28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Diskuse k článku

POLITIKA: Energetika vlády

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Václav Železný 12.1.2007 12:25

oprava

Pardon, mělo tam být "tisíce km^2 plochy"

pje 12.1.2007 12:24

Re: Re: Topolánek je energetický odborník ???

Ta Topolánkova energetická kvalifikace je technická, mikroekonomická a omezeně systémová. Připadá mi ale jako soudný člověk, který navíc sděluje: Pojďte to, Zelení, dělat, buď se potvrdí, že tomu rozumíte lépe nebo se navěky znemožníte, pokud blufujete.

Václav Železný 12.1.2007 12:24

Re: Re: Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji

A Vám se bude líbít žít v krajině, kde na každém volném kousku bude růst třímetrový šťovík nebo podobná energetická plodina? Pokud ano, tak budete docela výjimka. Od většiny lidí v oblastech, kterých by se to týkalo, můžete slyšet spíše negativní ohlasy, a ani se jim nedivím. Mě by se taková ekoenergetická krajina taky moc nezamlouvala. Jen na nahrazení spotřeby domácností byste potřeboval tisíce k2^2 plochy, a už vůbec nemluvím o sklizni, transportu, skladování a dalších aspektech. Už jen tahle čísla prakticky diskvalifikují bioenergetiku jako možnou náhradu za klasické velké zdroje. Maximálně bude možná jako lokální doplněk.

Veteran 12.1.2007 12:24

Re: Re: kolik nas stala tezba uhli v severnich Cechach?

Tolik hloupých keců kolem energetiky se jen tak neobjeví. Faktem je, že ten kdo bude mít energii bude mít v ruce opratě. Energie se stává v Evropě strategickým zbožím. Kdo tohle nepochopil nechápe nic. Zelení ani neví za koho kopou. Je to tak jak to napsal pán přede mnou:

Doufám, že současné chování strany Zelených je dostatečným poučením pro ty voliče, kteří ji snad považovali za použitelnou alternativu.

pje 12.1.2007 12:21

Re: Já se Vám divím,

Ševče, moc vám nerozumím: Pokud jste expert ( i když, vydávat Hanzlíčka za experta, nevím nevím...), neměl byste se bát zveřejnit expertní názor, protože expertní názor je dobře vyargumentovaný, a tudíž obhajitelný před kýmkoli - nebo není expertní. Takže jak je to s vámi?

pje 12.1.2007 12:13

Re: K článku

Ano, takhle zjednodušeným pohledem lze vysvětlit, že ďábel je vlastně anděl... Aleši, hlubší zamyšlení by nebylo...?

Radek J. 12.1.2007 12:13

Re: Re: Re: Re: Re: kolik nas stala tezba uhli v severnich Cechach?

Plyn nevadí?

pje 12.1.2007 12:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět

Tu "vyzitku" neberte, prosím, jako moji vizitku - stydím se...

Luboš 12.1.2007 12:10

Re: Re: Re: už dnes máme elektřinu za světové ceny

Pravda je někde mezi, výkupní cena je buď 2,46 nebo tržní cena+2,02 Kč/kWh zelený bonus.

viz. http://www.eru.cz/htm/faq_oz.htm

pje 12.1.2007 12:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět

Opravdu? Že by tu všichni kovaní energetici (kromě Hanzlíčka, o tom je to známé) chlapsky lhali? Já bližší informace nemám, o zásobách paliva vím, ale ty vteřiny mi příjdou nějak moc krátká doba. Dá se to nějak zpřesnit závislostí v čase (jaké zpoždění a jaká dynamika - čas potřebný k n-násobku předchozí výkonové úrovně)?

Kotec 12.1.2007 12:06

Re: Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji

Za rok dopadne na povrch v našich podmínkách cca 600 kWh energie na 1 m2. Na jižní Moravě víc, v severních horách méně. Rostlinná biomasa vyprodukovatelná běžnými plodinami na 1 m2 je asi 1 - 1,5 kg sušiny za rok, podle toho, co se pěstuje. Speciální energetické plodiny dají i přes 2 kg. To je ekvivalentní cca 18-25 MJ = 5-7 kWh. Účinnost je cca 1 % (běžně se to tak i počítá pro zjednodušení). Na 1 ha lze tak vyprodukovat 50-70 MWh. Při potřebě na obdělávání pozemků 10-20% a účinnosti kogenerace 60 % je to cca 25 - 35 MWh čistého zisku energie. Pokud má rok 8 000 hodin (přibližně), je to cca 4 kW. Z 250 ha máte tedy možnost získat 1 MW. Nebo taky ne, když se to rozhodnete ponechat ladem (a osudu).

pje 12.1.2007 12:01

Re: Pane Hanzlíček

Hanzlíček není ani ekologický ani environmentální expert - je pouze ekonomista a ekologista. Informovaní vědí své, ostatní nechť pilněji monitorují slova a činy tohoto neúctyhodného pána...

Kotec 12.1.2007 11:59

Re: Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji

Vy znáte pojem sukcese? Jak překvapivé. Ovšem fakt, že se při sukcesi NEZVYŠUJE biodiverzita (alespoň ne trvale) už vás asi minul. Prostudujte si prosím Succession in abandoned fields od Osbornová a kol., vyšlo v roce 1989 v Academii. Dále si prostudujte Motýli České republiky a jejich ochrana, Beneš a kol., vydáno v roce 2002 Společností pro ochranu motýlů (dva díly, pro obecné zásady péče o biotopy stačí ten první).

pje 12.1.2007 11:57

Re: Re: Re: Re: ...české domácnosti nyní financují cenou domácí energie expanzi státní firmy na Balkáně...

Viděl jste někdy navrhované sazby energetických daní a daňové výhody energeticky náročným producentům a domácnostem? Ten bordel, který energetika jaksi mimochodem (obecně koefekty, ekonomicky externality) kromě produkce a distribuce energií působí v podobě emisí (ty působí dále kromě jiného typicky respirační a onkologické choroby), ekodaně nezarazí, jen těmi pár procenty připomenou, že něco není v pořádku. Kdyby měly být daně ve výši externalit, pak by došlo na ekonomické problémy řady velkých firem a mnoha plýtvajících domácností...

Kotec 12.1.2007 11:56

Re: Re: už dnes máme elektřinu za světové ceny

Co to píšete za nesmysly?? Vy sčítáte výkupní cenu a zelený bonus, což je ale nesmysl, protože elektrárna jede buď v jednom nebo ve druhém režimu podle toho, jestli jede celá do sítě, nebo kombinací do sítě i na vlastní spotřebu. Takže je to buď 2,46 nebo 1,90 Kč/kWh.

bruner 12.1.2007 11:55

Re: Vyroba "bioethanolu":

biodiesel je metylester nějaké mastné kyseliny (obvykle ze řepky, ale může být i z palmy atd.) a ten se přimíchává do natty. Má však vysoké odparné teplo a proto do benzinu nejde. Tam se přimíchává líh - etynol, vyráběný z rostlin, proto bioetanol. Velice nepřípadnou je vaše poznámka o korozi motorů, že by snad byla větší než při použití nafty vyráběné z ropy. To není pravda. Problém je tehdy, pokud se používá přímo nějaká mastná kyselina (neprojde esterifikací)-hlavně z řepky, která obsahuje velké monožství tzv.fosforových jader (z hnojiv), které působí jako zárodek, na který se nabalují pryskyřice obsažené v palivu a dojde z "zabetonování" pohyblivých ploch a dříků, hlavně v palivovém čerpadle a tryskách.

Luboš 12.1.2007 11:54

Re: Re: rozum mi to nebere

A co je podle vás ten "Zelený bonus" viz. http://www.czrea.org/?CLANEK=106

honzak 12.1.2007 11:52

Re: Re: Pro priznivce biomasy opakuji

už je tady! Tak co ta bilance ze včera, byla by? Alespoň zaokrouhlená?

A proč se na pozemcích ladem ležících musí něco pěstovat? Bránit přirozené obnově a nedeterminované sukcesi druhů? Bránit zvyšování biodiverzity?

pje 12.1.2007 11:50

Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět

To dost záleží na technologii akumulace. Akumulujete nebo transformujete? Kolik energie musí být té elektrické, aby došlo k požadovanému užití? Výroba elektřiny pro teplo je fyzikální i logické zvěrstvo a jedna z hlavních příčin blackoutů na straně poptávky (spotřeby). To by si měli v tradičních myšlenkových zákopech zakopaní energetici rychle uvědomit, než bude pozdě. Cílevědomá výroba energetického odpadu je vyzitkou nízké vzdělanostní, technologické a organizační úrovně lidského společenství.

Rebel 12.1.2007 11:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět

Cas na cviceni s vykonem u uhelky neni nijak vysoky, jsou to radove jednotky sekund - jak nahoru, tak dolu.

Kotec 12.1.2007 11:48

Re: Re: Re: rozum mi to nebere

A vy si myslíte, že větrné elektrárny jsou u nás tím, co dodává do sítě oněch zmíněných přebytečných 2,5 GW? Proč mimochodem máme přečerpávací Dalešice a Dlouhé Stráně? Co by se stalo, kdyby se na většinu času odstavily 1-2 uhelné elektrárny?

honzak 12.1.2007 11:45

Re: Re: Re: ...české domácnosti nyní financují cenou domácí energie expanzi státní firmy na Balkáně...

zcela vážně míněný dotaz - mohl byste starému technokratovi, ekonomie se štítícímu, přeložit do hovorové češtiny "v malé míře internalizuje externality, a to vše při neutralitě fiskální i důchodové". Chápu jen tu malou míru.

Děkuji

honzak 12.1.2007 11:42

Re: Re: Hanzlicek...

evidentně musí chlastat, když se probouzí až v půl jedenáctý. Nebo že by to byly drogy?

pje 12.1.2007 11:42

Re: Re: Re: Re: Re: No, nakonec přijde Vůdce, a slíbí lidem že vrátí ceny elektřiny zpět

Hozaku, kdybys jako elektrotechnik viděl za nejbližší kopec, tak bys nebilancoval jen klasiku s vysokým stupněm řiditelnosti (i ta uhelka, jak tu kdosi správně poznamenal, potřebuje čas na cvičení s výkonem), ale zvykal by sis na dynamicky stabilní systémy se stochastickými závislostmi. Svět je totiž takový, je někteří lidé se pořád cítí být řediteli všehomíra...

Václav Železný 12.1.2007 11:34

Re: Re: rozum mi to nebere

No, strojařina Vám toho evidentně moc neříká. To si vážně myslíte, že s kotlem, turbínou a celou soustavou výměníků, čerpadel a potrubí jde cvičit podle toho, jak zrovna fouká nebo nefouká? Tak to se dost pletete.

míša mýval 12.1.2007 11:33

Re: Re: Hanzlicek...

nebo zelená matka Jelínka?

pje 12.1.2007 11:30

Re: Re: ...české domácnosti nyní financují cenou domácí energie expanzi státní firmy na Balkáně...

Ladislave, neztrapňujte se neznalostí ekonomie. Ekonomie svobodného trhu neexistuje, existuje pouze liberální ekonomie, zpravidla jako akademická debatní a politizující platforma, nikoli jako návod k reálnému použití. Existuje ale tržní ekonomika, a to navzdory té či oné (nikoli převažující) míře regulace nebo exogenních vlivů. Jinak Hanzlíček je expert na své peníze a ne na životní prostředí, natož na ekologii. Za bolševika se zuby nehty bránil použití katalyzátorů, přestože ekonomických zásob platiny bylo v SSSR a je v Rusku a kolem dost a dost. Tomu pánovi nevěřím ani suché z nosu, prostě lže. Ekologická daňová reforma (dle aktuálních návrhů) jen v malé míře internalizuje externality, a to vše při neutralitě fiskální i důchodové.

Trotl 12.1.2007 11:24

Re: Re: rozum mi to nebere

Bože, Kotec. Víme jak dlouho trvá, než najede na výkon uhelka?

Kotec 12.1.2007 11:23

Re: Re: "EKO"?

Víte vůbec, co jsou biopotraviny??

Kotec 12.1.2007 11:22

Re: Re: Re: Re: kolik nas stala tezba uhli v severnich Cechach?

Já považuji za neetické také spalování ropy.