16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kůrovec útočí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 8.7.2009 10:59

Re: půl desátý

další ekoblb. Vítej v Grunbachu.

Kde žiješ, mudrlante? Máš vůbec tušení, že lidé na horách (lhostejno zda na Šumavě, Krkonoších či Jeseníkách) se musí nějak živit? A že ten ekosajrajt (vznešeně nazývaný "přirozeně obnovený les") jim tam žádné lidi nepřivede? Z čeho mají být živi? Máš nějaký REALIZOVATELNÝ nápad? Těžko...

Proti nadšeným ekotrotlům mám tu nevýhodu, že pamatuju 50 let zpět, jak hory v Čechách a na Slovensku (jinam se nesmělo) vypadaly. Taky vím, jak turismus, lyžování, cyklistika a další aktivity živí Rakušáky, Italy, Švýcary a Frantíky. Bez těchto aktivit by mohli jít tak leda na pracák.

honzak 8.7.2009 10:53

Re: půl desátý

" Háček je v tom, že to všechno se stane v optimálním případě a za stovky let a ten optimální případ nemusí vůbec nastat"

Ano, jsme v naprostém souladu názorů. Nejsa botanikem, neumím to tak pěkně napsat.

honzak 8.7.2009 10:51

Re: půl desátý

že jsi blb už všichni vědí. Nemusíš to pořád zdůrazňovat.

Zebra 8.7.2009 10:39

Re: půl desátý

Tý jo ! Tak honzak je ve skutečnosti nějaký ochranářský inšpektór ! No kdopak nejspíš jezdí na služební cesty do KRNAPu ? A že je tak na kolegy vošklivej ?

j 8.7.2009 10:29

Re: půl desátý

zapoměl jste na člověka, vždyť on všechno řídí a zachranuje, bez něj by tady všechno kleklo a co zisk?:-)

j 8.7.2009 10:26

Re: Na vás útočí všechno

;-DR^

j 8.7.2009 10:25

Re: Pořád to samé.

a kdopak se staral o Šumavu před tísícem let ?

Lojza Kohos 8.7.2009 10:21

Ještě jste nezmínil větší povodňové škody pod horami

způsobené neschopností zdecimovaných lesů a  rašelinišť akumulovat vodu a zpomalit její odtok. Také za tyto větší povodňové škody, než by muselo být, může politika nicnedělání a spoléhání na to, že si příroda (ale až za 100 - 150 let) pomůže sama.

Rudolph 8.7.2009 10:19

Re: půl desátý

Vy neznáte Honzaka. Ten se vám na nějakou stovku let může vyszrat. A nijak se tím netají. Je to jako byste tygrovi (nebo hyeně, račte si vybrat) přednášel o výhodách vegetariánství. Víte, já jsem zcela s vámi, ale na druhé straně, tady je vidět, že něco děláte blbě. Tenhle souboj se sjezdovkami "které jsou přece pro lidi" nemůžete nikdy vyhrát.

Rudolph 8.7.2009 10:10

Na vás útočí všechno

Na vás útočí kůrovec, na vás útočí ptačí chřipka, na vás útočí mexická chřipka, vás ohrožuje už i Akademie věd. Na vás bude vždycky něco útočit. Vždycky to bude útok, který umožní vašim kámošům pořádně se na tom napakovat. A pak je po útoku, peníze, které jste tak hrdinně ohránil před "plýtváním veřejnými prostředky" jsou někde v pérdeli a výsledek? Nic. Jde se na další útok.

varan 8.7.2009 10:04

Re: půl desátý

Honzaku, on to o kus výš popisuje silvatax, ale to, co podle vás "vůbec není hezký ani užitečný" je ta přirozená sekundární sukcese, a ta je 1) přirozená, 2) do detailu popsaná v učebnicích, např. geobotaniky. Tedy - odlesníme-li bez výsadby a budeme-li mít kliku, že nepřijdou velké deště a svah neeroduje až na skálu, vyrostou v prvních letech byliny, nízké křoviny, to většinou obojí světlomilné. Pak bude tzv. pionýrských (ne s rudým šátkem, ale průkopnických) dřevin přibývat, objeví se ty jeřáby, břízy, babyky a na vlhčích místech olše, světlomilné byliny to vzdají, bylinné patro bude nižší (méně světla) a pionýrské dřeviny pomohou vyrůst těm, které tam z hlediska přirozeného stanoviště patří - tedy u nás převážně listnatému nebo smíšenému lesu. Protože jsou pionýrské dřeviny většinou krátkověké, splní svou úlohu a uvolní místo "definitivnímu" lesu. Tak dostanete přirozenou cestou na ploše po vykáceném hospodářském lese les přirozeného složení jak druhového, tak strukturního (bylinné, keřové a stromové patro). Háček je v tom, že to všechno se stane v optimálním případě a za stovky let a ten optimální případ nemusí vůbec nastat, protože všechny funkce lesa budou na dlouho...no, ...tytam, abych byl slušný. V důsledku toho dojde k erozi půdy, vyčerpají se vodní zdroje, ze systému budou vyplaveny živiny (budou se tam pracně a postupně vracet právě během sukcese) a energie bude taky málo, protože rostliny, které jediné jsou ji schopny vázat (fotosyntéza) budou málo zastoupeny - opět se bude zlepšovat během sukcese. Tohle všechno by bylo IMO třeba říci.  A asi ještě víc, ale tohle je netová diskuse, ne přednáška ze systémové biologie. Takže se omlouvám, pokud to bylo dlouhé. 

honzak 8.7.2009 10:01

Re: půl desátý

typicky melounská otázka. Nicméně na ni odpovím - byl jsem tam na služební cestě.

ok 8.7.2009 9:56

Re: půl desátý

Hospodářsky užitečné lesy máte ve vnitrozemí. Když vás Národní park rozčiluje, procházejte se po hospodářském lese třeba v Brdech. Proč lezete někam, kde se vám tak strašně nelíbí?

honzak 8.7.2009 9:28

půl desátý

a žádný semenáček! Slabý...

Mimochodem, koncem června jsem na Černé hoře v Krkonoších prolezl kousek bývalých holin (na jižním svahu). Převažuje bříza (polámené větrem) a další listnáče (snad olše? nejsem botanik), sem tam náletový smrk. Vůkol ta hnusná dlouhá tráva. Uvidíme, jak to půjde dál. Není to ani hezký, ani hospodářsky užitečný.

čm 8.7.2009 9:27

kůrovec je velmi užitečný

Senátora, vo kerym jinak neslyšet, alespoň jednou tejdně donutí k práci. Sice jde jen vo přeházení vodstavců v pořád stejnym článku, ale lepší než nic.

vita 8.7.2009 9:24

Můžete mi říci, zelený mužíku,

kolik se dá vydělat na dřevě z kůrovcem napadených stromů? Pilař to vezme leda jako palivové dříví.

Ledaže by šli dělat pilaře na Šumavu zelení mužíci vašeho ražení - ti by nepoznali akustický smrk od napůl sežraného a mohli by platit plnou cenu. Nechcete se do takového podnikání pustit?

Nechcete - na to by dotace od ministerstva lesů vod a strání nebyly...

vita 8.7.2009 9:21

Možná ses smál ty.,

A jako obvykle aniž bys věděl čemu.

Realista 8.7.2009 9:04

Re: Kácet,kácet!

což kůrovec, ale kam se na termity hrabou blbci....

Zčeho by ten les rostl, když bys tam nenechal žádnou organickou hmotu? Budeš tam vozit koňský hnůj? Nebo si vážně myslíš, jako zelení, že to roste jen ze vzduchu a dešťové vody?

Realista 8.7.2009 9:01

Re: co tam pořád řešíte s tím broukem,

Co máš třeba na mysli? Víš že na rakouské straně Šumavy, v Inviertlu už řádí  brouček, který žere listnaté stromy stejně jako lýkožrout smrky?

Oni se s tím ovšem neserou a kácí stoleté duby jen to šustí, při sebemenším náznaku napadení.Na Bursíkovo myšlenku, že si s tím příroda poradí sama ještě nepřišli....

hm 8.7.2009 8:58

Kácet,kácet!

Vidina, snadno získaných peněz je jak středověký mor.Podívejte se nejen na Šumavu,ale

na lesy obecně,bez ohledu zda někde kůrovec je nebo není,kácí se a plundruje ostošest.

Oblíbená metoda je narušit celistvost lesního porostu a ostatní již dokonají vichřice.

Nikdy nebylo v lese tolik nepořádku,jako je nyní.Osekané větve se nechávají ležet na

pospas všude kde se kácí.Prostě kam se hrabe kůrovec na lidské termity.

silvatax 8.7.2009 8:53

Re: Pořád to samé.

O to přesně na té Šumavě jde - jestli to řešit radikálně nebo postupně. O nic jiného. Zatímco lesnická věda doporučuje postupný převod hospodářského lesa na les blízký přírodě - protože ví jak; rádoby ochránci přírody si s tím nevědí rady a tak se obracejí k všemocné přírodě i za cenu hrozící ekologické katastrofy.  Přístup současného vedení ŠuNaPu a potažmo ministerstva ŽP se rovná vystoupení mašinfíry z rozjetého vlaku - strojvůdce je z obliga, ale co s nákladem a cestujícími ( = vodní režim na rozsáhlém území  jižních Čech a obyvatelé Šumavy) - to ho nezajímá.  Ona si ta příroda pomůže - v tom mají současní "Šunapáci"  a jim podobní pravdu, ale je to běh na několik generací a nikdo neví, co tam na té Šumavě nakonec zůstane. A ještě něco - rád bych, aby se "ochránci" nemýlili a pod těmi suchými smrky opravdu nějaké semenáčky , byť geneticky nepůvodní, vyrůstaly. Já mám totiž zkušenost, že v takových lokalitách zůstane pod soušema nanejvýš kapradí, třtina a buřeň odpovídající stanovišti.  Spíš mám obavy, že ony zmiňované smrčky tam  vidí jen páně Bursíkovy zlatý voči. ( Z vrtulníku )

gerontusinza 8.7.2009 8:53

Jen vládychtivý podvraťák je vydíratelný.....Re: Zelené zločince postavit před soud

a to bez ohledu vpravo či vlevo........ a vyděrač to ví a využívá toho (nebo snad i zneužívá...?);-D

5P 8.7.2009 8:45

Re: Pořád to samé.

Co se stane? To už věděli naši předci. Bude tam neskonalý bordel.

Jirka 8.7.2009 8:42

Re: co tam pořád řešíte s tím broukem,

Kolotoč, to je nápad! Brouci by ho mohli mít zadarmo. Tak dlouho by se točili, až by se zapomněli rozmnožovat. Možná by po sobě začali střílet.

Helios 8.7.2009 8:32

Re: Aha,

Ticho, dědo!

Spurmas 8.7.2009 8:32

Re: Pořád to samé.

Jasně a nechat zmizet Šumavu na 300 let? A pak tam stejně vyroste jen plevel, který nedovolí lesu vzrůst. Absolutně nesouhlasím

REX 8.7.2009 8:22

Pořád to samé.

S panem Jirsou se snad shodnu v jedné věci. Dlouholeté působení člověka na lesní ekosystémy je negativní. Co s tím?  Pokusit se o radikální řešení. Tedy nechat části lesa svému osudu a sledovat co se stane. Za pokus to stojí.

arlon 8.7.2009 7:43

co tam pořád řešíte s tím broukem,

zkuste mu domluvit a nabídnout členství v partaji u kolotočů. Třeba vezme pár míst na volitelných pozicích a dá pokoj. A v těch kopcích můžete sázet vše co je odolnější než smrk.(Y)

Jirka 8.7.2009 7:35

Re: Zelené zločince postavit před soud

Kdyby ODS vyhrálo přesvědčivě volby Zelení by ve vládě níikdy nebyli. Takhle mohli vydírat. A teď mudruj.

bebe 8.7.2009 5:26

Zelené zločince postavit před soud

Ovšem vrchním viníkem je Topol a jeho bezideová kamarilla.   Díky jemu můžou podobní šílenci bačovat a páchat svoje zvěrstva.>->->-