28.9.2021 | Den české státnosti


FILM: pro pamětníky - Godzilla

30.4.2008 0:05

Godzilla 1954 Honda Gojira 5TOPlist„Milý Rolande, mám pro Tebe malou hádanku: Kdo je to? Vědci říkají, že se jedná o prehistorický relikt, kterému zkoušky jaderných zbraní v Pacifiku narušily životní prostředí. Zanechává za sebou radioaktivní stopy a její dech svědčí o velmi osobité zubní hygieně a zvláštních stravovacích návycích. Je urostlé postavy, více než 50 metrů vysoká. Říká se také, že se pro účely filmování nechala zastupovat člověkem navlečeným do gumového kostýmu, ale tomu se mi nějak nechce věřit – člověka by ty tanky přece bez problému zastavily... A zapomeň na barvy a Jeana Reno, Rolande!“

Originál Godzilla na DVD za 29,- Kč! V japonském znění s titulky!

V blízkosti Japonska začínají mizet lodě a místní rybáři najednou nemají vůbec žádný úlovek. Legenda o strašlivém monstru z mořských hlubin ožívá - v černobílém provedení z roku 1954 a s patetickými dialogy na témata, která jsou kupodivu v současné době aktuální – ekologie či jaderná energie.

Godzilla 1954 Honda Gojira 3Základní dějová linie filmu je vcelku jednoduchá a pro současného diváka by se mohla zdát obehranou písničkou - je ovšem třeba akceptovat stáří filmu a naopak si i uvědomit, že jde o jedno ze základních děl žánru. V moři žije příšera, zmíněná příšera vylézá z úkrytu a začíná obtěžovat okolí, obtěžování vede k panice na celonárodní úrovni (evakuace celého pobřeží v Tokijském zálivu si takový název určitě zaslouží). Panika je poté opodstatněna totální demolicí velkoměsta a příšera je dočasně zahnána do moře za pomoci nejmodernější techniky (proudovými letadly s raketami typu vzduch – ješter). Co bude dál? Vědec Serizawa má k dispozici řešení – Ničitele kyslíku, vynález, který zlikviduje všechen kyslík v okolí a zahubí vše živé. V obavách před zneužitím svého díla ovšem dlouho váhá a nakonec se obětuje na dně moře při likvidaci monstra a s ním tak zmizí ze světa i hrozba, která je možná větší než samotná Godzilla.

Godzilla 1954 Honda Gojira 1Náš národ má, pravděpodobně, také nějaká svoje traumata – nikdy si však asi nedokážeme představit Japonsko po prohrané válce, po zkušenosti s jadernou bombou. V rámci svého prvního kontaktu s originálem jsem byl velice překvapen jak Godzilla svou přítomností ve filmu vlastně funguje jen jako pozadí (i když dostatečně impresivní) pro úvahy o atomových zbraních, ničení světa a zodpovědnosti vybraných jednotlivců za své činy. Fanoušek akční fantastiky bude „vážným“ zaměřením filmu asi zklamán, já ale mohu konstatovat, že jsem byl příjemně překvapen – i když je mi jasné, že pro můj dobrý dojem určitě hodně vykonala, pro nás nezvyklá, mentalita obyvatel Země vycházejícího slunce. Momentálně jsem také velice zvědav, jakým způsobem se bude Godzilla vyvíjet (nebo degenerovat) z pozice jakési přírodní síly do polohy národní akční ikony zápasící s přerostlými opicemi či mimozemšťany. Vydavatel nic nezanedbal a některé další filmy s dotyčnou ještěrkou má v nabídce také.

Mohu zodpovědně prohlásit, že i kdyby cena DVD nebyla tak velmi budgetová, stejně bych doporučil upřednostňovat originál před remakem pana Emmericha.

Godzilla (Japonsko)

Režie Ishiro Honda, scénář Takeo Murata, hrají Akira Takarada, Momoko Kochi, Akihiko Hirata. Toho Company Ltd. 1954, v ČR vydáno na DVD Levné knihy.

Dalmatin


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...