27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 3.10.2010 4:31

Re: Romantik Joch,

Nevím co špatně čtu, ale stále není mi jasné proč u všech všudy Beneš po válce vydával své dekrety o znárodňování těžkého průmyslu a m.j. i filmu, když to u nás za něj udělali , alespoň podle vás, za protektorátu Němci? A cože to vlastně znárodňovali v osmačtyřicátém komouši, když už vše bylo zestátněno za Němců? Slyšel jste někdy o nějakých restitucích , nebo  snad privatizaci po válce  v zemích okupovaných za války nacisty? Z Rakouska, které patřilo za války k Německu a platily tam říšské zákony odešli Rusové až v roce 1956. Jak tam potom vraceli podniky původním majitelům? Nebo je nevraceli a jsou pořád státní?  A což Franco, který vládl ve Španělsku od třicátých let také znarodňoval jako autentický levičák? A proč podle vás ten potrhlý Pinochet  vůbec svrhával levičáka Allendeho , když oba vlastně chtěli totéž - levicovou vládu? A ten Pinochet toho potom také hodně znárodnil, třeba pomocí národních správců? Nebo snad fašisti byli méně levicoví než nacisti? Jenže ono je to trochu jinak. Všechno co bylo tzv. levicové v nacistickém programu byla jen kamufláž, která měla na jejich stranu získat dělníky, kteří byli ve dvacátých letech zcela pod vlivem komunistů. A pokud chtěl Hitler vyhrát volby , těžko mohl lákat voliče na budoucí koncentráky a válku. Pokud by jste četl , jak říkáte Mein Kampf, bylo by vám to určitě jasné.  Kdyby Hitler chtěl, když už získal moc, něco zestátňovat mohl to udělat velice snadno - stačilo aby vydal nařízení. Žádným schvalováním ani  hlasováním v parlamentu se nemusel zdržovat. To byl právě ten vůdcovský systém , který zavedl. A přesto to neudělal.  

ranu

J. Štrobl 3.10.2010 9:53

Re: Romantik Joch,

Chcete na mně příliš mnoho informací. Tak jenom ve zkratce. Na důležité podniky uvalili Němci svoji zprávu. Po válce přestaly německé zákony platit a firmy se většinou vrátily svým vlastníkům. Ano restituce probíhaly po roce 1945 ve všech okupovaných zemích Evropy. Jednalo se o majetky, které byly za války Němci vyvlastněny. Namátkou třeba: http://restitution.cz/cs/seznameni-s-kauzou/biografie-alzbeta-pezoldova Některé velké podniky byly ovšem znárodněny hned po pětačtyřicátém. Po roce 1948 byl znárodněn zbytek. V Rakousku po pětačtyřicátém k znárodnění nedošlo, protože nebylo okupováno pouze Rusy, ale rozděleno na čtyři okupační zóny, podobně jako Berlín. Vlivem toho tam komunisté ve volbách propadli (dostali asi 4% hlasů) a po odchodu Rusů se Rakousko vydalo západním směrem. Franco ani Pinochet nebyli fašisté, byť takovou nálepku od komunistů dostali. Byli to sice diktátoři, nicméně pravicoví nacionalisté. Narozdíl od nacistů - levicoví nacionalisté. O obou na těchto stránkách: http://cs.wikipedia.org/wiki/Francisco_Franco http://cs.wikipedia.org/wiki/Augusto_Pinochet

Pokud se týká toho nacismu je pravda, že HItler krajně levicovým myšlenkám příliš nakloněn nebyl. Proto došlo i v NSDAP ke štěpení. Nicméně na faktu, že nacismus vychází z krajně levicových idejí, to nic nemění. Podniky se sice v Německu neznárodňovaly, ale vlastníci museli v mnohém poslouchat diktát ústředních orgánů. Bylo zavedeno plánované hospodářství a vznikly tzv. „čtyřletky“. Pokud se jedná o Čechy tak v průmyslu existovala separátní Německá společnost pro hospodářství v Čechách a na Moravě, která usilovala o germanizaci ekonomiky. Centrálně řízeny byly živnosti, doprava, finanční instituce, pojišťovnictví, zemědělství a lesnictví – tato odvětví podléhala příslušným hospodářským ministerstvům. Důležité podniky, např. Škodovka byly včleněny do německých podniků. Tedy samé pěkné věci, které známe z minulého režimu.