28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Maturita z matematiky

K polemice mě vyprovokoval fejeton paní Terezy Povolné Maturita z matematiky, kde se jasně a možná i bezelstně přiznává k tomu, že se jí nechce učit. Uvádí i další nematuritní návrhy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 12.6.2020 8:11

No, vidíte. Jíte teprve druhou hlavu a už jste chytřejší.

H. Resl 11.6.2020 23:37

Upřímně, pokud se na základě mých příspěvků jevilo, že studuji gender studie, tak uznávám, že bych se měl nad způsobem vyjadřování zamyslet. :D

F. Houžňák 11.6.2020 21:44

To je dobrý, "osočil". Vám ve vaší intelektuální výši ani nenapadne, že je to prostě tím, že se tak v tomhle pitomém chatu jevíte. Neměl byste si myslet, že vaše názory, váš způsob vyjadřování a vaše omezené vědomosti jsou nekritizovatelným středobodem vesmíru, před kterým si každý musí sednout s otevřenou hubou na zadek a jenom žasna obdivovat. Občas u nás máme taky takového studenta, vždycky to bývá jinoch, nikdy ženská. Ty nějak tyhlety vlastnosti a způsob myšlení nemívají. Zpravidla po nějaké době tvrdě narazí a pak je to přejde. Zakončil bych citátem klasika: Račte se pověsit v předsíni.

H. Resl 11.6.2020 20:16

Pokud bychom na to takto nahlíželi již od začátku, tak ta diskuze ztratila smysl již několikrát. Například po tom, co jste psal:

"Míníte tím, že...",

"...jako jste vy je hodně, co si myslí, že...",

"...vy jste nejspíš někde z toho studijního kouta...",

"Vy asi patříte k těm, co...".

Bez jakéhokoli faktického základu jste mě nespočetně krát osočil z toho, že studuji jednoduché obory, že jsem sestavil bakalářskou práci z ústřižků stažených z internetu nebo že budu působit jako nevzdělanec. A teď ukončíte debatu, po tom, co jsem parafrázoval větu "Ale když vám to nevadí, prosím, to je vaše věc." tím, že jsem napsal, že tedy přiznáváte, že je to moje věc. Přiznávám, že jsem všechnu moudrost nesežral, jelikož vaši logiku v této věci se mi opravdu nedaří pochopit.

F. Houžňák 11.6.2020 18:48

S pokrokovými lidmi jako jste vy, co používají výrazy jako "přiznáváte", i když pro ně není faktický důvod, a dávají tím najevo, že ONI sežrali všechnu moudrost a ti ostatní jsou hlupci, co musejí "přiznávat", nemá smyslu diskutovat.

H. Resl 11.6.2020 18:17

Vidíte, přiznáváte, že je to moje věc. Není pak tedy i na každém zaměstnavateli, zda raději zaměstná člověka, který působí jako vzdělanec nebo Fachidiota? A na každém člověku v čem chce být vzdělaný a zvyšovat či snižovat tím šance na uplatnění? Mám za to, že trh vždycky bude fungovat lépe než centralizované určení kdo má z čeho maturovat.

F. Houžňák 11.6.2020 17:04

No, nic ve zlém, ale vaše příspěvky tady vypadaly spíš na ten gender a "něco s médii". Pokud se jako matematik/statistik/kvantitativní managor/ekonom/datovědec domníváte, že nic jiného nepotřebujete a zeměpis, literatura, fyzika, dějepis a historie a podobné znalosti jsou pro vás zbytečné, budete občas působit jako nevzdělanec a jak říkají Němci, Fachidiot. Taky to bylo na vašich příspěvcích znát. Ale když vám to nevadí, prosím, to je vaše věc.

H. Resl 11.6.2020 16:24

Součástí mého studia byla i matematika (+ volitelně i vyšší úroveň), statistika, kvantitativní management, ekonomie či data science. Sám asi uznáte, že to nejsou předměty, kde by stačilo něco stáhnout z internetu. Pokud si to myslíte, urážíte tím vysokoškolské kantory, kteří tyto předměty vyučují.

F. Houžňák 11.6.2020 8:11

To často vychází, jako zjevně v tomhle případě, nastejno. Postahovat něco z internetů a něco vědět, to jsou dvě různé věci. Ještě když je to vyfutrované, jako ve vašem případě, bohorovným přesvědčením o vlastní neomylnosti.

H. Resl 11.6.2020 2:58

Jinými slovy jsem spíše z koutu aplikovaná informatika. Nevím, zda Vaše odhady a předpovídání budoucnosti získáváte z nějaké Vaší křišťálové koule, ale doufám, že stejně tak jak jste se mýlil v mém oboru se mýlíte i v tom, že si podle Vás nabiju hubu. :)

H. Resl 11.6.2020 2:58

Jinými slovy jsem spíše z koutu aplikovaná informatika. Nevím, zda Vaše odhady a předpovídání budoucnosti získáváte z nějaké Vaší křišťálové koule, ale doufám, že stejně tak jak jste se mýlil v mém oboru se mýlíte i v tom, že si podle Vás nabiju hubu. :)

F. Houžňák 9.6.2020 8:56

Z toho si nic nedělejte. Za pár let zjistíte, až si párkrát nabijete hubu, že to tak není. Takových najvů jako jste vy je hodně, co si myslí, že sestavit bakalářskou práci ze snipů postahovaných z internetu je to pravé ořechové a jediné, co je nutné pro praktický život. Jinými slovy, vy jste nejspíš někde z toho studijního kouta "gender, nebo něco s médii" či od podobných "věd".

M. Horký 8.6.2020 23:50

Kontrolní otázka propadlo více studentů matematiky nebo češtiny?

Š. Hašek 8.6.2020 21:35

Souhlas.

Ale my jsme maturovali na cca 85%. Těch patnáct procent vypadlo v prváku.

N. Palová 8.6.2020 21:17

:-)R^

M. Pivoda 8.6.2020 18:10

Podnikání se nevyučuje pomocí přednášek.

Arogantní Jura X o tom ale vůbec nic neví.

V. Petr 8.6.2020 17:55

"Jste na výběrové škole." "Nikdo tady nemusí být." "Ještě jste nic nedokázali.." Tak jsme to měli my. Maturitu měla tak třetina z ročníku!

V. Petr 8.6.2020 17:48

Dobře, každý student je jiný, ALE středoškolák musí umět příslušnou látku.

Zkuste si představit absolventa autoškoly, který třeba dobře projíždí zatáčky ale neumí se rozjet na křižovatce a neodhadne vzdálenost sousedního vozidla, takže do něj občas vrazí. Myslíte, že by měl dostat řidičák?

Dnešní absolventi středních škol např. věří zeleným fantasmagoriím, což je zcela diskvalifikuje pro cokoliv! Měli by být schopni pochopit např. omezení chemického akumulátoru, chápat pojem "hustota energie" apod.!

Já jsem toto chápal na 2. stupni základní školy!

V. Petr 8.6.2020 17:38

Pitomost. Mimochodem, znalost matematiky dokonce zvyšuje inteligenci. Protože jakmile problém zredukujete na známou rovnici, je vyřešen.

A vysokoškolák by měl umět algoritmus VYTVOŘIT! A středoškolák přinejmenším musí vědět jaký algoritmus (vzorec) použít!

Mimochodem, můj otec-průmyslovák mě říkal, že ho na průmce učili pí = 22/7, s čímž v praxi rychle narazil...

H. Resl 8.6.2020 17:34

Zkušenosti z pedagogiky opravdu nemám, vycházím v zásadě ze zkušeností mých rodičů, kteří oba učí na středním odborném učilišti, což je i odpověď na otázku, zda vím, jaká morálka na těchto školách je. Samozřejmě je tam velmi špatná. Některé názory vysokoškolských kantorů na úroveň maturantů jsem během dosavadního vysokoškolského studia zaznamenal. Mohu s jistotou říci, že například při předmětech matematika a matematika 2 na VŠE si žádný z kantorů, které jsem měl, opravdu nestěžoval na mé znalosti literatury nebo dějepisu, přestože klasickou literaturu nebo dějepis na vysoké úrovni opravdu neovládám. Více je zajímalo, jak jsem na tom s matematikou a tam bylo vše v pořádku.

Omlouvám se, že jsem své myšlenky popsal zřejmě špatně, pokud jste z nich pochopil, že jsem se vším spokojen, protože tak to opravdu není. Vadí mi zejména povinnost určitých předmětů u maturity. Podle mě tato povinnost totiž snižuje úroveň a obtížnost těchto předmětů. Pokud jste měl možnost vidět didaktické testy státní maturity z matematiky nebo češtiny z posledních let, dáte mi za pravdu, že obtížnost je opravdu na nízké úrovni. Sám jsem před třemi lety zvládl napsat didaktický test z matematiky i matematiky+ bez jediné hodiny učení, což to v mých očích potvrzuje. Horší ale je, že stejně tak jsem zvládl napsat i didaktický test z češtiny, což je předmět, který (hlavně co se literatury a její historie týče) nikdy nebyl mojí předností. U maturity by povinné předměty podle mě být neměly, pak je možnost postavit zkoušku z matematiky tak, aby ji člověk netalentovaný na matematiku neměl šanci zvládnout a stejně tak u ostatních předmětů. Díky tomu by měl každý možnost maximálně rozvíjet svůj talent u předmětů, které mu jdou, jako je například matematika v mém osobním příkladě.

P. Hatina 8.6.2020 17:23

No a v tom je ten průšvih. Takhle tou slavnostní formou to bylo předtím, než stát vyhlásil státní maturity. Protože tehdy - to bylo o tom, že učitelé u maturity už věděli z výuky předem co ti jejich konkrétní studenti umí - ale naopak ti studenti věděli předem co od nich budou ti kantoři požadovat - taky z výuky. Paráda - sice se při tom mohlo někdy přimhouřit oko - jenomže i to k té slavnostní formalitě patřilo, započetla se tréma, podala se pomocná otázka, druhá, až když byl student úplně dutej, se řešilo co s ním.. A jestli se na některých školách vůbec u maturity nezkoušelo, tak se to mělo řešit individuálně s vedením té školy.

Zatímco státní maturita= anonymní umělé testy od Cermatu, kterého vlastně ani nezajímá co se ve školách učí a jak se učí, ten má svoje direktivy od úředníků z MŠ, a podle nich si jede, získaš potřebný počet bodů za stanovený čas, ano, ne, můžeš jít. Co vlastně z té matematiky umíš je nezajímá vůbec,

V. Braun 8.6.2020 17:10

Máte pravdu že je to jiné množství jen ta formulace "Číselně je to "kupodivu" totéž," je poněkud nešťastná. Ale máte pravdu, dá se vyložit různě a z vaší následné reakce je jasné, jak jste to myslel.

H. Resl 8.6.2020 17:01

Předpokládám, že čtení, psaní a měření vzdálenosti není předmětem maturity a středoškolského studia. A upřímně patřím k těm, co si (velmi zjednodušeně) vše najdou na internetu. Nyní jsem navíc v situaci, kdy je to vyloženě nutné, protože se učím na státní závěrečnou zkoušku a vlivem koronaviru jsem podstoupil skoro celý semestr studia online. A jde to. Nějaký čas pro nás, vysokoškolské studenty, byla dokonce zpřístupněna digitálně velká část odborné literatury v rámci projektu Kramerius, takže i bakalářskou práci jsem byl schopen napsat z velké části ze zdrojů z internetu. Včetně konzultací s vysokoškolskými pedagogy. Takže díky těmto zkušenostem jsem toho názoru, že vše jde najít na internetu, případně vše by mělo jít najít na internetu.

H. Resl 8.6.2020 17:01

Předpokládám, že čtení, psaní a měření vzdálenosti není předmětem maturity a středoškolského studia. A upřímně patřím k těm, co si (velmi zjednodušeně) vše najdou na internetu. Nyní jsem navíc v situaci, kdy je to vyloženě nutné, protože se učím na státní závěrečnou zkoušku a vlivem koronaviru jsem podstoupil skoro celý semestr studia online. A jde to. Nějaký čas pro nás, vysokoškolské studenty, byla dokonce zpřístupněna digitálně velká část odborné literatury v rámci projektu Kramerius, takže i bakalářskou práci jsem byl schopen napsat z velké části ze zdrojů z internetu. Včetně konzultací s vysokoškolskými pedagogy. Takže díky těmto zkušenostem jsem toho názoru, že vše jde najít na internetu, případně vše by mělo jít najít na internetu.

F. Kusák 8.6.2020 16:22

Bože můj, tak dlouhé a tak zbytečné. A jaké máte zkušenosti z pedagogiky vy, to by mě zajímalo? Učil jste někdy na základní nebo střední škole matematiku nebo fyziku apod. A znáte názory nějakého vysokoškolského kantora na obecnou úroveň maturantů. Měl jste možnost se seznámit s nároky na vzdělání těch nejvyspělejších ekonomik, zejména těch východoasijských? Víte jaká je úroveň a morálka tzv. studentů na učňovských školách? Pokud jste se vším spokojen, tak fajn, pak diskuze s vámi je zbytečná. Ale měl byste si to jít vyzkoušet v praxi.

F. Houžňák 8.6.2020 15:50

Měl bych na vás jako na matematika dotaz. Někdy před pětadvaceti lety, v počátcích novin po internetu, jsem v nějakém článku či komentáři narazil na jakousi funkci, která po řádném zderivování (nebo integraci, už nevím) dle všech pravidel dala matematický nesmysl. Zapsal jsem si ji, ale zapsané založil. Nepochybně existují sbírky takovýchto funkcí, neměl byste nějaký odkaz nebo aspoň nápovědu?

F. Houžňák 8.6.2020 15:45

Míníte tím, že zedník nemusí umět číst, psát a počítat a účetní nemusí umět změřit vzdálenost mezi dvěma zdmi? Zaměstnal byste takového zedníka nebo účetní? Vašeho Muhlfeita neznám. Vy asi patříte k těm, co si "všecko najdou v internetu".

H. Resl 8.6.2020 15:41

Zcela nové představy o fungování mozku představuje pan Muhlfeit i na jeho cestě do čela evropského Microsoftu, podle vás rozvrátil (přidal bych slovo komunistický) školský systém, za což bych byl velice rád, ale stále se to bohužel nestalo a tento systém rozvrácen nebyl.

A k tomu druhému důsledku, který popisujete. Máte úplně mylné představy o maturitě. Pokud se nemýlím, na některých školách tento týden maturitní zkoušky budou probíhat, můžete se jít podívat, abyste věděl, jak maturita probíhá. Vnímáte studenta střední školy jako něco, co lze paušalizovat, s tím nesouhlasím. Studenti jsou prostě jiní, každý student má na něco talent a v něčem nedostatky. Nejen díky těm "zcela novým představám o fungování mozku" víme, že je efektivnější rozvíjet talent a ne snažit se odstraňovat nedostatky. To tak prostě je, v praxi taky nebudete nutit, aby ve firmě všichni dělali všechno, ale aby účetní skvěle účtovala a zedník skvěle stavěl zdi.

H. Resl 8.6.2020 15:41

Zcela nové představy o fungování mozku představuje pan Muhlfeit i na jeho cestě do čela evropského Microsoftu, podle vás rozvrátil (přidal bych slovo komunistický) školský systém, za což bych byl velice rád, ale stále se to bohužel nestalo a tento systém rozvrácen nebyl.

A k tomu druhému důsledku, který popisujete. Máte úplně mylné představy o maturitě. Pokud se nemýlím, na některých školách tento týden maturitní zkoušky budou probíhat, můžete se jít podívat, abyste věděl, jak maturita probíhá. Vnímáte studenta střední školy jako něco, co lze paušalizovat, s tím nesouhlasím. Studenti jsou prostě jiní, každý student má na něco talent a v něčem nedostatky. Nejen díky těm "zcela novým představám o fungování mozku" víme, že je efektivnější rozvíjet talent a ne snažit se odstraňovat nedostatky. To tak prostě je, v praxi taky nebudete nutit, aby ve firmě všichni dělali všechno, ale aby účetní skvěle účtovala a zedník skvěle stavěl zdi.

M. Pressl 8.6.2020 15:39

Titulek z Lidovek:

Výsledky maturit po karanténě. Z matematiky propadl každý šestý, z češtiny každý sedmý student

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/uspesnost-u-maturitnich-testu-klesla-ucast-byla-zatim-nejvyssi.A200608_141903_ln_domov_ele