2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 16.8.2022 18:00

Graham Greene byl shodou okolností v roce 1948 se svým českým překladatelem (Čulíkem?) u toho, když Kléma oznamoval rozjásaný davům, že se právě vrátil z Hradu od pana prezidenta. Řekl, Graham Green totiž, něco jako: "Ti lidé vůbec nechápou, co právě spáchali!"

H. Rybnická 17.8.2022 15:36

Do dnes

P. Hatina 16.8.2022 17:45

Že bych tedy ještě připomenul, takových států kde chtěli svou stabilitu a vyspělost postavit na podobných nacionalistických základech bylo tehdy po Evropě povícero, že se k tomu ani dnes raději nehlásí...Že třeba i v Polsku vládla ve třicátých letech vojenská diktatura maršála Pilsudského, která se a že o tom mluvíme, se Židy taky moc nemazala..

Ono konečně organizované skupiny fašistů pochodovali i po anglických ulicích, a jejich zástupci slibovali, že tam udělají pořádek. A měli zastání u řady vysokých činitelů. Ale těm to zatrhl až Churchill v roce 1939..

R. Vacek 16.8.2022 14:51

Ale německý nacismus byl zlem snad proto, že prohrál válku. Dějiny totiž píší vítězové a kdyby nacismus zvítězil, tak se dnes budeme učit o tom, jak skvělý je a jak se mu podařilo spoustu věcí vyřešit.

J. Jurax 16.8.2022 16:56

My bychom se to neučili - leda tak ti rasově přijatelní schopní poněmčení. Zbytek by byl vyvražděn nebo otročil jako negramotní otroci na latifundiích německé panské rasy někde na Ukrajině.

Tento prostor je německý a Čech tu koneckonců nemá co pohledávat, pravil velký syn německého národa SS- obergruppenführer a zastupující říšský protektor v protektorátu Böhmen und Mähren.

Počtěte si na https://klempera.tripod.com/heydrich.htm ... je to dlouhé, ale nástin konečného řešení tam taky je.

J. Novotný 16.8.2022 18:05

Pane Juraxi, neříkejte že to nevíte: byli jsme vyhodnoceni jako velice vhodní pro práci dozorců v koncentračních táborech na Východě.

Z. Lapil 16.8.2022 23:32

A to se od otročení na latifundiích liší jak? Že vám z houen trčí nejen nos, ale i pusa?

J. Jurax 16.8.2022 23:53

Opravdu tohle nevím, zdaleka nevím všechno. Měl byste pro mne zdroj tohoto tvrzení?

J. Novotný 17.8.2022 15:41

https://www.denik.cz/z_domova/reinhard-heydrich-konecne-reseni-ceske-otazky.html

J. Jurax 17.8.2022 19:06

Dík za odkaz.

Dobře, že toho Heydricha oddělali.

F. Zrcek 16.8.2022 14:45

Nějak nevím, proč by měla někoho překvapovat nástup nacismu ve 30. letech. Snad by mělo překvapovat nasopak množství škarohlídů, kteří mu tehdy nevěřili a hlasitě nefandili. (Převyšovalo i počet tehdejších západních židů a proti zněl i náš Karel Čapek). Jaké byly tehdy možnosti? Demokracie, dost ošuntělá záležitost napadená spoustou parazitů jako pacifismus, proletářský komunismus, lidové bouře proti kapitalistům, hnutím za práva žen a podobně. Pacifismus západu hodně zavařil, politikům zabránil reagovat včas, jinak by nebyli zvoleni. Obdiv k hitlerovi se vyrovnal nynějšímu obdivu k putínkovi. Za hitlera orodovali vědci, umělci, odboráři, lokální nacionalisti a stalin poslušně odtroubil třetí, komunistickou internacionálu. Prý se přežila. Mahátmá Ghándí blouznil o osvobození Indie z rukou fýrera. Korporátní fašista duce mussolini fungoval na davy jako Verdiho opery, ale vojensky to byl babral, typický dnešní čečenec. Nevděčník Franco hitlerovi hlasitě poděkoval a tiše vycouval - zažil ho zblízka. Zato šikovní Žaponci ho neopustili ani později. Ale místo toho, aby ho podpořili a včas napadli rusáky od východu, vybubnovali válku proti Americe. Dodnes nevím, jestli to byla blbost, nebo sabotáž.

V každém případě moc dalších eventualit k nacismu nebylo: Britský kolonialismus páchnoucí naftalínem, který se hned po válce rozsypal na prvočinitele a zanechal spoustu krvavých diktátorů s absolutoriem z Oxfordu. Sovětský bolševismus, o němž tehdy nikdo nevěděl, co je vybájené a co reálné. O stalinových zločinech se spíš nevědělo, ale nikdo těm slovanským nářečím hovořícím tatarům moc nevěřil. Své udělala předchozí hromadná emigrace ruské inteligence, židů a šlechty před bolševikem, když to ještě šlo.

A co vy dnes, neobdivujete putínka? Nedůvěřujete strýčkovi Xi? A nechcete k nim z našeho prohnilého západu emigrovat?

J. Novotný 16.8.2022 15:31

Ale Japonci SSSR napadnout chtěli, a dokonce Sověty dvakrát "oťukli", a dopadlo to katastrofálně protože: Sorge.

J. Jurax 16.8.2022 16:22

Ad Japonci - ti potřebovali zejména naftu a suroviny, tedy přírodní zdroje ve využitelném stavu. Ty v promrzlé tundře Sibiře tehdy nebyly, kdežto v zemích Tichomoří ano. No a k jejich exploataci potřebovali vyřadit především US Navy v Tichomoří; oslabená Británie jim tam námořním soupeřem nebyla a francouzské a holandské kolonie, jejichž mateřské země ovládl Hitler už vůbec ne.

J. Novotný 16.8.2022 22:26

Ale já vím. Nafta, mimochodem, tehdy na Sibiři opravdu nepramenila. Dnes už sice ano, ale radost tam z toho věru nemají: https://www.stoplusjednicka.cz/polarni-katastrofa-u-ruskeho-norilsku-uniklo-21-tisic-tun-nafty. Vím také, že tehdy Amíci zablokovali Japonsko natolik, že bylo odkázáno pouze na své zdroje - bambus a mořské oblázky. Byli prostě v bezvýchodné situaci, jenže, když si nějaký stát myslí, že z bezvýchodné situace se dostane tak, že zaútočí na USA, pak s takovým státem zjevně není něco v pořádku.

J. Jurax 16.8.2022 23:50

Jistě.

Ovšem Japonci si zjevně mysleli, že uštědří USA takový úder, že změkčilí Američané přijmou v Pacifiku nový status quo.

J. Lukavsky 17.8.2022 13:01

"Amíci zablokovali Japonsko natolik, že bylo odkázáno pouze na své zdroje" Bezdůvodně? Nebo poté jak se Japonci předvedli v Číně? Jak se do lesa volá... Ono si Japonsko o tu Hirošimu říkalo. J.L. end

J. Jurax 16.8.2022 16:35

A ještě - ve třicátých letech byl puncovaným zloduchem diktátor Stalin s jeho strašidlem komunismu a kominternou.

Kdežto pan Hitler byl legálně a demokraticky zvoleným politikem, jenž (úspěšně) pozvedal Německo z marasmu, do něhož po prohrané válce a ekonomické krizi upadlo; navíc se hlasitě zaklinal svou touhou po míru; jeho

Mein Kampfu deklarovaný Drang nach Osten - tam byl SSSR s již vzpomenutým strašidlem komunismu - nebyl Evropě proti mysli. Akorát měl trochu osobitý názor na Židy, ale to se dalo zkousnout - nakonec antiasemitismus nebyl tehdejší Evropě nijak cizí.

J. Lukavsky 16.8.2022 14:12

"píší velmi jadrně o světě, který zrodila - Němce zostuzující - Versailleská smlouva," Německo vyvolalo a prohrálo 1. sv. válku. Takže mělo dostat odměnu? Kdo prohraje - platí, to platí odjakživa. No a Německo zaplatilo ty obrovské reparace (zasloužené) bezcennými papírky. Prostě natisklo miliardové bankovky (byl za ní jeden celý chleba) a formálně to bylo OK. Vyšla jim ta "Nordická lest" dokonale. No a po druhé, také prohrané válce zase USA jim pomohly se postavit na nohy (Marshallův plán). J.L. end

J. Novotný 16.8.2022 15:35

Jak jste to na to prosím Vás přišel, že Němci vyvolali první světovou válku? Ale neříkejte, že to ví každý, když alespoň já to tedy nevím.

J. Jurax 16.8.2022 16:37

Kdo ji tedy vyvolal?

J. Novotný 16.8.2022 17:08

To nevím. Ale co vím je to, že Německo se přidalo až jako poslední. Že popravčí četu v Sarajevu financovala Británie, přes Rusy. Že Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku, ačkoliv to bylo nesmyslné, velice hloupé a nemorální. Že Britové byli tou dobou velice znepokojení stoupajícím ekonomickým vlivem Německa. Že po té válce se vítězové, s výjimkou USA, rozhodli "vymačkat Německo jako citron".

J. Jurax 16.8.2022 19:34

No, zkuste třeba ad to vypuknutí https://cs.m.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cervencov%C3%A1_krize

Že se Německo se přidalo až jako poslední, jak pravíte, je zajímavá teze.

28. 6. atentát na následníka trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este.

28. 7. vyhlásilo Rakousko-Uhersko valku Srbsku.

1. 8. vyhlašuje Německo válku Rusku.

3. 8. vyhlašuje Německo válku Francii (2. 8. obsadilo Lucembursko, 4. 8. vpadne do neutrální Belgie)

4. 8. vyhlašuje Velká Britanie válku Německu

5. 8. Černá Hora vypovídá válku Rakousko-Uhersku.

6. 8. K vyhlášení války Rusku se připojuje Rakousko-Uhersko. Srbsko vstupuje do války s Německem.

12. 8. Velká Británie a Francie vypovídají válku Rakousko-Uhersku a Černá Hora Německu.

29. 10. Turecko vypovídá válku Rusku a Francii; Srbsko Turecku. 5. 11. Velká Británie vypovídá válku Turecku

J. Novotný 16.8.2022 20:57

Díky za informaci. To Německo tedy beru zpět. Takže ani Tomáši Krystlíkovi se nedá tak úplně věřit. Co je toto za planetu?

J. Lukavsky 17.8.2022 13:05

"Rakousko-Uhersko vyhlásilo Srbsku válku, ačkoliv to bylo nesmyslné, velice hloupé a nemorální." Docela by mě zajímalo, jak by reagovaly USA, Anglie či Rusko kdyby jim někdo cizí picnul prezidenta s manželkou? No asi by řekly :tytyty.. ty ošklivý chlapečku, budeš za to stát na hanbě? A z toho poraženého Něměcka vymačkali tenkrát akorát vagony miliardových bankovek. J.L. end

J. Novotný 16.8.2022 19:31

Ještě něco: díky Vám jsem pátral na anglicky psaných webech. Ono je to tam taky velice zajímá, jenže rozlišují: "who started", a: "what caused" WW1. Čili jednak kdo válku začal, ale také co ji vlastně vyvolalo (zapříčinilo?). Zde můžete nalézt "8 událostí. které vedly k WW1": https://www.history.com/news/world-war-i-causes . A pokud jde o to, kdo válku začal, narazil jsem na jednom americkém webu na tento zvláštní text (musel jsem si to přeložit v Googlu, protože jsem tomu nerozuměl, ale nerozumím tomu ani v češtině): "So Austria-Hungary technically started the war, but Germany tried to finish it. For four years. That’s why Germany takes the blame for World War I." Česky: "Rakousko-Uhersko tedy technicky začalo válku, ale Německo se ji snažilo dokončit. Po čtyři roky. To je důvod, proč Německo nese vinu za první světovou válku." Ej? Stále Vám všechno připadá tak jednoduché? Navíc takhle to přeložil Google, nicméně "tried to finish it" znamená spíše "snažilo ukončit"...

J. Jurax 16.8.2022 19:39

No, tomu tried to fisnish it jest rozumět tak, že dokončit vítězně pro Německo. Pak to smysl dává.

J. Novotný 16.8.2022 21:15

Aha. Popravdě řečeno, když už nějaký stát vede válku, tak, kromě samozřejmě Italů, se snaží vyhrát. I když: slyšel jste někdy o americkém návrhu na ukončení první světové války "bez vítězů a poražených"? Přeptal jsem se, co přesně znamená "to finish it" (https://www.google.com/search?q=What+exactly+means+to+finish+it&oq=What+exactly+means+to+finish+it&aqs=chrome..69i57j33i160j33i15i22i29i30l2j33i22i29i30.14083j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8). A dozvěděl se: "To finish something is to complete it or bring it to a conclusion. If you finished a race, you completed it — even if you didn't come in first

J. Novotný 16.8.2022 21:20

Sorry, nemohl jsem to řádně na konci ošetřit, protože jsem se mi přes text něco zobrazilo, takže jsem to prostě odpálil i tak.

Z. Lapil 16.8.2022 23:41

Poslyšte, já skoro dospěl k názoru, že "to samo". Kdesi jsem četl (tuším, kde, ale nechci to hledat - ještě mám něco na práci), že došlo k jakémusi vzájemnému nepochopení mezi politiky a vojáky, čehož výsledkem byl vyslovený propletenec vzájemných smluv, který z každého prdu (shodou okolností toho sarajevského) udělal válku vysloveně povinně.

Fascinuje mě těsně předválečný dopis jakési německé komtesky francouzskému bratránkovi: "Válka? Nesmysl, To strýček Vilém (II.) nikdy nedopustí.

Ono je to celé jaksi neuvěřitelné: vždyť oni ti králové a carové a císaři byli všichni víceméně příbuzní 8-o.

J. Lukavsky 16.8.2022 16:53

No vyvolala se tak nějak sama, a Německo se bránilo a marně mávalo palmovou ratolestí.... no i podle Wikipedie: "Jako rozhodující bojiště se ukázala západní fronta, kde se na belgickém a francouzském území střetla německá armáda s Francouzi a Angličany od roku 1917 podporovanými také Američany." Jinak ale je pravda, že formální začátek byl atentát na Ferdinanda v Srbsku. J.L. end