18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Počasí není klima, výkyv není trend

Letošní jaro je studené. Kdyby se to stalo před padesáti lety, u tohoto konstatování bychom také s klidem skončili. Prostě je to studenější a docela deštivý začátek přirozeného koloběhu. Tečka. Od jisté doby jde o „politiku“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 19.5.2021 15:32

Já jsem zase loni ušetřil v létě hodně za klimatizaci (chlazení bytu), protože nebyla taková vedra jako dva-tři roky pozpátku.;-)

R. Gramblička 19.5.2021 9:40

"Člověk by očekával, že společnost bude s rostoucími znalostmi a dovednostmi stále odolnější proti kognitivním omylům. A ono je to naopak"

asi proto, že společnost je do určité míry neurčitý iluzorní pojem, složený s konkrétních lidí. Celková suma vědomostí ve společnosti sice roste, ale řekl bych, že k tomu přispívá a využívá jen malé % z nich. Většina jednotlivců ve společnosti, i přes rostoucí zastoupení VŠ vzdělaných lidí, disponuje víceméně konstantním množstvím vědomostí, které jim postačují pro život. Jinak řečeno, i přes rostoucí sumu vědomostí zůstává většina lidí stejně blbá/chytrá

J. Fráňa 19.5.2021 9:31

Přeji si globální oteplení, alespoň o 5 stupňů. 30 let jsem zahrádkář a každé jaro mě naštve, že zmrznou tu květy jahod, třešní, švestek atd. Letos zmrzly růže, rhododendrony, buxusy. Také požaduji vyšší koncentraci CO2 v ovzduší, neboť to vyhovuje všemu zelenému co na planetě roste. Přidá se někdo?

R. Gramblička 19.5.2021 9:43

no nevím. jedním z důsledků může být roztátí Arktidy a utlumení golfského proudu, což v konečném důsledku může způsobit, že budete rád, když vám aspoň něco neumrzne

J. Fráňa 19.5.2021 10:39

Teď jsem zmaten. Takže globální oteplení způsobí globální ochlazení? Nebo globální ochlazení způsobí do budoucna globální oteplení? Tak jak? Víte co mě ještě štve. Ekoteroristi chtějí, aby bylo méně hovězího skotu, kvůli CO2 a přitom mají radost, že rostou počty antilop, zubrů, divokých koní atd. Chtějí nižší CO2 v ovzduší a sází stromy, které ho produkují během života, při tlení a ve finále se uloží do země v podobě uhlíku pevného, který se koloběhem přírody vrátí opět jako plynný CO2. Já tomu nerozumím.

R. Gramblička 19.5.2021 11:57

Ne, globální oteplení způsobí regionální ochlazení. Golfský proud ovlivňuje pouze jednu část světa

F. Brnušák 19.5.2021 12:33

Mozna, nebo taky ovlivni jinou cast. Asi tak jako ze zitra bude prset akorat nikdo nevi kde.

M. Boháček 19.5.2021 9:28

Zhruba od 25 minúty pani z ČAV (záznam z ČT) pokojne konštatuje, že počasím sa bežne manipuluje už nejakých 40 rokov.

Toľko ku klimatickému otepľovaniu a hodnotám CO2 v atmosfére. ;-D

https://www.youtube.com/watch?v=OFHMZkPb7lE&t=2s

M. Šejna 19.5.2021 10:23

Vy se naučte rozlišovat mezi počasím a podnebím.

Ta paní nehovořila o manipulaci s klimatem, ale o manipulaci se srážkami.

M. Boháček 19.5.2021 11:47

Ja si pamätám rozdiel medzi počasím a pondebím z prednášky už desiatky rokov.

Vy sa naučte chápať. Sucho - ovplyvňovanie zrážok. Je príčinou sucha otepľovanie, či cielené manipulácie s počasím?

Pretože častý argument je, že sucho je spôsobené globálnym otepľovaním. Rozumieme si?

Ďaľšie video o pravdepodobnej príčine vysúšania pôdy. A opäť to s CO2 nesúvidí.

https://www.youtube.com/watch?v=oFOqiVyOzUw

M. Šejna 19.5.2021 10:29

Jinak ale ten Váš odkaz je opravdu poučný. V té besedě se hovoří o tom, že člověk ovlivňuje klima podstatně víc a mnohem více způsoby, než jen produkcí CO2.

M. Boháček 19.5.2021 11:57

Ak by ste chcel ovplyvňovať klímu, musel by ste mať technológiu, ktorou by ste dokázal cielene zahrievať určité vrstvy atmosféry, čím by ste ovplyvnil klímu celosvetovo. Ale to by ste musel mať znalosť príslušných frekvencií a dostatočný energetický zdroj. Čo je, samozrejme konšpirácia a hoax.

Ale aj kovid pasy boli pred polrokom hoax košpirátorov.

Implantovanie mikročipov do ľudí bol hoax ešte pred pár týždňami.

https://www.youtube.com/watch?v=ssTk26BqJoU

Mikročip implementovaný do ľudského tela obyčajnou ihlou bola rok vysmievaná konšpirácia.

https://fontech.startitup.sk/najmensi-mikrocip-na-svete-ti-do-svalu-implantuju-ihlou-jeho-potencial-je-nekonecny/

Takže: ďaľši hoax iba pre vás:

Jak například napsal publicista a pedagog na katedře rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci Radovan Dluhy-Smith, který žil a studoval ve Spojených státech, účastnil se rozvojových projektů v Ekvádoru a Mexiku a působil též jako konzultant OSN ve Vídni, příčinou klimatické nestability by mohly být i více-účelové radiokomplexy, které vysílají nízkofrekvenční vlny do ionosféry. „Jedná se o obrovskou energii v tisících kW. Tyto instalace mohou ionizací či ohřevem atmosféry výrazně ovlivnit proudění vzduchu a způsobit pomocí ionosférických zrcadel řízené změny v počasí na celém světě. Mezi nejznámější radiokomplexy patří americký HAARP, ruská SURA či evropský AISCAT. Podobným zařízením disponují i Čína a další země. Je otázkou, v jakém rozsahu ohřev atmosféry a další faktory spojené s těmito instalacemi mohly způsobit změny klimatu.“

L. Novák 19.5.2021 15:35

Plakátovač Boháček to samé pořád dokola... Jste magor...Rv!!

M. Boháček 20.5.2021 8:03

Novák, troll bez argumentov, ktoré nahrádza verbálnou agresivitou.

J. Fráňa 19.5.2021 9:17

Největšího oteplení jsem si všiml v médiích. Samej homosexuál.;-D;-D;-D

P. Pepax 19.5.2021 9:33

R^ nejen v médiích, ale očividně i v politice.

R. Gramblička 19.5.2021 9:46

no jo a je zajímavé, že s tím jak ve společnosti roste zastoupení teplých, stoupají i globální teploty. A včil buďte chytrej, je to jen korelace či kauzalita? A pokud, tak jaká, otepluje klima normální lidi, nebo teplí lidé oteplují klima? ;-D

J. Fráňa 19.5.2021 8:39

Mám otázku na zdejšího největšího odborníka pana Radu. Proč ti vaši odborníci nejdříve strašili, že se výrazně ochladí a potom otočili a začali razit teorii oteplování? Děkuji za odpověď.

P. Rada 19.5.2021 8:53

Nenapsal jste kteří "vaši" odborníci a kdy.

Typnu si. Máteli možná mysli medializaci např v 70tých letech v USA tak na té se trochu podílel čech Jiří Kukla, který např do Playboje psal chytlavé hlášky o tom, že ...."v době ledové budou i ženy frigidní".... To se chytlo a možná i fránům to dodnes straší v hlavě... - nebo se to alespon hodí jako alibi.

Naopak Kukla po čase zjistil, že za zdýnlivým růstem zalednění vězí zpčesnující se družicová data a vliv imisí aerosolů té doby. Takže články takto laděné a s hecu míněné psát přestal. Možná nebyl sám. V téd obě rostl vliv imisí sýry na ochlazení rychleji jak oteplující vliv CO2 které ale na rozdíl od prachu a aerosolů v ovzduší zůstává a působí mnohořádově déle. Podívejte se i na to jak se zprvu křivka teplot zvedala nejistě.

crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempts_decadesmooth_global.png

ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/fig/an_wld.png

data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/customize.html

Porovnejte si výraz křivky i s propagací knižních tvrzením taky-odborníka na klima V.Klauses doby kolem roku 2007 že se sice otepluje ale prakticky neměřirtelně. Měřitelně to rezonuje hlavně v česku dodnes.

Možná ale víte i o jiných (vašich) odbornících.

R. Langer 19.5.2021 8:56

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2020/cislo-7/mytus-globalniho-ochlazovani-sedmdesatych-letech-minuleho-stoleti.html

Udělejte te si v tom konečně pořádek, prolhanci. ;-D

P. Rada 19.5.2021 9:05

Děkuji panu Langerovi za přitakání odkazem - právě to jsem měl na mysli.

Nejspíše ale sám nečetl ani na co reaguje ani odkaz který uvádí a ještě to ilustrujete smailíkem.

TO SE FAKT POVEDLO.

Dnes proto s přáním podobně pěkně pikantních zážitků i dalším zatím končím.

R. Langer 19.5.2021 9:13

Ale četl, frajere, četl. 7 článků se týká ochlazování, tak nemel.

V. Braun 19.5.2021 10:39

Nějak nerozumím vaší poznámce. V článku z vašeho odkazu je uvedeno, že z vědeckých článků o změně klimatu publikovaných v letech 65 až 79 jich bylo 19 neutrálních, 42 hovořilo o oteplování a jen 7 o ochlazování. Je tam i závěr, že "V žádném roce publikace o světovém ochlazování nepřevládaly. "

Pan Rada to tedy podle mě uvedl celkem správně. Chcete k tomu něco dodat, pane Langere?

L. Novák 19.5.2021 11:59

Blábolíte s magorem "Rada" oba, no a teď s těmi vašimi "přeplatky" za teplo jsem málem upadl ze židle smíchy... ;-D

R. Langer 19.5.2021 12:47

Nepřevládaly, ale existovaly. A to i u nás, v našem tisku, dobře se na to pamatuji. Komunistický tisk s tím přišel v 70. letech ruku v ruce s myšlenkou, jak imperialisté devastují svět. A polární čepičky se měly sypat popelem z letadel, aby se oteplily. Mám to ještě v živé paměti. ;-D

Holt tehdy jste se ještě neshodli, jakým směrem budete lhát všichni společně, tak to trochu haprovalo. Sjednotit se vám to podařilo až později, co, von Braune? :-P

J. Fráňa 19.5.2021 9:10

Jééé teď jste to psal sám, co? Bez kopírování? Jmenuji se Fráňa, takže Fráňům a ne fránům. No nic. Třeba film z roku 2004 Den poté, ukazuje, že planeta zmrzne. Psal o tom třeba klimatolog Stephen Schneider , nevím jestli to byl odborník, ale média o tom mlela neustále. Tak se ptám kde soudruzi udělali chybu a jestli se teď také nepletou. Mě žádné změny v klimatu nestraší jen mě sere, že mi lidé jako vy tahají z kapes peníze.;-D

J. Pankovic 19.5.2021 9:14

Globàlni oteplovàni začalo proto, źe se na tom dà vic vydelat;-)

P. Pepax 19.5.2021 9:30

R^ Na ten film si velmi dobře pamatuji, američané co nezmrzli utekli to Mexika. V praxi ale Mexičané prchají do US, asi před globálním oteplováním které způsobily jejich drogové kartely. V mnoha lidech musel ten film vyvolat děs a hrůzu, já jsem se dobře bavil a velmi oceňuji jeho kvalitní podání katastrofy lidstva. Kosmonauté žasli nad modrou oblohou planety země, asi jím ještě nedošlo že se tam do doby ledové nemohou vrátit.

P. Milan 19.5.2021 9:43

Opuštěna je i teze oteplování (co kdyby se ochladilo), poslední móda jsou "klimatické extrémy", to pasuje na všechno.

M. Šejna 19.5.2021 9:56

Některým hlupákům nikdy nedojde, že pozemské klima je nejen teplota, ale i srážky a vzdušné proudění.

A tak zatímco "klimatické extrémy" pasují na všechno, tak přiznat se k vlastní nechápavosti je pro staronového Prokopa tady na Psu poslední móda.