou žít bez sexu tak jako většina k ěží ale i nemocných a svobodných lidí. Nikdo nam nedává právo “poskákat” každou blondýnu, která se mi líbí, přitom bych chtěl aby to bylo moje právo. Osobně jsem k těm homosexuálům, kteří to mají od přírody tolerantnější. Pokud to dělají doma a bez dětí a venku se nelíbají na veřejnosti, kdo mi dává právo je soudit. Pokud ale chtějí víc práv než ostatní, dáte je jednou i pedofilům a sadistům.

V. Braun 16.10.2018 18:41

Re: Jsem konvertita a Halík lže

A co když nechtějí více práv než ostatní, ale jen stejná práva? Například líbat se na veřejnosti? Ostatně to vlastně mohou, že.

S. Netzer 16.10.2018 15:16

Re: Jsem konvertita a Halík lže

A s CIA a MI 5, protože to jsou "politické pobočky mezinárodního neomarxistického hnutí".

V. Církva 16.10.2018 16:00

Re: Jsem konvertita a Halík lže

Píše neziskovka. Škoda jen že neví proč? Tolik peněz od Soroše, ale kde nic není ani smrt nebere, že?

T. Hraj 16.10.2018 14:55

Občas se monsegnore poodhalí

"Plamenní obhájci “tradiční rodiny” zapomínají uvést, který z mnoha modelů rodinného života, které se vystřídaly v dějinách a v různých kulturách, pokládají za ten tradiční"

Uvádět to nemuseli. Rodina je máma, táta a děti. Halík implicitně říká, že kultury jsou různé, různě chápající pojem ́tradiční rodina ́ a my nemáme žádné právo jedno pojetí nadřazovat jinému ani jednu kulturu, kultuře jiné. A kdo by chtěl například určovat (považte tu aroganci), která kultura má převládat v jeho vlastní zemi, je "ultrakonzervativistou" a "politickým pravicovým extrémistou".

J. Václavíková 16.10.2018 15:07

Re: Občas se monsegnore poodhalí

Halík má pravdu. Zkuste definovat náš dnešní model rodiny. Zahrnuje různé propletence rozvedených a znovuzaložených rodin? Nebo takové vyloučíte ze slušné společnosti?