5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

POLITIKA: Hlad, bída a... zisk holdingu

Zapomeňte na švýcarskou čokoládu, italské sýry, norského lososa a začněte si zvykat na uzeniny bez masa, chemií rychlenou zeleninu a nedostatek jídla v zimě. A připravte si peněženky, chybějící konkurence vše zdraží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Netolická 27.1.2021 13:15

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

M. Wodkin 27.1.2021 12:30

Velmi loyální k EU.

Ale pokud je podpora potravinové výroby v zemích EU různá, mělo by se nahlédnout jaká a tomu přizpůsobit domácí politiku.

A to v tom článku chybí.

V. Čermák 27.1.2021 12:49

Rozdílnost dotací na západě a v Česku, to je totiž podstata problému. U Zdeechovského je ale podstata jiná, že by mohl vydělat i Agrofert...;-D

L. Netolická 27.1.2021 13:18

Jenom Agrofert a zbylé agrokolosy.

V. Čermák 27.1.2021 17:33

Co tím chtěla paní říci? Že Agrofert má jiné dotace než ostatní zemědělci ČR? Jiné, mnohem vyšší dotace mají západní zemědělci, malí i velcí...;-D

P. Milan 27.1.2021 13:09

Je různá, podle bohatství země.

Ale řešit jednu pitomost ještě větší pitomostí nepřináší dobré výsledky.

Pitomosti se umocňují.

V. Vérosta 27.1.2021 12:17

To jde proti českým zákazníkům! My potřebujme kvalitní potraviny a ne české! V Rakousku a Maďarsku, jistě vypěstují spoustu např. zeleniny, ovoce, které je lepší než to "české".

V. Čermák 27.1.2021 12:46

Tak zatím supermarkety se zrovna v Kvalitě neutápí, neboť pro ně je cenově výhodné nakupovat silně dotované zahraniční potraviny z přebytků, často kvality právě nevalné. A kdybyste ovoce a zeleninu přisoudil Bulharsku, Maďarsku, či Slovensku, tak ano, ale proč Rakousku? ;-D

V. Vérosta 27.1.2021 13:39

mají teplo a slunce jako to Maďarsko, ne?

P. Čech 27.1.2021 13:50

To dice máte pravdu, ale řekl jste jen to A. Nikoliv B. Tím B je totiž to, že kromě kvalitní zeleniny a kvalitního ovoce se urodí i ta nekvalitní zelenina a ovove A právě ta nekvalitní jde na náš trh. Proč myslíte, že u nás byly zrušeny docela dobré techické normy, které m.j. určovaly i kvalitu téměř všeho, i zeleniny a jiných potravin? V době, kdy takové technické normy existovaly, podobné zboží se vůbec nemohlo dostat na normální trh. Bylo sice také prodáváno, ale jen jako 2.jakost či nestandard., s výraznou slevou.

P. Milan 27.1.2021 13:58

No, když k tomu potřebujete normy ...

Já si "normuji" sám, u každého nákupu. Neodpovídá-li kvalita ceně a cena kvalitě jakou požaduji, jdu prostě jinam.

Tu "kvalitu" určenou normami ještě pamatuji, zřejmě na rozdíl od vás.

P. Čech 27.1.2021 14:03

Jdete jinam? To jako kam? Dnes kromě čínského šmejdu prostě nekoupíte nic. Nemluvím-li o potravinách, ikdyž o těch také, je náš th šmejdu ze zahraničí plný. Kvalitní zboží nekoupíte téměř nikde a když náhodou ano, potom za přemrštěnou cenu. Např. kuchyňský nůž za 12 000 či vanu ke koupání za 60 000.

L. Novák 27.1.2021 15:45

Žijete ve městě a nebo někde na samotě odříznuté od světa? :-)

V. Petr 27.1.2021 14:02

A v Polsku vyrobí kvalitní potraviny se salmonelou. Mají totiž u EU vyjímku!!! na zdravotní standardy...

P. Čech 27.1.2021 14:10

Víte, co je zajímavé? Že nekvalitní potraviny v Polsku v jejich obchodech nevidíte. Tam mají také své, ale kvalitní zboží. To nekvalitní u nich nakupují"naše" obchodní řetězce a prodávají je tady. A právě proto je navrhován zmiňovaný zákon.

L. Novák 27.1.2021 14:26

Plácáte blbosti. Salmonela ohrožuje všechny chovy a produkty, ty české samozřejmě taky. Vy už si asi nepamatujete, jak museli dočasně zavřít výrobní podnik Varmuža právě pro výskyt salmonely v jejich výrobcích.

U kuřat je standardní ochranou proti nákaze salmonelou správný technologický postup v kuchyni (i v každé malé domácnosti) a samozřejmá tepelná úprava. Toť vše.;-)

V. Petr 27.1.2021 20:29

Není pravda, Polsko má EU VYJÍMKU ze zdravotních standardů. Vaše řeči o tepelné úpravě mě připomínají 50 léta, kdy se v TV opakovalo "Mléko pijte jen převařené." Zdravé mléko stát dodat nedokázal!

J. Lecian 27.1.2021 11:45

Pro vesnici "BLBOST !" v létě na vesnici má každý na plácku pár rajčat, okurky, cukety, papriky.... šikovnější i melouny, ovoce.... Kdo by v tu dobu šel pro rajčata do vesnický sámošky ? ;-D

J. Jurax 27.1.2021 11:49

Vesnických sámošek už moc není ... :-)

J. Lecian 27.1.2021 11:58

Tady na Moravě je COOP na každým rohu, i v těch vesnicích o 500 lidech....

J. Jurax 27.1.2021 12:24

Ono jak kde.

Jsem taky z Moravy. Jak máte v okruhu deseti patnácti kilometrů nějaký hypersuper, vesnické obchody hynou, i když se je snaží obecní úřady dotovat.

V. Čermák 27.1.2021 11:39

Pokrytecká EU tvrdě bojuje Slovem proti emisím Uhlíku. Ale za to, aby západní producenti silně dotovaných potravin mohli tyto z daleka dovážet statisíci kamionů do ČR, kde si umíme ony potraviny vyrobit sami, bojuje Činy. Zde najednou emise Uhlíku nevadí...;-D

J. Anděl 27.1.2021 11:50

Vám jde o snížení emisí uhlíku?

OK. Zkusím si to zapamatovat (bez obav, seznamy si nedělám). V diskuzi pod nějakým článkem o Gretě se mi to třeba bude hodit.

V. Čermák 27.1.2021 12:01

Mně nejde o snížení emisí uhlíku, o to má jít EU,když to stále opakuje. Ale ta je hodně Pokrytecká a Přikazuje opak. O to mi jde, ukázat na to Pokrytectví...;-D

J. Anděl 27.1.2021 12:10

Ano. Toto pokrytectví jim vyčítá třeba ta Greta, která by byla pro, kdyby EU (resp. politici světa) prostě natvrdo tyhle věci zakázala. Letadla, kamióny, výrobu řady výrobků atd.

Obecně jsem pro soběstačnost v jistých základních surovinách (do toho ovšem spadá nejen zemědělství, i řízení rezerv), podporu českých zemědělců, dokonce jsem i pro to, že nám do toho EU nemá co kecat.

Přesto mi ta podoba zákona připadá dost špatná, domnívám se, že zemědělcům (všeobecně, s výjimkou několika málo) tak moc nepomůže, soběstačnosti ve všech (zdůrazňuji: ve všech) těch vyjmenovaných plodinách ani náhodou a úplně zbytečně poškodí mě jako zákazníka.

V něčem být soběstační můžeme a měli bychom, ale proč ve všem vyjmenovaném? Když bude katastrofa, tak holt nebudou v zimě jahody či brokolice, ale proč ten stav navozovat, když ještě není katastrofa? Četl jste ten seznam plodin a produktů?

Stejně tak mi připadá hodně validní výtka k tomu, že má jít o prodané, nikoliv nabízené produkty.

A jak opakovaně píšu, návrh mi připadá jako reklamní kampaň, počítající s tím, že k finálnímu schválení nedojde. A protože ta kampaň cílí na negativní emoce (my chtěli pomoci Republice, ale zlá EU resp. zlý Senát nám to překazili), mohu dělat jediné: odsuzovat to, co to jde, a psát o tom. Víc moc nenadělám.

J. Ganaur 27.1.2021 11:32

Takže vyšší (národně státní) dotace Anofertu, aby chudáček nemusel pěstovat řepku.Jeden z důvodů proč nevolím SPD(Stranu Pitomiových Debilů)!;-D;-D;-D

V. Čermák 27.1.2021 12:04

O jakých dotacích je řeč, a co je Anofert? A multmiliardáře nazýváte chudáčkem? Cítíte se jinak zdráv? ;-D

L. Novák 27.1.2021 14:44

Kolik ti Babiš a ANOfert platí za ty tvé ;-O propagandistické kydy v jejich prospěch?

J. Jurax 27.1.2021 11:21

"Zapomeňte na švýcarskou čokoládu, italské sýry, norského lososa a začněte si zvykat na uzeniny bez masa, chemií rychlenou zeleninu a nedostatek jídla v zimě."

Ano, naši zemědělci jsou schopni vypěstovat dost kakaa na čokoládu i norských lososů.

Už jen zmíněný citát by byl schopen mne spolehlivě odradit od další četby článku. Ostatně uzeniny bez masa máme už dnes a chemií rychlenou zeleninu k nám vozí přes půl Evropy.

Osobně bych vítal přiměřenou potravinovou soběstačnost aspoň v základních potravinách u nás pěstovatelných - obilniny, brambory, zelenina, ovoce, mléko, maso ... a ano, o adjektivu přiměřený lze dlouze diskutovat.

Nicméně z nevole, s níž se setkal zde diskutovaný zákon lze též soudit, že dovozci (dotovaných) potravin a nadnárodní řetězce mají dobře prolobbováno (asi jako stravenkové společnosti parazitující produkcí zcela zbytečných stravenek).

A od poslance putovního cirkusu samozřejmě jiný názor nelze čekat. Za dojemnou snahou o blaho našich spotřebitelů je patrný eurozájem o uplatnění dotovaných přebytků na našem trhu - koneckonců zčásti proto nás do EU vzali.

J. John 27.1.2021 11:10

Demagog opět promluvil. A to se vyjadřuji velmi slušně o autorovi. Nejprve ve Štras-Bruseli srovnejte "dotace" zemědělcům z jednotlivých zemí - dotace z EU i výši poskytovanou jednotlivými státy a pak nebude třeba tento zákon.

Cenu potravin nastavuje z větší části prodejce, který má velmi vysoké marže. Umí tak libovolně zdražit/zlevnit výrobek. Proto nastaví marže u zahraničních výrobků nižší a tak zlikviduje českou konkurenci.