7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 20:54

Re: Resuscitace

Já se také nechci nějak hádat, nevím proč bych měl, kor v takovéto závažné věci.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 20:55

Re: Resuscitace

Tak a teď zkusím k tomu Vašemui problému.Tak za chvilku.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 21:01

Re: Resuscitace

Jistěže se můžete dostat do oné situace, jsou lidé, kteří na to mají dokonce "štěstí ". 

Začnu tím, co jsem si už nevšiml, cio jste psala o třítýdenním dítku a baby sensoru. nevím, jestli Vám napsat více kolem potřeby a významu  toho sensoru, asi jen když budete chtít. Jinak zkusíme tu model. situaci nějak popsat a reagovat :

Uložíte dítko , jste ve vedlejší místnosti, ozve se signál. Předpokládejme, že oznamuje skutečnou a výzanmnou zástavu dýchání - nevím, jak ho máte nastavený.

 

Terezi 12.10.2008 21:07

Re: Resuscitace

Baby sense je nastavený od výrobce, nejde nějak "regulovat". Nejdříve se podívám, jestli dítě dýchá a je růžové, to je jasné. Občas prý může alarmovat, aniž by se něco dělo - lepší, než aby to bylo opačně.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 21:20

Re: Resuscitace

Může to být i opačně , a to ze mnoha důvodů. 

Öhldně nastavení - lze nastavit čas - třeba 10, 15, 25 sekund .

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 21:10

Re: Resuscitace

Přiběhnete k dítěti a prvně byste si měla všimnout, jakou má barvu v obličji, pokud vidíte i ručky , tak i těch.  Také si všimnete, jeslti kolem nejsou zvratky. Pokud je kůže růžová a dítě spí nebo jakoby spí, pokusíte se ho probrat a současně zkusíte poznat puls nebo srdeční akci. Pokud  je promodralé - mohlo by být i sinalé, al eza tu chviličku asi ne - , zahájíte postup tak, jak je uiveden ¨na plakátech , na které jsem dal odkaz.  postup je stejný pro všechny resuscitované krom novorozenců právě narozených.  Nezapomínejte na uvolnění dýchacích cest,  pro masáž na vydatné stisky, ne jen lheké doteky, a na volání odborné pomoci - pokud jste sama, je to těžké, ale dá se. Pokud jste dva, je to jistě lepší.

Terezi 12.10.2008 21:18

Re: Resuscitace

Děkuji, plakátky jsou instruktivní. doufám, že se do takové situace nikdy nedostanu.  Dobrou noc. T.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 21:21

Re: Resuscitace

Já teď jen doufám, že tu větu o plakátech míníte vážně.

Terezi 12.10.2008 21:54

Re: Resuscitace

Ještě jednou jsem nakoukla a opravdu tu větu myslím vážně, jsem ráda za Váš čas. Děkuji a přeji dobrou noc.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 18:56

Re: Resuscitace

Povídání o resuscitaci je poěmrně dlouhé. Není to věc jednoho lejstra, i když pro naprosté laiky pro neočekávanou nutnost pomoci byly vypracovány instrukčí plakáty jednostránkového rozsahu všetně grafického vypodobení .

Pominu nyní kritické stavy rodičky, které nikdo dopředu nenaplánuje ani neodhadne a které doma jistě skončí smrtí - a jsou po mém soudu důvodem proti porodu doma. Nejsme porodník a tak je nebudu rozebírat, je jich poěmrně dost, nejen ta vámi diskutovaná embolie plodové vody, o které se PA sympathisanmtky domnívají, že je vyvolána iatrogenně. Pokud buyste měla zájem o jejich poěmrně stručný výčet, můžete shlédnout např. na

http://www.gpkbrno.cz/archiv/vyuka/14b.pdf

Je pochopitelné, že souvisí bezprostředně s ohrožením plodu i novorozence na zdraví i životě.

 

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:05

Re: Resuscitace

Ve chvíli, kdy PA je coby tzv,. erudovaná osoba jedna na dva postižené, tedy rodičku a novorozence, je šance na přežití obou členů  biosociální jednotky matka-dítě mizivé. Pokud se rodička dostane do některého z kritických stavů, např. z těch, které jsou uvedeny v onom odkaze, pak není ani nějak velká šance na včasnou pomoc. Couvelaire uterus (uteroplacentární apoplexie) je bez pomoci nemocniční péče bez šance, embolie plodové vody jistě bez šance. Někdo řekně, že ani v nemocnici není šance ( mortalita je 90 % ) a tak je to jedno, Není to jedno ani z hlediska malého procenta zachráněných žen, ani z hlediska přežití plodu.  Vztah  kritického stavu rodičky ke stavu plodu a/nebo novorozence je úměrný přímo.

Amy 12.10.2008 19:08

Re: Resuscitace

Pane dr.,ponechte nebezpečí porodu doma bokem,jde o resuscitaci novorozence do 28 dnů a dále kojence v domácích podmínkách do příjezdu RZS.Ať už se dítě narodilo kdekoliv...

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:13

Re: Resuscitace

:-))) ponechte Vy na mně způsob, jakým věc chci podat.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:12

Re: Resuscitace

U novorozence právě porozeného je při resuscitaci rozhodující, zda vdechl nebo ne. Je řada schemat, doporučujících pro postup v resuscitaci/reanimaci novorozence. spočívají ve vyhodnocení jistých parametrů a při různých z nich je indikovánm různý postup. Tyto parametry jsou hodnoceny ve 30 sekundových intervalech a doktor musí vyhodnotit velmi rychle nález a rozhodnout se pro postup. Žádné ambuvaky a kyslík nepomohou, pokud novorozenec nevdechl. AMBU-vak nebo jeho analoga mohou být užita k pokusu o insuflaci - to je přetlakem vháněná směs vzduch-ksylík do dýchacích cest, které musí být volné, aby byla naděje, že dojte k prvnímu vdechu po tomto insuflačním úsilí. Tato insuflace ale může , provedená nezkušeným, způsobit lidiově řečeno roztržení plic, vniknutí vzduchu do nitrohrudní dutiny a tak zábranit rozvinutí plic.

 

Amy 12.10.2008 19:17

Re: Resuscitace

Já vás chápu,ale opravdu nejde o novorozence ihned po porodu ( i když pravda,některým by se to hodilo) počítejte s novorozencem a kojencem zdravým,propuštěným z nemocniční péče...

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:24

Re: Resuscitace

Jste netrpělivá, nadto já jsem měl dojem, že Terezie se zajímala o resuscitaci novorozence po hned po jeho porození. Zcela vyjímečně jsem Vám zaslal závazné pokyny pro resuscitaci na Vaši osobní adresu.

Amy 12.10.2008 19:31

Re: Resuscitace

Děkuji,ale mě spíš šlo o to,aby byla resuscitace přiblížena laické mamince,která určitě nechce resucitovat dítě po porodu,když jsou mu tři týdny a dále rodit nehodlá,natož doma...prostě manuál pro všechny...

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:36

Re: Resuscitace

Ale já jsem Vám i k tomu poslal pokyny na Vaši email adresu přece ..8-o...

Amy 12.10.2008 19:48

Re: Resuscitace

Pokyny k čemu? Pane dr.,já opravdu nejsem superžena,abych zvládla za pár minut přelouskat v angličtině 400 stránkový elaborát, a upravit ho na krátký návod pro maminky.

Na serveru rodina.cz jste dementoval uvedené "návody",doufala jsem,že je rozvedete,případně zcela vyvrátíte a dáte vlastní.

Opakuji,nejde o porod doma,tedy ani novorozence do 72hodin po porodu,jde o hypotetického zdravého novorozence do 28 dnů a dále kojence do roka věku,u kterého došlo z neznámých důvodů (mamince neznámých) k zástavě dechu,co může/má dělat do příjezdu RZP???

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 20:07

Re: Resuscitace

Pokyny k resuscitaci. Když ji chcete znát, tak se jim musíte naučit a pak už je nestudovat , ale použít. Na serveru www.resuscitace.cz najdete plakáty , které stručně vystuihují úkony první laické pomoci. Jsou velmi zdařilé a poslouží Vám jako orientační návod pro situaci,kterou nyní zadáváte.

Já jsem nic nedementoval na ¨žádném serveru. napsal jsem, že se docela mýlíte v náhledech na resuscuitační postup a že to mám na docela závažné, abych na odkaz, který mi byl zaslán, zareagoval nabídkou k vysvětlení těm, kteří mají zájem.  Z textů jsem vyrozuměl, že terete šlo o resuscitaci novorozence právě porozeného, Proto jsem ji i pozval sem, že jí to vyložím, pokud bude chtít.

Amy 12.10.2008 20:14

Re: Resuscitace

Aha,tak to jsme se nepochopili,já se opravdu domnívala,že se vám postupy,které byly uvedeny,zdají chybné.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 20:16

Re: Resuscitace

Postupy, které byly uvedeny na té vaší diskusi na rodina.cz jsou vkustku uváděny chybně,.

Amy 12.10.2008 20:27

Re: Resuscitace

A nezkusíte je opravit,myslím sám,podle zkušenosti...ač s vámi nesouhlasím v mnohém,rozhodně nechci a nezpochybnuji vaši odbornost a praxi...

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 20:31

Re: Resuscitace

šmarjá, jak podle zkušeností . Jsou dány závazné guidelines pro resuscitaci. Poslal jsem Vám na ně odkaz. Stejně tak na návod na resuscitaci laickou. Neplatí pro novorozence právě narozené. Důvody jsou uvedeny v tom složitějším odkaze v angličtině a nastínil jsem je i zde v příspěvcích.

Co potřebujete ještě vědět ? Co Vám není jasné ?  

Amy 12.10.2008 20:36

Re: Resuscitace

Hmmm,já už asi nic,jestli je spokojená Terezi,to netuším...hezký večer

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:34

Re: Resuscitace

Je tedy více schemat, jak jsem napsal. Někdy ale je třeba rozhodnout, které z nich zvolit. Záleží moc na tom, co víme o novorozenci před jeho narozením, tedy jak dobře známe stav plodu a dále na tom, kolik máme času se připravit na tu kterou situaci. Příprava znamená jak postavení týmu, tak přípravu pomůcek a přístrojů, případně léků. není možné ani teoreticky ani prakticky být připraven stále na vše. A tady se opět projeví ztráta času při porodu doma - t¨ransport je s kusými informacemi, a hlavně se ztrátou času. A skutečně rozhodují minuty, ba i sekundy,.

Když je novorozenec porozen, hodnotí se za normální situace skoré podle Apgarové a někdy podle Ballardové. To je věc vyšetření během deseti minut a týká se novorozence, kterého není třeba resuscitovat/reanimovat.  Ani to PA nesvedou.

Pokud porozený novorozenec nedýchá, pak je důležité vyhodnotit jeho svalový tonus, prokrvení a akci srdeční a uvolnit dýchací cesty. Pokud je hypotonie a bezdeší a akce srdeční pod 60/min., pak je mnohými schematy indikována neodkladná endotracheální intubace. Jiná shcemata dávají dalších 30 s šansi insfuflaci a zase další postup po těch 30 s je dán nálezem a stavem. To je třebahodnotit rychle, zkušeně, není čas na nějaké minutu počítání pulsů nebo zkoušení nějakých reflexů, máte 30 s  a zase dle nálezu musíte učinit řadu věcí  v péči a znovu vyhodnotit. Není vůbec možné takový nějaký postup dát laikovi nebo PA k použití, nejsou s to ani vyhodnotit, ani  reagovat ani technicky provést.

Terezi 12.10.2008 19:09

Re: Resuscitace

Děkuji, stránky jsou určeny pro odborníky, laik jim tak přesně nerozumí, ale chápu, že těch komplikací může být hodně. Pro další laiky: iatrogenní znamená: způsobené lékařem. T.

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:18

Re: Resuscitace

původní význam je lékařem způsobené, ale míní se tím způsobené péčí. Je řada iatrogenních poškození, které nezpůsobí lékař sám, ale způsob péče, který je nezbytný k záchraně života. Např. podání cytzostatik - léků proti nádorovému bujení způsobí řadů hrůz, včetně útlumu krvetvorby, ale není známá jiná cesta. Jde o iatrogenní poškození jaksi vědomé. Jsou metody péče, méně pro ilustraci vhodné, které prostě nějak pacienta zatíží, ba i poškodí třeba dočasně nebo trvale, ale bez té péče by ten pacient zemřel. A pak jsou iatrogenní poškození, spojené s nějakým porušením pravidel péče, její bezpečnsoti etc., sice nevědomé, třeba z nedbalosti, nevědomosti, omylu a pod., no a pak jsou kriminální poškození úmyslná, naprosto vzácná, např. heparinový vrah, doktor a Austrálii nedávnio a pod.

Amy 12.10.2008 19:25

Re: Resuscitace

Pane dr.,a kam zařadíte použití zmiňované Kristellerovy exprese,která už je déle řazená mezi úkony non lege artis,stále se používá a může vést právě k embolii plodovou vodou?

MUDr Jiří Kilian 12.10.2008 19:58

Re: Resuscitace

Jak jsem psal, nejsem porodník a nechci se vyjadřovat ve věcech odbornosti porodnictví.

Nevím, kterou expressi ve vztahu ke jménu Kristeller máte na mysli. Pominu-li umění, které k tomuto thematu jistě nepatří, pak jde o jisté vyjádření renesanční filosofie, která se mne dotýká okrajově, věnuji se více antice a myslím že to ani moc s thematzem nesouvisí. .

Pokud máte na mysli tlačení na břicho, nejsem si jist, že jde o metodu non lege artis, záleží asi na okamžiku použití metody. Patophysiologie a etiopatogenese embolie plodové vody je tzkoumána stále, mezi možnmými podmínkami pro její vznik je zvažováno více věcí. Ale to je věc porodníků, mne se dotýká jen v ohledu na důsledky vmetení plodové vody pro plod a novorozence.