5.3.2024 | Svátek má Kazimír


Diskuse k článku

POLITIKA: S EET vzad levá, kupředu ni krok!

Pamatujete si ještě na nekonečné problémy s centrálním registrem vozidel? Spousta lidí tehdy upřímně v duchu prosila: Když to stát neumí, ať se probůh do informační techniky nehrabe!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 5.12.2016 7:41

pane Švejnochu

chcete nám sdělit, že za chybějících 100 tisíc řemeslníků může stát? Mohl byste sdělit místnímu publiku, co má stát dělat, aby těch 100 tisíc řemeslníků nechybělo?

P. Švejnoch 5.12.2016 7:55

Re: pane Švejnochu

Tohle je tak hloupá otázka, že odpověď na ni musí být jasná dokonce i Vám, pane Šejno.

Ano, za to, že chybějí řemeslníci-živnostníci může samozřejmě stát. A co má stát udělat? No, samozřejmě výrazně (výrazně!!!) zjednodušit systém pro podnikání obecně (a možná pro živnostníky ještě výrazněji) - od nesmyslných předpisů až po daňové zákony.

Lidem se samozřejmě moc do živnostničení nechce, protože takový instalatér se prostě nechce zabývat nehoráznou administrativou, která nekončí vydáním živnostenského listu, nechce se nechat buzerovat tuctem úřadů - je pro něj mnohem jednodušší a pohodlnější nechat se zaměstnat jako dělník na pásu u Bosche - protože má příjem někde lehce pod průměrnou mzdou (což leckterý živnostník nemá) a přitom chodí domů s čistou hlavou.

Co Vám na tom, pro Boha, není jasného? :-o

M. Šejna 5.12.2016 8:12

jo aha ... :-D

to, že chybí 100.000 řemeslníků, na to si stěžují podnikatelé a velké firmy, které by okamžitě tyhle řemeslníky zaměstnaly. Jim chybí řemeslníci, nikoli mě, nebo Vám, pane Švejnochu. Mě tedy řemeslnící opravdu nechybějí, protože v případě jakékoli poruchy, která mě doma potká, mám vždy kam zavolat a vždy mi ochotně nějaký opravář přijede poruchu odstranit. Dokonce i na rekonstrukce mého domu seženu firmu nebo soukromníka hned.

Takže jinými slovy lidem řemeslnící nechybějí, ale chybějí firmám, aby stíhaly nárůst vyroby. Takže ta Vaše hloupá odpověď připadá hloupá i mě. Zkuste příště vymyslet menší pitomost.

P. Švejnoch 5.12.2016 8:32

Re: jo aha ... :-D

No, jestli jste si všiml, tak v mém předchozím příspěvku byl implicitní dotaz na pana Polanského, zda tím míní řemeslníky-živnostníky. Protože pokud tím on neměl na mysli živnostníky, pak kauzalita "chybí řemeslníci, takže nevadí, když zdraží své služby" postrádá smysl.

Ale nevadí. Nehodlám zkoumat Vaše tvrzení o chybějících zaměstnancích, a budu se držet chybějících živnostníků, když už jsem s tím začal. Tedy: Já naopak nedostatek řemeslníků-živnostníků pociťuji. Projevuje se zejména tím, že na většinu řemeslných prací je třeba čekat ("nejdřív tak za tři neděle, já nevím, kam dřív skočit"), tím, že ceny za tyto práce jsou poněkud nadsazené, a zejména tím, že spousta z těch prací je odvedena tak, že by člověk zaplakal. Tohle všechno je symptomem toho, že konkurence je v tomto ohledu malá. A tím se vracím k tomu, že je na státu, aby nějak korigoval svoje abundantní a nesmyslné požadavky na sféru (zejména) živnostníků.

B. Uhlich 5.12.2016 7:50

Re: Populární pohled

Mno pokud budou řemeslníci pod EET tak věřte, že to zdražení a ne malé, přijde úplně samo... problém je ovšem v tom, zda na tu jejich práci bude ještě někdo mít. Už dnes, třeba já okolo sebe vidím, že lidi si raději různé věci flikují sami, než by něco někomu zadali....

J. Lepka 5.12.2016 9:41

Re: Populární pohled

Jistě pane Polanský, nejde ovšem jen o registr vozidel, ostatně o ten " nepořádek" v datech se řidiči hlásící převod asi nezasloužili že. Osobní zkušenost: matka kdysi prodala auto, bylo řádně převedeno, přesto cca po roce a půl ji vyšetřovala policie, vlastně tehdy to byla Veřejná bezpečnost, kvůli spáchané dopravní nehodě a nebyli ochotni připustit svůj omyl. Jen podotýkám, že tam sedí stále titíž lidé.

Domníváte se, že takto získané hekatomby dat bude vůbec někdo schopen spravovat, ukládat a hlavně zabezpečit před ztrátou?

P. Boublíková 5.12.2016 6:56

No já nevím

Systém zatím nekolabuje, ale kolabovat bude. Obrovské množství živnostníků skončí, ale nikdo neví jaké. Stařečci 70+ nezvládají systém, přestože je zastaralý a s něčím podobným se zajisté mohli potkat před dvaceti lety ve věku 50+ (počítačová negramotnost by se lépe obhajovala u 90+). (Mimochodem při zavádění tricetikorun a s-karet se také argumentovalo seniory, ti se hodí vždycky.) Důchodci podnikají pro zábavu na hraně rentability, no jistě lepší než čumět na bednu, ale argument proti elektronizaci systému plateb mi to přijde, stejně jako ostatní výše uvedené, dosti chabé.

No a s tim zdražením se uvidí, zatím existují podniky, které nezdražily a pretahuji zákazníky, a čas ukáže zda budou lépe prosperovat ty levnější nebo ty dražší.

B. Uhlich 5.12.2016 7:42

Re: No já nevím

Taky si myslím, že to plošné zdražování nebude mít dlouhého trvání, protože tady není pro nějaké zdražování moc prostor. Píšu záměrně prostor, ne důvod.Vzdyť u těch hospod je to opravdu napnuté... lidi do nich přestávají chodit, no nevím čeho dosáhnou když zdraží. Jiný problém ovšem nastane až EET přivede podnikatele na hranu rentability, tam si myslím, že teprve mnoha lidem dojde, že se už nebude vyplácet podnikat a to je ten nejproblematičtější moment celého EET.

V. Dostál 5.12.2016 11:08

Re: No já nevím

Jenže důvodem pro zdražení je zvýšení nákadů. A aby mohlo podnikání fungovat , mělo by přinášet zisk.

A. Bocek 5.12.2016 6:46

Ještě jedna poznámečka,

kdyby nakrásno erár vybral s odstupem jednoho roku navíc 10 mld.Kč ve kterém resortu budou tyto prošustrovány ? Bude to v dopravě, zemědělství, zdravotnictví či průmyslu ?

D. Polanský 5.12.2016 7:01

Re: Ještě jedna poznámečka,

Ale to již nesouvisí s EET.

R. Franc 5.12.2016 7:39

Re: Ještě jedna poznámečka,

Souvisí, pane Polanský, patrně jste neviděl reklamu na možné využití vybraných 18 miliard - abych se nesmál. Takhle jsme se naposledy nasmáli na Žižkově, když zavedli v roce 2008 modré zóny s tím, že se z vybraných peněz postaví záchytná parkoviště - to se sice nepovedlo, ale například ELTODO si z našich peněz šeredí do halelujá (nejsou jediní).

Výsledek je, že za peníze motoristů se motoristům znepříjemňuje život. A je to.

J. Lepka 5.12.2016 9:45

Re: Ještě jedna poznámečka,

Jistěže souvisí, pane Polanský, přinejmenším v tom, že se z takto "získaných" peněz ovlivní žádaný elektorát voličů. Lapidárně řečeno : koblihy už nebude platit Agrofert!

E. Vašátko 5.12.2016 6:35

Všechno jsou to krásné úvahy a řeči, ale

autorka má pravdu a bohužel, i přes všechny řeči opět vyhraje Bureš. Tady přece vůbec nejde o nějaké daně, ale o to, aby byl každý, kdo má odvahu se postavit na vlastní nohy evidován, aby se vědělo, jaké má příjmy, protože jednom ekonomická nezávislost je jednou z hlavních podmínek svobody. Nehledě již na to, že pan Bureš konkuruje dnes většině základních oborů nejen v potravinářství a vždycky je dobré vědět, jak hospodaří konkurenti. Ostatně účinnost EET je vidět na první pohled - od 1.12. zdražila OASA (naše závodka) obědy o 11 Kč, ze 69 Kč na 80Kč. No nekupte to, hlavně když nemáte alternativu. Ať žije ANO (ale za své). Ale voliči jsou prostě stádo a jak správně řekl kdysi Lenin, užiteční idioti.

M. Šejna 5.12.2016 7:38

pane Vašátko

zkuste počítat:

před zdražením ve Vaší závodce stál oběd 69 Kč při DPH 21%. takže daňový základ byl 57,02 Kč.

Dnes stojí ten Váš oběd 80 Kč při DPH 15%, takže daňový základ činí 69,56 Kč.

Vaše milovaná OASA tedy zdražila dokce o 12,54 Kč tj. o 22%.

Pokud má Vaše OASA měsíční obrat alespoň 10 milionů, pak tímto zdražením získá měsíčně zhruba dalších 1,8 milionu. Myslím, že Vámi oblíbená OASA šílí nadšením z toho, jak prudce zvýšila svůj zisk a přitom dělá, že ona za to nemůže. To ten Babiš, že?

E. Vašátko 5.12.2016 7:51

Re: pane Vašátko

Milej pane Šejna, já o voze a vy o koze. Oaza není moje milovaná jídelna, ale jediná, která je v mém dosahu do vzdalenosti 1 km. Ostatně zdražila i čínská jídelna o něco dále, takže ať to bylo jakkoliv - jako záminka pro zdražení posloužila EET. ANO bude líp.

V. Mlich 5.12.2016 8:05

Re: pane Vašátko

K tomu výpočtu chybí ještě dodat, že před EET OASA z každého obědu odváděla 12 Kč a po zavedení EET bude odvádět jen 10.50 - otázka je, jak se Babiš dopočítal k těm 18 mld vyššího výběru daně. Jinak ta kalkulace OASA je správná, po započtení úbytku zákazníků se jim absolutní výše zisku nezmění. Jen odvod DPH bude z menšího počtu obědů ještě nižší.

J. Dona 5.12.2016 9:03

Re: pane Vašátko

Museli jsme zvýšit cenu, protože musíme započítat úbytek zákazníků. Proč ubudou? Protože jsme zvýšili cenu.

J. Lepka 5.12.2016 10:11

Re: pane Vašátko

Jistěže, milý Šejno, ale říkáte li A, musíte dodat i B. Zkuste si prostudovat některé ohlasy, náklady na EET, na připojení, ostatně vyžadovat od státu hlášení pod hrozbou citelné sankce, aniž je majitelem přenosové sítě, to zavání docela masivním nárůstem žalob, až a pokud se stát pokusí své sankce vymáhat. A argument, že se dají náklady odepsat z daní, jen dokazuje vaši neinformovanost, ty peníze se musí nejprve vydělat, pak se dají odepsat do daní ze zisku. Velmi bych vám také doporučoval např:

" Co je ještě pozoruhodnější, mezi podniky, které zdražily denní menu, patří i mateřská jídelna vydavatelství Mafra, vlastněného Agrofertem.

Mladá fronta zjistila, že cena polévky tu stoupla o 5 korun, zatímco ceny hlavních chodů v průměru o 15 korun, tedy o 20 procent. Pokud bychom tedy použili příměr ministra financí, „kradlo se“ a neplatilo daně i v jeho firmě. " (http://svobodneforum.cz/start-eet-konec-tisicu-hospod-udavani-zdrazuje-i-babisova-mafra/)

Další argument je naprostá neschopnost systému udržet přes poledne dostatečnou přenosovou rychlost, nebudu se zdržovat vyhledáváním odkazů, beztak je znáte stejně dobře jako já, stejně jako argument jednoho restauratéra - zdražení jde na plat dalšího člověka, kterého jsem musel přijmout, kvůli nepružnosti a pomalé odezvě z MF nemají ostatní čas civět do počítače místo obsluhy hladových hostů.

A jen tak mimochodem, na to si stěžují i sami hosté, protože když mají omezenou pauzu, nebudou na účet čekat déle než na jídlo.

P. Maleček 5.12.2016 5:02

EET má rozeštvat společnost a krýt týpky ala Babiš

Šichtařová se snaží proti EET argumentovat babkou prodávající o víkendech cyklistům vychlazené lahváče. Čímž sama skáče Babišovi na lep.

Tím skutečným důvodem zavedení EET je rozeštvávání společnosti a probouzení jejích temných pudů. To zejména u početné skupiny nízkopříjmových zaměstnanců, která se tak stává snadno manipulovatelnou a ovladatelnou skupinou. Zvláště pro ty, co jí dávají bídně placenou práci a ty co tvrdí, že do do úmoru těla bojují o jejich sociální jistoty. Tedy pro týpky ala Babiš a jimi uplácené odborářské bossy - viz Středula. A samozřejmě pro řadu obdobně vyčůraných sociálních demokratů.

Ti si mnou ruce blahem, že jimi zmanipulovaná veřejnost se vzteká na údajnými zlodějnami živnostníků a tak nevidí a neřeší miliardové "malé domů" velkobyznysu, často kryté v jejich prospěch zlobbovanou legislativou. A tím i v kapsách pro velkobyznys lobbujících politiků z řad ČSSD a KSČM.

Samozřejmě vítaným efektem je i oslabování poslední velké skupiny skutečně svobodných občanů, kterou živnostníci a malí podnikatelé jsou. Ty by Babiš a spol., ČSSD a komouše nevyjímaje, nejraději viděli nesvéprávně přivázané k jejich výrobním linkám či regálům a kasám velkoobchodů a tím i v rukou odborářů a sociálně lhavých vyčůránků.

P. Švejnoch 5.12.2016 7:45

Re: EET má rozeštvat společnost a krýt týpky ala Babiš

Vidím to hodně podobně. Já bych Burešovy důvody viděl asi takhle:

1) Zalíbit se "prostému lidu"- protože živnostníci jsou paraziti, okrádají náš blahodárný stát, a ždímají své nebohé zaměstnance

2) Získat data o potenciální konkurenci

3) Získat přehled a kontrolu nad těmi, kteří jsou na státu nezávislí

4) Eventuelně vybrat o pár korun víc na daních, a tím získat další nehynoucí slávu a vděčnost "prostého lidu"

K. Frauknecht 5.12.2016 8:41

Re: EET má rozeštvat společnost a krýt týpky ala Babiš

Zdravím, myslím, že ani Andrej na vyšší výběr nevěří. Argument jen pro oblbnutí jeho voličstva :-).

http://eet.money.cz/blog/miliardy-navic-do-statni-kasy-diky-eet-v-chorvatsku-se-to-nepotvrdilo

Jenže bacha :-).

http://www.zivnostenskelisty.cz/clanky/2285-ministr-ktery-v-chorvatsku-zavadel-eet-byl-odvolan-z-funkce-a-vyloucen-ze-strany

P. Lenc 5.12.2016 10:06

Re: EET má rozeštvat společnost a krýt týpky ala Babiš

Asi tak, souhlasím.

M. Sedláček 5.12.2016 12:24

Re: EET má rozeštvat společnost a krýt týpky ala Babiš

+1

B. Uhlich 5.12.2016 0:56

Spousta těch argumentů jsou nesmysly...

Myslím, že je potřeba hlavně všem těm nepříčetným obdivovačům EET říci jednu zásadní věc a sice, že svoboda pro živnostníky si určit kolik daní chtějí platit zůstává zachována..a to je asi to hlavní. My co podnikáme už nějaký ten rok, víme, že když se zvednou příjmy..tak se holt zvednou výdaje a opět jsme doma, ne? :-)

Tedy představa, že "my dělnická třída" budeme ždímat živnostníka je opravdu legrační, protože tady nikdo nikoho ždímat nebude. Jednoduše proto, že se žádný živnostník ždímat nedá. Ano, celá věc se trochu zkomplikuje, ale jen nepatrně... ty vyšší nákady se rozúčtují zákazníkům, ale výsledek je předem jasný.

Velmi se mi líbí, že se už dnes objevili politici, kteří jsou tak hloupí, že po cca několika desítkách hodin co je systém EET spuštěn radostně hýkají v médiích, že už teď vybrali víc..nevybrali nic... o tom, zda systém vybere, nebo nevybere se dozvíme až v roce 18, kdy budou OSVČ danit rok 17 tedy rok, kdy už fungovalo EET. Rovněž až v roce 20 bude patrné co systém EET dal, nebo vzal až budou všichni podnikatelé danit rok 19..tedy rok, kdy už EET bude platit pro všechny..do té doby spekulovat nad tím, zda má EET, nebo nemá význam, nemá valného smyslu.

Každopádně systém EET nijak živnostníka neomezuje v tom, aby si jako do teď určil v jakém daňovém pásmu se chce pohybovat, z tohoto důvodu nepředpokládám nějak zvláště zvýšený výběr daní. To je jen vlhká představa socialisticky pomýlených politiků a jejich ne moc chytrého obecenstva.

Dopady na živnostníky budou asi dost různé, u opravdu prosperujích živností si myslím, že se prakticky vůbec nic dít nebude a EET tam bude fungovat bez problémů. Horší to bude u živností, které se vpodstatě jen potácely..tam asi problém nastane a spousta těch živnostníků bude jasně uvažovat zda skončí, nebo ne. Samostatnou kapitolou pak budou živnosti řemeslné, kde předpokládám opravdu velké komplikace, protože tam byl zvyk dost často fungovat bez účtu, tam je předpoklad opravdu značného nárustu cen.... :-(

J. Vintr 5.12.2016 4:38

Re: Spousta těch argumentů jsou nesmysly...

Myslím, že hlavní problém u spousty lidí, kvůli němuž skončí, jsou ty likvidační pokuty, kterými erár vyhrožuje. Kdo si může být jistý, že vyhoví všemu, co se po něm požaduje? A je snadné člověka obvinit, ale velmi těžké dokázat "nevinu". Zvláště, když je u nás běžné pravidlo, že úřad má vždycky pravdu.

B. Uhlich 5.12.2016 8:54

Re: Spousta těch argumentů jsou nesmysly...

Taky si myslím, že dost z těch, kteří dnes tvrdí, že EET není problém, že se budou divit, až se jim třeba zaměstnanec blbě přihlásí do systému a bude následovat pokuta, nebo až se na ně budou vršit anonymní udání, a nebo až s hrůzou zjistí, že ty příjmy mají tak vysoké, že je to může i položit ...pak jim asi taky dojde, že to podnikání už nebude takové jak si představovali. Osobně si myslím, že nejvíc živnostníků skončí po prvním roce fungování EET... pak se uvidí, co se bude dít dál....