30.6.2024 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

HISTORIE A DNEŠEK: Jeden Chamberlain nestačil?

V nekončících debatách souvisejících s tématem „Ukrajina a ruská agrese“ nelze nevzpomenout na záležitost, která se současným děním na východě Evropy a reakcemi na něj nikterak nesouvisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Šír 20.7.2023 21:39

Žádné názory Václava Klause nikdy nebyly, nejsou a nebudou inspirující.

M. Pivoda 17.7.2023 18:30

Článek jsem jen rychle proběhl očima, a napsal bych stručně toto:

1. Politika je svinstvo. Určitě to není pro slabší povahy.

2. Nemá smysl vycházet ze současných zpráv o postupu bojů, a hádat se v diskuzi s kolegy která strana konfliktu momentálně vyhrává či prohrává.

J. Ticháček 17.7.2023 18:20

Pane Stejskale

Ta smlouva nebyla počátkem dějin. Ten pakt v první řadě vyplýval z desítek let předchozího vývoje. A jeho hlavním účelem bylo vyvážit jednu Posko-Německou smlouvu. Díky které Polsko zároveň s Německem zabralo kus Sudet. No a vzhled k tomu, že ta smlouva zavazovala Německo pomáhat Polsku při prosazoval zahraniční politiky, a Polska se netajilo svými nároky na východě, vznikl tento pakt. Možná zaplať Bůh všech monoteistů po okolí. Čert ví, co by se dělo po vpádu polských vojsk na východ. Je docela možné, že by Spojenci vcelku oprávněně podporovali Hitlera.

P. Diviš 17.7.2023 18:25

Co to je za pohádky? Polsko mělo smlouvu s Třetí říší, byla to s͇m͇l͇o͇u͇v͇a͇ ͇o͇ ͇n͇e͇ú͇t͇o͇č͇e͇n͇í͇. Stejnou mělo i se SSSR. Porušeny byly obě, smluvními spojenci Třetí říší a Sovětským svazem.

J. Ptáček 17.7.2023 18:07

"Vést válku za účelem zničení hitlerismu se rovná dopustit se zločinné hlouposti."

Izvěstije, 9. 10. 1939 - rok po Mnichovu

Nacistický ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop obdržel od SSSR dne 23. 8. 1939 Leninův řád

P. Diviš 17.7.2023 18:11

Taky jsem někde viděl fotku s titulkem "družba sovětského a německého dělníka v uniformě".

C. Berka 17.7.2023 17:46

BBC, Churchill 1. října 1939 What is the second event of this first month? It is, of course, the assertion of the power of Russia. Russia has pursued a cold policy of self-interest. We could have wished that the Russian Armies should be standing on their present line as the friends and allies of Poland, instead of as invaders. But that the Russian Armies should stand on this line was clearly necessary for the safety of Russia against the Nazi menace.

At any rate the line is there, and an Eastern Front has been created which Nazi Germany does not dare assail. When Herr von Ribbentrop [German Foreign Minister] was summoned to Moscow last week, it was to learn the fact, and to accept the fact, that the Nazi designs upon the Baltic states and upon the Ukraine must come to a dead stop.

I cannot forecast to you the action of Russia. It is a middle wrapped in mystery inside an enigma; but perhaps there is a key. That key is Russian national interest. It cannot be in accordance with the interest or safety of Russia that Germany should plant itself upon the shores of the Black Sea, or that it should overrun the Balkan states and subjugate the Slavonic peoples of Southeastern Europe. That would be contrary to the historic life interests of Russia.

But here these interests of Russia fall into the same channel as the interests of Britain and France. None of these three powers can afford to see Rumania, Yugoslavia, Bulgaria, and above all Turkey, put under the German heel.

A. Teply 17.7.2023 17:31

Neville Chamberlain je hodnocen možná až příliš jednostranně.

V roce 1940 z funkce premiéra odstoupil a za svého nástupce navrhl Winstona Churchilla. Smířlivou politiku vůči Německu vysvětloval potřebou získat čas na přípravu války a zbrojení.

Pomoc České republice a Polsku byla pro Británii problematická, protože odhadovali jejich schopnost vzdorovat Německu jen v řádu dnů - a Británie sama neměla v té době dostatek sil.

Mnichov "o nás bez nás" je jen neskutečná báje - protože ještě před Mnichovem česká vláda odsouhlasila odstoupení území Německu. Formálně to sice měl schvalovat parlament - ale kdo v zahraničí by tuto formalitu řešil ?

P. Diviš 17.7.2023 18:06

Pravda je, že selhali hlavně Frantíci, GB s námi smlouvu neměla. Chamberlain ale uznal, že GB udělala chybu.

A pokud by Frantíci neselhali, ani žádné odstoupení by se nekonalo.

Poučení pro současnost, ustupovat diktátorům nepomůže. Zvýší požadavky.

J. Berka 18.7.2023 11:03

GB s námi smlouvu sice neměla, ale pan Chamberlain v Mnichovu zradil své vlastní občany. Výsledkem bylo, že jich v následném konfliktu padlo kolem jednoho miliónu. Nazvat to chybou je poněkud málo sebekritické.

M. Grundmann 18.7.2023 11:10

Velká Británie ve výzbroji za Německem v roce 1938 výrazně zaostávala. Díky Mnichovu získali čas k vojenské výrobě a protože byla tehdy síla britského průmyslu větší než celé Evropy dohromady, Britové se nakonec zachránili. Výroba letadel ve Velké Británii byla v roce 1940 větší než v Německu a celé okupované Evropě dohromady.

Britská politika z roku 1938 mi připadá jako velice racionální.

C. Berka 17.7.2023 17:27

Už jsem to tu psal- jaká byla reakce Churchilla/Británie na obsazení východu Polska sovětskou armádou. Nápověda: měl pro ni porozumění. A jaká byla atmosfera v USA? : Keep America out of War. ...v textu se píše, že nejde o boj demokracie proti totalitarismu, ale o boj za uchování francouzského a britského imperia. https://digital.library.pitt.edu/islandora/object/pitt%3A31735061656553/viewer#page/4/mode/2up

P. Diviš 17.7.2023 18:10

To porozumění ho dost rychle přešlo. Potřeboval SSSR ve válce na své straně, ale co jsou bolševíci zač věděl moc dobře.

USA se nedivím, izolacionistické křídlo tam bylo vždy. Naštěstí už se z tehdejšího omylu poválečné vlády poučily, takže NATO.

R. Langer 17.7.2023 18:14

Možná rychle, ale pozdě!

P. Diviš 17.7.2023 18:20

Co blázníte? Bojoval proti Třetí říši od nástupu do funkce Prvního lorda admirality, ještě než byl premiérem. Proti SSSR těžko mohl bojovat.

J. Jurax 17.7.2023 20:11

Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Dočasně, do projevu ve Fultonu.

Od konce třicátých let nahradil v roli hlavního padoucha Hitler Stalina. Byl holt Británii blíž a Británie měla s Němci své zkušenosti z předchozí války.

J. Jurax 17.7.2023 20:05

Pozdě pro tzv. střední Evropu - ČSR, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko. O pobaltských státech nemluvě.

C. Berka 17.7.2023 16:59

Zdá se, že v ČSR byla jen komunistická strana a ta vládla :-D A Národní souručenství vyzývalo k odboji ;-) . Stačí se podívat na tehdejší mapu Evropy/Světa. SSSR měl asi jediného spojence- Mongolsko. Nebo to bylo Japonsko? :-D Od Portugalska, přes Frankovo Španělsko, Mussoliniho Itálii, které se ovšem postavila Metaxova řecká diktatura. Bulharsko po boku Německa, Chorvaté také, Rakousko- škoda mluvit. Rumunsko- spojenec Hitlera. Horthyho Maďarsko- spojenec Hitlera. A přepadená Belgie?- ta nedovolila z důvodu neutrality průchod Francouzů na pomoc Polsku. Holandsko neutrální. Finsko- proti SSSR, takže nakonec mu vyhlásila válku i Británie. Švédsko- neutrální- ale spíš podpora Německa důležitými surovinami. USA neutrální. Přepadení Polska?- Británie reaguje "podivnou válkou" a shazováním letáků na Německo. K tomu proněmecká britská aristokracie..král, který abdikoval kvůli americké manželce ( obdivovatelce Hitlera) musel být Churchillem uklizen, protože hrozilo, že ho nacisté posadí na britský trůn a země budou spojenci.

Máme zlého Chamberlaina, ale ostatní, jako by nebyli- Daladier... A to Polsko? Které mělo smlouvu s Německem? :-D Málo se ví, že Hitler se zúčastnil mimořádně mše za Pilsudského a po obsazení Polska nechal k jeho mohyle postavit čestnou stráž. ... Jo- a Irsko- to poslalo po Hitlerově sebevraždě do Berlína kondolenci. Když Churchill Irsku vyčítal, že nepomohlo proti nacistům, odpověděli mu, že Irsku taky nikdo nepomohl a Němci Irsku nijak neublížili, na rozdíl...

Nesvádějme vše na Chamberlaina. A nezapomínejme na to, jak byli Němci přijati pak na Ukrajině... a na Volyň. Když už jsme u té historie.

Z. Linda 17.7.2023 17:12

R^R^R^R^R^R^!A bude to přijato v Kavárně?

M. Grundmann 17.7.2023 17:13

Takže proč se pořád někteří lidé vracejí do minulosti ? Podle mě to nemá smysl, mnoho užitečného v minulosti nenajdeme.

R. Langer 17.7.2023 18:15

Ne že nenajdeme, my NECHCEME NAJÍT!

P. Diviš 17.7.2023 18:21

Ale najdeme, umíme-li hledat Lidi jsou čím dál, tím stejní a jejich chování také.

J. Berka 18.7.2023 10:08

Kdo nezná svoji historii, musí si ji prožít znovu. K čemuž se bohužel schyluje.

M. Grundmann 18.7.2023 11:00

Něco podobného možná platí u jednotlivce. Ale národ není jako jednotlivec. Historie se nikdy přesně neopakuje a často vše probíhá úplně jinak. Proto se stavím proti tzv. historické zkušenosti.

Osobně nechápu, proč se tolik lidí vůbec na historii odvolává. Současná situace je většinou dostatečně jasná. Možná se na historickou zkušenost odvolávají lidé, kteří nemají pro svá tvrzení žádné jiné argumenty.

R. Tichý 17.7.2023 17:29

Nemci byli prijati jako zachranci pred Sovety, kteri byli kruti. Ukrajinci netusili, ze vitaji sve vrahy....

P. Diviš 17.7.2023 18:17

Ano, Polsko mělo smlouvu s Třetí říší, byla to s͇m͇l͇o͇u͇v͇a͇ ͇o͇ ͇n͇e͇ú͇t͇o͇č͇e͇n͇í͇. Stejnou mělo i se SSSR. Porušeny byly obě, smluvními spojenci Třetí říší a Sovětským svazem.

Jak byli Němci přijati na Ukrajině je celkem pochopitelné. Žít 20 let pod vládou (ruských) komunistů, tak taky vítám kohokoliv, kdo je vyhnal. To si Němci posrali sami, mohli mít na Ukrajině větší podporu.

A. Teply 17.7.2023 14:10

Že Gottwald nadřazoval zájmy Kominterny zájmům českého státu je zjevné.

Bohužel je také zjevné, že Fiala nadřazuje zájmy EU, USA, Ukrajiny zájmům českého státu.

V tom nevidíte podobnost ?

V. Mokrý 17.7.2023 16:04

R^R^R^

Z. Linda 17.7.2023 17:13

R^R^R^R^R^

M. Krátký 17.7.2023 14:03

Jen abychom se z té fašistické Ukrajiny všichni nakonec nepokakali - krásné odpoledne všem R^R^R^