18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Andrea 9.10.2008 13:00

Re: pořad na čt1

R^

Zuzini 9.10.2008 13:13

Re: pořad na čt1

Ale vylezlo pane.

MUDr Jiří Kilian 9.10.2008 13:50

Re: pořad na čt1

měl jsem na mysli něco soudného, jak jsem i byl napsal

MUDr Jiří Kilian 9.10.2008 0:06

Re: pořad na čt1

tak mám dojem, že vystoupení těch sympathisantek bylo obecně žalostné.  Mne zase pobavila domaPA, šéfka toho jejich asi padesátičlenného shluku, když hledala v brožurce návod, jak se má rodit a poučovala tak výhružně děkana, který odvedl tisíce porodů :-)))) 

A jak z nějaké šarlatánské kuchyně zněl náhled druhé šéfové, že vycítí  blížící se  embolii neboco.

Liberta 8.10.2008 22:08

Souhlasím s dr. KIliánem

Pane doktore, chci Vás podpořit. Myslím si o věci totéž co Vy. Nikdy bych neriskovala život svého dítěte a svůj plánovaným porodem mimo nemocnici.

Když jsem se chystala k porodu (u pražského Apolináře), kolegyně mě poučila: "dokud si Tě nebudou všímat, je všechno v pořádku, ale jakmile se něco zadrhne, tak buď bez obav - to uvidíš ten šrumec". Přesně proto jsem tam šla, měla jsem absolutní důvěru. A nešla jsem tam odpočívat nebo si užít nějakou selanku, šla jsem tam porodit zdravé dítě.

Jistě, jiná věc je osobní komfort a příjemnost nebo nepříjemnost celé akce.  Po stránce jednání a mimozdravotnického servisu (jídlo, hygiena, ubytování) to nestálo za nic. Rovněž péče zdravotníků byla přesně v intencích rady mé kolegyně - protože můj porod probíhal běžně a bez komplikací, vůbec si mě nikdo nevšímal (že ani na klystýr a holení nedošlo, jak bylo nakonec naspěch) a i při porodu jsem si sama opuštěna na sále musela přivolat lékaře, když jsem si nevěděla rady. Diskomfort měl pak dohru při zbabraném startu kojení, s vyndáním stehů si také nikdo nedělal starosti....Ale péče o miminko byla příkladná. I při jeho silné novorozenecké žloutence jsem měla jistotu, že je vše pod kontrolou a byla jsem vděčna, že můžeme s mimčem zůstat celý týden - než se hodnoty upravily tak, aby dítě coby zdravé se mnou pustili domů. Že jsem přitom požívala mdlou studenou nemocniční stravu a nebo obcházela toalety, abych našla jednu vybavenou toaletním papírem, mi bylo skutečně ukradené. - Nechápu, jak může někdo takové věci riskovat ;-€

Andrea 8.10.2008 23:09

Re: Souhlasím s dr. KIliánem

R^R^R^

Zuzini 8.10.2008 23:43

Re: Souhlasím s dr. KIliánem

Myslíte, že ženy rodí doma kvůli komfortu? Proboha živého, co to povídáte? 8-o

MUDr Jiří Kilian 9.10.2008 0:01

Re: Souhlasím s dr. KIliánem

Mohla byste Vy vyložit, co máte pod pojmem komfort na mysli ?

Liberta 9.10.2008 20:37

Re: Souhlasím s dr. KIliánem

Povídám, "proboha živého", že hazardovat v domácím prostředí pro pocit, že jsem ve svém, mezi svými, že se nemusím podřizovat žádným cizím a nepřátelským procedurám komunálního zdravotnictví, že se nemusím umravňovat, jakkoliv přemáhat nebo přizpůsobovat, nýbrž vše se bude točit kolem mě - to je ryzí nezodpovědnost, rozmazlenost a omezenost, zaobalená do vznosných romantických frází o svatém právu matky strávit s dítětem první sekundy jeho života v jakési nasládlé idyle, či co.:-/

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 21:53

2200

dosaženo, fakt stačilo,  příjemné sledování hádek všechh se všemi v pořadu  s paní jílkovou.

martin TT 8.10.2008 20:27

Jsem ze staré školy

s ženami se nemluví hrubě, s holkama se nepereme. Proto děkuji všem účastníkům za jejich příspěvky, autorovi původního článku za jasné stanovisko k problému, těm výjimečným komentátorkám, které udržely svoji nevoli na uzdě, za možnost je slyšet, těm ostatním za psychoanalytickou sondu.

Satja 8.10.2008 19:15

Zoufalá

No pane doktore krásně jste to sepsal;-P, jeden by se rozplakal;-(.

Holky s tímto člověkem opravdu NEMÁ smysl diskutovat. On o žádnou diskusi nestojí, jeho nezajímají potřeby matek, jejich názor, jejich pocity. Myslím, že každý soudný, citlivý člověk si udělal obrázek sám.

Mmch, pane doktore, na diskusi porod doma nepřispívám a rodila jsem v porodnici.

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 19:29

Re: Zoufalá

a co mně je do toho kam přispíváte nebo nepříspíváte  ?

Satja 8.10.2008 19:56

Re: Zoufalá

Pane Kiliáne, mám pocit, že jste nabyl dojmu, že po změnách touží jen určitá skupina žen, dle vás organizovaných na porodu doma. Není to pravda. Po změnách touží daleko více lidí, petici podepsalo přes 2000 lidí. Ale předpokládám, že se tomu vysmějete...a z toho jsem zoufalá. Nebo mě překvapíte?

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 20:03

Re: Zoufalá

Není proč se tomu vysmívat.  Nemuselo by Vás překvapit, že vysmívání vážným věcem není můj styl.  Toužící jsou jistě svéprávní lidé a ani dnes jim nikdo nebrání, aby rodili doma, nechápu, proč se vlamují do otevřených dveří.  Já je jen varuji před nebezpečenstvími, která z toho plynou pro novorozence a nyní i před neuvěřitelně fanatickými  cizinkami a spol., které nemají dostatečné ponětí o věci.  Koně lze vést k vodě, pít musí sám.  Koho  volba, toho i odpovědnost. I vůči vlastnímu svědomí.

Satja 8.10.2008 21:02

Re: Zoufalá

Pane doktore, proč pořád mluvíte jen o porodu doma? Petice obsahuje hlavně jiné body, určitě jste ji četl.Např:

 často neodůvodněné umělé vyvolání porodu, zabraňování ve svobodné volbě doprovodných osob při porodu, např. otce dítěte či jiné blízké osoby a vyškolené doprovodné osoby - duly zároveň, rutinní provádění holení a klystýru, odepírání jídla a někdy i pití během porodu, rutinní zavádění kanyly pro případné použití infuze, rutinní elektronické monitorování plodu, častá vaginální vyšetření mnoha poskytovateli péče, nadužívání a propagování epidurální analgezie, rutinně prováděná časná amniotomie (protržení vaku blan), nerespektování podmínek příznivých pro průběh porodu (tlumené světlo, ticho, teplo, intimita), nadužívání oxytocinu pro povzbuzení děložní činnosti, neumožňování svobodné volby polohy během druhé doby porodní, řízené tlačení se zadržováním dechu, předčasné zaškrcení a přerušení pupečníku, bezprostředně po porodu narušování dostatečně dlouhého kontaktu

matky a novorozence kůží na kůži oddělování matky a dítěte kvůli běžnému poporodnímu vyšetření, na porodním sále ukládání dítěte do postýlky s monitorem dechu namísto matčiny náruče, rutinní zahřívání dítěte v inkubátoru či výhřevné postýlce na novorozeneckém oddělení namísto kontaktu dítěte s matkou a zahřátí na jejím těle.

Co si o tom myslíte?

 

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 21:11

Re: Zoufalá

vyjádřil jsem se k problematice risik důsledků pozdního poskytnutí péče u novorozence po porodu doma. Nemám důvod diskutovat o bněčem jiném.  

Satja 8.10.2008 21:16

Re: Zoufalá

OK na to máte samozřejmě právo. Tady jde ale o kompexní problematiku celé porodní péče. Tohle je jen jedna věc vytržená z kontextu.

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 21:19

Re: Zoufalá

za jakého zas kontextu ? :-))))) já už jsem tu jak jazyková poradna :-))

psjc Příruční slovník jazyka českého

kontext, (frekvence v korpusu: 2719 ) -u m. souvislý text. Vynechám z kontextu jen to, co bez porušení smyslu lze vynechat. Mas. Tato místa v celém kontextu již dříve ve Slovanu tištěna byla. Havl. Visionární motivy form;pohádek] se svou zvláštní poloskutečností, která je vyjímá z kontextu reality souvislosti. K. Čap.

Satja 8.10.2008 21:26

Re: Zoufalá

Ale pane doktore:-), tohle vaše slovíčkaření je směšné, stejně jako ješitné machrování "co všechno vím".

Mějte se, nechci si kazit večer.

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 21:37

Re: Zoufalá

nejde o slovíčkaření. Když řeknete kontext, tak hledám jaký. Když ho nenajdu, tak mi řknete, že schválně, Když řeknu, že kontext je něco jiného,  označíte mne za geronta. Tak dám rovnou odkaz.

Já nemůžu tušit, že když řeknete kotext, že nemám hledat tu po netu kde kdo je dco kým napsané, ale že Vy prostě myslíte ony souvislosti a děje, jako nějaký komplex věcí .

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 21:23

Re: Zoufalá

Můj text je jeden, týká se toho, co je v něm napsáno.

Samozřejmě, vývoj jednince od praekoncepčního období do narození je vskutku¨záležitost mnoho dějů a s nimi souvisejících okolností. Já jsem si vybral jeden.

To je jako kdybych napsal pojednání o chlamydiovém zápalu plic a Vy byste po mně chtěla, abych se ještě vyjádřil k mycoplasmatickému a k legionellose a taky abych nezapomněl na zá¨nět středouší,  otoky kloubů a úplavici močovou.

Raďula 8.10.2008 19:50

Re: Zoufalá

Satjo, to my víme, že to nemá smysl. Ale znáte to, když chce člověk zahnat blbou náladu, jsou tyhle diskuze smíchu ideální :-D a anvíc jak pal sám doktor, je to určitá psychologická studie ;-)

Satja 8.10.2008 19:58

Re: Zoufalá

Raďulo, je to k smíchu, ale zároveň mě mrazí:-(

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 20:04

Re: Zoufalá

tak proč mne oslovujete ?

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 20:28

Re: Zoufalá

určitě, teˇ%d například je jejím cílem, jestli se to vyhoupne přes 2 222 příspěvků.

ala 9.10.2008 11:41

Re: Zoufalá

Nejsem sice lekar, ale boze muj, lekarska diagnoza vubec prece neni o pocitech a o nazorech. Ta je snad o objektivnich faktech, o hledani priciny problemu.

Neco jineho jsou komunikacni schopnosti lekare, ktere docela mozna i mohou byt horsi nez komunikacni schopnosti nejake baby (porodni), ale ta porodni baba narozdil od lekare ma o objektivnich faktech ve smyslu zdravotnickem oravdu jen velmi povsechne povedomi.

MUDr Jiří Kilian 9.10.2008 21:22

Re: Zoufalá

No, tady je problém v tom, že ta PA ( porodní báby ) mají pocit, že když prošly párem semesterů VŠ a získaly titul bakalářka, rozumí už všemu a když mají v ruce jakousi příručku, vydanou párem úředníků,  tak už mohou směle vyrazit do péče.

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 15:34

2100

příspěvků jako bájná hranice bylo dosaženo.  Jsou ukázkou toho, že kvantita nemusí přerůstat v kvalitu.

Moje varování ženám, aby nerodily doma, ale v nemocnici platí. Žádná ze všelijakých studií není nic platná ve chvíli, kdy má dítě po narození potíže a potřebuje pomoc, kvalifikovanou , řádně persionálně a přístrojově zajištěnou.  Než se mu jí po porodu doma dostane, ztratí se spousty času a to bude mít důsledek možná i celoživotní.  Rodit doma je v tomto ohledu hazard, daný jednak rozmarností podivné módy, jednak ohlupováním, které i zde v diskusi bylo přítomno.  Ukázalo se také, že fanatismus má i druhou tvář, na níž je podraz, pomluva, udavačství, výsměšné pohrdání věkem a tedy i zkušenostmi, zlo - vše to jeho nástroje. sloužící jeho šíření zejména v anonymitě.  I ta, která se představí jako zdravotní sestra,  posměšně tu píše tu o jednom a tu o druhém primáři jako o nevzdělancích, vyžadujících kursy pro staré. O akademických hodnostářích píšou fanatičky jako o totalitních strukturách a hulvátech.

Tož taková je ta jejich společnost.  2100 krát s nimi stačilo.

MUDr Jiří Kilian 8.10.2008 17:08

Re: 2100

Oněch sto příspěvků nad plán přineslo jeden representující :

Re: Tak 2000 už dosaženo:

Autor: Amy IP: 88.103.198.xxx Datum: 08.10.2008 16:57

Ještě že jsem dáma... Víte,pane dr.,já vám teď ze srdce přeji,abyste něco,co budete pociťovat hodně bolestivě a niterně,něco,kde vám půjde o vaše blízké,abyste tohle prožíval všem na očích,navíc to budou oči cizí,neosobní a zajímající se například více o vaše střeva,než o vás samotného... Co takhle kolonoskopii nepříklad s nástřihem konečníku na Václavském náměstí a někdo přitom povleče vaši hypotetickou dceru kamsi...