15.6.2024 | Svátek má Vít


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek F. 29.9.2008 13:10

Re: Re: Re: Bránit jsme se měli, to je nezpochybnitelné

Když fakta, tak fakta. Hoďte sem tedy nějaký odkaz nebo citaci z podzimu 1938, které svědčí pro to, že už to bylo "zcela zřejmé". Nic psaného zpětně, prosím. Bude jich zřejmě obrovské množství, nebot termín "zcela" znamená, že tak musela přemýšlet rozhodující většina lidí.

Nepopírám, že popularita komunismu od roku 1945 klesala. Ale pořád byla vysoká i v únoru 1948, mj. právě pod dojmem Mnichova. Na mnohé pořád působil argument, vidíte, jak se na nás ti západní demokrati v roce 1938 vykašlali.

Sam Křepelka 29.9.2008 8:57

kdo to může hodnotit?

Kdo může nyní hodnotit tehdejší rozhodnutí vlády ?  Domnívám se, že k tomu jsou oprávněni pouze ti, co si tím prošli. Tehdejší vojáci, kteří museli opustit svá postavení ! Jenom oni mohou říct, zda i po těch letech cítí hanbu, nebo chápou rozhodnutí tehdejší vlády. Kdo z nás tady má k dispozici informace, které měl Beneš při svém rozhodování? Na koho se tehdy mohla naše republika spolehnout v případě, že by jsme se bránili ? Kolik lidí by zemřelo v tom válčném konfliktu ?  Jak by nyní vypadala ČR ?  A vlastně kolik účastníků této diskuse by zde nemohlo vůbec diskutovat, protože by prostě nebyli? Jedno je však jasné . To, co se stalo již nejde změnit. Lze pouze o tom hovořit.

Olin 29.9.2008 10:41

Re: kdo to může hodnotit?

To se pleteš, Same. Ten kdo může hodnotit rozhodnutí tehdejší vlády je v první řadě odborník. Tj. historik. A historik se nezabývá chimérami, co by se stalo kdyby, ale tím, co se stalo a proč a s jakými následky. Přitom dodržuje časovou posloupnost dějů, takže nepředpokládá, že účastníci věděli něco, co se stalo až třeba za rok.

K. 29.9.2008 8:14

Panu R.J.

Pokud Vám to už někdo nenapsal, tak nedávno byl v televizi Prima britský dokumentární seriál o Göringovi, kde bylo výslovně řečeno, že Mnichovskou dohodu na poslední chvíli vyjednal za zády HItlera Göring, který nechtěl předčasně riskovat vojenskou konfrontaci. Hitler mu to pak měl za zlé. Stejně tak v březnu 1939 nechtěl Göring vojensky obsadit zbytek Československa, protože se obával reakce spojenců. Podle jeho zpravodajců prý stále existovala možnost, že by Francie vojensky zasáhla. Hitler proto raději v oněch březnových kritických dnech poslal Göringa pod nějakou záminkou do Itálie.  

Mirek F. 29.9.2008 8:26

Re: Panu R.J.

Göring měl víc rozumu, protože po obsazení zbytku českých zemí se Británie a Francie konečně začaly probírat a díky tomu byla Polsku slíbena pomoc v případě napadení. Ale Reichsmarshall se stihnul ještě z Itálie vrátit, aby v Berlíně terorizoval Háchu hrozbami o srovnání Prahy se zemí. 

Finrod Felagund 29.9.2008 7:48

No... řekl bych, že na tohle je trochu pozdě

co se Mnichova týče, měli by si lidé uvědomit hlavně to, že si za něj ČSR mohla především sama a to především Benešovou rukou - vytvořila pro Mnichov právní rámec (rok 1925) a dokonce i sama československá vláda ústy Milana Hodži sama před Mnichovem navrhovala odstoupení Sudet výměnou za bezpečnost pro zbytek republiky. Ostatně píšu o tom v dnešním článku zde: http://www.nekorektne.com/2008/09/vro-mnichovsk-dohoda-ztratili-jsme-u.html

Frank 29.9.2008 7:35

Jsou do dobré pohřební kecy.

Že my vždycky všechno dobře víme, když už o nic nejde? A teď každý rok budou kecat mudrlanti, kteří nikdy neměli flintu v rukách, o obraně státu. A není pravda, že se nikdo nebránil. Vojáci z místeckých kasáren se jako jediní postavili Němcům na odpor. Jak to dopadlo, si každý domyslí. Ale koho to dneska zajímá, že? Hulíka zcela určitě ne. Ještě několit let a nakonec budou různí "experti" žvanit, že jsme tu válku mohli i vyhrát. Ono v teple u PC se dá bojovat do nekonečna.

Mirek F. 29.9.2008 8:02

Re: Jsou do dobré pohřební kecy.

Bojovala nejen posádka ve Frýdku. Ale i četníci, družstva SOS i vojáci na mnoha místech čs. pohraničí, bojovalo se dost intenzívně i na Podkarpatské Rusi.

cimbal 29.9.2008 9:01

Re: Jsou do dobré pohřební kecy.

Dopadlo to tak, že po asi hodinovém boji s Němci podporovanými jedním PT kanonem a obrněným vozidlem byli na české straně dva ranění a na německé neznámý počet raněných  a 6-18 mrtvých. Potom se obránci Czajankových kasáren, složení z kulom. roty a kurzistů vzdali, protože jim docházela munice. Kde vidíte problém?

Mirek F. 29.9.2008 7:23

Největší chybou

dnešních hodnotitelů je IMHO to - tedy kromě oblíbené bojechtivosti v bezpečí skoro 70 let po válce - , že už automaticky berou v úvahu DALŠÍ vývoj dějin, který NA ROZDÍL od aktérů podzimu 1938 už znají. Pak se snadno uvádějí počty zbraní, které Hitler dostal na další válku atd.. .

Jenže, v období Mnichova se nevědělo, co bude dál, jestli vůbec propukne nějaký větší konflikt a kdo na které straně bude stát. Bylo jasné akorát to, že v případě nepřijetí Mnichova budeme označeni za viníky války, Hitler pak bude mít záminku, aby okupoval celou zemi a svět řekne, sorry, zavinili jste si to sami + samozřejmě předpokládané strašivé ztráty i civilistů při bombardování. Pak je rozhodováni poněkud obtížnější než v pohodě za compem v roce 2008.

kacir 29.9.2008 8:04

Re: Největší chybou

oblíbená bojechtivost??? ...copak naši nebyli připraveni bojovat ???

Muki 29.9.2008 8:08

Re: Re: Největší chybou

Jen cesi, a co druha polovina obyvatelstva CSR ?

kacir 29.9.2008 8:14

Re: Re: Re: Největší chybou

píšu naši, ne Češi, znovu si to přečti...do pojmu naši pojímám i jiné národnosti 

Mirek F. 29.9.2008 8:10

Re: Re: Největší chybou

Měl jsem na mysli dnešní hodnotitele

kacir 29.9.2008 8:14

Re: Re: Re: Největší chybou

jasně

EVa 29.9.2008 6:00

Pana Hulíka si vážím, ale

vřele doporučuji, aby si přečetl právě vydanou knihu Tomáše Krystlíka: Zamlčené dějiny. Pokud má autor pravdu (a já věřím, že ano - viz prameny, ze kterých čerpal) všechno bylo trochu jinak. Ostatně je to zajímavé čtení, člověk se pak ani trochu nediví, že situace  dnes vypadá tak, jak vypadá.

kacir 29.9.2008 6:44

Re: Pana Hulíka si vážím, ale

Evo, vždyť platí: Všechno je jinak! ;-):-D

Franta 29.9.2008 5:38

Asi je to na Vás.

Vážený pane, článek se mi líbil moc. Asi je to na Vás, napsat konečně pravdu o tom, kdo to byl E.Beneš. Pokud Vám to někde vydají, můžete pokračovat, kdo to byl A. Dubček nebo kdo je V. Havel. Pokud Vám to někde vydají. Náš český národ rád věří na báchorky a vylhané pohádky od takových exotů jako byl např. Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, Alois Jirásek nebo Julius Fučík. Ale myslím, že můžete klidně spát, PRAVDA VŽDYCKY VYJDE NAJEVO, žádný strach. A teď se vrátím k tomu E. Benešovi - tajná mise tehdejšího ministra Jaromíra Nečase, který na přímý rozkaz Beneše nabízel Hitlerovi část území, hovoří za vše. Místo toho má dnes dáno zákonem, že se zasloužil o stát. No, a podle toho to tady dnes vypadá. Tak pěkně po našem, ale česky !!!

Paul Sulc 29.9.2008 4:39

Obrana by trvala jen par dni,

nanejvejs tejdnu. Stejne to projelo Polsko a Finsko.  Jenze by tu nebyl ten permanentni narodni komplex menecennosti zbabelcu,  ktery od te doby pretrvava a ktery dostal dalsi ''injekci'' v 68 roce. A co ted??? No prece '' NATO nam pomuze ,my sami se ze svou operetni 30 000 armadou a nekolika aeroplany neubranime ''. A je vsechno pri starym.

S jakou radosti si vsude v Evrope fandi ze studena valka skoncila a snizuji podstatne stavy ozbrojencu, vsak Rusove ted maji demokracii, ci ne???Jenze bude hure.

Mirek F. 29.9.2008 7:07

Re: Obrana by trvala jen par dni,

Jenže ten "pernamentní komplex" není dán realitou ,ale různými bojechtivými výkřiky x let po válce, které třeba jaxi opomíjejí dodat, že adorovanému Polsku nebo Finsku byla slibována pomoc, na rozdíl od nás, kteří jsme byli pod tlakem, že budeme označeni za viníka války. Ten komplex je uměle vyvoláván, vaše parafráze o NATu platí pro naprostou většinu jeho členů, ti tam také vstoupili, aby se bránili společně.

R. J. 29.9.2008 4:33

Nebyl jsem líný a vylezl na štafle, zde je výsledek přatelé.

Po obsazení ČR, získává Německo .  10% tanků, vydá to na 5 panceřových divizí, z celkového počtu 20.v roce 40-41Krom toho, vyzbrojeno a vystrojeno komletních 15 pěších div.z 50 nově vytvořených v roce 39.Další zbraně byly prodávány Němci do Ruska, Švédska a Jugoslávie.Upozorňuji, že tanky nebyly k dispozici za Mnichovské krize, byly teprva ve výrobě.Trvalo to rok,než je Němci převzali.Čerpám J:C: Muler a Mason ,Německá armáda.  Další čísla, vroce 38, první sudetská krize,má Německo u ČR hranic, 36 pěš. div., 6 tan. , 4 lehké, 4 motorizované a tři horské div plus 1 jezdeckou a 1 tank. brigádu. Mobilizační plán počítal pro rok 38 s třemi mil. vojáků. Ale německo nemobilizovalo v roce 38, ale až 39. A teď jedna informace z politiky, v roce 38, na konferenci v Evianu, 35 států, podnět dal Rooosvelt, "řeší" problém uprchlíků/židovských/, z Rakouska a Německa.Tato konference se usnesla, že "neupírá vládě Německa"  absolutní právo užít  vůči některým příslušníkům opatření spadající do její suverenity". Konec citace./Tesař/.  To píši jen pro názornost o "klimatu" těch let. Jinak když jsem to hledal, tak na" klasiku" hráli Lizsta, jeho" Le prelide", to měli Němci jako znělku k hlášení z vůdcova hlav. stanu.Jako kdyby "osud" se vysmíval či varoval.Zajímavá shoda. Za případné chyby v gram. se omlouvám,již to nekontroluji.

Mirek F. 29.9.2008 7:14

Re: Nebyl jsem líný a vylezl na štafle, zde je výsledek přatelé.

Němci by určitě zbrojní závody nebombardovali, takže po obsazení země by jejich zbrojní výroba pro Wehrmacht pracovala tak jako tak.

Hadí oči 29.9.2008 2:19

Určitě jsme se měli bránit.

I kdyby to bylo několik dnů, třeba týden nebo dva. Národ to očekával a počítal s mrtvými, jak už to ve válkách bývá

Dnes bychom vedli debaty o hlouposti velitelů, kteří nám prohráli válku. Pořád lepší než vést debatu o zbabělci, který nechal národ národem, sednul do letadla a zdrhnul.

Události od Tobruku nebo Sokolova se mohly odehrát o pár let dřív a při obraně vlastní země.

Komik 29.9.2008 2:33

Re: Určitě jsme se měli bránit.

Vzdal se funkce, sednul do letadla, zdrhnul a v cizině se klidně prohlásil za prezidenta.

Jaroslav 29.9.2008 4:22

Re: Re: Určitě jsme se měli bránit.

Zajimave ze zatim nikdo neresil Benesovo provineni, ze jako vrchni velitel branne moci CSR nejen zklamal, nybrz i zradil v kriticke dobe pro Cechy. Proc nebyl po valce souzen za vlastizradu zatim tez nikdo nevysvetlil, ani ten F.Stehlik pana kacire. ;-)

kacir 29.9.2008 4:52

Re: Re: Re: Určitě jsme se měli bránit.

jestli lovíte Hitlerovy výroky z rukávu, tak jako čtete, tak se nedivím, že toho Áda tolik pronesl...;-D

je to ten E. Stehlík ;-) 

Jaroslav 29.9.2008 7:17

Re: Re: Re: Re: Určitě jsme se měli bránit.

No vy toho ale nakecate vic nez ten Hitler. ;-D

kacir 29.9.2008 8:09

Re: Re: Re: Re: Re: Určitě jsme se měli bránit.

hlavně mě na nějakých diskuzí necitujte jako Hitlera, to bych se dozvěděl, že Země je placatá... ;-D

Komik 29.9.2008 22:37

Re: Re: Re: Určitě jsme se měli bránit.

Díky za zajímavou poznámku. Tento aspekt věci mne nenapadl.

Mirek F. 29.9.2008 7:12

Re: Určitě jsme se měli bránit.

No, ono se především očekávalo, že sice dostaneme první úder, ale potom se začnou projevovat spojenci, s jejichž pomocí bude alespoň šance na vítězství. "Spojenci" se ale projevili v Mnichově.

Nazývat Beneše, který byl tehdy pod nepředstavitelným tlakem a zkoušel řešit neřešitelné, zbabělcem, je poměrně dost ubohé a alibistické, ostatně, jeho vynucený souhlas s Mnichovem nemusel zbytek národa poslechnout, prezident diktátorské pravomoci neměl...:-/