Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Energetika vlády

S předsedou ODS panem M. Topolánkem jsme před lety připravovali první energetickou politiku státu. Znám jej jako znalého odborníka v této oblasti. Nemohu proto pochopit, jaká vnitřní sila jej jako premiéra vlády donutila ke zcela nesmyslné spolupráci se Stranou zelených.
S předsedou ODS panem M. Topolánkem jsme před lety připravovali první energetickou politiku státu. Znám jej jako znalého odborníka v této oblasti. Nemohu proto pochopit, jaká vnitřní sila jej jako premiéra vlády donutila ke zcela nesmyslné spolupráci se Stranou zelených. Agresivní přístup zelených k tématům, která vydávají za svoji jedinou ideologickou ekologickou politiku, ubližuje ekonomickému rozvoji státu a všem našim občanům. Bohužel již v předvolebním boji bylo toto téma zcela tabu, neboť obě velké politické strany počítaly s jejich případnou spoluprací. Uvedená neznalost občanů se projevila ve volebním výsledku, neboť mnozí chybně mysleli, že správně volili opozici proti velkým stranám. Mohu proto souhlasit s panem presidentem, že jde o lidi se zcela jiným viděním světa. Velmi potřebná ochrana prostředí, ve kterém všichni žijeme, se v jejich pojetí zúžila na zcela extremistické požadavky, které devastují veškeré logické myšlení.

Do programového koaličního prohlášení a dá se předpokládat, že i do vládního dokumentu, prosadili taktikou „držení pod krkem“ většinu svých nesmyslných požadavků. Udržení limitů těžby hnědého uhlí podle politického usnesení vlády z roku 1991 již dnes neplatí. Další šetrné pokračování těžby splňující potřebné zákonné normy a požadavky umožní alespoň do období rozvoje nových a potřebných technologií energetickou nezávislost státu. Přístup k dostatku energií se dnes stává významným politickým nástrojem, umožňujícím v krátké budoucnosti diktát států vyvážejících plyn, ropu a další nerostné suroviny k ostatním závislým státům. Pokud je zájem na tom, aby ČR nesnižovala stávající částečnou nezávislost, musí se s celosvětovým trendem soustředit na dostupné domácí zdroje. Zatím je to v našich podmínkách pouze uhlí a rozvoj jaderné energetiky. Prosazování obnovitelných zdrojů musí přihlížet i k ekonomické realitě. V našich geografických podmínkách jdou značně finanční dotace na rozvoj větrníků i spalování biomasy většinou mimo realitu a lze je využít z ekologického pohledu mnohem účelněji. Obnovitelné zdroje jsou regionální záležitostí, které budou pro energetickou politiku státu pouze málo významným doplňkem.

Ekologická politika státu prosazená zelenými by přinesla při případné realizaci nesmírné ekonomické škody. Proč se nepoučíme ze zkušeností z Německa, které z politických důvodů přistoupilo na jejich demagogii a bude trvat několik let, než napraví vzniklé škody. Pro ČR by znamenala obtížný dovoz elektřiny za světové burzovní ceny, neúměrné k našim mnohem nižším platům. Proti zdražování cen energií, které jsou bohužel celosvětovým trendem, musí nastoupit rozumná státní politika. Rovněž požadavky zelených na zavedení „ekologických daních“ nad limity spotřebních daní požadovaných směrnicí Evropské unie jdou opět na úkor rozvoje státu, finančních možností občanů, snížení konkurenčních možností našich podniků a růstu inflace. Je potřebné vládní činitele a občany upozornit a varovat, že další nárůst cen elektřiny, plynu, uhlí nepomůže ochraně prostředí, ale právě naopak. Nově jmenovaná vláda jde i v této oblasti do velkých rizik. Nevím, zda si to poslanci, kteří budou hlasovat o důvěře druhé vlády, spolu s panem premiérem jako energetickým odborníkem plně uvědomují.

Autor je ekologický expert

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

jla Jiří Lacina
14. 7. 2024

Ruští magnáti profitují z válečné ekonomiky. Tucet ruských podnikatelů si loni rozdělilo podíly ze...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Automobilový jezdec Dominik Stříteský obhájil vítězství na Rallye Bohemia a upevnil si vedení v...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz