22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

GLOSA: Pochybné biopotraviny

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Em 7.6.2006 11:45

Re: Re: Re: Biopotraviny jsou podvod a skodi zdravi

To je úhyb stranou. Přečtěte si to ješt jednou. Nepíšu nic o tom že je to neškodné. Jen dávám na výběr, jedno nebo druhý. S tou chutí to bylo obrazně, ale to vy víte. Jedno nebo druhý na chuti nepoznáte. Ale až budu potřebovat PR, tak to jste ten správnej kůň.

ZZ 7.6.2006 11:41

Re: Re: Bio znamená pěstovat několikanásobně méně

Kde ste videl ošetrovanie obilnín počas vegetácie? To sa aj dá? Pardon sem tam sa môže použiť u obinín na kŕmne účely použiť močovka, na zvýšenie obsahu bielkovín. Ale kto má dnes močovku a kto pestuje obiloviny na kŕmenie, keď sme si vďaka lacným dovozom potravín zlikvidovali vlastné chovy?

Stredocech 7.6.2006 11:40

Různí "aktivisté" vytvářejí mylné mínění, že "přírodní" = dobrý

a "nepřírodní" špatný. Nicméně, zdravotní stav populací v minulosti této zažité představě jaksi neodpovídá a dokonce tu byly hromadné otravy třeba toxiny na "přírodním" obilí. Důsledky špatných stravovacích návyků se neprojevovaly často jen proto, že postižený mezitím v relativně nízkém věku zemřel na něco jiného.

A pokud jdem do bližší minulosti, víte třeba, jaké složení má svinibrodská zeleň, doporučovaná pro postřiky ještě v sedmdesátých letech?

Ivan Brezina 7.6.2006 11:37

Re: Re: Biopotraviny jsou podvod a skodi zdravi

chut je zcela subjektivni parametr, neda se merit a kvantifikovat. mykotoxiny merit lze. a pokud tvrdite, ze neskodi, proste o nich nic nevite a jen tak placate. pokud mi neverite, prectete si o nich neco. treba z toho odkazu, ktery jsem vlozil do dveho komentare

terra 7.6.2006 11:35

Tedy, nevím,

jestli se můžu pasovat na odborníka, ale v podstatě by mělo jít o to, že potraviny s označením BIO jsou produkovány (a myslí se primárně, tedy obilí, ne chleba, zelenina, ne konzervy z ní) s omezením hnojiv a biocidů (na hubení škůdců, omezení chorob apod.). Musejí splňovat dost přísné normy např. pokud jde o obsah dusičnanů, kovů, cizorodých látek a pod. a jejich produkce není proto jednoduchá - ergo:je dražší. Tedy i prodejní cena je vyšší. Lepší bývá i kvalita, ale zase - jde o to, co si pod tím představíte. Jablka z ekologického sadu nebudou vždycky jako vystřižená ze žurnálu, nebo takových bude míň. Ale nebudou v nich zbytky biocidů, např. Kuřatům z ekologického chovu budete muset věnovat větší péči, neb je nemůžete preventivně nacpat antibiotiky ani anaboliky kvůli větším svalům - ale maso bude mít chuťově lepší vlastnosti a nebude obsahovat zmíněné látky. Bude dražší. Logicky. A vůbec, IMHO se označení "BIO" nebo "EKO" příšerně zneužívá. Bio jogurt je pitomost, pokud není vyroben z mléka pocházejícího z ekologicky vedené farmy. To, že jsou v něm živé mléčné kultury je charakteristika výrobku, m.j. i proto je jogurt zdravý. Ale žádné BIO! Krásný den a dobrou chuť:-) 

Flasi 7.6.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Diky za obsahle vysvetleni i kdyz jste prakticky nenapsal nic, co bych nevedel. Sve otazky jsem myslel spise recnicky - jako reakce na podivny prispevek Iganciuse.

ZZ 7.6.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: ukázka z jeho knihy Dominion: The Power of Man, the Suffering of Animals, and the Call to Mercy

Múdro povedané. Netvrdím, že veľkochov zvierat na produkciu potravín je nejaká supre romantika, ale ak chce chovateľ vyprodukovať produkt v zodopvedajúcej kvalite aby mu to niekto odkúpil a nechce skrachovať na vedľajších nákladoch, tak musí normy dodržiavať.

A k tej neštandardnej hale pre slepice. Ak sliepka neznesie 280 -300 vajec za rok, je škoda ju chovať. Ak niekto uplatil kolaudáciu haly, ktorá nezodpovedá požiadavkám,  slepice mu neznesú primeraný počet vajec, preplatí náklady na veterinára a predraží si kŕmny deň, lebo stresovaná slepica vajce neznesie. Týmto prakticky vykope hrob svojej "podnikateľskej aktivite" a viac to robiť nebude a tým nepoškodí dobré meno slušných chovateľov. A tak je to u všetkých veľkochovov. 

Flasi 7.6.2006 11:30

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mattoni

Mattoni je podle deleni SZPI stredne mineralizovana prirodni mineralni voda. Je v ni asi petinasobek mineralu nez napriklad ve zname Dobre vode.

Ivan Brezina 7.6.2006 11:29

A.S. Pergil

Aha, on uz tu o tech mykotoxinech psal pan docent Simunek... Je proste rychlejsi, ale aspon nevypadam ze jsem si to vymyslel:-))

Em 7.6.2006 11:27

Re: Biopotraviny jsou podvod a skodi zdravi

Pane Brezina, trochu "penicilínu " vám nemůže uškodit už vzhledem k tomu, že člověk je na to trénovaný pěknou dobu. Zbytky chemie se vám zdají chutnější? Copak nového na maximu:-)?

J. Mach 7.6.2006 11:26

Re: Re: Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

Poněkud se mýlíte, pivovary si vodu pro vaření piva upravují a přesně stanovených hodnot lze dosáhnout téměř z jakékoli vody. Takže pivovar není nutně vázán na "správný" zdroj vody.

terra 7.6.2006 11:23

Re: Re: A pro notoriky biolíh

Jenže většina lihu se vyrábí kvašením z cukrů (melasa) a škrobů (brambory), a je to jedna z nejstarších BIOTECHNOLOGIÍ na světě - jenže tenkrát byli rozumní a neříkali tomu tak. M.j. i proto, že jinou výrobu lihu (adicí) neznali a neuměli. Další věkovitá biotechnologie je např. výroba sýrů, že... A vína. Takže záležína tom, čemu říkáte BIO...

krmič 7.6.2006 11:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mattoni

Mattoni jako silná minerálka? Já ji skoro nerozeznám od vody z vodovodu. Silná minerálka je podle mně třeba Vincentka. Nebo Šaratice ;-)

Ivan Brezina 7.6.2006 11:15

Biopotraviny jsou podvod a skodi zdravi

Prodejci biopotravin casto tvrdi, ze jsou zdravejsi nez klasicke potraviny (priklad: http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=506). Pravdou je pritom presny opak. Rada vedeckych studii prokazala, ze biopotraviny obsahuji vyssi mnozstvi mykotoxinu nez klasicke potraviny:

http://www.agronavigator.cz/ekozem/default.asp?ids=902&ch=94&typ=1&val=17618

Duvodem je fakt, ze biozemedelci nepouzivaji pripravky proti plisnim, ktere mykotoxiny vytvareji. Mykotoxiny jsou pritom nesmirne nebezpecne latky s prokazatelne kancerogennimi ucinky. U konvencnich potravin je riziko konraminace mykotoxiny o rad nizsi a jeste bezpecnejsi jsou v tomto ohledu GMO potraviny. Plisne, ktere mykotoxiny produkuji, totiz rostliny napadaji nejvic po napadeni hmyzimi skudci, kteri narusuji rostlinna pletiva. GMO rostliny jsou vymyslene tak, aby hmyzu samy odolaly.

Em 7.6.2006 11:05

Re: Re: Re: např. biovejce jsou sqělá věc -

V mládí si člověk všímá jiných věcí, což ho omlouvá. Já mám je čas pozorovat je  a ty mrchy např mají tak dobrý sluch, že poznají když se k nim blížím zezarohu:-). Ale přiznám se, když jsem byl mladý, tak bych je nejradši nakopl i s tím posraným dvorkem, ze kterého dovedou během několika dní udělat poušť;-(

Mablung 7.6.2006 11:03

Re: ukázka z jeho knihy Dominion: The Power of Man, the Suffering of Animals, and the Call to Mercy

Ach jo,

to jsou ale kecy. Ano, "velkovýrobny masa" trpí neduhy. Ano, jsou tam problémy s kanibalizmem a úmrtností. Ale rozhodně to není takový koncentrák, jaký je tady popisován. Vše je podřízeno ekonomice. Nemocné či stresované zvíře má mizernou ekonomickou výkonnost. Proto většina rozumných zemědělců se snaží, aby zvířata byla maximálně zdravá a maximálně v klidu. Pokud nebudou mít, sníží se jim zisk.

Lidé jako autor tohoto příspěvku si neuvědomují, že hospodářská zvířata jsou jen výrobek. Ano, zní to hnusně. Ale hospodářská zvířatat jsou jen majetek produkující maso, vlnu, vejce, ... . Je to základní ekonomická úvaha. Pokud jí neakceptujeme, musíme křivit ekonomiku dotacemi. Čím lepší podmínky zvířatům vytvoříme, tím horší bude ekonomická výkonnost domácích podniků a tím větší budou potřebovat dotace, aby vůbec přežily a mohly konkurovat zahraničí. A mimo EU samozřejmě prdí na nějaký welfare a produkuje své živočišné výrobky levněji než EU. Jo, its all bout money ...

Bio potraviny jsou většinou lepší v tom, že se jim dá část dozrát přirozeně. Jak známo, za kvalitu se platí a neměla by se nikomu vnucovat. Ostatně, bio potraviny mají své nevýhody. Ať již zmíněné plísně u obilovin, či vyšší mikrobiologické znečištění vajec z volného chovu. V klecích je totiž produkce vajec mnohem hygieničtější ...

Skepticus Maximus 7.6.2006 11:01

Re: Re: Re: Slepice v 2x větší eurokleci není 2x víc spokojená, ani netrpí jen polovičně. Je to stroj na snášení vajec, ať mu k tomu hrají Mozarta, nebo ne.

Jestli tetička krmí slepice stejným svinstvem jako ve velkochovech, tak vejce budou prakticky nerozeznatelná.

Jinak normální vejce má silnější skořápku a tmavější žloutek, zapamatujte si to, abyste se nelekl, že jde o mutaci až ho někdy uvidíte ;-P

Siggy 7.6.2006 10:59

Re: Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

(pokračování)

Pít jenom silné minerálky (Mattoni, několik litrů denně) je zase opačný extrém. Tak do sebe dostanete těch minerálů moc (každá minerálka má jiné složení, takže pro každou je to jiná kombinace sloučenin) a příliš tím zatěžujete organismus (tvrdnou játra, případně se někde usazuje, případně se vyplavuje jiná důležitá sloučenina (vápník), která je potřebná na to odbourání.

Například v coca-cole je kyselina fosforečná, která sice zvýrazňuje chuť, ale způsobuje odvápnění kostí, pokud toho pijete víc než pár deci denně.

Takže občas sklenici minerálky proč ne, ale pít dlouhodbě několik litrů minerálky denně je také nezdravé.

Osobně piju v Praze neperlivou slabou minerálku nebo balenou vodu (voda z pražského vodovodu mi vadí kvůli chlóru), na Vysočině piju tvrdou vodu z vodovodu.

Siggy 7.6.2006 10:57

Re: Re: Re: Re: Re: Voda z pravekeho ledovce?

Lékař nejsem, nicméně se pár kusých informací pokusím zprostředkovat:

"Báječně perlivá" voda (ale i Sprite apod) je hlavně reklamním trikem. Oxid uhličitý má totiž konzervační účinky a výrobci ho tam proto cpou, co se vejde, aby prodloužili trvanlivost. Lidem se to pak pomocí reklamy prodá ("ještě více osvěžujících bublinek"). Bohužel v žaludku dělá CO2 neplechu, dráždí a poškozuje zaludeční stěny, řekl bych že může způsobit i žaludeční vředy. Asi budou i další účinky, ale ty jsem nestudoval - prostě jsem zjistil, že po perlivých vodách mě bolí žaludek, zjistil si informaci uvedenou výše od té doby tak piju nápoje pokud možno bez bublin. (Mimochodem, je trochu rozdíl když CO2 vznikne v nápoji přirozeně, kvašením, nebo jestli se tam natlakuje z kompresoru).

Balené vody měly horší laboratorní výsledky, protože se do nich při delším skladování uvolňovaly chemikálie z PET obalů a hlavně protože se v nich při skladování mohou namnožit mikroorganismy. U vodovodní vody to nehrozí, protože ta v vodárny přiteče celkem rychle a neleží měsíc ve skladišti. Dá se to řešit balenou vodou s CO2, ten množení mikroorganismů omezí, ale zase nedělá dobře žaludku. Nicméně výrobcům se daří pomocí reklamních triků lidem ty bublinky prodat jako výhodu, viz výše.

Ledovcová voda asi opravdu bude jako destilka, protože by to měla být vlastně čistá dešťová voda. Výslovně špatná není, jen neobsahuje vůbec žádné minerály, takže pokud jí budete pít jako hlavn zdroj tekutin (několik litrů denně), musíte by minerály získávat jinak (solením, minerálky). Pokud je jinak nezískáte, budete malátný, případně nastanou i horší projevy. Navíc by ta destilka IMHO mohla poškozovat buňky žaludeční stěny, tentokrát kvůli osmotickému tlaku. Z toho pohledu by asi bylo nejlepší pít středně tvrdou vodovodní vodu.

jogín 7.6.2006 10:55

Trochu infomací najdete

ve tarším článku  http://archiv.neviditelnypes.zpravy.cz/clanky/2002/01/18262_11_15_0.html

honzak 7.6.2006 10:51

Re: Re: ZELENINA LEVNÁ, STRAKOU PODPORAVANÁ, ALE...

jako "nejblbější sedlák" jsem míval první kedlubny na svůj svátek - 24.6. Bez fólie a se zaléváním o víkendu. Kdyby byla vhodná odrůda a stanoviště, dalo by se to stihnout o těch 14 dní dřív.

krmič 7.6.2006 10:50

Re: Proc michate dohromady dotace a kvalitu potravin?

Já mám dojem, že voda pro výrobu piva musí být kvalitní a pivovary si své zdroje té "správné" vody velice cení. Ale možná se mýlím, nevidím do toho. Odborníci, co vy na to?

honzak 7.6.2006 10:48

Re: Re: např. biovejce jsou sqělá věc -

netvrdím, že vím mnoho. Jen jsem oprášil vzpomínky z mládí, kdy jsem se slepicemi trávil několikery prázdniny (čištění kurníku, sběr vajec, dodávky potravy, vše pro zhruba 15 ks). Možná jsou dnešní bioslepice geniální. Ty v letech 1957 - 1966 byly blbé jak troky.

Hnyk 7.6.2006 10:47

Re: Hnyku, můžete mi vysvětlit,

Zřejmě existují nemoce stromů způsobené bakteriemi. Nejsem zemědělec, takže odkaz na článek:http://www.innovations-report.de/html/berichte/agrar_forstwissenschaften/bericht-50380.html

R 7.6.2006 10:46

Re: Re: Re: ukázka z jeho knihy Dominion: The Power of Man, the Suffering of Animals, and the Call to Mercy

No tak vidíte, že je dobré znát předpisy. Pokud je znáte, tak vidíte, že ta hala pro chov předpisů neodpovídá a kritizujete toho, kdo to jmenovitě zavinil. Pokud je neznáte, tak se tam třeba zajdete podívat a na základě svého otřesného dojmu z tamního prostředí začnete demonstrovat proti chovu kuřat u nás. Tím ze sebe vytvoříte užitečného idiota pomáhajícího likvidovat všechny, i poctivé chovatele kuřat u nás a tím vytvářejícího prostor pro dovoz kuřat odjinud. Třeba zrovna odněkud, kde na nějaké předpisy úplně kašlou.

Em 7.6.2006 10:41

Re: Re: Re: Slepice v 2x větší eurokleci není 2x víc spokojená, ani netrpí jen polovičně. Je to stroj na snášení vajec, ať mu k tomu hrají Mozarta, nebo ne.

Zkus se někdy podívat na žloudek. Etika se týká podmínek ve velkochovu. 

R 7.6.2006 10:39

Hnyku, můžete mi vysvětlit,

co získám postřikem ovocných stromů antibiotiky? Nepletete si antibiotika třeba s pesticidy? A následně neřadíte třeba spotřebu desinfekčních činidel, jako je třeba Savo, kterým se desinfikují chovné prostory mezi jednotlivými turnusy chovu taky k spotřebě antibiotik?

Em 7.6.2006 10:35

Re: Žrádlo!!!

No, pro lidi je jídlo, pro dobytek žrádlo. Ty jsi očividně ten druhý případ;-D

R 7.6.2006 10:32

Re: Re: Re: Re: Gentlemane, spoléháte na kolektivní sklerózu?

No, to zas nevím já, ale obecně preventivní krmení mláďat antibiotiky způsobuje to, že různé lehké onemocnění, kvůli kterému zvíře jinak třeba pár dnů špatně žere a nepřibývá, tak v případě preventivního  krmení antibiotiky i taková mírně nemocná zvířata žerou a přibývají stejně rychle jako ta úplně zdravá. Četl jsem třeba, že takové krmení třeba kuřat způsobí až o 30 % rychlejší celkový váhový přírůstek a vymizení ojedinělých uhynů v chovu. A to už je velký ekonomický přínos, takže se vyplatí i poměrně drahá antibiotika. Problémy jsou dva.  Za prvé rezidua antibiotik v mase. Za druhé není ostrá hranice mezi antibiotiky a látkami podporujícími růst třeba typu vitamínů, takže tady existuje podobná situace jako v dopingu. Některé látky jsou postupně různými zeměmi zakazovány a naopak v laboratořích se hledají nové látky pro podporu růstu zvířat.

Honza 7.6.2006 10:28

Žrádlo!!!

Už jsem si myslel,že v tomto státě snad nikdo nejí!Pro mne je alespoň toto tema daleko

blížší,než loupání bradavic!Děkuji autorovi!