6.5.2021 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Kde domov můj?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
XXL 10.10.2009 18:07

Autorce

Mluvíte mi z duše. Plně to také tak cítím. Přesto je to můj domov a mám ho rád. Nepochopím ,že může být pomlouván a hanoben těmi, kteří si myslí, že pro něj pracují a přitom hrabou jen pod sebe.

gadd 10.10.2009 20:47

Re: Autorce

Trošku zapomínáte na skutečnost, že na emancipaci a sebevědomí českého národa v druhé polovině devatenáctého století měli lví podíl početní malí živnostníci, šikovní řemeslníci a schopní podnikatelé, kteří "hrabali pod sebe." Kdyby nehrabali, zůstala by naše země chudou a zaostalou provincií.

XXL 11.10.2009 19:10

Re: Autorce

Nic proti tomu, co píšete, ale nepochopil jste, jak jsem to myslel. Měl jsem na mysli všechny ty podvody, které se dnes dějí.

Informace 10.10.2009 17:53

Kde?

Ubi patria? Ubi sapiens? Ubi scriba? Ubi conquisitor huius saeculi?

Na to lidi ptají věky věků. Paní, svět se neustále mění, je zapotřebí se přizpůsobit.

teta Klotylda 10.10.2009 23:42

Re: Kde?

 Je dobré mit v  blízkosti domova   módní obchod. Nebo  boutique.  Dát si usít kostýmek na míru je moc drahé.  s úctou Klotylda.

Informace 11.10.2009 9:13

Re: Kde?

8-o?

Han 11.10.2009 11:17

Re: Kde?

Ta pozdní hodina to omlouvá.;-D;-D;-D

J.G. Pašek 10.10.2009 17:04

Každý je strůjcem svého štěstí . . . .

a vězněm genů zděděných po svých předcích . . .  

J.G. Pašek 10.10.2009 17:08

Děti, vybírejte si svoje rodiče opatrně . . .

chtěl jsem dodat . . .

Han 11.10.2009 11:21

Re: Děti, vybírejte si svoje rodiče opatrně . . .

...já jsem synem slavného XYZ.  - Nic si z toho nedělejte, za to přece nemůžete.:-)

maryfox 10.10.2009 16:54

Dotaz :

Kdy byla tato země vzorem pro jiné ?  Nějak si nemohu vzpomenout.

Mgr. Milda 10.10.2009 16:44

S českou vlastí budou vždy problémy

za druhé světové bojovaly desetitisíce Čechů za osvobození své vlasti od německého nacionálního socialismu. Jen se to podařilo, nastoupil ruský internacionální socialismus, znovu koncentráky a vězení, pro tytéž lidi. Vdovám po padlých byl systematicky zkracován důchod, byly vyháněny z bytů, které dostaly po 1945. Kdyby naše mládež zvážila tyto zkušenosti, pak si musí říci: bojovat pro tuto zemi se nevyplatí, mnohem výnosnější je, tuto zemi zaprodávat komukoliv, kdo dobře platí. Máme u nás tisíce zbohatlíků, kolaborantů s Němci i s Rusy. I dobré posty v politice mají tito kolaboranti, dnes ovšem velcí vlastenci. Karel Havlíček takové už tenkrát znal.

strejda 10.10.2009 18:53

Re: S českou vlastí budou vždy problémy

Máme tu kolaboranty nejen s Němci a Rusy.

teta Klotylda 10.10.2009 23:46

Re: S českou vlastí budou vždy problémy

 Nestarejme se o kolaboranty milý pane.   Musíme mí  kontakt  s cizinou! Módní novinky  nemáme jen ze zemí, které uvádíte. Líbá  Vás Klotylda.!

lesov 11.10.2009 13:22

Re: S českou vlastí budou vždy problémy

Byla i taková móda, narážet lidi na kůl... (Y)

Myslím, že Vás Alláh brzy vyslyší a z ciziny Vám pošle pár (milionů) magorů, s módními burkami do Vašeho šatníku a právem šaría, pro Váš hřbet. ;-P

Jenda 11.10.2009 17:28

Re: S českou vlastí budou vždy problémy

No hlavne, ze mate rozmyslene na co se budete vymlouvat az se ozve nedejboze vase vlastni svedomi.

Zvonař 10.10.2009 15:47

Kde domov náš

Bohužel hodně z toho co píšete vážená paní je pravdivé.Je to skličující a neradostné.Hodně se člověk musí nabuzovat a pasovat  do pocitu optimismu aby měl naději.

V 10.10.2009 21:44

Re: Kde domov náš

ale ono ji vadi i to, z ceho ji netece krev, treba ze nekde propadly stropy, ze se deji takove veci, lidem co nemuzou najit stesti a spokojenost, dokud se nebudeme vsichni drzet za ruce a tancovat za svitu luny neni pomoci, to je spis uz skarohlidstvi nez cokoli jineho

at se stane cokoli, tak domov v tom nejhlubsim smyslu zustava tam, kde jsem se narodil a mezi lidmi, kterym jazykem jsem se naucil po narozeni mluvit, a to bez ohledu to co se muze stat a co se deje, jakkoli to muze byt politovanihodne

mueller 10.10.2009 13:43

Boze, boze, takova hromada

podivne poskladanych slov ... Jak rikaji Americane, Home is where I hang my hat.

J.V. Pospíšilová-Šteflová 10.10.2009 13:15

Ptám se pořád

Byl to moc fajn sociologický průzkum, děkuji.Jsem ráda, že je tu pár lidí šťastných, jen se ptám, jestli by za to, co nazývají domovem, bojovat, hladovět, snášet utrpení, kdyby bylo zase zle, jako za časů války - já to zažila a můj tatínek se vrátil z Ameriky, aby mohl trpět a bojovat s ostatními u nás. Obávám se, jakmile by došlo na hlad a strach z bombardování, hodně těch spokojených vlastenců by rychle emigrovalo co jendál. Zažila jsem. Jít cinkat s klíčemi, když už je stejně rozhodnuto, nic už nezmění, je to jen umíráček za zemřelým. V tom Tunisu jsem byla 8 let, rozdíly znám. Se současným stavem jsem smířená - přátelé, klimakterium mám už dááávno za sebou, pravnoučata už mám taky, to všechno je pravda, jen nevím, jestli ta naše hymna není už trochu passé Ta otázka, kde ten domov je, ta je v pořádku, ale to, co následuje, by se mělo trochu změnit v tom smyslu, co ještě z českého zbývá. Např. řeč, hudba klasiků, Komenský, ono se toho najde víc, než stačí povolené znaky. To bychom pak měli poznávat, pěstovat i hájit, třeba i za cenu strádání. Nebo se, chytráci, půjdete bít za mnohoproudé dálnice? Jsou všude. Kšefty? Jsou všude. Fotbal? Technoparty? Na tom všem není fakt nic výlučně českého, včetně sexu a pod. Takže se ptám dál a ptát se nepřestanu. J.V.Pospíšilopvá - Šteflová (Štefl byl ten můj zásadový tatínek a jméno používám jako korouhev.)

gadd 10.10.2009 14:42

Re: Ptám se pořád

Milá paní J.V.Pospíšilopvá - Šteflová !

Nevím co vás nutí k tomu, abyste tak urputně hledala něco za každou cenu výlučně českého. Uvědomte si, že nežijeme na ostrově, ale uprostřed neustále se měnící Evropy a jsme geneticky a etnicky namixováni ze všeho možného, stejně jako naši sousedé a že na nás již několik tisíc let působí řada kulturních i nekulturních vlivů. Výsledek je to co prostě je a dvakrát do téže řeky nevstoupíme. Vypjatý nacionalismus devatenáctého století, který stále doznívá, byl dán jednak potřebou soustředit se na nějakou vyšší transcendentní ideu v době, kdy náboženská víra začala ztrácet svou všudypřítomnost, a jednak je to výraz biologicky dané snahy ochránit svou rodinu, klan, tlupu, kmen... a bojovat proti sousedům, kteří se snaží nás vytlačit z našich lovišť. Ale to by bylo na dlouhé a nepříliš plodné povídání.

No a ještě k té hymně: neberte tu docela pěknou písničku zase tak vážně. Já jsem onehdy viděl v TV reportáž o mladých Američanech českého původu, kteří už češtinu příliš neovládají a kteří s laskavým humorem vyprávěli o svých rodičích, když se někdy sejdou a vzpomínají, že "oni se vždycky ožerou a pak zpívají takové to jejich Kde bydlím"...

Janula 10.10.2009 15:55

Re: Ptám se pořád

Paní Pospíšilová,neberte si to tak.Můj domov je Slezsko a kde jste o téhle druhdy slavné zemi , kromě zpráv o počasí,slyšela?Lidé ani nevědí,kde to je a spojují nás s Ostravou,z níž je ve Slezsku jen ZOO a proslulý stadion Baníku,kdysi SK Slezská.A jak velká je to země!

gadd 10.10.2009 12:51

nerozumím

Nevím jak vám, ale mě se v zemích koruny české docela líbí. Připomněl bych prastaré otřepané rčení: když se ti něco nelíbí, tak běž a něco s tím udělej. Pokud neuspěješ, smiř se s tím, že svět je takový, jaký je.

Jelínková 11.10.2009 9:17

Re: nerozumím

Ta vaše sentence se mi moc líbí ,až na to že, už něco s tím ,co se mi nelíbí ,těžko udělám.Mám už o hoodně víc než Kristova léta a už holt nemám tu sílu.

gadd 11.10.2009 10:59

Re: nerozumím

No tak potom platí ta druhá část sentence.:-) Já už například hraju třetí třetinu života, zažívám to téměř denně. Nicméně když třeba jedu někdy na kole přes ty naše lučiny a lesy kolem skalin a sem tam je vidět ten zjarakvět, tak to není vůbec špatné.

Emil XX 10.10.2009 11:18

Pane bože, autorko, jsou tady podstatnější problémy

Se současnou EU nebudete mít nakonec domov, kde byste se nemusela bát vyjít večer na ulici. Dokonce takováto místa najdete u nás už dnes, zařídili to naši "humanisté."

Jejich nejnovější zákony dovolují živit se třeba krádežemi, pokud toho najednou nepoberete víc, než za 5000 Kč. Dnes se zatím ukradená částky sčítají, to už od 1.1. 2010 nebude. VÍTE O TOM??? Ukrást něco za 4500 je pouhý přestupek, něco jako přejít ulici na červenou...

Marat 10.10.2009 12:09

Re: Pane bože, autorko, jsou tady podstatnější problémy

Opravdu bych rád věděl, kde na světě se zlodějina nepovažuje za zlodějinu, pokud cena ukradeného nepřesáhne čtřrnáctidení výdělek? To snad jedině v ČR je něco tak zvrhlého. To je přece přímo povolenka ke zlodějině.

Takový kapsář když každý den nakrade padesát tisíc, ale ukradne je deseti nešťasníkum, vůbec není zloděj?

Emill XX 10.10.2009 13:10

Re: Pane bože, autorko, jsou tady podstatnější problémy

Krádež je sice kvalifikovaná jako "krádež," ale do 5000 Kč je to pouhý "přestupek," dle zákona, který stačil navrhnout soudruh Rychetský, ještě než se stačil stát ústavním soudcem. "Novinkou" je to, že se to od příštího roku nečítá jako dosud, což dovolí Vámi popsaný stav.

Ten limit se ale nevytahuje na loupež a tuším ani na vloupání.

Další "vymožeností" je, že si obchody nesmějí vést databázi přistižených zlodějů, tentokrát podle zákona na ochranu osobních údajů.

Myslím ale, že byste i v USA nalezl stejné právní hovadiny, ačkoliv někde jinde. Četl jsem, že v USA byl majitel domu odsouzen k náhradě za to, že si lupič v jeho sklepě, kam se vloupal, zlomil nohu, ale nevím nakolik je toto pravda. Ale nedivil bych se tomu.

Patron Divný 10.10.2009 13:50

Re: Pane bože, autorko, jsou tady podstatnější problémy

Právní hovadiny najdete všude na světě, čím jiným by se právníci živili? Kdyby byly zákony jasné, srozumitelné a ještě k tomu spravedlivé, tak by třeli bídu s nouzí.

go.west 10.10.2009 13:05

Re: Pane bože, autorko, jsou tady podstatnější problémy

Krádež do 5.000,- Kč se stává přestupkem jen tehdy, pokud po dobu šesti týdnů od krádeže pachatel neukradne nic jiného. Když Ukradne po šesti týdnech zboží za dalších méně než 5.000, bude se jednat zase pouze o přestupek.

Potom se dá říci, že si za rok někteří jedinci mohou "legálně" nakrást zboží téměř za 40.000 Kč........