2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kacir 29.9.2008 0:31

Re: Velmoci

ona  se hlavně za chvíli rozjela II. svět. válka, takže beneš by byl asi těžko srovnáván s Miloševičem, když proti Třetí říši stáli Spojenci...  

marv 29.9.2008 0:37

Re: Re: Velmoci

Není možné si představovat, že všechno by se pak vyvíjelo stejně. Například Hitler by jistě ocenil podporu a pomoc Anglie a Francie při pacifikování vzpurného Československa a ... co já vím. 

kacir 29.9.2008 0:41

Re: Re: Re: Velmoci

Hitler vyhlásil Sudety jako poslední svůj územní požadavek a ten dostal...všichni víme, že se nezastavil a pokračoval dál, což zjistila FRA i VB, když vyhlásily německu válku po  napadení Polska, i když se Fra k ničemu neodhodlala  tzv. "zákopovou"

marv 29.9.2008 1:36

Re: Re: Re: Re: Velmoci

Ale my jsme teď v září 1938 a autor článku tvrdí, že jsme neměli respektovat Mnichovskou dohodu a "dát" Hitlerovi Sudety. Je zřejmé, že by tři zbývající signatářské velmoci podpořili Hitlera my bychom nebojovali proti "zlému" Hitlerovi (to ještě zlý nebyl a měl silnou politickou podporu i v další velmoci - USA) ale stáli bychom proti spojeným silám čtyř velmocí a je otázka, jestli by se jejich vojenská mašinerie zastavila u Slaného. Nebo si fakt myslíte, že by si Anglie řekla "no ti Češi jsou ale stateční - ustoupíme od Mnichovské dohody". Anglie mimochodem dodnes neuznala neplatnost Mnichova od samého začátku s tím, že oni přece nepodepisují neplatné smlouvy (nebo tak nějak).

kacir 29.9.2008 1:44

Re: Re: Re: Re: Re: Velmoci

Velmi pravděpodobně bysme byli nejdříve vnímáni jako ti, kteří nerespektují mezinárodní právní systém. Ovšem to by se změnilo v momentě vstupu FRA a VB do války s Německem, od té chvíle bysme neměli takové problémy s nulitou smlouvy ani stát se oficiálně součástí Spojenců...

jinak  Velká Británie prohlásila dohodu za neplatnou již 5. srpna 1942.  

marv 29.9.2008 2:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmoci

Anglie prohlásila dohodu za neplatnou, ale nikoliv od samého začátku (jako to udělala Francie a další). Znamená to, že v očích Anglie bychom i dnes byly jako stát, která nerespektuje dohody velmocí a vyvolal vojenský konflikt v Evropě. A pokud bychom v 1938 přijali vojenskou pomoc nabízenou SSSR (jistě ne nezištnou) byla by tady dost dobrá anologie se Srbskem 1999 - na Srbsko byla hozena veškerá vina za balkánské války 90. let a zatímco Miloševič byl souzen mezinárodním soudem, stejné kvítko Tudjman presidentoval a byl potrestán až po smrti tím, že mu někteří evropští politici nepřijeli na pohřeb. Možná, že Beneš by skončil před Norimberským soudem jako osoba spoluzodpovědná za rozpoutání II. světové války.

R. J. 29.9.2008 3:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmoci

Hele marve, zamysli se co je ten počátek,a máš hned jasno, ten "počátek "totiž není ta vlastní "Mnichovské dohoda",ale přijetí požadavků Hitlera o týden dříve, proto odstupuje prezident a předseda vlády, protože porušuje ústavu, je jmenován Syrový, jako předseda vlády, a dále vládne děsivý konglomerát těch"odstoupivších", a špekulují, jak z toho "ven", co předat a co ne, na to konto Hitler říká, že CR neplní smlouvu, a že tedy zasáhne vojensky. Caino a Musoliny chtějí s Britama zachránit mír,a vyzývají Hitlera k poslednímu jednání. Na základě smlouvy z Lokarna, o mezinárodní arbitráži v případě hraničných sporů. Hitler na to přistupuje a je jednáno v Mnichově, dohaduje se za jak dlouho má ČR odstoupit území a která.Toť vše, takže ta zrada se odehrála ze strany Francie již v roce 38, a ta" zrada "  vlády  týden před oním Mnichovem. Nevím, kdo řekl tehdá výrok," Ke zradě cizí, přidali jsme zbabělost vlastní". Myslím že to je výstižné. Jinak Britové nezradili žádnou smlouvu, s námi žádnou totiž  neměli, jenom s Francií. Proč to Francie udělala, je na dlouhé povídání, museli bychom se vrátit do roku 18, přinejmenším. Ale tam je právě to vysvětlení celé té krize. Ovšem vinu a hanbuFrancie nikdo nesmaže, naší ovšem také ne.

marv 29.9.2008 3:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmoci

Začátek těžko hledat, ale dát ho týden před Mnichov je zase jen umělé. Důležitou roli bezesporu sehrály např. i jednání lorda Runcimana v létě 1938. Runcimen spolu se silně proněmecky orientovaným Frankem Ashton-Gwatkinem (ještě že máme ten google ;-)) nedali nejspíš Benešovi žádnou naději. Otázku zrady bych neřešil - já to vidím tak, že velmoci nikoho nezrazují "pouze" dělají svojí velmocenskou politiku, hlava nehlava. A klást odpor velmocím v jejich zájmech nemůže vést nikam jinam, než k situaci, v jaké je dnes Srbsko. Odpor Srbů proti bombardování NATO lze jen těžko, po 10-ti letech, hodnotit jako hrdinný - spíše jako zbytečný. I když mají určité moje sympatie, pochopil jsem díky nim, že Beneš v r. 1938 zvolil nejlepší řešení ze špatných.

R. J. 29.9.2008 4:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmoci

Marve , již jdu spát, snad to "dodiskutujeme odpoledne a večer, či jindy.Jinak jen stručně Jak jsem hledal fakta,pro příspěvek nahoře, narazil jsem na to, že kdyby ČR nepřijala žádost Fr. a Br., padla ve Fr. vláda, ještě se na to mrknu, údajně to řekl Daladier Masnému. Jinak dobrou noc.

mrtvol 29.9.2008 5:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Velmoci

Nojo, ale v podstatě to Beneš jako agilní propagátor Společnosti národů prohrál už s tou smlouvou v Locarnu .. takhle končej většinou všechny snahy o "mírumilovný soužití národů".

Jaroslav 29.9.2008 0:24

Malo znamy Hitleruv vyrok.

Kdybych vedel jak je Csl. armada vyzbrojena, tak bych se zdrahal CSR napadnout. ;-)

kacir 29.9.2008 0:29

Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

chtělo by to zdroj tvrzení, protože takhle to Hitler podle mě neřekl, jen se ex post po zjištění stavu kvalitních bunkrů a připravenosti vojáků měl snad vyjádřit, že bysme kladli větší odpor než se dalo očekávat...  

Jaroslav 29.9.2008 1:48

Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

Takze i kdybych uvedl zdroj, vy se povazujete za znalce vsech Hitlerovych vyroku abyste potvrdil zda to byl jeho vyrok ci nikoliv ? ;-)

kacir 29.9.2008 1:58

Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

je to tak, že ten kdo napíše, že někdo něco tvrdí by měl uvést zdroj, tohoto výroku..nikoli ten, který na něj reaguje. Mimochodem právě i o Hilterových vyjádřeních na adresu čs. obrany  v roce 38 mluvili historici v pořadu Historie.cs. Pokud byste uvedl zdroj, tak debata končí a věc bude jasná.

Jaroslav 29.9.2008 2:12

Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

Vy si pamatujete vsechny detaily z knih co jste kdy cetl ? Tak to zase ja tak dobrej nejsem. :-P

kacir 29.9.2008 2:17

Re: Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

jak říkám, je to na autorovi uvést zdroj, jinak je to právě jenom  výrok typu...já si myslím, že tohle někdy řekl, ale nevím kdy a kde ;-) 

Jaroslav 29.9.2008 2:21

Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

Herdek ted mi to teprve doslo.

Vy svoje nazory formulujete z toho co jste videl na televiisnim poradu Historie cs. ?? ;-D

kacir 29.9.2008 2:31

Re: Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

jsem přesvědčen, že to co tam tvrdil historik Eduard Stehlík Eduard Stehlíko Hitlerovi , je nesrovnatelně validnější informace, než od nicku Jaroslav, nemyslíte ? ;-P

kacir 29.9.2008 2:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

E. Stehlík :-P

R. J. 29.9.2008 2:18

Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

Já jsem zase četl, že Hitler byl Mnichovskou dohodou rozladěn, když šlo o plán napadnout Polsko,řekl prý , že mu to zase nějaký blb nezkazí dohodou. Myslel tím Caina a Musoliniho.Nevím kde jsem to četl,nemohu to jít hledat, protože jen s WWII mám asi 500 knih, i po eliminaci témat, mě jich zbyde tak sto. Ale může to být výrok nepravdivý, dodatečně nějakým historikem třeba i nechtěně zkreslen.Ale já bych tomu věřil,potřeboval i úspěch vojenský, kdo zná situaci ve vrchním velení a armádě , ví, že "generálové" ho moc "nebrali", podle histografie, ale zde je nutno vzít v úvahu, že až na výjimky , tato "svědectví" vznikají po prohrané válce.

Jaroslav 29.9.2008 2:28

Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

Vy nemuzete najit vyrok mezi 500 knihama ? Tak to jste proti kacirovi bridil, ten by to nasel v cuku letu. ;-D

kacir 29.9.2008 2:36

Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

zvláštní, že ten váš výrok, který měl pronést na adresu ČSR není znám, budete jistě odborník, když znáte takovéhle neznámé bonmoty... ;-D

Jaroslav 29.9.2008 4:17

Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

Ten vyrok neni znam ???

Rek bych ze toho neznate mnohem vic. ;-)

kacir 29.9.2008 4:50

Re: Re: Re: Re: Re: Malo znamy Hitleruv vyrok.

zatím jenom plácáte a stále nejste schopný doložit, kde lze takový zásadní citát najít...

se divím, že se vůbec Áda odvážil k výhrůžkám na ČSR, když měl skoro naděláno v kalhotech ;-D

kacir 29.9.2008 0:10

Masaryk

Ano, tenhle výrok, kterým by odpověděl TGM, zda-li se bránit: Tož, budeme sedlat!, stojí v Tigridově knížce Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu. Já s ním souhlasím, ty argumenty Pro jsou daleko silnější, než proti. Jak nedávno řekl dr. Stehlík v Historii.cs, pokud bysme bojovali, tak bysme jistě brzy prohráli. Ale určitě bysme se dříve zařadili (byli uznáni) za spojence proti Hitlerovi, neměli bysme problémy s pozdějším procesem nulity Mnichovské dohody, tisíce vojáků by nepadlo později  jako "prasata na jatkách" na střelnicích Protektorátů bez boje, ale v boji proti okupantům a hlavně neohnuli bysme záda....

Tom 29.9.2008 0:58

Re: Masaryk

Myslím, že oduznání Mnichovské dohody by byl stejný problém. Jinak by to bylo jiné a můžete mít pravdu.

kacir 29.9.2008 1:01

Re: Re: Masaryk

alespoň historici tvrdí, že by nulita Mnichovské smlouvy  problémem nebyla... odkazuji na vysílání Historie.cs minulý týden

R. J. 29.9.2008 3:32

Re: Re: Re: Masaryk

S Mnichovskou dohodou nebyl problém , tu zpětně neuznali, problém byl to od samého "počátku".Němci, ač prohráli válku, ten "počátek zpetně neuzali až v roce, myslím 74.Za Husáka, když se navázali styky na základě velvyslanectví.Do té doby zde bylo jen konzulární od. seděli snad v hotelu Jalta, aspoň to měli blízko k mladým "soudružkám".

R. J. 29.9.2008 1:12

Re: Re: Masaryk

Kdyby  jsme se bránili, tak neexistuje žádná "Mnichovská dohoda".Protože by Beneš s vládou , nepodepsal odstoupení sudet týden předtím. Místo toho, by vyhlásil po schválení parlamentem mobilizaci, pro deset ročníků, vyhlásil stané právo v pohraničních oblastech a začal by se okamžitě převádět civilní sektor na válečnou výrobu. Pak by se již jen čekalo na útok nacistů.

Klička 29.9.2008 10:14

Re: Re: Masaryk

Dosti dobře nechápu, jak mohu něco zpětně neuznat.Mnichovská dohoda byla oficielně podepsána. Její platnost byla vynulována výsledkem války. Zpětně neuznat ji však nelze. Pouze neplatí. Navždy zůstane černým svědomím těch, co ji podepsali a nic jim to neodpáře. Jediné co mohou dělat je uznat v této věci svou vinu.Zpětně neuznat nemohu něco, co neplatí.