LIDÉ: Zemřel Fred Saberhagen
Převzato ze SciFiWorldu. Původní článek vyšel 27. září 2004.
Když v roce 1963 v lednovém čísle magazínu If publikoval Fred Saberhagen svoji první povídku o berserkrech (Fortress Ship), zřejmě nepředpokládal, že si vytyčuje mantinely pro hřiště, na němž si bude se svými čtenáři hrát nejméně 40 let.
Do dnešního dne totiž se ve světě těchto vesmírných zabijáků zkonstruovaných svými neznámými tvůrci k ničení veškerého inteligentního života, na který ve vesmíru narazí, odehrává celkem
- více než 25 povídek průběžně zkompilovaných a vyšlých v 6 povídkových sbírkách (z nich je nejrozsáhlejší povídková sbírka Berserkers: The Beginning z roku 1998 obsahují 20 povídek)
- 10 románů: Brother Assassin (1969); Berserker’s Planet (časopisecky 1974, knižně 1975); Berserker Man (1979); The Berserker Throne (1985); Berserker: Blue Death (1985); Berserker Kill (1993); Berserker Fury (1997); Shiva in Steel (1998); Berserkers Star (2003); Berserkers Prime (2003)
- jedna antologie editovaná F. Saberhagenem, která vyšla v roce 1985 pod názvem Berserker Base a přispělo do ní 6 autorů (Stephen R. Donaldson; Connie Willisová; Roger Zelazny; Poul Anderson; Edward Bryant a Larry Niven).
- Mimo shora uvedené ještě v letech 1977-1979 publikoval Robert Holdstock pod pseudonymem Chris Carlsen celkem 3 romány: The Bull Chief (1977); Shadow of the Wolf (1977); The Horned Warrior (1979).
Saberhagenův vesmír berserkrů je velice jednoduše definován. Kdysi dávno válečnická rasa zvaná Tvůrci vyvinula berserkry jako zbraň, s jejíž pomocí hodlala realizovat své expanzivní cíle. Berserkry byly umělé zkonstruované stroje naprogramované k ničení veškerého inteligentního života ve vesmíru. Tato zbraň se však vymkla Tvůrcům z rukou, zničila nejprve je samotné a po jejich zničení pokračovala dle svého naprogramování v ničení jakéhokoliv inteligentního života, na který ve vesmíru narazila.
Vlastní Saberhagenovy příběhy se odehrávají v blíže neurčené budoucnosti, kdy lidstvo expanduje do vesmíru. V průběhu této expanze se setkává s rasou carmpanů. Když později lidstvo narazí na berserkry, právě rasa carmpanů poskytuje lidstvu materiální podporu v boji, protože sama je absolutně neválečnická. Ve válce mezi lidstvem a berserkry lidstvo pomalu, ale jiště prohrává, ke zlomu dochází teprve v bitvě odehrávající se poblíže Sluneční soustavy v mlhovině zvané Stone Place (resp. Kameniště, resp. Skalnatá pláň), v níž pozemská flotila čítající na 240 lodí vedená velitelem Obrany Sluneční soustavy Johannem Karlsenem poráží flotilu berserkrů čítající na 300 strojů. Touto bitvou dochází ke zlomu ve válce mezi lidstvem a berserkry. Datace válek s berserkry je velice obtížná, jisto je, že do nejméně tisíciletého období jejich trvání spadá rok 45.623 (jak patrno z povídky „Co se přihodilo mezi templáři“). Velikost berserkrů je impozantní – v povídce „Šprýmař“ je hovořeno o berserku majícím průměr 70 kilometrů, v povídce „Bez přemýšlení“ je hovořenu o berserkru o něco menším než New Jersey.
Pokud se týče cen či nominací, pak ze Saberhagenových děl patřících do cyklu válek s berserkry byla povídka „Šprýmař“ (Mr. Jester) nominována na Huga v roce 1967 (kategorie povídka) a novelka „Maska červeného spektra“ (Masque of the Red Shift) nominována na Nebulu v roce 1965 (v kategorii noveleta). Žádné z děl však nebylo oceněno.
Saberhagen nelíčí rozsáhlé vesmírné bity, obsah jeho povídek má veskrze komorní charakter – zpravidla jedinec či skupina osob ve střetu s berserkrem. V Saberhagenových povídkách je lidstvo v těchto střetech úspěšné, přičemž v řadě případů autor akcentuje právě vyloženě lidské vlastnosti, které zapřičiní vítězství lidí: v povídce „Okřídlená helmice“ to je smysl pro zodpovědnost a sounáležitost s lidmi, v povídce „Šprýmař“ to je smysl pro humor, v povídce „Tvář hlubin“ to je estetičnost a smysl pro krásu.
Při psaní děl patřících do tohoto cyklu se Saberhagen nechal často inspirovat literárními předchůdci: povídka „Zlé stroje“ je parafrází slavné Williamsonovy povídky „S rukama v klíně“, povídka „Maska červeného spektra“ je zjevně inspirována Poovou povídkou „Maska červené smrti“, povídka „Tvář hlubin“ je parafrází Poeovy povídky „Pád do Malströmu“, román Berseker: Blue Death je variací na Melvilleovu Bílou velrybu.
Některé povídky jsou samostatné, některé spolu souvisejí: hlavní hrdina povídky „Zrádce z Atsogu“ je epizodní postavou povídky „Stone Place“, povídka „Tvář hlubin“ je volným pokračováním povídky „Maska červeného spektra“.
Český čtenář má ze Saberhagenova díla k dispozici jednak román Berserkova planeta, který vyšel v ucházejícím překladu (rušivě však působí, že překladatel volí termín berserk a nikoliv berserkr), má však velice slabý děj a předvídatelné zakončení. Dále má k dispozici povídkou sbírku Války s berserkry, která však silně trpí úděsným překladem plným gramatických chyb, nesprávných přechodníků a špatné interpunkce. Dále několik povídek vyšlo časopisecky v Ikarii a F&SF.
Z antologie Berserker Base má český čtenář k dispozici povídky Donaldsona a Bryanta – zvláště Bryantova povídka „Piloti úsvitu“ je nádherná. Berserkrovský motiv zde je vlastně podružný, autor v ní popisuje ohrožení lidmi osídlené planety berserkrem, přičemž k poražení berserkra musí lidstvo použít domorodé obyvatelstvo vládnoucí telepatií, a tento krok vede k narovnání vztahů mezi oběma rasami.
Zbývá ještě dodat, že Saberhagen má zřejmě rád česká či slovanská jména: v povídce “Maska červeného spektra“ vystupuje postava jménem Janda, v povídce „Zničení planety Angkor Apeiron“ vystupuje postava jménem Novotný, a v povídce „Louskáček“ vystupuje postava jménem Claus Slovensko.
Bibliografie česky vyšlých děl:
SABERHAGEN Fred (1930-2007), vl. jm. SABERHAGEN Frederick Thomas; Američan
- R o m á n o v é c y k l y
- EART’H END
- KNIHY MEČů (BOOKS OF SWORDS)
- První kniha mečů (1st Book of Swords; 1983), Forma 1996
- Druhá kniha mečů (2nd Book of Swords; 1983), Forma 1996
- Třetí kniha mečů (3rd Book of Swords; 1984), Forma 1997
- BERSERKERS
- Války s berserkry (The Berserker Wars; 1981), Argenit 1995 – jedná se o povídkový cyklus
obsahuje:
- „Úvod“ (Introduction)
- „Stone Place“ (Stone Place; mag.If 1965)
- „Tvář hlubin“ (The Face of the Deep; mag.If 1966)
- „Zrádce z Atsogu“ (What T and I Did; mag.If 1965)
- „Šprýmař“ (Mr.Jester; mag.If 1966)
- „Okřídlená helmice“ (The Winged Helmet; mag.If 1967)
- „Píseň hvězd“ (Starsong; mag.If 1968)
- „Co se přihodilo mezi templáři“ (Some Events at the Templar Radiant; mag.Destinies 1979)
- „Křídla z hlubin času“ (Wings Out of Shadow; mag.Worlds of If 1974)
- „Úsměv“ (The Smile; sam.vydání 1977)
- „Kovový vrah“ (Metal Murderer; mag.Omni 1980=Adventure of the Metal Murderer)
- „Patron umění“ (Patron of the Arts; mag.If 1965)
- Berserkova planeta (Berserker‘s Planet; 1975), Ivo Železný 1999
- Války s berserkry (The Berserker Wars; 1981), Argenit 1995 – jedná se o povídkový cyklus
- KNIHY MEČů (BOOKS OF SWORDS)
- EART’H END
- R o m á n y
- Černý trůn (The Black Throne; 1990), Banshies 2006 – spoluautor R. Zelazny
- Dracula (Bram Stoker‘s Dracula; 1992), Cinema 1995 – spoluautor J.V.Hart
- Merlinovy kosti (Merlin‘s Bones; 1995), R.S.G. 1997
- P o v í d k y
- „Bez přemýšlení“ (Without a Thought; mag.If 1963=Fortress Ship), in Ikarie č.7/1994
- „Dlouhá cesta domů“ (Long Way Home; mag.Galaxy 1961), in Ikarie č.11/1994
- „Louskáček“ (Smasher; mag.F&SF 1978), in F&SF č.1/1992
- „Maska červeného spektra“ (Masque of the Red Shift; mag.If 1965), in Ikarie č.2/1995
- „Na perutích minulosti“ (Wings out of Shadow; mag.Worlds of If 1974), in Ikarie č.2/1994
- „Zlé stroje“ (The Bad Machines; ant.The Williamson Effect 1996), in Ikarie č.12/1997 – parafráze Williamsonovy povídky S rukama v klíně
- „Znamení vlka“ (Sign of the Wolf; mag.If 1965), in Ikarie č.1/1993
- „Zničení planety Angkor Apeiron“ (The Annihilation of Angkor Apeiron; mag.Galaxy 1975), in Ikarie č.9/1993