22.3.2023 | Svátek má Leona


LITERATURA: Ikarie 6/2007

4.6.2007

Ikarie 6/2007TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
Vydavatel: Mladá fronta a.s.
Titulní strana: Karel Zeman
Zvláštnost: při koupi časopisu si dejte pozor, aby vám z něj nevypadl volně vložený výtisk novin DAILY RAVEN ze dne 9.března 1807 v ceně 6 pencí, který má podtitul: “Kronika činů Jonathana Strange a pana Norrella“.

Rozlet a SF Kavárna

SF na pomezí vědy a naopak
Jak už napovídá titulek, zamýšlí se Vlado Ríša nad tím, jakým způsobem a jak dalece se ovlivňují SF a věda. Vzájemná inspirace je zřejmá již dlouhá léta a dnes ji považujeme za běžný jev, prospěšný oběma stranám. Nezbývá než souhlasit, že „Věda a SF je famózní propletenec…“.

Zemřel Kurt Vonnegut, Jr.

Likvidace graffiti
Nejen u nás dochází k politováníhodným omylům – pečliví pracovníci londýnského dopravního podniku zničili dílo známého britského umělce Banksyho v hodnotě půl milionu dolarů. Na omluvu budiž řečeno, že se jednalo o graffiti na stěně jedné z elektrických rozvoden.

Poslední Harry Potter
Překladatel Pavel Medek se téměř vsadil, že to, co koluje po internetu jako poslední díl Harryho Pottera, není pirátská verze, ani geniální podvrh, ale originál!

Nejlepší SF filmy
Čtenáři britského časopisu SFX vybrali jako nejlepší snímek všech dob SERENITY (u nás na DVD). Druhé místo obsadily HVĚZDNÉ VÁLKY a třetí BLADE RUNNER.

CRWECON 2007
Pozvánka na CRWECON 2007 nás láká k bezplatnému vstupu do pražského kina AERO na akci nabitou zajímavostmi a novinkami.

Světová SF

Ewa Bialolecka: VZAL TO ĎAS aneb okultní thriller

Lilith Lukrécie Astaroth je agentka s velmi hezkým ocasem a démon k tomu. Přezdívku „Ocelová Astaroth“ nemá jen tak pro nic za nic – sama zpracovává projekty a předkládá je vedení, je inteligentní, ambiciózní a talentovaná, jen kolem sebe nesmí mít houf spolupracovníků. Jediný, koho alespoň občas snáší, je Leonardo de Vill, jeden z nejlepších vodičů. A ten ji také dálkově vede a hlídá na akci, kterou Lilith považuje za to nejlepší, co mohla vymyslet: v rozměru E-19/ZZ jsou pubertální dvojčata, která vyzařují takovou auru, že pokud se akce povede a agentka je získá, budou všichni pukat závistí. A navíc by ostrouhal konkurenční Resort Apoštolský Jahve (hanlivě nazývaný Holubáři), který je solí v oku Lilithiného zaměstnavatele, neznalými amatéry nazývaného Peklo, již hezkých pár tisíciletí…

Kdo čeká při spatření jména autorky novou variaci na téma „Tkáč iluzí“, bude zklamán. Lehké, humorné a svižné dílo s nadsázkou kritizuje typickou lidskou mentalitu, úsměvně sleduje hrdinku na cestě za cílem, který se však mění, a přivádí doposud suverénní agentku do problémů. Jen předvídatelný závěr vzbuzuje pocit, že už autorka myslela na něco úplně jiného – více propracovaný mohl být třešničkou na tomto ďábelském dortíku.

Howard Waldrop: FIN DE CYCLÉ

Fiktivní prostředí Paříže konce 19. století, města bicyklů, ztřeštěných anarchistů a geniálních vynálezců, spojí na čas dohromady životní osudy významných veličin Francie – stačí zmínit jména Proust, Rousseau, Méliés, Satie, Zola, Jarry,... . Nedá jim spát aféra Dreyfus, překotný vývoj v celé Francii ohrožuje sen o velkém, silném a stabilním státě, jehož řečí se bude jednoho dne hovořit ve všech koutech světa…

Vyzrálý autor, držitel významných ocenění za tvorbu (Nebula), kandidát na Huga 2006 v oboru dlouhá povídka. Jeho obliba časových paradoxů ve spojení s bizarními nápady je patrná i v tomto díle. Po jeho přečtení si řeknete, že takhle to přece klidně mohlo být.

Česká SF

Miroslav Hokeš: ĎÁBEL PŘICHÁZÍ PŘED ÚSVITEM (IKAROS 2006 – finále)

Věčný příběh o souboji dobra a zla. Ono nakonec ani dobro není tím, co si pod tímto pojmem představuje kněz Rédome. A to ještě kněz – spasitel mezi jednotlivými souboji s magickými příšerami musí úporně myslet na základní problém: je možné konáním zla podporovat dobro? Vždyť právě to činí jeho spojenec mág Sklayre a Rédome je plný pochybností a váhání až do samého závěru povídky.

Autor už má za sebou dobytí nejvyšších vrcholků IKAROSU, takže zkušenosti nejsou to, co by mu chybělo. Spíš je linie příběhu narušována stálými pochybnostmi, které hlavní postavu evidentně sužují víc, než je zdrávo. Proto není jednoduché ponořit se do tohoto, jinak dobře postaveného, příběhu naplno a beze zbytku si tuto fantasy vychutnat.

Publicistika

Františka Vrbenská: Legendy o Markovi
Pokračování poutavého vyprávění o bojovnících ze ztracených příběhů – tentokrát je hlavním hrdinou bohatýr Marko Vukašín, rodák ze srbského hradu Prilepu, jehož životní pouť, naplněnou hrdinskými skutky, sledujeme (díky báječné vypravěčce) s napětím od začátku až do konce.

Rozhovor Vlada Ríši s Ondřejem Neffem: BUDE PŘENEFFOVÁNO?
Povídání s naší scifistickou legendou o nově vyšlých i připravovaných knihách. Bude-li psát Onřej Neff stejným tempem jako doposud (jednu knihu ročně), určitě ještě dlouho přeneffováno nebude!

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Nečekaně pestré moře objevil americký genetik Craig Venter na své průzkumné cestě ke Galapágám.
 • Umělá mízní uzlina poslouží jako základna bílým krvinkám v organismu myší, které nemají fungující imunitní obranu.
 • Chladící vesta pro vojáky by se měla do dvou let dostat k americkým vojákům na bojištích v mimořádně horkých oblastech.

Ondřej Neff: ŠANCE PRO OBRANU ZEMĚ PŘED ÚTOKEM Z VESMÍRU
Ve čtvrtém pokračování svého workshopu se autor z abstraktních úvah o kontaktu neurčitých civilizací vrací na naši dobrou matičku Zemi a nadále se hodlá zabývat jejími vyhlídkami na úspěch v případném mezihvězdném konfliktu. Popravdě řečeno – scénář I. (Konflikt za podmínek raného kosmického věku) pro nás nevyznívá nijak optimisticky.

Počítačové hry: UFO: AFTERLIGHT
Třetí pokračování série brněnského Altaru nás zavádí na Mars při jeho kolonizaci a kromě hodnocení této hry nás láká zasoutěžit si o výhru.

Fandománie představuje čtenářskou cenu Einsteinův mozek, přináší výsledky třetího ročníku soutěže „Rokle šeré smrti“ a předkládá pozvánky na PARCON/FANTÁZIAFEST, FESTIVAL JÁRY CIMRMANA, FESTIVAL FANTAZIE a ALVACON.

Pavel Žďárek: HRŮZA ČESKÉHO NEZÁVISLÉHO FILMU
Československý film měl řadu vynikajících snímků, což však po rozpadu federace a nástupu volného trhu nelze říci o českém filmu. Několik děl však přece jen stojí za pozornost, a tak jsme seznámeni s tím nejlepším, co vzniklo za poslední léta v oblasti filmů o budoucnosti, o jiných vesmírech a mimozemšťanech, o nadpřirozenu a hororu a také o magii ve fantasy. V závěru se dozvíte, kde můžete tyto snímky v současné době vidět.

Filmfaroniáda

 • Filmová soutěž: NEXT
 • Cenu od společnosti MAGICBOX můžete tentokrát získat, pokud správně odpovíte na tři otázky, zaměřené na premiérovou novinku s Nicolasem Cagem v hlavní roli.
 • Filmové premiéry přinesou 7.června NEXT a THE LAST MIMZY a 14. června SHREKA 3.
 • Kino nás láká na 23, KRVAVOU SKLIZEŇ a HORY MAJÍ OČI 2.
 • DVD nabízí ZOOM: ŠKOLA PRO SUPERHRDINY, UNESENI a ZAMOŘENÍ.

Vivisektor
Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Zabíječ Orků, Hranice řádu a Ve službách meče.
Čtenáři čtenářům doporučují Stroncium, Denní hlídku a Rock mého života, naopak varují před Pánem Pelyňku, Služebníkem božím a Mlokem 2006.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Clifford D. Simak: Předivo času (František Ryčl)
 • Ondřej S. Nečas: Případy hejtmana Ambrože ( Oldřich Hájek)
 • Katherine Patersonová: Most do země Terabithia (Milan Pohl)
 • Susanna Clarková: Jonathan Strange & pan Norrell (Jana Rečková)
 • Wolfgang Hohlbein: Kronika nesmrtelných (Magda Dědková)
 • Jiří Kábrt: Váhy osudu (Ivan Mls)
 • Alfred Elton van Vogt: Netvor a jiní vetřelci (Ondřej Tomášek)
 • Jon C. Grimwood: neoAddix (Magda Dědková)
 • Otakar Chaloupka: Prsten Nibelungů – Legenda o Siegfriedovi (Dan Faltýnek)
 • Světoví autoři: Plameny hvězd (Jakub Marek)
 • Ondřej Neff: Tušení podrazu (Vlado Ríša)
 • Georgie R. R. Martin: Sen Ockerwee (Filip Gotfrid)
 • David Gerrold, Larry Niven: Létající čarodějové (Pavel Vinický)
 • Kate Thompson: Nový policista (Wojta Běhounek)
 • Zdeněk Žemlička: Čas rytířů (Pavel Vinický)
 • Závěrem hodnotí Filip Gotfrid komiks Deník pána démonů I. A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.
Alča


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...