1.12.2023 | Svátek má Iva


RECENZE: L. J. Smithová, Upíří deníky - Zášť

1.3.2010 12:05

Upíří deníky Zášť L. J. SmithTOPlistElena, na útěku před temnou a tajemnou Mocí, nezvládla půjčené auto a v prudké, nepřirozené bouři sjela do zdivočelé řeky nedaleko Fell´s Church. Před utonutím v chladné vodě jí nedokázalo zachránit Meredithino věštecké nadání ani Stefanova nadlidská pomoc. Stefan se pak vydává hledat svého upířího bratra, aby pomstil Eleninu smrt.

Smrt padlé královny střední školy však nebyla poslední instancí její existence. Na místě, kde jí Stefan zanechal po marných oživovacích pokusech, se znenadání probírá, a aniž si zpočátku uvědomuje kdo, anebo kým, vlastně je, vydává se do míst odkud svým nově probuzeným smyslem cítí smrtelnou zášť a vražedné emoce. Její nenadálé zjevení a takřka fatální zásah do probíhajícího souboje jejích nedávných nápadníků, překvapí všechny zúčastněné. Elenin přerod v upírku tak paradoxně donutí oba bratry alespoň částečně spolupracovat a zamyslet se nad tím, jaká Moc začíná ohrožovat městečko, kde našli nový domov.

Ačkoli nepatřím do cílové skupiny (věkově ani pohlavně), které je tato kniha a potažmo celá série určena, mohu zodpovědně prohlásit, že jsem se při jejím čtení nestihl nudit. Několik kratších pasáží sice trochu tahalo za oči, ale nejednalo se o nic, kvůli čemu bych knihu musel odložit.

Na konci recenze k druhému dílu jsem vyjádřil přání, aby v následující knize cyklu autorka pokračovala tak, jako v Souboji skončila. A s úlevou musím konstatovat, že mi J. L. Smith mi toto mé přání splnila.

Úvod třetího dílu nabízí dosud nejtemnější pasáže, které Upíří deníky prozatím dokázaly svým čtenářům zprostředkovat. Oba bratři si jdou alespoň zpočátku stále po krku a Elena se ocitá pod tlakem událostí a hlavně své vlastní proměny, která jí zastihla nepřipravenou stejně jako její dva „nápadníky“. Díky této situaci se tak děj knihy, až na pár povinných a celkem zvládnutelných výjimek, oprostil od nekonečného romantického vzdychání. Elena má zkrátka příliš mnoho práce s tím, aby se vyrovnala čím se proti své vůli stala a aby čelila nové neznámé hrozbě, která má potenciál zahubit její blízké i celé město.

Ačkoli se to může zdát jako svatokrádež a mnozí si možná ( nebo snad určitě ) budou klepat prstem na čelo, nebránil bych se částečnému srovnání s knihami samotného krále hororu Stephena Kinga. V žádném případě nechci tvrdit, že se tento příběh rovná jeho vrcholným dílům, ale rozhodně může posloužit jako vstupenka do žánrových vod a odrazový můstek k hledání dalších, dospělejších děsuplných příběhů. Kulisy, v jakých se minimálně tato kniha odehrává, jsou totiž starším čtenářům více než známé právě z Kingových příběhů – typické americké maloměsto žijící si svým vlastním životem, jeho obyvatelé tvoří skoro uzavřenou komunitu, která je takřka nepřístupná komukoli zvenčí, ohrožená skupina mladých lidí a hlavně zpočátku tajemná a neuchopitelná moc, která všechny ohrožuje. Ze středoškolského plesu pořádaného v Fell´s Church nemrazí ani zdaleka tak, jako z toho, kde se královnou na krátký okamžik stala Carrie, ale rozhodně se jedná o slibný počin do budoucna.

Pokud vás recenze předešlých knih nebo jejich zaškatulkování do ranku romantické četby odradilo od jejich přečtení, klidně můžete po tomto díle Deníků sáhnout. Předchozí děj je dostatečně osvětlen v mnoha narážkách a rozhovorech hlavních postav a jak bylo napsáno výše, rozvzdychané romantiky a unylých pohledů velmi razantně ubylo ve prospěch akce a skutečných hororových náznaků.

Závěrem lze konstatovat, že se jedná o dobrou knihu pro mládež, která se teprve blíží hranici patnácti let. Troufám si tvrdit, že tuto cílovou skupinu určitě nezklame.

Upíří deníky - Zášť (recenze první části Probuzení, recenze druhého pokračování Souboj)
/The Vampire Diaries - The Fury/
Smith, L. J.

Nakladatel: Fragment
Překladatel: Lucie Schürerová
Obálka: Carrie Schechter
Redakce: Helena Klečková, Daruše Singerová
Rok vydání: 2010
Počet stran: 240
Rozměr: 115 x 185
Provedení: paperback
Cena: 199 Kč

Henry


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...