2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Delfín 10.1.2007 8:30

Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

Jo, mluvim o JETE.

liberal shark 10.1.2007 9:00

Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

Zásoby paliva na Temelíně nejsou zatím žádné. Po roce 2010 se bude používat ruské palivo na obou našich elektrárnách. Vzhledem k tomu, že Westinghouse a BNFL nebudou mít žádné další zákazníky, přestanou palivo pro VVER-1000 a VVER-440 vyrábět. Budeme tedy absolutně  závislí na Putinově impériu. Jinak Temelín ani Dukovany NEJSOU ruské elektrárny. Původní projekty, koupené od SSSR, byly kompletně přepracovány (byly nepoužitelné) a drtivá většina komponent vyrobena v tehdejším Československu. EDU je československá a ETE česko-americká elektrárna. Dodavatelé jsou předeším Škoda, Energoprojekt a Westinghouse. >-

emp 10.1.2007 9:32

Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

Já mám pocit že WEC nikdy palovo VVER 440 nevyráběl.... a pro VVER 1000 ho vyráběl jen pro 2 bloky Temelína.  Při výrobě není problém měnit modifikace. Neznamená to, že výrobce nebude schopen dodávat palivo, pokud o něj bude mít CR zájem.  Otázka je o ceně...

liberal shark 10.1.2007 9:40

Re: Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

Správně, palivo VVER-440 vyrábí BNFL. Ale nedávno přišel o jediného odběratele - Finsko. Proto ani v oblasti VVER-440 zřejmě nebude existovat reálná alternativa k rusům. Co se týče případného obnovení dodávek - za peníze jde samozřejmě všechno, otázka je za jaké. Navíc je tu otázka reálných technických a výrobních kapacit. Jaderné palivo nejsou šrouby, rozjet výrobu a dostat licenci je práce na léta.

emp 10.1.2007 10:24

Re: Re: Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

tohle vše vím, ale jak jsem psal výše... v "najetí výroby" myslím technologické ten problém nevidím. Jak jsem psal.. na stejné lince, kde bylo vyráběno palivo PWR běžela i výroba VVER. Problém je spíše, jak píšete s výrobními kapacitami a licencováním. Pokud by se dodávalo palivo, které je v Temelíně licencované, odpadlo by licencování (krom tedy problému, zda povolit směsné zony či nikoli) Skutečný problém je ve výrobních kapacitách, ale to je problém celosvětový. Temelín se má ruským palivem "předzásobit" .. tady vidím jistý "klad" .. a navíc asi je problematičtější ropa. :-/

emp 10.1.2007 10:54

Re: Re: Re: Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

jinak se ještě opravím (abyste mne netahal za slovíčka) - tím "odpadnutím licencování" myslím to, že celý licenční proces by byl jednodušší, nemyslím tím, že by odpadl uplně.

liberal shark 10.1.2007 11:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

To jste ani nemusel. S palivem VVANTAGE-6 Phase 2 by licencování bylo samozřejmě mnohem mnohem jednodušší, než bude teď s palivem TVSA-T. Proto nechápu, proč si přiděláváme práci a riziko.

emp 10.1.2007 12:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

v tom licencování pravdu máte. Na druhou stranu - dodavatele paliva si určil CEZ. Ten tímto na sebe uvalil tu "vyšší práci" a taky na SUJB... Je to jeho právo a já to respektuji. Nevím přesně, co při rozhodování hrálo roli, ale mám pocit, že to byly obavy, že modifikace vvantage6 nebudou mít dostatečný efekt. Do tohoto zasahovat nechci, nemám dost informací 

Petr Vaňura 10.1.2007 9:35

Jen bych podotkl, že pro svařování tlakové nádoby pro Temelín

koupila Škodovka (dokonce už za komunistů) japonské technologie. A VŠECHNY v České republice používané energetické reaktory jakož i další komponenty vyrobila Škodovka. A škodovácké reaktory jsou i na Slovensku (první dva ruské reaktory na V1 jsou na konci životnosti, dala by se sice prodloužit, ale EU tlačí na Slováky aby to nedělali), ostatní jsou škodovácké) a v Maďarsku.

Mimochodem, podle "odborných" výpočtů pravěpodobnosti havárie, uváděných Greenpeace měla tady být už řada vážných nehod reaktorů první generace VVER 440/230 - to jsou ty první dva na V1, ostatní jsou druhá generace VVER 440/213, ale k žádné jaksi nedošlo. Tato druhá generace vděčí za svůj vznik mimo jiné kombinaci ruské a západní technologie na finské elektrárně Loviisa, jedné z nejlépe provozovaných na světě.

.

Jiří Tyc 11.1.2007 8:00

Re: Autore, co je to "kultura provozování elektrárny" ? Myslíte tím pořádek ?

Kultura provozování je i pořádek, ale zdaleka nejen to. Pořádek je vidět hned, jak příjdete na strojovnu. Pokud tam najdete nějaká prkna, vajgly, smetí, olej atd. může Vám už kdokoliv cokoliv o provozu říkat ale Vy už máte svůj obrázek. Kultura provozu je ale napřiklad i to, že pokud se stane porucha na nějakém zařízení a Vy nenajdete přičinu a ono to pojede následně dál, tak nad tím nmávnete rukou, že to se prostě stává, ale pátráte dál. Je to o tom, že na srtojovně potkáte údržbáře z dodavatelské firmy bez přilby a nemávnete nad tím rukou, že je to přece jeho zdraví, ale dojdete za ním a upozorníte ho, že jde i o jeho zdraví. Jinak pokud jde o palivo, tak závislosti na Rusku se nebojím. Uranu na světě je cca na 70 let při ceně do 130 dolarů za jeden kg. Při ceně vyšší se vyplatí jeho těžba na dalších místech. Při ceně čtyřikrát vyšší se prý už bude vyplácet získávat uran z mořské vody.

PPP 10.1.2007 6:48

dobrý článek

jen se domnívám, že autor nevyvrátil francouzkému dopisovateli jeho hlavní omyl, totiž doměnku, že Temelín je sovětská elektrárna, postavená sovětskými inženýry podle sovětských projektů. Jižní morava je tedy asi jedna  z ruských gubernií, plná vousatých mužiků a opilých bojarů. Ti gramotní už dávno utekli do Francie. Ale to už je nadsázka. 

honzak 10.1.2007 7:39

Re: dobrý článek

ty opilé bojary bych úplně nevylučoval...

JE 10.1.2007 11:48

No narozdíl od Prahy, na Jižní Moravě pít umí :-)

TOM 10.1.2007 7:59

Sovětská jadená technologie je velmi vyspělá,

podceňovat sovětské jaderné inženýry je na stejné úrovni jako podceňování našich: dotazy po pádu železné opony - máte u vás televizi? A jezdíte v autech? A jíte příbory?

Peta 10.1.2007 8:21

Re: dobrý článek

V případě, že mluvíte o Temelínu, tak Jižní Čechy!!!!

V případě, že mluvíte o Dukovanech, tak Jižní Morava!!!! ;-)Vlastivěda pane kolego!!

PPP 10.1.2007 9:25

Re: Re: dobrý článek

Máte pravdu, Jižní Čechy i Jižní Morava a celá ČR je některými česky mluvícími francouzi pokládána za sibiř.

Jan Hájek 10.1.2007 5:58

stříbrné doly

bylo by asi velmi zajímavé (i když asi dost obtížné) porovnat historické statistiky úmrtí v oblasti stříbrných dolů se smolincem, tedy uranovou rudou, i stávající radiační zátěž v této oblasti promořené uranem a statistiky rodů v oblasti žijící po desítky generací s nově přistěhovalými. Též podobně vysokohorské oblasti And z hlediska kosmického záření a porovnání dlouhpdobě usazených rodů s přistěhovalci.

Bertík 10.1.2007 6:54

Re: stříbrné doly

Tyhlety studie se samozřejmě dělaly. Výsledek byl ten, že úmrtnost je trochu vyšší, zejména díky přirozené obměně obyvatelstva. Ale i nově příchozí si na zvýšenou radioaktivitu zvyknou a po třech generacích je úmrtnost opět stejná jako v oblasti bez zvýšené radioaktivity.

Vlasta.on 10.1.2007 2:47

Pane Tyc

protože vím že příspěvky čtete, dovolil bych si malý dotaz.

Všude se mluví o následcích Černobylu, občas se něco utrousí o následcích testů jaderných bomb a dost toho bylo napsáno odůsledcích bombardování Hirošimi a Nagasaki. Tedy na lidi kteří se tam nacházeli v okamžiku výbuchu nebo bezprostředně potom. Ale obě města přece byla obnovena na stejných místech, tedy vlastně v epicentrech. O nějaké velké dekontaminaci nemůže být řeč.  Jistě existují nějaké studie a srovnání.  Víte o tom "něco víc"? Pokud ano, uvíttal bych nějaký abstract, třeba třeba ve formě článečku tady na NP. Myslím že bych nebyl jediný.

Díky. A memusíte se kvůli mně přepínat. Prostě by mne jen zajímalo malé srovnání obyvatelných (Japonsko -at. úder) a neobyvatelných (Evropa - Černobyl)  zón.

68 10.1.2007 3:47

Re: Pane Tyc

Také se zajímám, jako druhý.

NevericiTomas 10.1.2007 5:23

Re: Pane Tyc

Problem bude urcite i v tom, ze ve 40. letech se o ucincich radioaktivity vedelo jen velmi malo. S dnesnim zkusenostmi by asi k obnove mesta primo v epicentru nedoslo. Ale vzpomente na namorniky drhnouci rejzakem paluby lodi po atomovych testech v Tichomori. Rad bych se take dozvedel vice

Pavel 10.1.2007 7:32

Re: Re: Pane Tyc

Co já vím, tak drhnutí paluby rejžákem je (nebo aspoň byla) každodenní zábava námořníků bez ohledu na to, co kde bouchá. Asi to někdo vhodně propagandisticky zneužil.

Auto 10.1.2007 9:48

Re: Re: Re: Pane Tyc

Jenže ti námořníci drhli z palub radioaktivní spad, který na ty paluby napadal, protože byli moc blízko a po větru - protože nikdo netušil, jaké je to svinstvo.

mila 10.1.2007 9:36

Re: Re: Pane Tyc

Pokud si dobre vzpominam, tak ii co tu palubu drhli na tom byli jeste pomerne dobre. hur dopadli ti, co byli v podpalubi a ten radioaktivni spad neodstranili. Tedy pri tom drhnuti paluby sice prijdete do kontaktu s radiaktivnim materialem, ale je to porad lepsi, nez se tim dal nechat ozarovat.

Vlasta.on 10.1.2007 7:16

Re: Pane Tyc

To "obyvatelných" a "neobyvytelných" mělo být v uvozovkách.

xx 10.1.2007 12:24

Re: Pane Tyc

Nemohu doložit zdroj. Dočetl jsem se, že existuje padesátiletá studie důsledků jaderných výbuchů na průměrný věk Japonců. V tom článku tvrdili, že mají graf závislosti průměrného věku a vzdálenosti od epicentra. Údajně obyvatelstvo žijící v epicentru vykazuje průměrný věk nejnižší a se vzdáleností průměrný věk roste. V určité vzdálenosti je pak průměrný věk stejný, jako střední průměrný věk v celém Japonsku. Ale v grafu se vzdáleností průměrný věk nadále roste, pak kulminuje a následně křivka klesá, až se srovná s hladinou středního průměrného věku v Japonsku. Zdá se, že určitá zvýšená radioaktivita působí blahodárně. Pan Tyc by mohl znát tu "lázeňskou" dávku, popřípadě poloměr okolo běžné jaderné elektrárny, kde je nejvýhodnější se usídlit.

Jiří Tyc 10.1.2007 15:51

Re: Pane Tyc

Dobrý den!

Pokud stíhám, tak příspěvky čtu. Včera jsem byl doma, četl jsem poctivě, dnes jsem byl vyrábět elektriku, tak jsem  počítač až teď. Srovnání následků Hirošima versus Černobyl je velmi zajímavé téma. A přesahuje to možnosti tohoto příspěvku. Znamenám si to do úkolů a na NP zveřejním. Jak jen mi výjde čas.

takykopeckar 10.1.2007 2:03

V Australii to nas jeste ceka

Z pochopitelnych duvodu soucasna australska vlada si vyzadala studii, ktere vola po 25 jadernych elektrarnach, do roku 2025, zajistit energetickou spotrebu bez dalsiho staveni tepelnych elektraren. Samozrejme, ze podstatna cast obyvatel se toho obava (Cernobyl !!!). Ale neni duvodu neverit, ze skutecnost, ze vsechny ostatni zdroje "ciste" energie jsou v Australii znacne omezeny a pritom ma Australie nejvetsi zasoby vysoce kvalitniho uranu na svete, spolu s jiz mnohokrate proverenou australskou povahou ("common sense") nakonec tyto nalady prekonaji.

Jirka 10.1.2007 0:55

A ani se neozve,

nebudte naivni!

Finrod Felagund 10.1.2007 0:34

Osobně jsem byl u JE Ignalina a v jejím předváděcím centru

a po pravdě řečeno ono těm Litevcům mnoho nezbývá, tu elektrárnu provozovat musejí. 80% spotřebované el. energie v LT jde právě z JE Ignalina a v případě zavření té elektrárny by byla Litva úplně závislá na Rusku, což jak dnes vidíme, není zrovna dobrý nápad. Je tam sice grafitem moderovaný reaktor typu RBMK 1000, ale to ještě neznamená, že od něj hrozí za každou cenu nebezpečí. Vzhledem k tomu, že Brusel se neustále snaží elektrárnu poblíž Visaginasu zavřít, ale jaksi se nemá k finanční podpoře elektrárny nové, Litevci musejí ukázat, že dělají vše pro její bezpečnost. Čímž ji činí bezpečnější...