26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ZMĚNA KLIMATU: Strašení – lež, která musí skončit

Od roku 1992 a zejména od Summitu Země v brazilském Riu de Janeiru je Západu neustále vyhrožováno „klimatickou nouzí“, která zatím ještě nikdy nenastala, ale která se pro klimatické alarmisty stala zaklínadlem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mertan 12.6.2023 22:12

13.6.2023 platí výstraha pred mrazom pre stredné Slovensko. Iba 7 dní chýba do letného slnovratu s najvyšším slnečným príkonom. Predchádzajúca výstraha ešte väčšieho rozsahu bola pred týždňom, v máji bolo tiež zopár výstrah pre celú SR a v apríli pomrzli zase všetky marhule už 4 rok po sebe.

O. Vašíček 12.6.2023 14:42

Pominu důvody snižování emisí CO2. Není důležité, zda se 11 z 10 vědců dohodlo, že je to nutné.

Důležité je, že aby se dalo snížení emisí CO2 globálně prosadit, musely by nastat určité podmínky.

1. Musel by být globální totalitní vládce, který by měl sílu a moc do "nadiktovat" všem zemím a národům. A to z toho důvodu, že spoustu lidí by tím odsoudil k smrti. A to ihned a ne až výhružkou budoucím generacím.

Nebo

2. Musel bych mít technologii, která je bez emisní, stabilní a levnější než současná. V tomto případě se na ni všichni přeorientují dobrovolně.

EU ukázala, že není globální leader a ani svrchovaný vládce světa.

A ani nemá takovou technologii. To co předvádí je silou nucené zavádění technologií, které nejsou stabilní, nejsou levnější. A v konečném důsledku nejsou ani bez emisní.

Tedy ukázala cestu, jakou se nevydávat.

A jak říkal Edison. Našel jsem již sto způsobů, jak nevyrobit žárovku. Tedy i zde je pozitivní, že někdo třeba správnou cestu najde. A doufám, že k nám bude milosrdný a nechá nás alespoň jako skanzen. :-)

M. Kocián 12.6.2023 14:25

Otázka myslím nestojí, zda se globálně otepluje a jaký podíl na tom má člověk, ale jestli s tím něco může udělat naše republika, potažmo EU. V celých těch "výpočtech" je jedna vadná rovnice: lidstvo=EU. Pokud by EU (zjednodušeně) chtěla něco s klimatem udělat, úplně nejdřív by musela získat celosvětový (všelidský) konsenzus, a až pak začít řešit, jak a jestli je schůdné to udělat. To, co dělá teď, vede zcela jasně k úplně jiným cílům.

P. Kubáč 12.6.2023 10:14

Co nemůžeš měřit, nemůžeš ani řídit.

Tedy o kolik GigaTun CO2 je třeba snížit jeho produkci aby "globální průměrná teplota" ( což je pojem sám pro sebe) nestoupla o více než 1,5 stupně Celsia.

A o kolik GiaTun bychom museli snížit proudukci CO2 aby "globální teplota" (třeba) dokonce klesla o 1 stupěň ?

Ví to někdo na světě?

Přesto si myslím, že odpověď existuje a zní :"Aktivisti budou křičet do první masivní mobilizace pro III. světovou válku"

M. Boháček 12.6.2023 8:44

2. Podstatou jejich vědeckých závěrů je, že globální oteplování nesouvisí s antropogenním faktorem. Hlavním důvodem zahřívání Země, včetně oceánu, je vynášení izotopu draslíku z útrob země. A místní klimatické katastrofy způsobuje rostoucí emise přírodního vodíku, který vytváří ozónové díry a způsobuje růst počtu lesních a stepních požárů.

3. Strategie boje proti globálnímu oteplování, která byla formulována Montrealským protokolem z roku 1985, byla tedy uznána jako chybná . Tento dokument požadoval omezit na minimum „produkci látek, které ničí ozonovou vrstvu (fluorochlorované uhlovodíky, HCFC)“. Sedm rozvinutých zemí, které získalo právo rozhodné a trvalé přítomnosti v Multilaterálním fondu pro provádění Montrealského protokolu, však z tohoto dokumentu učinilo nástroj, který tvoří novou strukturu postneokolonialismu.

4. HCFC jsou potřebné pro urychlený přechod od průmyslové společnosti k postindustriální. Nebo z kategorie rozvojových zemí do kategorie vyspělých. Ale skupina nejdynamičtěji se rozvíjejících zemí – Čína, Indie, Jižní Afrika, Pákistán, Kuvajt. Saúdská Arábie a samozřejmě Rusko jsou v souladu s protokolem povinny snížit do roku 2047 používání HCFC o 85 % z jejich nákladů v letech 2024–2026. Západní země jsou této potřeby ušetřeny, protože prošly fází industrializace a postindustrializace.

https://cz24.news/rusti-vedci-ucinili-prevratny-objev-globalni-oteplovani-nesouvisi-s-antropogennim-faktorem/

P. Eliáš 12.6.2023 9:24

Tak když to tvrdí vědci z rusonáckovska (které má z prodeje ropy a plynu většinu příjmu), tak to bude pravda. ;-D;-D;-D;-D

M. Boháček 12.6.2023 9:52

Keď odborne zareaguje sslovutný odborník, tak to bude pravda. :-)

P. Eliáš 12.6.2023 10:11

Tak bude to jistě ,,větší,, pravda než ty bláboly, co tu pořád zvracíte. ;-D;-D

L. Novák 12.6.2023 0:10

Proč nebudeme ještě dlouho ve velkém dovážet elektřinu z Afriky

EfektivníÚspory.cz (26. 1. 2022):

"V roce 2009 hlásaly rozjásané titulky renomovaného časopisu SPIEGEL, že „Slunce nad Saharou vyřeší energetický problém.“ Avšak mezitím se růžové sny o zelené elektřině z Afriky srazily s realitou a nastává jedno velké rozčarování. Ukazalo se, že se jedná o utopii, která unijní energetiku jistě nezachrání v období velkých výzev ohledně nedostatku energií, které si EU do značné míry nadrobila sama. ..." (podrobný rozbor)

https://efektivniuspory.cz/proc-nebudeme-jeste-dlouho-ve-velkem-dovazet-elektrinu-z-afriky/

K. Křivan 12.6.2023 10:07

Spíš by se hodila elektřina z Australie a Jižní Ameriky.

V. Kolman 12.6.2023 18:54

Už vidím (kromě jiného!) tu armádu metařů, zametající písek ze saharských FV panelů po každé písečné bouři!!;-D;-D;-D

A také si dovedu představit ty pískem "ožvejkané - osleplé" FV panely;-D;-D;-D

J. Šrajer 11.6.2023 19:48

Pane Rado, jste moc velký teoretik a je těžké s vámi polemizovat. Řekněte mi, proč je CO2 příčinou globálního oteplování. Já si to nemyslím.

P. Rada 11.6.2023 20:07

Pane Šrajere lidé si obvykle myslí to co jim vyhovuje a o zbytku sní ve snech - jen aby se cítili co možná konzistentně. Příčina je takto vzato v lidech a nikoli v nástrojích či externalitách které produkují.

Pokud chcete porozumět problematice bývá užitečné rozvíjet základní poznání které s ní souvisí a jeho prostřednictvím kritický náhled. To ale obvykle vyžaduje soustředěnou píli a adekvátně hodně času.

Chcete-li alespon zkratku - nabízím pro úsporu času video:

https://www.youtube.com/watch?v=8ZM8gbxtUiI

https://www.youtube.com/watch?v=pBgSY3_V_AQ

https://www.youtube.com/watch?v=wDpkmcFEwnA

L. Novák 11.6.2023 20:26

Proboha, proč toho ;-O DEBILA taháte z díry? Rv 8-o

P. Rada 11.6.2023 20:41

Hulvát lhář dostal strach že se jeho hloupost provalí - že?

P. Eliáš 12.6.2023 9:25

A proč jsi vylezl ty? ;-D

L. Novák 11.6.2023 16:17

Dvě dekády chybné energetické politiky pod taktovkou Německa dostaly Evropu na hranu útesu.

Naléhavě potřebujeme tuto radikální změnu

Jan Barták

I když mnozí evropští politici stále označují ruskou invazi na Ukrajinu za příčinu evropské energetické krize, je dnes více než jasné, že ruská invaze evropskou krizi především odhalila a urychlila. Příčiny jsou totiž veskrze domácí: způsobilo je dvacet let pochybné a krátkozraké energetické politiky EU. O to větší úkol před Evropou nyní stojí – je to zásadní výzva, která silně ovlivní její budoucnost.

Termíny jako energetická nezávislost, energetická bezpečnost či evropská energetická suverenita se v minulosti v projevech evropských politiků objevovaly jen výjimečně. Při čtení následujících řádků je také dobré pamatovat, že energetická nezávislost a energetická suverenita nejsou synonyma.

Evropa nikdy nebyla a asi ani nebude energeticky zcela nezávislá. Není to nakonec nezbytné. Rozhodující je druhý pojem – energetická suverenita. Suverenita jako schopnost činit volby a rozhodnutí, kontrolovat jejich provedení od začátku do konce, vyhodnotit zranitelná místa a zabezpečit jejich ochranu. Takovou energetickou politiku Evropa nemá. ...

...Evropskou energetickou politiku určovala klimatická agenda a cíl stát se lídrem globálního boje proti změnám klimatu. Evropa si v tom stanovovala stále ambicióznější cíle bez hlubších dopadových analýz na energetiku, průmysl a jeho životaschopnost a importní závislost. A koneckonců bez analýzy dopadů na evropskou energetickou bezpečnost a... suverenitu. ...

https://www.info.cz/nazory/dve-dekady-chybne-energeticke-politiky-pod-taktovkou-nemecka-dostaly-evropu-na-hranu-utesu

D. Mach 11.6.2023 17:08

Za své chyby si můžeme sami.

L. Novák 11.6.2023 18:44

To je vaše omluva na zelené fantasmagorie povinně prosazované EU/EK? 8-o

L. Novák 11.6.2023 16:10

Japonsko přijalo zákon umožňující prodloužení životnosti jaderných elektráren

Japonský parlament schválil zákon, díky kterému budou moci být tamní jaderné reaktory provozovány i po uplynutí původní maximální 60leté životnosti, a to po dobu, po kterou nebyly v provozu v důsledku odstavení po havárii v jaderné elektrárně Fukušima. ...

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/japonsko-prijalo-zakon-umoznujici-prodlouzeni-zivotnosti-jadernych-elektraren

D. Mach 11.6.2023 17:09

Což je jeden až dva roky?

L. Novák 11.6.2023 18:48

Japonská elektroenergetika – výroba elektrické energie

http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/japonska-elektroenergetika-vyroba-elektricke-energie--11989

L. Novák 11.6.2023 16:01

Zákaz kotlů ukazuje bezvýchodnost situace

Přemysl Souček (6.6.2023)

https://iuhli.cz/zakaz-kotlu-ukazuje-bezvychodnost-situace/

a řada dalších článků ukazujících dopady zelených fantasmagorií...

D. Mach 11.6.2023 15:33

Čína prý otevírá dvě nové uhelné elektrárny týdně. Tvrdí se to už minimálně 5 let. To znamená 50 x 2 x 5 = 500 nových uhelných elektráren. Vy někdo víte, kde jsou???

L. Novák 11.6.2023 16:04

Čína chrlí uhelné elektrárny, jak to jen jde. Zůstává sama, Indie výstavbu zastaví

Čínské vedení se zjevně rozhodlo postavit v nejbližších letech co možná nejvíce uhelných elektráren, než bude muset čelit ještě silnějšímu tlaku na snižování emisí. Tři čtvrtiny výkonu všech ve světě chystaných provozů na toto fosilní palivo tak připadají na Čínu. Za ní následuje Indie. Tak však zřejmě už další projekty rozjíždět nebude. Velká uhelná renesance pravděpodobně nečeká ani Evropu.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cina-chrli-uhelne-elektrarny-jak-to-jen-jde-zustava-sama-indie-vystavbu-zastavi-1398237

D. Mach 11.6.2023 17:12

Psal jsem, že tyto fráze čtu už aspoň pět let, ale za tu dobu postavili cca 10 jaderných bloků a s uhelnými to bude podobný počet.

L. Novák 11.6.2023 18:39

Najděte si někde souhrnné údaje - těžba a dovoz fosilních paliv, výroba elektrické energie celkem (tou se totalitní komunistické režimy rády chlubí) a poměr výroby z jednotlivých typů elektráren. Jinak je jasné, že komunistický totalitní čínský režim nerad poskytuje přesné statistické údaje srovnatelné s např. USA nebo státy EU... :-P

L. Novák 11.6.2023 18:41

Google:

V Číně došlo k navyšování kapacit všech zdrojů výroby elektřiny, přesto uhlí je v Číně stále dominujícím zdrojem. V roce 2000 byl podíl uhlí při výrobě elektřiny 78 %, v roce 2019 již pouze 62 %. V absolutních hodnotách však došlo k navýšení produkce z uhlí z 1034 TWh na 4560 TWh.

J. Šrajer 11.6.2023 13:29

Víte, je to tady páté přes deváté. Co takhle zaměřit se čistě jen na CO2. Ten je totiž absolutně zneužíván ke všem těm grýn dýlům.

Např: chemické vlastnosti CO2, fyzikální vlastnosti CO2 a jak se došlo na to že zadržuje teplo. To je to podstatné. Zachytil jsem jen jednu seriózní diskuzi na toto téma https://www.youtube.com/watch?v=6wBDR-5ltVI zde také byl zmíněn aparát Johna Tyndalla, paradoxně od alarmisty, jenž doufal že si ho nikdo neprostuduje, protože je nakreslen dobově v patentu z 19.století. A ještě k těm polovodičům ve vwsmíru. Víte jak se chladí? Musí tam být tepelná pumpa, protože sáláním ho neuchladíte.

P. Rada 11.6.2023 15:24

Víte, že teplo může vznikat i v odporech.... a nejen v polovodičích? Děkuji ale za pěkný příklad toho, že vše musí být lidmi objevováno znovu. Idealisté přitom věří, že vždy bude na vše dost času.

Chtěl jste ale zjednodušovat - tak zkuste zas začít tam kde byla věda před více jak stoletím (1893):

https://cs.wikipedia.org/wiki/Wien%C5%AFv_posunovac%C3%AD_z%C3%A1kon