Středa 15. ledna 2025, svátek má Alice
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: N. Ferguson, Virtuální dějiny - Historické alternativy

Jan Pechanec
  0:05
diskuse (1)

Virtuální dějiny Niall FergusonTOPlistV roce 2001 přineslo nakladatelství Dokořán na knižní pulty vázanou knihu britského historika Nialla Fergusona s lákavým názvem Virtuální dějiny a podtitulem Historické alternativy. Tuto bichli jsem sebou do Plzně vláčel a přes počáteční nedůvěru upřednostnil před klasickými fantastickými záležitostmi a rozhodně jsem neprohloupil, neboť se mi nabídlo několik pohledů na skutečnou historii i tu, které jsme se nakonec nedočkali.

Niall Ferguson si v této sbírce historických esejů přizval přední britské a americké historiky, aby se v předem vybraných milnících světových dějin, v nichž hrála prim Británie, pokusili nejenom zopakovat dějinné události, ale přesvědčil je, ať se pokusí zamyslet a, na základě svých mnohaletých znalostí historických faktů, položí si kontrafaktuální otázku: Co by se stalo kdyby...?

Několika stránkové úvodníky nás připraví na složitost tvorby českého překladu, cíl samotné sbírky nebo jednoduše představí historiky, kteří se na jednotlivá dějinná dějství zaměřili. V první eseji, kterou byste rozhodně neměli přeskočit, ač se vám zpočátku může zdát velice nezáživná, nám Niall Ferguson popíše vývin náhledu odborníků na dějiny a historii. Budete nejspíš překvapeni, že se nejedná pouze o suchý popis událostí, ale o složitý vědní obor se svými teoriemi, možnostmi uchopení problému minulosti jako souhrnu jednotlivých událostí, nebo celku. Skrze první deterministické pohledy ovlivněné náboženstvím se dopracujeme až k moderním úvahám, které připouští při pohledu na minulost prvky náhody. Boží intervenci a predestinaci tak nahradil vědecký determinismus ve dvou protilehlých podobách materialismu a idealismu. Dojdeme tak daleko, že skrze teorii prokládanou vybranými citáty, nejenom literátů, filozofů, fyziků a politiků, se dostaneme až k nepředvídatelnosti, náhodě a vzpouře proti kauzalitě či až k samotným alternativním vesmírům. Takto ucelený a přesto ne suchopádný náhled na vývoj pohledu na dějiny vás postupně vtáhne do čtení a vy se s chutí pustíte do následujících kapitol,...

...které nás provedou skutečnou historií a ukáží nám, že její nevyhnutelnost pramení pouze z toho, že se stala. Nahlédneme do cromwellovské Anglie a zříme, že stačilo málo, aby se zhroutil slavný parlament a Karel I. se vyhnul občanské válce. S další kontrafaktuální hrou si nastíníme možnost, že by se Státy americké nevymanily z područí britského království. Postupně se přehoupneme do dvacátého století a budeme sledovat bouřlivé politické čachry, které udrželi Severní Irsko v područí britských protestantů. Uběhne několik let a přijde první světová válka v níž Británie intervenovala, ale mohlo se snadno stát, že by Německo zvítězilo, pokud by se Anglie neangažovala? Atraktivita esejí stoupá a nahlédneme na počátek Druhé světové války, v níž nebylo tak daleko k obsazení britských ostrovů Hitlerovým vojskem. A pokud by se tak stalo, mohla by se stát celá Evropa nacistickou? Stačilo by lépe připravit plán Barbarossa a porazit Sovětský svaz? Dovedl by si někdo představit historii bez studené války? Byla tu možnost zamezit ji už v zárodku? Kapitola Camelot na pokračování se zabývá myšlenkami o neúspěšném atentátu na Kennedyho, což by asi zamezilo zbožštění tohoto průměrného prezidenta. Těsně před závěrem budeme v němém úžasu těžce akceptovat zhroucení komunismu v roce 1989 a zklameně si připustíme skutečnost, že to nebyli studenti, kdo nám vybojoval demokracii. Korunou celé neuvěřitelně podmanivé jízdy založené na historických reáliích se stává jedna z nejlepších časovek: Virtuální dějiny, 1646-1996, v níž mám Niall Ferguson před očima vykreslí možnou podobu našeho světa, kdyby se v jednotlivých zlomových okamžicích dějin (jak je popsali jiní v jednotlivých kapitolách) stalo něco jinak.

Přestože úvahy psali renomovaní historici, nenajdete v knize jenom suchopárný výčet dat a nudných informací. Pánové a jedna dáma popisují sice dějiny, ale činí tak s nadhledem odborníků, objasňují motivy jednotlivých osobností i tlaky vedoucí k jejich rozhodnutím, což jim usnadňuje položit si některé kontrafaktuální otázky a rozvést možné odpovědi, ať už skepticky nebo s opatrným nadšením. Vždy však striktně oddělují realitu a vlastní hru s možným vývinem událostí (kromě závěrečného shrnutí). S tímto přístupem a objasněním okolností minulého by se třeba dějepis zalíbil více dětem školou povinným. Když si vzpomenu na svá školní léta, pak mně k zájmu o dějiny přivedli skvělí učitelé, kteří se nebáli ukazovat mi více pohledů. Při křížových výpravách nejenom z pohledu křesťanů, ale také muslimů, obyčejných lidí, vládců. Tento přístup mně možná umožnil snít a pokládat si tu nutkavou otázku: Co by se stalo, kdyby...?

Když už nic jiného, pak jsou Virtuální dějiny skvělou učebnicí dějepravy, s níž se nebudeme jen slepě bichlovat nudná data a běžně přijímané částečné záznamy minulosti. S jejich pomocí si můžeme uvědomit, že - stejně jako v našich životech - jsou některé záležitosti prvkem všech okolních tlaků, ale mají daleko k predestinaci osudem. Obzvláště v historii platí, že je psána vítězi a vždycky záleží na úhlu pohledu a výkladu, protože stačilo málo a psali by ji jiní. Kromě jiného pak Virtuální dějiny nabízejí možnost k výchově nových autorů časovek, jejichž díla nebudou pouhým nepodloženým blábolem. A možná se díky této knize stanete pozornějšími diváky scény zvané současnost, protože jenom v ní se píší dějiny.

Niall Ferguson (ed.)
Virtuální dějiny.
Historické alternativy
Překlad kolektiv, 15,2x23,5 cm, váz. s přebalem,
376 stran, 375 Kč,
ISBN 80-86569-02-0, řada Dvanáct.
Poprvé vyšlo 15.11.2001.

Soubor úvah známých historiků se zabývá kontroverzním tématem "co kdyby". Co kdyby neproběhla americká válka za nezávislost? Co kdyby Německo vyhrálo 1. světovou válku? A Hitler druhou? A Sovětský svaz třetí? Proč se některé události staly tak a ne onak? Mají dějiny lidstva nějaký hlubší smysl? Co je cílem historické práce? Kniha je seriózní analýzou jak klíčových událostí moderních dějin, tak i vývoje a současného stavu historické vědy. (anotace)

Jan Kovanic
15. 1. 2025

Měli jsme u nás na Lužinách jednu sezónu bezobalovou prodejnu.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Zdeněk Roller
15. 1. 2025

Tak se nám líhne nový trestuhodný čin: neoprávněná činnost pro cizí moc.

Ondřej Neff
15. 1. 2025

. Chcete si založit noviny, rádio, televizi? Udělejte to, bude vás to stát jen čas a peníze.

Jan Ferenc
15. 1. 2025

Vědeckotechnický pokrok v automobilismu je druhotný, vede politika.

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Aston Ondřej Neff
13. 1. 2025

Poslední průzkum předvídá vedení ANO „o parník‟ před SPOLU.

Milan Smutný
13. 1. 2025

Nadbytečnou produkci solárů budeme mařit obřími fény

Václav Vlk st.
14. 1. 2025

JUDr. Bradáčová je nepřehlédnutelná figura v české justici a politice.

Tomáš Vodvářka
14. 1. 2025

Trestní stíhání T. Okamury je stupidní stejně jako jako jeho činy.

Lidovky.cz, ČTK
14. 1. 2025

Tomáš Souček přispěl gólem v 21. kole anglické fotbalové Premier League k výhře West Hamu 3:2 nad...

Lidovky.cz, ČTK
14. 1. 2025

Dánští házenkáři vykročili za obhajobou titulu na mistrovství světa drtivou výhrou 47:22 nad...

Lidovky.cz, ČTK
14. 1. 2025

V Istanbulu v úterý zemřelo 11 lidí na otravu závadným alkoholem, který zřejmě obsahoval metanol....

Lidovky.cz, ČTK
14. 1. 2025

Vyšetřovatelé se dostavili před rezidenci sesazeného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola,...

Lidovky.cz, ČTK
14. 1. 2025

Česko by podle prezidenta Petra Pavla mělo uvažovat o systému státních stipendií, který by umožnil...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz