15.4.2021 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

POLITIKA: Velká daňová sleva

Veřejné debatě o daních dnes dominuje EET, případně se mluví o drobných úpravách, jako je paušální daň pro živnostníky s minimálními tržbami. Debatuje se tedy o technologii výběru, a ne o podstatě – nedebatuje se o celkové velikosti daňového zatížení a o celkové konstrukci našeho daňového systému.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 8.12.2016 17:59

K "superhrubé mzdě" - superhrubá mzda je propagandistický

PODVOD. ODS slíbila "rovnou daň" ve výši 15% ale pak došla k názoru, že by to znamenalo moc velký výpadek daní. Takže zaměstrnancům napařila VYŠŠÍ daň, než slíbených 15% ALE aby nemusela přiznat nesplnění předvolebních slibů, provedla to vytvořením pojmu "superhrubé mzdy." Tento pojem není nic jiného, než uboze MASKOVANÉ zdanění mzdy 20,6%!!!

M. Prokop 8.12.2016 22:20

Re: K "superhrubé mzdě" - superhrubá mzda je propagandistický

Kalousek není ODS.

Koaliční vláda není vláda ODS.

F. Doušek 9.12.2016 1:56

K "superhrubé mzdě" - superhrubá mzda je propagandistický

Safra, a že s tím za ty dlouhé roky kdy jsou u moci lidumilní socialisté nic neudělali? Ani náznakem.

B. Rameš 8.12.2016 11:52

Je milé pomyšlení,

že od hrůzných časů feudalismu, kdy oddaný poddaný platil desátek církvi, která se starala o jeho spasení, a desátek (cca, neberte mě za cifru) svému feudálnímu pánu, který ho (pravda, ne vždy úspěšně) chránil před fyzickou a majetkovou újmou), jsme pokročili k vyspělé demokracii s lidskou tváří, kdy nám milý stát sebere (téměř...) polovinu a ještě nás za to je(b)e. Pokrok se nedá zastavit.

M. Šejna 8.12.2016 12:00

ano, je to pokrok

Za feudála jste ale nedostával důchod, nejezdil hromadnou dopravou, nechodil "zadarmo" do státní školy, neměl jste zabezpečenou zdravotní péči.

Feudalismus dodnes funguje v některých asijských a afrických státech včetně těch velmi nízkých daní. Tak si to tam můžete jet vyzkoušet.

M. Prokop 8.12.2016 14:33

Re: ano, je to pokrok

Ani teď nic "nedostáváme", pouze to platíme tou nejhloupější, nejsložitější a hlavně nejdražší cestou.

A. Alda 8.12.2016 14:55

Daňový skok přece neproběhl s pádem feudalismu,

ale při začátku první světové války. Za feudalismu se platil

desátek církvi, která zodpovídala za věci sociální, zdravotní a kulturně školské

dvacátek panovníkovi, který zodpovídal za vnější a vnitřní bezpečnost

různorodý pacht vlastníku pozemku (feudálovi) v podobě naturální či relutární

Měšťané samozřemě pacht neplatili, ale byli zatíženi různými jinými dávkami, např. posudným (z piva). Za feudalismu byly různé školy. U nás byly nejdůležitější školy farní, díky nimž už v 14. století uměla většina lidí číst a psát, díky čemuž se husitství vlastně mohlo rozrůst do tak mocného hnutí: oni si všichni vesničani uměli Bibli přečíst a tak se cítili oprávněni ji vykládat.

J. Anděl 8.12.2016 15:11

Re: ano, je to pokrok

Ono nejde o to, jestli by bylo skvělé feudalismus znovu zavádět. Ale jako zamyšlení, kam jsme po tom opuštění toho modelu došli, to špatné není.

Mimochodem do státní školy nechodíte zadarmo, nýbrž musíte chodit bez ohledu na náklady s tím nezbytně spojené (neříkám, že je škola špatná, prostě to není možnost, nýbrž povinnost), hromadná doprava je produktem města a ne státního zřízení (i když to spíš odhaduju a netrvám na tom). Spousta věcí je lepších i díky prostému technologickému a vědeckému pokroku (zdravotnictví).

Důchod se neplatí z daní, nýbrž sociálního zabezpečení. Ale to je jen technická, ono je to totéž...

P. Vaňura 8.12.2016 17:38

Hromadná doprava byla původně SOUKROMÁ, ač ji

mohl stát různě podporovat!

P. Rudolf 8.12.2016 13:11

Liberland

Ale vždyť vám nikdo nebrání, abyste Jedličku, zakladatele Liberlandu, vašeho soukmenovce z sso, požádal o možnost se tam přestěhovat a žít v zemi, kde se daně neplatí. Pravda, zatím tam nikdo trvale nežije, je tam jenom jedna dlouho neudržovaná budova, cesty jsou ve velmi špatném stavu a o letišti, přístavu, nemocnici či jiných veřejných stavbách, všude jinde vybudovaných z daní ukradených občanům, si budete muset jenom nechat zdát. Ale vy si ty cesty a infrastrukturu jistě rád a s písní na rtech postavíte, samozřejmě za své, sám.

M. Prokop 8.12.2016 14:34

Re: Liberland

Kdo by pak ovšem platil na vás agenty nemakačenky?

P. Hlosta 8.12.2016 11:27

Pan Mach by měl konvertovat k Realistům ;-)

Ve chvíli, kdy by se Svobodní u nás dostali přes parlament do vlády(je to bez naděje, vyzkoušeno počty hlasů u voleb), by pan Mach usedl na ministerské křeslo financí a zjistil postupně to základní, že totiž mu všichni zaměstnanci ministerstva budou vysvětlovat, jak je reforma daní nepřijatelná z mnoha a mnoha důvodů. Pokud by i přes odpor zaměstnanců přeci jen nějak dokázal reformu prosadit, pak by skončila fiaskem. Fiaskem právě kvůli zaměstnancům vlády, vlády která je politickou a ne státně zaměstnaneckou. O způsobu běhu státu totiž rozhoduje státní administrativa a ne nějaká politická vláda, co je tam na čtyři roky.

Kdo si přečetl a nebo viděl sitkom 'Jistě, pane ministře' a 'Jistě, pane premiere', ten dobře ví o čem ta šedá vrstva vlády ve státě je.

Musela by patrně přijít nějaká revoluce, kdy by se ministerstva a vládní instituce zeštíhlely v počtu zaměstnanců, znemožnilo se jim torpédovat politická vládní rozhodnutí a daly se tak udělat i třeba daňové reformy. Na takovou revoluci ale pan Mach rozhodně nemá. Měl by přejít k Realistům zavčasu a spojit své síly ducha s nimi. Pak snad je šance na reálná řešení i v těch daních.

V. Mlich 8.12.2016 11:42

To by si pěkně navařil!

Teď, když už konečně vybudoval stabilní stranu, která vykrývá všechny kraje, stabilizoval se jí program i členská základna (mimochodem, žádný bývalý člen KSČ nebo StB, na to jsou všichni příliš mladí), překonala dětské nemoce, vyprofilovala odborníky. A měl by znovu začínat? Proč? Peníze Penty nejsou všechno, za svoje je to poctivější, i když jistě těžší.

M. Prokop 8.12.2016 14:36

Re: Pan Mach by měl konvertovat k Realistům ;-)

Máte pravdu, co se možností vlády (zvláště pak vlády státu v EU) týče.

Jen nevím, jak to vylepší Realisté, nemající zatím ani to, co pan Mach už má, stranu s nějakou strukturou, členy a programem (proto taky agent Rudolf tak prská).

R. Brzák 8.12.2016 15:39

Re: Pan Mach by měl konvertovat k Realistům ;-)

Ta revoluce by znamenala "osadit" do funkcí státu anděly - ale k dispozici jsou jen lidé...

Pokud Vám to nebude připadat příliš revoluční, jedno řešení se naskýtá. Dokud jsou prostředky k přerozdělování, do té doby budou i přerozdělovávací struktury - a budou bobtnat, tak, jak je to mocenské struktuře přirozené. Takže tou cestou je pochopitelně neplatit ten bordel! Tak odpovědný (a tudíž svobodný) občan, chápající, že za špatnou funkci svého státu v MÉ ZEMI nese plnou odpovědnost, občanskou neposlušností (H.D.Thoreau) může přinutit moc nad sebou, ale především své spoluobčany, k novému nastavení státu - chcete-li, k nastavení NOVÉHO státu. Stát totiž není posvátná kráva - takovou hodnotou je lidský život (tedy i svoboda) a MOJE ZEMĚ.

K. Vyšata 8.12.2016 10:24

Řekněme si na rovinu,

pan Mach si plácnul do rybníka a trochu rozvířil stojaté vody. Proč, to je přeci jasné, chce být viděn. Nějaké zvýšení nebo snížení odečitatelné částky z daně na poplatníka není žádná revoluce, to je jen na úrovni politické taková Laudátovina. Revoluce v oblasti daní by bylo např. stoprocentní odstranění všech vyjímek. A na to nemá žádná politická reprezentace odvahu, téměř každého se nějaká ta vyjímka týká, že?

P. Vaňura 8.12.2016 10:37

Boj s blbostí nelze vyhrát, ale přesto ho nemůžeme

vzdát, protože jinak by blbost zaplavila svět (c) Jan Werich

A pan Mach ten boj prostě nevzdává!

Mimochodem, Vaše poslední věta je největším argumentem pro nastolení "osvíceného diktátora." My málera, neměl by sílu zatáhnout nás do války.me to štěstí, že dokonce i kdybychom zvolilli nějakého nového Hit

K. Vyšata 8.12.2016 10:42

Re: Boj s blbostí nelze vyhrát, ale přesto ho nemůžeme

Jste asi člověk proplétající se životem se zásobou trefných citátů slavných. Když Vám to stačí, proč ne.

Ale problém daňových turbulencí účelově vytvářených žádný citát nevyřeší.

P. Vaňura 8.12.2016 11:03

Reagoval jsem pouze na argument, že článek pana Macha

je "plácnutí do vody." Na tom, že to je plácnutí do vody je ale hodně pravdy. Když člověk vidí, s jakou drzostí politici implementují další a další zlodějny (dokonce i poté, když už je každému jasné, o co jde, viz fotovoltaický megatunel), jsem ochoten akceptovat dávnější tvrzení M. Sládka, že nejlepší by bylo naházet politiky vidlema do Vltavy a s nimi spřízněné úředníky rovněž.

K. Vyšata 8.12.2016 11:32

Re: Reagoval jsem pouze na argument, že článek pana Macha

Ten výkvět co jsme si navolili je jen odraz našich kvalit. Vždyť se podívejte kolem sebe co máme Laudátů ve všech oblastech života. Víte, naházet politiky a úředníky do Vltavy by znamenalo navolit a přijmout jiné, ty pak naházet do Vlatvy navolit a přijmout jiné.....

Představte si zůstat v té naší krásné kotlince jen my dva....tedy ještě nezničitelný Janyška.

R. Dubravský 8.12.2016 11:46

Re: Reagoval jsem pouze na argument, že článek pana Macha

Věřím, že tak po třetím kole by se to vyčistilo :-)

P. Vaňura 8.12.2016 10:40

Boj s blbostí nelze vyhrát, ale přesto ho nemůžeme

zdát, protože jinak by blbost zaplavila svět (c) Jan Werich

A pan Mach ten boj prostě nevzdává!

Mimochodem, Vaše poslední věta je největším argumentem pro nastolení "osvíceného diktátora." My máme to štěstí, že dokonce i kdybychom zvolilli nějakého nového Hitlera, neměl by sílu zatáhnout nás do války ani si počínat příliš brutálně.

K. Vyšata 8.12.2016 10:43

Re: Boj s blbostí nelze vyhrát, ale přesto ho nemůžeme

Je nějaký citát na třes rukou?

P. Rudolf 8.12.2016 10:21

Neuvěřitelné

A tohle trdlo má prý vysokoškolské vzdělání ekonomického zaměření a chce radit v daňové problematice, o které nemá ánung. No jo, "svobodní". To je teda nářez.

Autore nebojte, s takovými matlaly jako jste vy nikdo debatu zahajovat nebude.

R. Brzák 8.12.2016 10:33

Re: Neuvěřitelné

Pane Rudolfe, nejsem vysokoškolák ekonomického zaměření - ale na druhou stranu Vy zase nechápete, že občan (a je nepodstatné, zda Vy, nebo Mach) v daňové problematice svému státu neradí, nýbrž s ním o daních vyjednává. Pokud stát se svými občany - to je vlastníky - vyjednávat (zahajovat diskuzi) nebude, dříve nebo později to povede ke koncům, které si ani Vy, ani já nepřejeme. Protože revoluce jsou vždy tou nejnebezpečnější cestou změny.

P. Rudolf 8.12.2016 10:58

Re: Neuvěřitelné

Tak to by mne teda zajímalo, co autor tímto článkem dělá, když nám čtenářům neradí? O debatě se státem se v tomto přpadě už vůbec nedá hovořit, ta se vede na úplně jiné platformě, než jsou média. A kde jste vyčetl, že já jsem proti debatě státu s občany? Nebo snad polemizujete s tím, co mně vložíte do úst sám?!

R. Brzák 8.12.2016 15:28

Re: Neuvěřitelné

Pokud Vás skutečně zajímá, co autor dělá, pak si přečtěte hned úvod jeho článku. Ale i v závěru to jasně píše - "pojďme zahájit debatu o tom, jak naše daně zjednodušit a snížit".

Kéž byste se alespoň zamyslel nad tím, co píšete Vy sám. Nejste sice proti debatě státu s občany - ale nesmí to být "trdlo...vysokoškolského vzdělání", nebo rovnou "matlal" (dle Vašeho vysoce odborného posouzení) - protože s takovým nikdo zahajovat diskuzi nebude...pán bude asi "demokrat"... A tato část Vašeho dehonestačního příspěvku Vás usvědčuje z toho, že jste alespoň část textu četl - jste to tedy Vy, kdo vkládá autorovi do úst snahu radit, zatímco jej druhou větou "uklidňujete v jeho obavě", že by snad někdo s ním debatovat chtěl...

M. Prokop 8.12.2016 11:15

Re: Neuvěřitelné

Pan(?) Rudolf je agent agitátor, případně není "hatefree". Veškeré pokusy o diskusi jsou marné.

A. Nový 8.12.2016 11:38

Re: Neuvěřitelné

Pan Rudáček/hofman se nejprve podívá na jméno autora a pak teprve píše. Jelito spřízněná duše, tak má vánoce. V opačném případě je všechno špatně.

E. Erat 8.12.2016 11:57

Re: Neuvěřitelné

Hlavně je to komunistický právník. A to byla, až na čestné výjimky vždy ta nejhorší pakáž, která odsuzovala lidi podle zadání KSČ.