8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

GLOSA: Kde domov můj?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 11.10.2009 12:14

Re: Kde samý hnůj, tam domov můj.

Božíčku, to je chtipné...

kvetla 11.10.2009 2:13

Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Tak co s takovým státem,rsp.co s takovým přiblblým obyvatelstvem,které nad těmito výroky z jedné poloviny jásá a ta druhá půlka se proti tomu neumí,či nechce vzbouřit.Nebude si pálit prsty a ... po nás potopa...???!!

Bobo 11.10.2009 9:02

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

R^Chybí moudrá inteligence s jednoduchými otázkami, chybí čestní politici s jednoduchými otázkami, chybí střední vrstva obyvatelstva založená na bezuhonnosti,... Vše tu zlikvidovali bolševici. Zůstala pustota duchovní a duševní, strach, závist, nenávist, a plitký konzum všeho.

Patron Divný 11.10.2009 9:41

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Těmi jednoduchými otázkami myslíte takové, které pochopíte i vy?

Víte, když se někdo pokouší hlubokomyslně mudrovat a přitom je schopen napsat slovo "plitký", tak si o něm myslím svoje.

Jakub S. 11.10.2009 12:17

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Jenže bez ohledu na překlep/chybičku má prostě  a jednoduše pravdu. S vyjadřuje ji velice pregnantně. Takže to je pro soudného rozumného postaršího zkušeného člověka to hlavní... dobře řečeno, bobo.

Patron Divný 11.10.2009 12:33

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Prostě a jednoduše možná pravdu má. V tom případě je chyba ve mně, zřejmě sám nejsem dost prostý a jednoduchý, abych tu jeho pravdu ocenil.

Jsem také postarší člověk. Jestli jsem soudný, rozumný, zkušený... no, k tomu se raději nebudu vyjadřovat. Člověk by neměl hodnotit sám sebe. Je pravda, že si občas nadávám do debilů. Třeba jsou to mé nejjasnější chvíle.

Jakub S. 11.10.2009 12:49

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Nemusíte jít hned do konfliktu. Je to škoda. Vaše. Myslel jsem, že budete prostě souhlasit...

Patron Divný 11.10.2009 12:58

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Ale ne, já nechci jít do konfliktu. A už vůbec ne s vámi. Jenže dost dobře nemohu souhlasit s něčím, s čím nesouhlasím. Ještě za dvacet let se vymlouvat, že za všechno mohou bolševici? Co za padesát let, za sto? U toho už naštěstí nebudu.

A hlavně: já pořád vidím tu naši současnost celkem pozitivně. I když tím obdobím, na které budu asi vždycky vzpomínat s největší nostalgií, pro mě zůstane začátek 90. let. Ale to má spíš osobní důvody.

Jakub S. 11.10.2009 13:46

Re: Když máme stát vedený politiky,kteří veřejně prohlašuí,že dluhy se neplatí...

Tož to jsme ale v podstatě na jedné lodi, přece. A vůbec nevidím zásadní rozpor s tím, jak to shrnula kolegyně - jsou to jen různé fasety téže mince, téhož vidění, názoru. Různých odstínů, různé sytosti, různé velikosti. Howgh.

Zda bolševici můžou za všecko nebo jenom za skoro všecko, co se dnes projevuje, atp., nemá v praktické rovině valný význam...

RosPerot jr 11.10.2009 1:10

je tady

Je tady, paní Jarmilo. A jiný mít nebudeme. A jestli jsme si ho svou chamtivostí pokazili, napravit si ho musíme zase sami. Tady by se slušelo napsat "A k tomu nám dopomáhej Bůh". Ale jsem ateista. Byl jsem tak vychován a nemohl jsem s tím nic dělat. Nejsem horší, jsem jenom ateista, tedy trochu jiný. Takže mně asi Bůh nepomůže. Vám třeba ano. Držím vám palce.

RPj

Jakub S. 11.10.2009 12:27

Re: je tady

Držme palce všem neviditelným poctivým prostým obyčejným řádně žijícím do dvacátého století vrženým lidem. Buďme k sobě tolerantní, chápejme se, uznávejme své dobré stránky a přehlížejme horší.

Nedávno jsem přeložil jedny pěkné verše - je v nich refrén: Uber rychlost. Netanči jak zběsilý. Času nezbývá. Hudba je pryč za chvíli. (You better slow down. Don´t dance so fast. Time is short. The music won´t last.) A končí: Nezávodíme. Zpomal, vidíš sám: zaposlouchej se - než vše skončí nám. (Life is not a race. Do tak it slower. Hear the music before the song is pover.)

Peter 11.10.2009 20:31

Re: je tady

Pane "Jakube, velmi hezke. Inu slovo basnika.

Jakub S. 11.10.2009 20:36

Re: je tady

Děkuju, taky už desítiletí občas něco přeložím (N, A, Šp, R) nebo napíšu. Pro radost sebe, potomků, přítelkyň, přátel... U tohoto jsem měl šťastý den a velkou chuť a pohodu na koncentraci.

Globetrotter 11.10.2009 0:47

Kde domov muj?

Po tolika letech Cesi porad jeste nevedi kde je jeich domov? Asi jsou jediny narod na svete ktery ma takovou hymnu - co porad hledaji?

Ubi bene ibi patria - rikali stari Rimane. Jsem rad ze mne hymna pohnula k tomu abych hledal domov jinde - a nasel jsem skvely domov. Mimo Cesko a jejich obyvatele kteri jeste porad hledaji "Kde domov muj?"

J. G. Pašek 11.10.2009 3:11

V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

!!

Jakub S. 11.10.2009 12:51

Re: V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

Je tázací, je to naléhavá otázka - leč je to otázka tzv. řečnická, taková poetická/řečnická figura. Takže asi v tom smyslu je to vlastně to, co nazýváte větou oznamovací.

J.G. Pašek 11.10.2009 18:47

Re: V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

František Škroup v originále napsal . .  Kde domov můj !? . . . .  František Škroup se svolením J.K. Tyla upravil lyriku, aby pasovala do melodie . .  . 

Jakub S. 11.10.2009 20:40

Re: V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

Aha, takhle - ? Tož v tym przypadku možná... vida.

Peter 11.10.2009 20:39

Re: V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

"Pasku Pasku", clovek se nekdy pta zda jste dospely clovek. Ziji na stejnem kontinente jako Vy, nazory a hlavne tu Vasi nenavist vsak s Vami nesdilim !!

J.G. Pašek 11.10.2009 21:17

Re: V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

Nenávist čeho? Že jsem napsal pravdu, ze to je věta oznamovací a nejak škodolibové tvrdí tázaci?  

Peter 12.10.2009 1:48

Re: V české hymně to je věta oznamovací a ne tázací . . .

Pane Pasek, asi jsem necetl pozorne. V tomto pripade se omlouvam. Sorry.

Jiří Heincl 11.10.2009 8:30

Re: Kde domov muj?

Já kdybych opustil bývalou vlast, kde mi nebylo dobře, tak už bych starou vlast neotravoval. Nechte problémy na těch, kteří zůstali.

Jakub S. 11.10.2009 12:12

Re: Kde domov muj?

Podpisuju.

teta Klotylda 10.10.2009 23:34

Kde domov múj

  Mila paní Jarmilko,  Vás domov jest tam, kder Jste policejne hlásena. Pokud chcete snad zmenit byt , za jiny, v jiné obci,, musíte se nahlasiti tam.

  Musíte mí  prúkaz s aktualní fotografií.   Bez rúzné té vrstvy kosmetiky.  Zaplatíte poplatek a máte domov.  Snad jsem vám poradila. Líbám Vás, teta Klotylda.

Patron Divný 10.10.2009 22:44

Kde domov můj?

Tady.

svobodník Kotrba 10.10.2009 23:38

Re: Kde domov můj?

  Ano, domov máme tam, kde se lze uplatnit aktivne! A ku prospechu  vlasti.  Jako voják v záloze  jsem povinen  bránit vlast .  Na me si holoubkové neprátelé nemusejí brousit zuby! Kotrba.>-

juma 10.10.2009 19:47

Je tohle dobrá otázka?

Vážená paní autorko,

hodně lidí tady mluví o majetku v jeho různých variantách. Pro ty jistě platí „tam kde dobře, všude vlast je má“. Mohou teď za lepším a zmizí-li, žádná škoda.

Chápu Vaše rozčarování – patrně souvisí hlavně s tím, kolik našich nadějí bylo v posledních létech zmařeno a jak hanebné důvody byly k tomu použity. Je to hnus, ale snad to tak musí být – zamícháme-li nečistotou, největší kusy vyplavou … A taky si myslím, že by pro Vás bylo vhodné pohlédnout bez růžových brýlí na minulost naší země. Čítankových kvalit, jak se důvodně obávám, žádné minulé období nedosahovalo. A pokud trpíte iluzemi, je to jen tím, že jste pokličku ještě dost nezvedla.

Jinde to není lepší. Švýcarsko třeba vypadá přímo idylicky; ne však pro ty, kteří četli „Penzistu“ od Durrenmatta. nebo se zamysleli nad tím, proč si vzal život „díky tamějším poměrům“ spisovatel Karel Michal. Ale Švýcarsko JE krásná země!

Chtěl jsem tím naznačit, že všude něco je. Ale zpět k Vašemu domovu. Ať chcete nebo ne, zrodila jste se do domova, který pro Vás zbudovali Vaši předkové. Oni svůj díl odvedli a jejich mlčení se ptá: „A co Ty?!“ Můžeme jejich dědictví odmítnout a jít se přiživovat na díle předků cizích. Pokud se nám ale podaří spravedlivě odevzdat svůj díl práce a zásluh tady, sotva se budeme ptát, zda si to náš domov zasloužil. Spíš bude mezi naše poslední myšlenky patřit otázka, zda jsme se o náš domov dost zasloužili my a zda se můžeme beze studu přiřadit k těm, co nás předešli.

F..A.Kekule 10.10.2009 19:36

V tomto případě

doporučuji Antarktidu!

josef krouman 10.10.2009 19:34

trochu dementní, ne?

Lucy 11.10.2009 1:03

Re: trochu dementní, ne?

Bohuzel, zda se ze ano.