16.10.2021 | Svátek má Havel


RECENZE: Jiří W. Procházka & Miroslav Žamboch, Agent JFK 2 - Není krve bez ohně

30.11.2005

 

JFK 2 - Není krve bez ohněJohn Francis Kovář právě nastoupil do své nové práce u E.F., z časoprostorového pašeráka se stal strážce časoprostorové rovnováhy. Narušení modulovaného hyperpole u Slavkova druhého prosince 1805 a podivná smrt jednoho z agentů E.F.ho vrhají do středu dění, které původně mělo připomínat procházku vojenským historickým muzeem. Tedy - ono to vojenské historické muzeum připomínalo, jen se trochu pomíchaly doby.

Hlavní padouch lord X-Hawk potřebuje trochu pozměnit a promixovat paralelní světy a tak se rozhodl poněkud upravit výsledek slavné bitvy tří císařů. JFK, komtesa Andrea de Villefort a Vincent Vega si tak druhého prosince 1805 po Napoleonově boku připadají úplně stejně, jako polští husaři prvního září 1939. Neboť s koňmi a šavlemi se proti pancéřovaným obludám s velkorážními kulomety a s kanóny nabíjenými tříštivými granáty se toho ani u Slavkova, ani v Polsku moc dokázat nedalo. U Slavkova by se moc dokázat nedalo... kdyby ovšem John neměl drzost makaka násobenou vlezlostí multilevelového prodejce a to vše umocněné chytrostí kočky sečtené se zručností krysy v labyrintu.

Než dosti pochlebování kvalitám tohoto časoprostorového vyděděnce, vraťme se zpět k příběhu. Ten se hrne a valí, skáče mezi časy a místy s obratností zajíce spěchajícího za svou vyvolenou minovým polem. Zajíc ovšem, na rozdíl od hrdinů tohoto příběhu, za sebou ale nenechává nepřátelská těla a jejich zbytky, vše opatřeno zraněními v rozsahu neslučitelném se životem.

Jazyk drsný a přitom podivně poetický, humor kanadský (podle definice „někdo si zlomí nohu nebo shoří dům“, zde obojí přes nespočetně kopíráků) i obratně využívající konotací do české kotliny (co se ho týče, i já bych si, s dovolením, také kousek vzal), scény jako vystřižené z dobrodružného filmu 5 hl krve, a navíc i pozoruhodné interpersonální jiskření, které svojí ozónovou vůní občerstvuje vzduch mezi Johnem a Andreou.

Po poněkud rozpačitém prvním dílu tady už autoři vrhli čtenáře a hlavně své hrdiny do víru událostí a naznačili směr, kterým se bude série ubírat dále. Koncept cestování mezi časovými obdobími a paralelními světy je velmi vděčný svojí možností osvobodit fantazii tvůrců od poměrně pevného rámce jednoho světa a jednoho času (což například velmi roztomile naznačuje série Časoválky), a téměř bezbřehá představivost JWP a MŽ tu získala ohromné nivy, do nichž se může rozlévat prakticky bez omezení, či spíše bez regulativů logiky jedné časoprostorové linie.

Příběh je plný akce a zvratů a cestu hrdinů můžete sledovat podle roztroušených červených krvinek, rozšlápnutých často i s jejich ještě nedávnými nositeli, putuje oblouky - ale přesto vždy neochvějně dál zcela koniášovským způsobem. Zároveň tu vznikl prostor pro spoustu humoru - a ten bych považoval za hlavní devizu této řady. Najdete ho tu v řadě jeho podob: situační, slovní, odvolávky na filmy, literaturu i historii. A to vše okořeněno ironickým pohledem či spíše nadhledem, který tak dobře známe například z Hvězdných honáků. Zároveň ale už první plán příběhu - akce a zápletka, prostupování různých realit a boj s generálním padouchem X-Hawkem - poskytuje sám o sobě dostatek zábavy i pro ty, kterým z různých důvodů stačí poloha vlakového čtiva.

Agent JFK se tak stává víc než důstojným soupeřem českých příběhů Marka Stonea, jehož příběhy ostatně psali i oba autoři této řady. JFK je i přes univerzálně znějící zkratku jeho jména ovšem typicky český, jeho rozšíření mimo tuto jazykovou a kulturní oblast - především pro mnoho konotací do naší kultury - je ale málo pravděpodobné. Inu, je to takový překladatelský oříšek, a ten rozlousknout a předložit jeho chutné a lákavé jádro jinojazyčným čtenářům znamená nadprůměrný výkon, k jehož realizaci budou asi jinde chybět síly - jak překladatelské, tak hlavně nakladatelské.

JFK se tak stává specifickou literární kategorií, zároveň spadá do oblasti odpočinkového čtiva i do čtiva pro intelektuálně zaměřené čtenáře, výborné zábavné čtení, nad kterým můžete - pokud chcete - i přemýšlet.

Jiří W. Procházka & Miroslav Žamboch: Není krve bez ohně - Agent JFK 2
obálka: Jan Patrik Krásný
Triton ve spolupráci s EF, 2005
113 stran, 89 Kč (členové klubu Trifid 69 Kč), brožované
ISBN: 80-7254-717-8

pagi


Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...