30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


RECENZE: František Novotný, Konečný den Valhaly - Chlapec s mečem, Mezi světy

16.1.2008 0:05

Konečný den Valhaly Chlapec s mečem František NovotnýTOPlist Asi vůbec nejrozsáhlejší žánrový literární projekt československé poválečné SFFH dospěl do své cílové rovinky. Propletenec paralelních světů se před tribunami rozvinul do šíře, jakou asi málokdo (včetně autora) očekával. Paralelní historie druhé světové války a navazujícího světa, v níž nacisté zvítězili pomocí démonické armády, se mísí s naším vlastním světem i s několika dalšími alternativami.

Červenou čepičku favorita tu přebírá Fritz von Karst, i přes své jméno Čech, chlapec, který se kupodivu neodrodil, ale díky rodinnému příteli byl přesazen z kasty poddaných do společnosti těch, kteří vládnou. Jeho ochráncem se stává nemrtvý komtur Lutz, v němž později  poznáváme Súrta, a průvodcem mu je katana, dar umírajícího von Gallwitze. Katana, která umí otvírat a uzavírat trhliny mezi světy, katana, která z něj dělá nového Dveřníka.

Jednu z klíčových částí příběhu (Knihovna a chrám) jsme již dostali do rukou ve sborníku Je dobré být mrtvý. Nemusíte se ale bát, že se tím pro vás kus děje stane nudnou záležitostí, je to jen součást mnohem složitějšího propletence, a před ní a za ní je toho ažaž. František Novotný tu svoji alternativní historii obohatil o prvky polit-fiction, jeden z alternativních světů zobrazuje zcela nezvyklé politické uspořádání českého státu obohaceného o nové role současných politiků.

Vyvrcholení příběhu nás vrací zpátky do dějů první knihy této série. Tak tomu muselo být, to bylo zřejmé od samého počátku. Fritz bojuje se svojí osudovou rolí, nemá zájem ji přijmout a už vůbec nemá zájem být figurkou v rukou velkých hráčů - především Súrta a Reginleif, ale také Himmlera a dalších. Jenže jeho přání a skutečnost dělí od sebe nepřekonatelná propast. Fritz prochází mnoha paralelními světy a nakonec poznává jak nevyhnutelnost dějového propletence, tak i to, že jeho role není tak předurčena, jak by se mohlo zdát. Jenže jak mu řekl Súrt: já si přijdu na své v každém případě...

Konečný den Valhaly Mezi světy František NovotnýFrantišek Novotný na této sáze pracoval - s přestávkami - dlouhých patnáct let. S důkladností, jaké je schopen jen člověk, který dlouhá léta pracoval jako programátor, prostudoval řadu pramenů a připravil si podrobná schémata světů a dějů, které pak oblékal do slov svého příběhu. Vznikl tak amalgám velmi propracovaného světa, vícevrstevných zápletek, referencí na historické události, postavy i literární díla. Děj je velmi komplikovaný, přesto živé vyprávění pomáhá čtenáři orientovat se mezi paralelními světy a tím, co se v nich přihodí.

Magie a technika se tu prolínají, postavy germánských ság používají laserové pušky, český chlapec bojuje s katanou, Golem opečovává filigránskou kovovou růži, z parašutistů skupiny Anthropoid se stali antropoidi - Heydrichova osobní ochranka. František Novotný sáhl do mnoha kapsářů, a z kousků, které v nich našel, sestavil fantazií překypující svět, který by možná mnohý z komerčně úspěšných amerických autorů označil jako plýtvavě košatý. Valhalu můžete číst několikrát po sobě a pokaždé vás překvapí odhalení nějaké nové souvislosti nebo konotace. Závěr celé ságy je podle mého názoru nejvýznačnějším dílem původní československé SFFH uplynulého roku a považuji jej za horkého kandidáta na cenu ASFFH.

Hodnocení 90%.

František Novotný: Konečný den Valhaly - Chlapec s mečem, Mezi světy
obálka: Milan Fibiger, grafická úprava: Dagmar Krásná
Triton, edice Trifid, 2007
Chlapec s mečem: 343 stran, 229 Kč (členové klubu Trifid 229 Kč), brožované, ISBN 80-7387-003-4
Mezi světy: 539 stran, 299 Kč (členové klubu Trifid 239 Kč), brožované, ISBN 80-7387-012-6

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...