21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Prodavači strachu

Letošní svatováclavské kázání Petra Piťhy bylo skutečně skandální a fakt, že bylo proneseno v katedrále a navíc v den velké církevní i státní slavnosti, znamená, že tento skandál (opravdu „veřejné pohoršení“) nelze jen tiše přejít a „zamést pod koberec“ tak, jak se v církvi bohužel dlouho se skandály zacházelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Urbánek 24.10.2018 19:30

Re: Ivoši - není to malování čerta na zeď, není!

Myslím, že vyjádření P. Remeše je výstižné a děkuji zaň. T. Halík určitě není "šiřitelem radosti". Ostatně sorry, na šiřitele radosti on ani vizáží nevyhlíží. Čistě náhodou a možná i bez souvislosti mi na mysli tane slavná pohádka Boženy Němcové "Čertův švagr".

J. Kopis 20.10.2018 9:02

Opět hysterická reakce neomarxistického modernisty

jako vystřižená z jeho psychotických bezesných nocí!

J. Chodur 18.10.2018 23:16

Re: Pane Halíku, styďte se!

To pan Halik zrejme nikdy nedokazal. Premyslim, jestli byl za komunistu do podzemni cirkve nasazeny komunisty, tak totiz pronikal marxismus do cirkve poslednich sto let, nejenom Katolicke. Jeho tajne studie v Polsku probihaly v obdobi kdy Liberation Church byl popularni hlavne v jizni Americe, ale take svetove. V Polsku byl v te dobe silny vliv z USA v tom smeru. Tudiz, pan Halik byl zrejme vystudovany v tom stylu a proto ma takove postaveni v levicovem svete dnes. Navic si muze hrat na disidenta, to na nektere naivni duse plati. Nesudte podle slov ale podle cinu a pan Halik svymi ciny mluvi docela jasne.

I. Semrád 17.10.2018 23:55

Re: Autor prohrál zápas o naše srdce ...

Dobrou noc.

V. Klepetko 17.10.2018 22:41

O žádné kastraci genderových stereotypů řeč nebyla :-)))

Kdybych byl "skupinou žen", tak bych se místo toho asi snažil o Vaši integraci do své mnohočetné osobnosti :-))))

M. Martinovská 17.10.2018 21:06

Amputace genderových stereotypů?

Já vím, že to myslíte dobře. Škoda že nejste skupina žen.

V. Klepetko 17.10.2018 19:30

Autor prohrál zápas o naše srdce ...

Ivoši! Žijeme snad v právním státě bez uvozovek!

A ten základy toho právního státu nejsou ukotveny v moci státního zastupitelství a soudů, ani nejsou založeny na anonymní moci Listin, vnucovaných zaostalým "ovcím" (osvíceným) násilím. Jeho síla je v občanské společnosti, v sebevědomých, kompetentních a slušných občanech (třebas i málo vzdělaných, nepolíbených nějakým zvláštním talentem, neoplivajících velkým intelektem ani majetky...) Ale v jádru slušných. No a tito slušní lidé nebudou hnát 80-letého starce, který se zasloužil o naši svobodu, před nějaký lidský soud,

kvůli kázání, kterým chtěl upozornit na (reálně?) hrozící katastrofu. Legitimita právního státu je založena primárně na těchto lidech! A ti toho Piťhu soudit prostě nedovolí.

Samotná úvaha o možnosti podobném procesu je velmi odporná :-(((

V. Klepetko 17.10.2018 18:15

Re: Co kdyby autor

Tak nevím... Účelově hysterická mi připadá spíše kampaň proti Piťhovi... Jeho slova podnítila diskuzi o věcech pro naší budoucnost výsostně důležitých, bez jeho rázného vystoupení by ta IU nejspíše nikoho příliš nezajímala. Tomu se říká "agenda setting". Praví Proroci to dokáží, s naše společnost je natolik zdravá, že s té diskuze zajisté vzejde nějaký rozumný názor. To je dle mého názoru i hlavní přínos pana Piťhy. Nemám patent na správnou interpretaci jeho poselství, stáčí mi že otevřela stavidla pro (snad i do budoucna) svobodnou výměnu názorů.

Falešní proroci se naproti tomu dovolávají biřiců a chtějí své oponenty pozavírat! Jdu na sklenku vína, Ivoši, hezký večer přeji i Tobě, a ať máš dnes v diskusi poslední slovo Ty!

I. Semrád 17.10.2018 17:58

Re: Co kdyby autor

Žijeme snad v "právním státě" a tak se spory řeší soudním jednáním, to není inkvizice, i když ten Piťha ji nějak připomíná. Na každého lze podat trestní oznámení, tobě se to nikdy nestalo? Někdy jde o nepodstatnou věc, jindy ne. Výše jsem psal 1) že apokalyptická proroctví jsou součástí náboženství 2) u proroctví bez časového určení nelze rozhodnout, zda je pravdivé, či nikoli. Asisis toho nevšiml.

Tedy minimálně podle bodu 2) bych, jako hypotetický soudce, chudáka Piťhu osvobodil (kdyby byly v ři*i ryby, tedy kdyby se vůbec nějaké jednání uskutečnilo, což taky není jisté).

I. Semrád 17.10.2018 17:47

Re: Co kdyby autor

Ty máš nějaké pověření na to, rozhodovat o tom, kdo Piťhovo kázání pochopil správně a kdo ne? Sem s ním! ( ;-) ) Předpokládám, že jsi také oprávněn Piťhovo kázání vykládat nepovolaným.

Beru to tak, že kdy hodnostář veřejně vyhlásí "pobijte všechny bezvěrce", tak tím vyzývá posluchače k pobití bezvěrců, tak nějak se předpokládá, že oslovení vědí, kdo je to "bezvěrec" (v praxi to tak funguje, viz třeba vysílání rwandského rozhlasu v roce 1994 a následné "akce", všichni to správně pochopili) a ne k tomu, aby pár zasvěcených o půlnoci ve čtvrtek položilo stéblo směrem na sever, nebo jak to napsal Jindřich.

Když řekne, že se budou stavět vyhlazovací tábory (když ratifikujeme IU) , rozumím tomu tak, že ve např. ve Švýcarsku se staví vyhlazovací tábory jako třeba byly Osvětim, nebo Treblinka, protože Švýcarsko IU ratifikovalo. Tak Piťhovo kázání chápu, protože TAK BYLO ŘEČENO.

Jak tomu rozumíš Ty, zasvěcený? ;-)

Istanbulská úmluva mi žíly netrhá, jistěže se bez ní dá žít, ostatně žíít se dá bez ledasčeho, elektřiny a co já vím. Je to (nudným) právnickým jazykem vyjádřená (a každý takový text se dá rozcupovat, když se chce) reakce na (globalizovaný), vyvíjející se svět, například s tímto: "Strany se zasadí o to, a by žádný akt násilí ve smyslu této úmluvy nemohl být ospravedlňován kulturou, náboženstvím, tradicí či tzv. “ctí”" lze jen souhlasit a asi s tím souhlasí drtivá většina zdejších přispěvatelů, bojovníků proti Islámu. Kampaň proti IU považuji za účelově hysterickou.

V. Klepetko 17.10.2018 17:25

Re: Pochopit svůj lid - to je cesta k uzdravení duše!

Napadla mě zajímavá myšlenka - co kdyby nějaká početná a společensky relevantní skupina žen u nás prohlásila, že vnímá celou IU jako násilí, a že násilná amputace genderových stereotypů jim působí nesnesitelnou bolest? :-)))

Mohla by zastupovat veřejnost na chystaném procesu s Piťhou...

J. Anděl 17.10.2018 17:18

A jinak já bych jej u soudu viděl velice nerad, naopak debata na to téma (obsah) je podle mě skvělá.

J. Anděl 17.10.2018 17:08

Re: Pochopit svůj lid - to je cesta k uzdravení duše!

Nemáš se zač omlouvat, to je v pořádku, to je u citací standard :)

V. Klepetko 17.10.2018 17:01

Re: Pochopit svůj lid - to je cesta k uzdravení duše!

Omlouvám se.

Myslím ale, že i kontext Piťhova kázání zde příliš zmiňován nejní, zejména těmi, co chtějí vidět Piťhu u soudu a citují "skutkovou podstatu". Ostatně, je možné, že i celý ten páně Halíkův článek bude časem vnímán Hospodinem jako mírná nadsázka:-))) Přál bych mu to - a i nám všem, třeba ještě časem pochopí kázání pana Piťhy a změní svůj názor...

V. Klepetko 17.10.2018 16:55

Re: Co kdyby autor

Ivoši, je hrozné, že to nevidíš a necítíš - jak šílená jsou Tvá slova, vždyť ten Piťha je v porovnání s Tebou umírněný liberál!

Soudní jednání? Jak saducejské:-(((((

V. Klepetko 17.10.2018 16:48

Re: Co kdyby autor

Ivoši, některé otázky by neměly zůstávat otevřené... Vždyť odpovídám nejen Tobě, ale i sobě.

Myslím, že Piťhovo proroctví velmi ve společnosti zarezonovalo a může velmi významným způsoben ovlivnit nejen raifikaci IU, ale i budoucnost celkově.

Nevadí, že si to kázání zatím nepochopil správně - možná je to také tím, že Ti chybí kontakt s jeho slovem "naživo"... Bylo to duchovní poselství adresované Tobě - nikoliv do Polska nebo Švýcarska! Když odmítneme ratifikaci my a některé ostatní země, možná se nám podaří zvrátit neblahé působení Úmluvy i na ostatní Evropany! A pokud lidé v Evropě Úmluvu masově odmítnou respektovat, nebude ratifikace k ničemu, změnit vztahy ve společnosti sice lze možná nějakým sefistikovaným, nezřetelným, skrytým nátlakem, ale nikoliv hrubým náslilím proti lidu!

J. Anděl 17.10.2018 16:39

Re: Pochopit svůj lid - to je cesta k uzdravení duše!

Vypadla tam poznámka o mírné nadsázce a kontext ;)

V. Klepetko 17.10.2018 16:24

Re: Pochopit svůj lid - to je cesta k uzdravení duše!

Jak často nám všem schází ta dobrá vůle!

M. Martinovská 17.10.2018 16:09

Skvělá, klidná reakce, pane Halíku, díky.

M. Martinovská 17.10.2018 16:09

Re: Pochopit svůj lid - to je cesta k uzdravení duše!

Sorry, pan Anděl se často vyjadřuje velmi zajímavě a hlavně přesně... tohle zní jako že černá je bílá a sníh je horký a "papír" snese všechno... každý text se dá obhájit, při dobré vůli..

I. Semrád 17.10.2018 15:59

Re: Co kdyby autor

Jaký extremismus? Prostě si někdo přečetl Piťhovo kázání (řekl bych extrémní) a paragraf který jsem uvedl a konal podle svého uvážení.

"Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti."

Jistě, dá se o tom diskutovat zda je to oním kázáním naplněno (v podstatě o jakémkoli proroctví bez konkrétního časového určení nelze rozhodnout, zda je pravdivé, či nepravdivé; mám na to dobrý příklad ;-) ), ale to je záležitostí soudního jednání.

Nezávisle na tomto případu si myslím, že je dobré, když je právní systém občas prověřován.

I. Semrád 17.10.2018 15:46

Re: Co kdyby autor

Vážné, nebo nevážné, jak kdy. Ať tak, či onak, je to hádání budoucnosti, obvykle za účelem manipulace těch, kterým se věští.

Jak kázání pana Piťhy ovlivnilo podpis či ratifikaci IU v uvedených zemích?

Rozumím Piťhovu kázání tak, že rodiny v Polsku, Německu, Francii, Švýcarsku, Srbsku, Rakousku, Dánsku a v dalších zemích (země, které ratifikovaly IU) jsou roztrženy a rozehnány. Děti jsou zašantročeny a uvězněny. Lidé jsou v nápravných táborech vyhlazovacího charakteru (!!) a jsou postaveni pod kočky, žáby a hmyz.

Je to pravda, nebo (xor) je to slovo cvoka (i takový má právo na názor, jistě, i když zase jiní jsou zodpovědní za to, kam je dotyčný vpuštěn), Vladimíre?

(Stejně je zvláštní, že na komentář s konkrétní otázkou na konkrétního člověka odpovídá obvykle někdo jiný. No, proč ne, co už s tím ;-) )

V. Klepetko 17.10.2018 14:10

Re: Co kdyby autor

"přísného trestu"

V. Klepetko 17.10.2018 14:08

Re: Co kdyby autor

Proroctví je vážné slovo o věcech budoucích, Ivoši...

Některé se naplňují, jiná ne. Některá jsou sebenaplňující se, a vyřčení některých proroctví je naopak schopno zabránit jejich budoucímu zhmotnění.

Myslím, že to Piťhovo proroctví patří k těm posledně zmíněným...

V. Klepetko 17.10.2018 14:04

Re: Co kdyby autor

Ušít na Piťhu "šíření poplašné zprávy" - to je v podstatě extrémusmus, Ivoši. Je to skutečně velmi extrémní názor, vycházející z fundamentalistické představy o univerzální platnosti vlastní pravdy, jedině přípustné, a o nutnosti přídného trestu pro nositele alternativního názoru.

Problém je v tom, že toto extrémní stanovisko velmi nepočetné skupinky exotů je veřejně šířeno jako "obecně sdílená samozřejmost". Třeba ten protest polonahé aktivistky - uvnitř chrámu prakticky neviditelný, medialně tisíckrát multiplikovaný... Smutné...

V. Klepetko 17.10.2018 13:53

Re: Pobijte všechny bezvěrce? Nekamenujte bezvěrce!

Nic tam nikomu nevypadlo, Ivoši!:-))

Hlas bezvěrců je v naší sekularizované společnosti mnohem, mnohem významnější než v okolních zemích... A jsem rád, že velká řada z nich to vidí jako ten Jindra Anděl - nekamenjme proroky a nechtějme po kazatelích přísnou racionalitu!

F. Houžňák 17.10.2018 12:33

No jo, to jsou taky takové obecné řeči,

takže jste nic nenašel, co by vaše počáteční tvrzení podpořilo, a tak se uchylujete k pliznutí tématu. Německy se tomu říká Rückzugsgefechte, aby to tak nevypadalo. A až zas tak mě problematika teplých esesmanů nezajímá. Nazdar.

P. Grigar 17.10.2018 12:15

Re: No jo, to jsou ale takové řeči lidí, dodatečně

.. neměl jsem na mysli oficiální propagandu homosexuality u SS, ale postupnou změnu postoje od určité míry tolerance, až k onomu rozkazu z r.1942. Možná by bylo vhodnější rozlišovat mezi homosexuálním jenáním heterosexuálů, které je časté v čistě mužském prostředí, nasyceném maskulinitou, testosteronem a výchovou k agresi, v kombinaci s nedostatkem žen(armáda, vězení) a homosexuální orientací. To první bylo(a je) v extrémních podmínkách částečně přehlíženo. Zajímám se o vojenské jednotky s bojovou hodnotou výrazně odlišnou od běžného průměru, nejen SS, a tenhle problém se vyskytuje u všech, stejně jako oficiální postoj k němu. Pro každého velitele je problém něco takového přiznat, natož veřejně systémově řešit či o tom dokonce psát hlášení.

J. Svoboda 17.10.2018 12:04

Re: Tak jsem si zběžně onu úmluvu pročetl.

Úmluvu jste si možná přečetl. Na důvodovou zprávu jste zapomněl omylem, nebo záměrně?

J. Svoboda 17.10.2018 11:59

Re: " co považujeme za normální. "

Já ne, ale s panem Kouřilem souhlasím.