2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
dvd 10.1.2007 12:08

No a co takhle fotočlánky?

Žárovkou svítit na blok fotočlánků a vzniklou elektřinu prodávat zpátky.

emp 10.1.2007 12:29

Re: Re: Re: Re: Kolik větrníků nahradí JE Temelín?

jasne... dotace za ekoproud mám v kapse.. pokryjou i ztráty a 7 procent mi to vyrobí samo ;-D

honzak 10.1.2007 11:41

Re: Kolik větrníků nahradí JE Temelín?

ještě bych připomenul kubickou závislost výkonu VE na rychlosti větru. Ten jmenovitý výkon je pro jmenovitou rychlost větru (10 - 14 m/s). Při poloviční rychlosti větru je výkon pouhou osminou jmenovitého.

Pročež po stošedesáté deváté opakuji - pro Česko jsou větrníky zapojené do rozvodné soustavy ZKÁZA. Naopak fandím akumulaci prostřednictvím VE, nejlépe tepla.

Jiří Tyc 10.1.2007 21:08

Re: Kolik větrníků nahradí JE Temelín?

Vaše počty jsou v podstatě správné. Jetě je třeba ale započítat jednu velmi důležitou věc a tou je celková výroby elektřiny za dobu životnosti zařízení. VE mají životnost cca 25 let, JE dnes běžně povolených 60 let. Přibližně tedy dvakrát tolikl. To znamená, že zatím co jaderka je v polovině životnosti, VE se musí demontovat a na jejich místě postavit nové Investiční náklady tedy ještě krát 2. Osobně se ale domnívám, že takto uvažvat nemá smysl. Smysl má stavět VE všude tam, kde jsou k tomu dobré podmínky. Dnešní dotace jsou však bohužel tak velké, že se vyplatí VE stavět i tam, kde to moc nefouká. A to je neslušné. Viz Jindřichovice pod Smrkem.

i.h. 10.1.2007 10:34

Pekny clanek je ve Vesmiru

http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=6705

Stredocech 10.1.2007 11:51

Re: Pekny clanek je ve Vesmiru

Ten článek je zajímavý, ale pro pro posouzení vlivu černobylské havárie na lidi z oblastí mimo bezprosřední okolí okolí Černobylu irrelevantní. Mimo tyto oblasti jsou totiž dávky z Černobylu MENŠÍ, než fluktuace pozadí v rámci např. ČR. Nepoměrně větší dávky než z Černobylu dostávají lidé např. v domech, s vysokou koncentrací radonu.

Misa 10.1.2007 10:24

udiv

Vazeni,vsimli jste si,jak je dnesni debata slusna??To je neuveritelne,holt kdyz nejsou rozumne protiargumenty,tezko se nadava.A kdeze jsou nejaci zeleni se svoji pravdou??Hezky a slusny den. Misa

vita 10.1.2007 11:56

Re: udiv

Bohužel - už se objevil Zima...

Jirka Tábor 10.1.2007 10:15

V Plané nad Lužnicí je zimní stadion?

Pane Tyc, jsou Vaše informace uvedené v článku stejně věrohodné, jako informace o úniku čpavku na zimním stadionu v Plané nad Lužnicí. Nevím o tom, že by tam byl zimní stadion.

honzak 10.1.2007 10:38

Re: V Plané nad Lužnicí je zimní stadion?

Už nejsem takový znalec Jihočeského kraje, ale není to v Sezimově Ústí? Ona ta zástavba poněkud splývá.

www racek 10.1.2007 11:40

Re: Re: V Plané nad Lužnicí je zimní stadion?

No, řekl bych, že lje to v plané, když se jede do budějc, tak po levé straně u silnice. dál od řeky.

honzak 10.1.2007 11:45

Re: Re: Re: V Plané nad Lužnicí je zimní stadion?

patrně myslíš tu vytopenou halu v Soběslavi, naproti hospodě u Lužnice. V Plané jsem žádnou halu u silnice neviděl a že jsem tam jel snad tisíckrát.

Jiří Tyc 10.1.2007 21:25

Re: V Plané nad Lužnicí je zimní stadion?

O stadionu v Plané nad Lužnicí jsem četl v jednom novinovém článku. Mohla to být chyba a jestli je ten stadion někde jinde, omlouvám se. Podstatné ale te to množství čpavku, které dokáže zabíjet. Čpavek naposledy zabíjel v Linci. Dva lidé. Kde prosím Vás ten stadion je. Je to v Sezimáku?

DKF 13.1.2007 12:28

Re: Re: V Plané nad Lužnicí je zimní stadion?

Takže zmíněný stadion je v Soběslavi. V Plané ani v Sezimově Ústí zimní stadion není. Ještě jeden ZS je v Táboře. Bydlím nedaleko.

Petr Vańura 10.1.2007 10:00

Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

Současné zamoření v Hirošimě a Nagasaki je bezvýznamné, např. ve srovnání s lokalitami s vyšší úrovní přirozeného pozadí. Zamoření v okolí Černobylu je větší, odpovídá zamoření po výbuchu bomb větší ráže, zkoušených v 50-60 letech (Američané v Tichomoří, Rusové na ostrovech Novaja Zemlja v Severním ledovém oceáně). Jinak, Američané např. odpálili přes 100 „menších“ jaderných bomb v Nevadské poušti, Rusové na známé střelnici v Semipalatinsku, obojí pak přešli na podzemní výbuchy).

Množství radioaktivity, které se dostalo do ovzduší při zkouškách jaderných pum v atmosféře (cca 2000 výbuchů) je 100 krát větší, než v případě Černobylu, včetně cca. 3 až 8 tun PLUTONIA !.

Velmi značné zamoření existuje v okolí prvního sovětského vojenského jaderného komplexu Čeljabinsk 65, neb soudruh Stalin vypouštěl vysoce radioaktivní odpad do řeky. Ale ani Američané se v 40-50 letech nechovali zdaleka podle současných norem.

Ještě bych uvedl, že Rusové hodili 6 jaderných reaktorů VČETNĚ VYHOŘELÉHO PALIVA V NĚM OBSAŽENÉHO do moře, Američané udělali totéž minimálně jednou. Je to sice prasárna, ale měřitelné následky tady také nejsou.

 

Plzák 10.1.2007 10:14

Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

Následky nejsou vždycky stejné. Vzpomínám si, jak jsem někde viděl obrázek vedoucího projektu výroby atomové nálože Oppenheimera spolu s jakýmsi generálem, patrně jeho vojenským protějškem, jak se v klidu špacírují v místě výbuchu první jaderné nálože. Nikde ani zmínka o tom, že by to byli nějak zdravotně odnesli.

honzak 10.1.2007 10:41

Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

to jsi jen špatně koukal. Ta věž, na které byla bomba se jaxi vypařila. Pozorovatelé byli několik kilometrů odtud. Ten generál byl s největší pravděpodobností Leslie Groves, vojenský šéf projektu Manhattan.

Charlie 10.1.2007 11:37

Re: Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

Oni asi byli sice v místě výbuchu, ale ne v čase výbuchu.  Nevím ale kdy po explosi.

vita 10.1.2007 12:00

Re: Re: Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

Na místo "Trinity", kde vybuchla první pokusná bomba se dělávaly rodinné výlety.

No, ony se dělávaly lecjaké blbiny - např. jsem viděl filmy, kde piknikující rodiny vybavené příslušnými brýlemi čekají nad odpálení jadermé bomby nad zemí a otcové hrdě ukazují dětem, jak je Amerika silná. Něco jako start raketoplánu. Dneska by si to asi málokdo lajsnul.

glowes 10.1.2007 13:26

Re: Re: Re: Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

já vím, že kdysi byly i projekty, jak odpálit na Měsíci H-bombu ...

vita 10.1.2007 14:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

Copak na Měsíci...

Jak USA tak SSSR zkoušely hloubení průplavů a kanálů pomocí jaderných bomb, vymýšlely se "elektrárny" nad kavernou vzniklou podzemním výbuchem A-bomby nebo H-bomby.

Na Měsíci ať si každý bouchá jak chce, na Zemi se mi to moc nelíbí.

emp 10.1.2007 15:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

jojo, byl i projekt na "otočení" řek, aby napájely vysychající kaspické moře... Ale na tom Měsíci to není špatný nápad... třeba na Silvestra :))

vita 10.1.2007 15:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

Ano, v SSSR to byl mimo jiné tento projekt.

Mimochodem - je to ukázka našeho nadhodnocováni vlivu našich zásahů do přírody - Hladina Kaspiku se "sama od sebe" (zřejmě v důsledku klimatické změny, které proběhly v historii už několikrát) zastavila a začala stoupat. Dneska mají v Azerbajdžánu problémy se skládkami a chemickými závody postavenými NAD "původní" (tedy před přehradami na Volze) hladinou... Hladina se jim tam nebezpečně blíží. A bez otáčení řek...

Ale tyhle pokusy se dělaly i v USA, možná v menším měřítku, ale dělaly. Zejména ty průplavy byly v kurzu - prý stěny spečené výbuchem měly dobže izolovat a nepropouštět vodu... Naštěstí se na to v obou zemích včas vypískovali.

h 10.1.2007 15:03

Re: Radioaktivita z pokusných jaderných výbuchů a Hirošimy+Nagasaki - odpověď na dotazy

V tom Ozersku (Celjabinsk 65) ani tak neslo o tu reku, pruser nastal, kdyz bylo sucho a to jezero kde se odpady skladovaly vyschlo a vitr rozfoukal co bylo na dne. Jinak velmi presny postreh, americane jou uplne stejni, snad i horsi, protoze testovani vetsich kalibru neprovadeli nad svym uzemim, ale v polynesii. Zaver myslim je jednoduchy. Vojakum jadro do rukou nepatri.

Ada 10.1.2007 10:00

Bezpečnosť

Temelín aj Dukovany sú asi v pohode, horšie to bude s jadrovými elektrárňami vo Francúzsku, ktoré prevádzkuje EDF. O icj expertoch som počula úpné báje, napríklad jeden z tých významných nerozozná napätie na vypínacej cievke od napäťovej úrovne distribučnej rozvodne.

Plzák 10.1.2007 9:57

Ekologové se nebaví s kždým.

I přesto, že měl zmíněný pisatel zájem o dialog, zatím se neozval. Kam by přišli.

MLOK1 10.1.2007 9:57

PANE TYCI, PŘIJMĚTE MŮJ HLOBOKOSKLON

Velmi kladně hodnotím Váš věcný, zasvěcený a SLUŠNÝ článek. Nechci Vám lichotit, ale na Vaše (+ ještě několika málo autorů) články se vždy těším.

        Přeji hezký den.

Jiří Tyc 10.1.2007 15:46

Re: PANE TYCI, PŘIJMĚTE MŮJ HLOBOKOSKLON

Děkuji moc!

Plzák 10.1.2007 9:55

Itaipú.

A obnovitelné zdroje nás – bohužel – nezachrání.

Nedávno proběhla západoevropskými, možná i našimi, novinami zpráva, že produkce methanu, vzniklého tlením biomasy na dně přehrady Itaipú ovlivňuje (pokud tomu člověk vůbec věří) atmosféru daleko víc, než úspora produkce CO2, která se docílí právě provozem této vodní elektrárny.

Naši zelení spasitelé to mají těžké, ale žádný strach. Proti jádru budou bojovat, že nezůstane kámen na kameni.

MLOK1 10.1.2007 10:03

Re: Itaipú.

Pane Plzáku, mám dotaz. Biomasa, která je na dně přehrady Itaipú by patrně existovala na povrchu krajiny, i kdyby přehrada neexistovala. Myslíte, že když se rozkládá biomasa pod vodou bez přístupu vzduchu, že vznikne víc skleníkových plynů, než při rozkladu na vzduchu?

        Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.