13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

POLITIKA: S EET vzad levá, kupředu ni krok!

Pamatujete si ještě na nekonečné problémy s centrálním registrem vozidel? Spousta lidí tehdy upřímně v duchu prosila: Když to stát neumí, ať se probůh do informační techniky nehrabe!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 5.12.2016 11:40

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

A co kdybyste nám ty Vaše údaje (spolu s nějakým hodnověrným zdrojem) předložil Vy, pane Pražáku?

Zejména bych byl zvědav, z jakého údaje se vyčte, že živnostníci "neodvedou na daních, penzijním a zdravotním (povinném) "pojištění" ani tolik, aby si zaplatili za servis, který jim stát poskytuje-např. školy pro jejich děti, údržbu silnic".

Nuže?

J. Lepka 5.12.2016 11:44

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

To mu řekli na schůzi ANOfertu, tak to jen bezmyšlenkově papouškuje. Že živnostníci platí, na rozdíl od něj i silniční daň, mu uniká, stejně jako, že i živnostníci platí DPH, spotřební daně a já nevím ještě co dalšího.

J. Pražák 5.12.2016 12:00

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Zdroj máte např. na www.mfcr.cz/assets/cs/media/Informacni-letak_2015_Statni-rozpocet-v-kostce.pdf

nebo zde:

http://monitor.statnipokladna.cz/2013/analyza-info/

Věřím, že budete schopen orientace v podkladech.

Ale pro rychlou rozvahu: najděte si kolik se dá např. jen do rekonstrukcí silnic přes Fond dopravní infrastruktury, kolik stojí školství zdravotnictví. Máme cca 5 milionů plátců daní, kteří platí tento servis pro 10 milionů lidí. Z toho cca 1 milion osvč. Zjistíte to, co jsem psal.

B. Uhlich 5.12.2016 12:16

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Vzhledem k tomu, že máte v hlavě guláš a ani nevíte, kdo co platí, nebo neplatí... je zbytečné s Vámi tady mařit jakýkoliv čas. Vaše mentální představa, je prostě Vaše mentální představa....

J. Pražák 5.12.2016 12:24

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Pardooon, přehlédl jsem s kým diskutuji. Pan Uhlich je známá firma, zejména na hrubost, vulgarity. Zato logického myšlení se nedostává.... Sorry, diskuse nemá smysl, možná o sváření nebo vývozu fekálií.

B. Uhlich 5.12.2016 12:41

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Tak pokud se Vám v mém příspěvku nedostává vulgarit (které tam nejsou.. ) mohu dodat... :) Jen koukám, že ty vaše výstupy jsou čím dál tím duševně slabší. Asi to bude tím, že Pražák je čím dál tím blbší...

R. Morava 5.12.2016 12:53

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Pane Ulrich, pan Pražák dodal odkazy. Pokud nemá pravdu argumentujte prosím fakty! Děkuji.

B. Uhlich 5.12.2016 15:47

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Od člověka, který neumí ani opsat jméno, které má 6 písmenek je to velmi trefná poznámka....:))))

M. Šejna 5.12.2016 12:21

pane Pražáku

nemůžete chtít po místních "ekspertetech" Švejnochovi, Lencovi a Lepkovi, aby rozumněli takové banalitě, jako je struktura příjmů státního rozpočtu. Váš odkaz je správný. Jen musíte těmhle pravicovým komsomolcům poradit, kterou položku mají hledat, protože i to je pro ně moc složité.

takže já Vás doplním: jedná se o položku pod kódem 1112 a do poloviny roku zaplatili OSVČ na dani z příjmu neuvěřitelných 697 milionů korun. To je balík, že?

Naproti tomu zaměstnanci zaplatili za prvních 6 měsíců letoška "pouhých" 45,7 miliardy Kč.

Pokud máme 1 milion OSVČ, tak průměrná roční daň na jednoho vychází na 697 Kč. Já jsem také OSVČ, ale na dani z přijmu jsem zaplatil bez pár korun 20 tisíc, takže jsem mezi živnostníky úplný exot.

J. Pražák 5.12.2016 12:25

Re: pane Pražáku

Děkuji za pomoc, chybí čas, ale hlavně schopnost vysvětlit těmto "podnikatelům" problém.

J. Brožek 5.12.2016 12:32

Re: pane Pražáku

Pane Šejno,

jestlipak víte, že existuje něco jako "minimální daň", kterou musí každý OSVČ odvést? A ta samozřejmě výrazně převyšuje těch vašich uvedených 697 Kč. A teď může spustit o tom, jak probíhají odpočty apod. a jak vypadá vyúčtování daně za celý rok - ale to je u zaměstnanců stejné. Ještě si k tomu připočítejte soc. a zdravotní, které obě skupiny odvádí - to že to zaměstnanec nevidí je jedna věc - OSVČ to vidí a platí ze svého účtu.

A ještě jedna poznámka - hodně OSVČ neplatí zálohy a platí jen roční vyúčtování (různé paušální odvody daní), proto zaplacení do poloviny roku je údaj naprosto nesmyslný - musíte se podívat na strukturu daně za celý rok.

Takže až se na to podíváte lépe, tak se omluvte.

M. Šejna 5.12.2016 12:53

pane Brožku, kouzlo nechtěného?

minimální daň živnostníků byla volebním tahákem někdy před deseti lety. Socani ji chtěli zavést, ale díky odporu pravice k tomu nikdy nedošlo.

Mě nemusíte říkat, co platí OSVČ, a kdy to platí. Sám jsem OSVČ, takže mě tu nepoučujte, když víte kulový. Daň z příjmu musite zaplatit do konce března, nebo pokud máte daňového poradce, tak do konce června. Obojí je v prvním pololetí, pokud to netušíte.

Takže jste tu právě kouzlem nechtěného udělal ze sebe hlupáka v přímém přenosu. Za vaši nevzdělanost se omlouvat nehodlám.

K. Vyšata 5.12.2016 12:59

Re: pane Brožku, kouzlo nechtěného?

Musím Vás opravit, minimální daň zavedli socani a potom byla zrušena. Živě v paměti když jsem byl ve ztrátě a musel platit.

M. Šejna 5.12.2016 13:14

pane Vyšato

díky za opravu. Já začal podnikat až v roce 2007 takže mě minimální daň už nepotkala. Proto jsem si myslel, že ani nebyla nikdy v platnosti.

K. Vyšata 5.12.2016 13:22

Re: pane Vyšato

Moje podnikatelská historie je od převratu. Tak jsem zažil různé výstřelky od politiků a dost jsem i na jejich hlouposti prodělal. Jednou, když začali prosazovat snížení limitu pro povinnost vést podvojné účetnictví, jsem se školil půr roku abych ho zvládl, k tomu nový účetní program, no pár tisíc to stálo. A oni to nezavedli. Dnešní situace s EET má jednu výhodu, EET se zavádí postupně a tak mají podnikatelé možnost si na novou povinnost zvyknout a zvládnout poznání, že je to nevyhnutelné.

J. Brožek 5.12.2016 13:18

Re: pane Brožku, kouzlo nechtěného?

A jistě také víte, jako jsou povinné odvody a jak se jejich výše zvyšuje - hlavně za soc. vlád. To ovšem p. Šejna také nechce slyšet.

M. Šejna 5.12.2016 13:42

pane Brožku, další kouzlo nechtěného?

máte-li na mysli minimální odvody OSVČ na sociální a zdravotní pojištění, tak ty se počítají podle průměrné mzdy.

Ale máte pravdu, že průměrná mzda roste díky socanům, zatímco za pravicových vlád stagnovala a tak stagnovaly i povinnémé minimální sazby sociálního a zdravotního pojištění.

Dalším vaše kouzlo nechtěného :-P

P. Vaňura 5.12.2016 17:00

Uvedl jste POLOPRAVDU

Oba povinné odvody mají minumum, které platíte, i když jste ve ztrátě. A u zdravotního "pojištění" je to cca. dvojnásobek toho, co platí stát za "své" pojištěnce! A z odvodů na sociální pojištění se Vám počítá důchod!

J. Brožek 5.12.2016 13:17

Re: pane Brožku, kouzlo nechtěného?

Ale ale, víte co se platí a nevíte, kdy se to zavede do statistik. Což je ovšem jako když nevíte nic - vašemi slovy víte kulový.

Ve statistice odvodů za letošní rok se prostě daňové vyrovnání za loňský rok neprojeví - tam jsou jen zálohy.

Zdravím hlupáka.

M. Šejna 5.12.2016 13:44

Re: pane Brožku, kouzlo nechtěného?

proboha, nechte už toho vašeho sebeztrapňování.

M. Prokop 5.12.2016 15:07

Re: pane Pražáku

A teď to srovnejte s příjmy z DPH, komsomolče Šejno. Nebo to londýnská uklízečka neví?

M. Šejna 5.12.2016 15:23

Re: pane Pražáku

jaká uklízečka?

V. Javora 5.12.2016 15:20

Re: pane Pražáku

To máte pravdu, pane Šejno, ale nejen mezi živnostníky.

P. Vaňura 5.12.2016 16:45

Jedna moje známá pracovala několik let ve "švarcsystému"

za 7500 Kč měsíčně na fakturu. Takže asi opravdu moc daní neplatila, ale nebyla to nula!

A ten švarcsystém samozřejmě nebyla její volba. A takových lidí je dost a nejenže nedostávají při propuštění odstupné ve výši 3 neřku li 12 platů, jako chtějí horníci v OKD, ale jsou rádi, když výbec dostanou zaplaceno za to, co odpracovali!

K. Frauknecht 5.12.2016 12:34

Re: To snad nemyslíte vážně !!!

Že Vy ste odborářskej boss :-))?

OSVČ odvádí na daních z příjmů ca 32 % toho co zaměstnanec. OSVČ ručí za svoje aktivity veškerým svým majetkem. Zásadní informace je, že průměr odvodů za zaměstnance je včetně vysokopříjmových, např. manažerů apod., zatímco průměr za OSVČ je z pohledu podnikatelů pouze ze skupiny těch s nižšími příjmy, tedy živnostníků.

Celkové odvody za všechny podnikatelské subjekty, vč. OSVČ, malých, středních a velkých podniků jsou 127,5 miliardy (120 miliard Kč za právnické osoby, 7,5 miliardy Kč za OSVČ).

Zdroj: https://www.businessinfo.cz/app/content/files/dokumenty/analyza-odvod-osvc-a-zamestnancu-amsp-podnikatel-cz-2015.pdf

M. Šejna 5.12.2016 12:58

pane Frauknechte

od kdy jsou prosím firmy, akciovky a další korporace považovány za živnostníky?

Vy motáte dohromady korporátní daně s daněmi fyzických osob. Navíc korporátní daň má úplně jinou sazbu, než daň z příjmu fyzických osob.

P. Švejnoch 5.12.2016 13:14

Re: pane Frauknechte

A přečetl jste si ten odkaz pana Frauknechta?

M. Šejna 5.12.2016 13:42

pane Švejnochu

v tom odkazu je dokument plný chyb, což je pro autory tohoto dokumentu už tradicí. Podle ministerstva financí byly příjmy z daní tyto:

rok 2014 daň PO: 89,4 mld., --- daň ze mzdy: 87,7 mld., --- daň od OSVČ: 0,57 mld.

rok 2015 daň PO: 99,6 mld., --- daň ze mzdy: 91,2 mld., --- daň od OSVČ: 1,26 mld.

rok 2016 daň PO: 89,5 mld., --- daň ze mzdy: 87,9 mld., --- daň od OSVČ: 2,05 mld. (Údaje za rok 2016 jsou za prvních 11 měsíců. )

K. Frauknecht 5.12.2016 13:58

Re: Zase perlíte : -))

Zřejmě ty autory (tým Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ve spolupráci se serverem Podnikatel.cz) znáte fšechny osobně :-)).

Pokud jsou tam chyby, obraťte se laskavě na Vámi zmíněné MF ČR a ČSÚ, z jejichž dat je čerpáno. Viz odkazy pod čarou.

M. Šejna 5.12.2016 14:25

pane Frauknechte

tak jsem si to "pod čarou" přečetl a už chápu, v čem se naši autoři toho dokumentu liší od dat Ministerstva financí. Oni totiž ti "eksperti" z Asociace připočítali k daní z přijmu OSVČ i daně z kapitálových výnosů. To ale nejsou daně z klasické výdělečné činnost živnostníků.

Daně z kapitálových příjmů totiž platí všichni, kteří vlastní nějaký kapitál a platí například daně z bankovních úroků, daně z dividend, daně ze zhodnocení či z prodeje akcií, nebo daně z kapitálových držeb ze zahraničí.

To se to pak analytikům téhle Asociace machruje, jak ti živnostníci platí daně, které ve skutečnosti platí držitelé kapitálu ze všech vrstev obyvatelstva a nikoli jen živnostníci.