6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kdosi 14.8.2006 15:13

Re: Re: Pane Burket, vždyť i Vy už

... o nebezpečí lidské blbosti nemluvě...

jonáš 14.8.2006 15:34

Re: Re: Re: Pane Burket, vždyť i Vy už

Nojo, máme přes tisícovku futrálů ročně jen na českých silnicích, ale budem se do krve handlovat, jestli mají JE na triku stovku obětí za padesát let nebo dvě, protože je to ta neviditelná magie hmoty .. víte kolik maj uhelný elektrárny na svědomí mrtvých, jenom při důlních neštěstích ?8-o

Skepticus Maximus 14.8.2006 16:04

jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

;-D

jonáš 14.8.2006 16:20

Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

To ve Forsmarku hrozilo, nebo to hrozí v Temelíně? Ale ano, radioaktivita kolem skládek popílku z uhelek je vesměs vyšší, než kolem JE a úložišť odpadu, můžete si to sám vygůglovat. Popílkové tvárnice jsou i za řadou problémů s radonovými domy .. a nevědomost hříchu nečiní ;-)

jepice 14.8.2006 16:26

Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

Na rozdíl od Forsmarku, kde chlazení obstarává mořská voda a celá elektrárna vypadá jako menší fabrika, jsou Temelín a Dukovany ohavným zpotvořením krajiny. Ale z hlediska zdraví bych radši bydlela v jejich okolí než v údolní vesnici, kde všichni topí uhlím.

MilanŠ 14.8.2006 19:35

Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

Na to je jednoduchá odpověď. Ano, více než jaderné.

qwert 16.8.2006 14:30

Re: Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

nesmysl - a pokud si to opravdu myslíte, tak přeložte vagon paliva pro JE ručně. Já si klidně  20 m od vás přeskládám vagon uhlí taky ručně. Na co myslíte, že zemřela Curie-Sklodowská když šmatala na smolinec????

qwert 16.8.2006 14:31

Re: Re: Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

sorry přeskládám klidně uhelný  ekvivalent, který se uvolní z paliva pro JE. A stejně na tom budu lépe.

qwert 16.8.2006 14:32

Re: Re: Re: Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

myšlono pochopitelně ekvivalent energie

pavel 99 16.8.2006 18:17

Re: Re: Re: Re: Re: jonáši a také to uhlí zamořuje radiaktivitou okolí, že?

Vy snad vážně věříte tomu, že v OKOLÍ elektrárny se různě povaluje palivo. Byl jset někdy u takové elektrárny? Kolik paliva jste tam tak viděl?

pravicový volič 14.8.2006 15:48

Re: Pane Burket, vždyť i Vy už

Vážený pane Zimo, rád se stavím cdo řad těch obyčejných blbců. Jako technik s technickým vzděláním středoškolním i vysokoškolským vím něco málo o tom, jaký je rozdíl mezi jadernou a nejadernou částí atomové elektrárny, a také vím, jak se konstruují zařízení, a jak některé věci fungují. Myslím, že největší nepřítel pokroku je strach, nevzdělanost spojená s domýšlivostí a docela obyčejná hloupost, zastíraná křikem. Jak jsme to ostatně viděli na některých členech KSČ.

M. Zima 14.8.2006 16:07

Milý pravicový voliči,

máte pravdu, vždyť právě ta KSČ byla neúprosným zastáncem JE. Výborně si rozuměla s atomčíky ze Západu (Atomový ministr Štraus byl osobním přítelem sovětského ministra energetiky (nežli ho zastřelili za pašování kaviáru)

Jestliže tomu, jak "věci fungují" skutečně rozumíte, tak proč nevysvětlíte panu Burketovi, že píše voloviny a že dokonce lže.

vita 14.8.2006 16:33

Re: Milý pravicový voliči,

Jestli ono to nebude tím, že na psaní volovin a dokonce lží jste tady spíš vy...

A taky ještě jeden váš klon, kterého nebudu jmenovat, neb by mě poslal kamsi - a to bych určitě nepřežil...

t7 14.8.2006 16:35

Vazeny Myslivce Zimo

jiste vite, ze slovutny komunisticky zlocinec, vrah a syfilitik Uljanov aka Lenin rekl: "Ucit se, Ucit se, Ucit se".

Podle Vasi logiky (i zivotni praxe?) je tedy uceni se neco spatneho a zavrzeni hodneho, cemu by se mel kazdy slusny ne-komunista, ne-vrah a ne-syfilitik vyhnout? Dekuji za vyjasneni.

Daneš Burket 14.8.2006 19:39

Re: Pane Burket, vždyť i Vy už

Na to se snad ani nedá reagovat

;-D;-D;-D

liberal shark 14.8.2006 21:40

Re: Pane Burket, vždyť i Vy už

Zdá se, že podíl obyčejných blbců a kolegů z ústavu tvoří přes 60% obyvatel ČR. Hlas lidu - hlas boží ;-P.

Mida 14.8.2006 22:06

Re: Pane Burket, vždyť i Vy už

Vážený pane Zima. Vámi uváděné údaje svědčí o vašem velmi mdlém rozumu. Nezdá-li se vám něco v článku, napište věcnou polemiku. To co jste napsal, svědčí, že máte IQ dnešního dne.

EmilXX 14.8.2006 14:26

Jiříku, Harrisburg a Windscale mají klasifikaci 5, nikoliv 6,

tu 6 nedostal nikdo a Černobyl má 7. JENŽE u Harrisburgu byla ta 5 udělena neprávem pokud jde o ohrožení obyvatelstva. Únik radioaktivity do okolí nepřesáhl roční limit. MAAE tu 5 udělila s ohledem na výši ekonomické škody (2 miliardy dolarů na zařízení včetně následné likvidace) a nedbala na okolnost minimálního úniku radioaktivity. Windscale 1957 byl jiný případ, tam uniklo do ovzduší významné množství radioaktivního jodu. Britská vláda tenkrát stáhla z trhu kontaminované mléko a nechala ho vylít do kanálu. To, že se běloruští soudruzi nezachovali podobně jako Britové, ač únik radioaktivity byl u Černobylu 2500 x větší než v případě Windscale vedlo v následujících letech k 1000 případům rakoviny štítné žlázy. Tomuto se v Bělorusku dalo zabránit nejjednodušími prostředky, ale nestalo se tak.

Havárie ve Winscale vedla k tomu, že jaderné reaktory jsou vybavovány ochranou obálkou, poprvé použitou roku 1963.

H. 14.8.2006 13:48

Jak je to ?

Pane Burkete, dovolte technickou otázku: Najetí agregátů je jasné. Ale to není elektrárna připojená na vnější vedení, aby si na ten okamžik ( než naskočí agregát )  brala pro nouzový provoz elektřinu " zvenku " ?

Jasně, že z ní vedou dráty - jak jinak by dávala elektřinu "ven" , ale když se nedokáže zásobit sama ( reaktory odstaveny ), tak jsem to myslel.

PS -s vašimi články a s tímto zejména souhlasím.

Milan Cihlář 14.8.2006 14:43

Re: Jak je to ?

Dovolím si odpovědět za pana Burketa, neboť jsem také "od fochu". Jaderné elektrárny jsou standardně vybaveny takzvanými rezervními transformátory vlastní spotřeby, které zajišťují napájení vlastních zařízení elektrárny (mimo jiné systém odvodu zbytkového tepla z reaktoru) v případě odstavení turbogenerátorů elektrárny,  které za normálního provozu napájejí také vlastní spotřebu elektrárny, a současném odpojení bloku od sítě. Tyto rezervní transformátory jsou zpravidla napájeny z jiné linky VVN než kterou je vyveden výkon z elektrárny a kterou se standardně napájí také vlastní spotřeba odstaveného bloku. Pokud však v důsledku poruchy sítě není k dispozici ani jeden tento rezervní transformátor (tzv. Loss of offsite power - zráta napájení z vnějších zdrojů), od poklesu napětí na příslušných rozváděčích vlastní spotřeby v elektrárně automaticky startují nouzové dieselgenerátory (o výkonu několika MW), které napájejí nejdůležitější systémy nutné k dochlazení odstaveného bloku. Tyto DG jsou zpravidla 200% zálohovány, takže když najedou automaticky všechny najednou (což je podle projektu), musí obsluha posléze přebytečné spotřebiče napájené z redundantních DG odstavit (po uplynutí určité doby lze odstavit i nepotřebné DG). Selhání automatického startu DG je sice závadou, avšak pokud lze DG spustit ručně, jsou stále schopny plnit projektovou funkci. Ke 100% plnění příslušné bezpečnostní funkce (odvod zbytkového tepla z odstaveného reaktoru) přitom stačí pouze jeden DG. Hodnocení INES obecně provádí národní jaderný dozor podle metodiky MAAE a toto hodnocení bývá zpravidla značně konzervativní (tj. nadsazuje skutečnou závažnost poruchy).

Doufám, že je ti to jasný, Hurvajz! ;-)

HONZAK 14.8.2006 15:05

Re: Re: Jak je to ?

řekl bych, že jsme se dostali k úplnému pochopení technické podstaty problému Forsmark. Zdravím mysche a jeho "zkrat přenesený na startovací batrie DG". A tak je to se vším, čeho se chopí věřící.

Děkuji panu M.C. škoda, že se ho nezeptali naši sqělí redaktoři všech možných i nemožných médií.

Mysch 14.8.2006 20:14

to je od vas opravdu moc hezke,

ze jste se baucil pozdravit, a zapomel nadavat. tak vam taky preju hezkej vecer.

H. 14.8.2006 18:25

Re: Re: Jak je to ?

Jasný, díky. Myslel jsem si, že tak nějak to asi bude ( taky jak jinak by to mohlo být, že ), ale od odborníka z branže to zní líp. V naší "provozovně" máme záložní generátor taky a jsme pouhá spalovna. U nás by se třeba přestala točit rotační pec a vohnula by se :-)

Daneš Burket 14.8.2006 19:42

Re: Re: Jak je to ?

Díky :-)

Mojmir Prusa 14.8.2006 13:02

Jsem priznivcem jadernych elektraren

ale nezlehcoval bych, ze chyby v navrhu ridicich systemu mohou mit znacne nasledky.

Pres veskere ujistovani, ze se nic nemuze stat, pak muze. Zde je opravdu videt, ze muze a ze mnoho asi neschazelo. 

Je ohromnym nestestim pro cely obor, ze se zpomalil nebo i zastavil vyvoj bezpecnostnich zarizeni a celych systemu diky zastaveni stavby elektraren temer v cele Evrope.  A ze se z tohoto oboru stal "neperspektivni obor", coz dobre mozky smeruje spise jinam. Az se Evropa bude k jaderne elektrine vracet, a to se musi stat i u nas, bude to znamenat mnohem nizsi stupen bezpecnosti, nez kdyby zeleni nedonutili Evropu k takove prestavce ve vystavbe a vyvoji a vychove lidi.

Milan Cihlář 14.8.2006 14:49

Re: Jsem priznivcem jadernych elektraren

Vývoj se naštěstí úplně nezastavil, existuje spousta nových projektů, zatím však není politická vůle a ekonomické podmínky pro jejich realizaci.

qwert 14.8.2006 15:33

ze se zpomalil nebo i zastavil vyvoj

ano, nelze to vyrábět masově a prodat každé rodině! Pryč s tím!!!

ydog 14.8.2006 12:57

Komu se JE nelíbí ať se přestěhuje do sousedství nějaké Tepelné Elektrárny nejlépe ke skládce uhlí nebo popílku

a nebo ať dona elektřinu nepoužívá - ostetně JM(Jihočeské Macechy) jiostě svým dětem vaří na ohýnku , perou ve Vltavě a místo ledničky používakí mokrý hliněný hrnec na průvanu,

a mídto večerníčku jim vyprávějí (nebo čtou při svíčkách) pohádky o hodném uhlobaronovi a zlém jaderném vlku. - Nechť se je vezmou na procházku poé nějakém pěkném povrchovém dole na severu čech a  staví se na kafe u SM(Severočeské Matky)  a poslechnou si jak je tam  u tepelné elektrárny čustý odsířený vzduch!

Jura Jurax 14.8.2006 14:58

Re: Komu se JE nelíbí ať se přestěhuje do sousedství nějaké Tepelné Elektrárny nejlépe ke skládce uhlí nebo popílku

R^:-D

Anonymus 14.8.2006 12:45

Můžete mi, pane Burkete říci

Můžete mi, pane Burkete říci, jaký je rozdíl v tom, když je tato událost využita lobisty proti atomové energie a tím, když lobisté z druhé strany využili nedávného výpadku elektřiny v ČR k tomu, aby připomněli, že pokud nevsadíme do budoucna na jádro, může se situace opakovat? Nevidíte si na špičku nosíku.