28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SVĚT: Co vám klimatičtí propagandisté neřeknou

Změna klimatu je složitý proces, jehož mediální interpretace se omezuje na zjednodušený a zavádějící popis pouze negativních důsledků, většinou bez zmiňování nejistot. Navrhované řešení je spíše horší než samotný (pseudo)problém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 8.11.2021 15:18

Popírat fakta schnoucích lesů... od posunu podnebních pásem, degradované půdy od vlivu rostoucí dynamiky... můžete. Máte i pravdu, že naprostá většina lidí kolem nich doposud projíždí se zapnutou klimatizací ... v luxusních autech a nic s utrpení v okolí nevnímá - natož aby se cítila postižená.

Máte velký kus pravdy, že ani v nejbližších letech nebude většina lidstva klimatem výrazně postižena.

Naopak nemáte vůbec pravdu, že postižení dokonce celocivilizačního rozvratu klimaticky nehrozí a že se o míře naplnění této hrozby nerozhoduje i dnes.

J. Pankovic 8.11.2021 10:49

...v Česku došlo ke klimaticky navozenému rozvratu lesů... to zřejmě myslí, když Zelení idioti chránili kůrovce... což já považuji za projev bezohlednosti až lidské ZVRÁCENOSTI.

...navíc kombinované s arogantní blbostí ;-)

P. Rada 8.11.2021 15:35

Mám na mysli kombinaci ignorance rizik rozpadu lesů v důsledku klimatické změny kterou lesnictví podcenilo ačkoliv byla avizovaná už před 30ti lety. Lesy ČR se sice neúspěšně snažili o zmírnění zátěže od kyselé depozice dokonce soudní cestou - ale klimatické dopady nikdy vážně nereflektovaly.

Mám na mysli dlouholeté presidentsko-Klausovské popírání změn klimatu a takto navozené oddálení potřebných adaptačních kroků i v lesnictví.

Mám na mysli i bezohlednou snahu o nárůst přímé těžební ziskovosti na úkor operativnosti lesních správ a tím ohrožení zdravotního stavu porostů. K tomu došlo změnou lesního zákona na systém tendrů který naopak urychlil šíření kůrovce.

Výsledkem tzv tržního hospodaření v lesích je dnes prakticky trvalý propad státního rozpočtu s roční desetimiliardové ziskovosti - do podobně velké dotovatelnosti. Z té ale není východisko pro praktickou ztrátu smrku jako nejlukrativnější dříve pěstované dřeviny za kterou nikdo nezná náhradu. O širších souvislostech rozpadu lesů jako stabilizátorů mikroklimatu, rekreačního potenciálu... nemluvě.

J. Pankovic 8.11.2021 15:43

...jooo, a nebyl to tak náhodou ten Zelený Kazisvět Bursík ??

V. Novák 8.11.2021 15:54

Naše lesy sežral kůrovec.

Ani zdravé stromy se neubrání přemnoženému kůrovci.

Kůrovce chránili titíž, kteří dnes lkají nad stavem našich lesů, sežraných kůrovcem.

Z. Žabička 8.11.2021 7:50

Část pravdy lze nalézt ve vědecké práci, za niž jsou zodpovědní Charles A. Taylor a Wolfram Schlenker a která byla právě zveřejněna v řadě Working Paper Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) v USA a dospěla k výsledku, který stojí za povšimnutí:

Za 50 % zvýšení výnosu kukuřice,

za 60 % nárůstu sójových bobů a

za 80 % nárůstu výnosu ozimé pšenice

od roku 1940 je odpovědný nárůst atmosférického CO2,

tedy přesně ten nárůst, který chtějí klimatičtí učedníci bezpodmínečně zastavit (aniž by chtěli zastavit nárůst obyvatelstva a s tím související stoupající poptávku po zemědělských produktech).

J. Nevrkla 8.11.2021 7:43

Babiš jako jediný v Glasgow upozornil na velká rizika Green Dealu, konsenzus 99,9% účastníků, kteří se slétli ve 300-400 tryskacich, byl opačný. To dobře charakterizuje dobu. Která bezpochyby ukáže, že 0,1% mělo pravdu.

P. Sura 8.11.2021 13:18

0,1% není špatný začátek. Jen houšť a větší kapky !!

Ale dokud lidi nebudou volit své strany, protože "jejich hlasy propadnou" a tedy budou raději volit strany, které nechtějí, "protože stejně vyhrajou", nebudou umět ani odmítat zvrhlé teorie, na jejichž potvrzení či vyvrácení bude lidstvo muset čekat 100 let.

J. Nevrkla 8.11.2021 16:25

Taky si říkám.

F. Navrátil 8.11.2021 7:41

Klimatický alarmismus má s vědou společného asi tolik, co pyramidologie. Vezmou se fakta a ta se interpreretují podle přání.

J. Pankovic 8.11.2021 10:58

...hlavně musíte fakta vhodně vybrat !!

J. Roškota 8.11.2021 7:24

Vzhledem k tomu, že prozatím nejsme schopni významně redukovat produkci CO2, nám nezbývá než doufat, že se klimalarmisté mýlí. Protože základní premisa, že i malé zvýšení koncentrace CO2 ve vzduchu významně zvyšuje pohlcování dlouhovlnného záření, je správná. A snadno měřitelná. Nicméně modelování vývoje klimatu na Zemi je nesmírně komplexní problém a zapojují se do něj i jevy které nemáme ještě ani pořádně popsány. Takže vypovídací schopnost modelů je velmi omezená.

Snad současná "hysterie" povede k chytřejšímu a šetrnějšímu zacházení se surovinami a životním prostředím.

K. Drábek 8.11.2021 7:45

Daleko významnější je ale fakt, že rostliny se naučily lépe využívat CO2 z atmosféry (skupiny C4). Je to jeden z důkazů toho, že CO2 ubyl z atmosféry a jen obtížně se tam znovu vrací.

V. Kolman 8.11.2021 7:04

Považuji článek za velmi rozumný.

Co je to - pár sledovaných desítek (třeba i stovek?) let, kdy se měří teplota, proti nekonečným (z hlediska délky lidského života) obdobím, kdy tu homo sapiens ještě vůbec nebyl a přitom se tu nepravidelně střídala tropická období s dobami ledovými. Za dnešním polárním kruhem (no já vím - póly se stěhují) byl hic a rostly tam prapřesličky a praplavuně, VYCHYTÁVYJÍCÍ Z TEHDEJŠÍ PRAATMOSFÉRY CO2!!, ze kterých vzniklo uhlí.

Na jednu stranu mě "ekologisté" nepřesvědčili o své "pravdě", ale na druhou stranu je fakt, že uhlí i ropa časem nevyhnutelně dojdou a lidstvo bude stát před problémem, čím dosavadní fosilní zdroje energie nahradit - snad jádrem?

Zatím MŮŽEME! "bojovat" s nesmyslnou rychlostí nárustu počtu obyvatel Země, zvláště v Africe, Indii a jiných chudých částech světa.

Také MŮŽEME! "bojovat" s nekončícím a nesmyslným zabordelováním planety plasty a ostatním odpadem.

Více, nežli názory přikyvujících více než 90% klimatologů mě zajímají názory těch zbylých 10%(?), kteří jdou proti většinovému proudu.

Četli jste slovo skeptikovo;-D;-D;-D

K. Drábek 8.11.2021 7:34

Je to prosté. Geologické procesy probíhají cyklicky. Souvisí to s pohybem pevninských desek. Po každém vrásnění dochází k relativně krátkému období zalednění. Ložiska uhlí nevznikala někde u pólu, ale v blíže rovníku. V době, kdy se tvořily největší zásoby uhlí, bylo na Zemi i zalednění. Do blízkosti pólu je dopravil právě pohyb pevninských desek.

F. De Winter 8.11.2021 6:57

Ještě mi nikdo nevysvětlil, proč bych měl bojovat proti oteplení planety, když přináší samá pozitiva.

Hranice lesa se posunula dále na sever a do vyšších poloh. A to je ! hodně lesa ! když se podíváte na rozlohu Ruska a Kanady. Také významně stoupla produkce obilí. Zvláště v obou zmíněných zemích. Jaký to dar pro naší přelidněnou planetu, zvláště když v EU se rozhodli na polích pěstovat raději solární panely, větrníky a palivo do elektráren a automobilových nádrží.

M. Šejna 8.11.2021 9:04

Ano, máte pravdu.

K. Drábek 8.11.2021 6:36

Hodnoty oteplení se odvozují od konce Malé doby ledové. Novější termín je Předindustriální éra. Podstatné je, že tehdy bylo chladněji než dnes. Klima podléhá cyklickým změnám, v současnosti se otepluje. Máme se připravit na sérii katastrof, zabránit tomu lze jen za cenu velkých nákladů a omezování většiny lidí. Jinak dojde k nevratným katastrofickým změnám. Takže co nás čeká v roce 2100?

Pevninský ledovec na severu roztál, mořská hladina se zvýšila asi o 3 m. Zimy se staly mírnější a kratší než dnes. Průměrné roční teploty se zvýšily o 3 – 4 stupně proti současnosti. Doubravy vystoupily o 200 – 250 m výše než dnes. Horní hranice lesa se zvýšila o 300 – 400 m.

To ovšem není výsledek klimatických modelů, ale ověřitelná realita. Tak to vypadalo v atlantiku před 7750 – 5050 lety. Je to klimatické a i vegetační optimum současné doby meziledové. Ještě je nutné podotknout, že v té době došlo k výraznému zvlhčení klimatu. Nevratná katastrofa to nebyla, později se opět ochladilo. A jak na to reagovali lidé? Z teplejších oblastí se k nám rozšířilo zemědělství. A lidí začalo přibývat.

Jen tak přemítám, jak by vypadalo oteplovací náboženství, kdyby se jako etalon vzala třeba průměrná teplota předchozí doby meziledové. Ta byla totiž teplejší, než ta současná.

J. Kovaříček 8.11.2021 13:07

Tady píšete, jak to vypadalo v atlantiku před 7750 - 5050. Člověče Vy máte mapěť!!!

V. Petr 8.11.2021 14:41

Toto jsou skutečně vědecké poznatky. Na rozdíl od "klimatického panelu..."

R. Vacek 8.11.2021 5:57

Poděkujme si, že jsme lidskou činností odvrátili nástup další doby ledové. A tyto pozitivní vlivy dále pokračují - díky vyššímu CO2 roste produkce potravin dokonce rychleji než počet osob. V Česku se můžeme těšit na to, že koncem století bude vegetační sezóna delší o 2 týdny.

I na tom se snad shodne 99.9% vědců.

M. Šejna 8.11.2021 9:14

Mate pravdu.

Ale vysvětlujte to popíračům AGW. Podle nich nemá lidstvo žádný vliv, a sklenikovy efekt neexistuje. ;-)

P. Trojan 8.11.2021 9:33

Z většiny příspěvků je zřejmé, že zatímco elity jsou přesvědčeny o hrozbě člověkem způsobené klimazměny, značná část "plebsu" si o tom myslí své. Pokud EU nevezme na milost jádro a nezačne hodně rychle stavět nové jaderné elektrárny a bude odstavovat ty stávající jaderné a uhelné a nahrazovat je pouze obnovitelnými a plynovými, bude zle. A velmi brzy. Rozhodně si to nepřeju. Kéž by rozum zvítězil. Doufám moc, že nová vláda společně s Francií a dalšími zeměmi toto prosadí.

P. Boublíková 8.11.2021 5:43

Díky za článek, nejdůležitější je hned na začátku: "Navrhované řešení je spíše horší než samotný (pseudo)problém."

V. Braun 8.11.2021 4:18

Pokud je v úvodu článku toto tak prakticky nemá cenu číst dál, jen další ideolog si cintá pentli.

"Zároveň nás straší nedozírnými následky, které mají vést k tomu, abychom si všichni ve jménu klimatu utáhli opasky a hlavně jim nadále zajistili živobytí založené především na nekončícím strašení občanů a kibicování těch, kteří energii spolehlivě vyrobit dovedou. "

R. Langer 8.11.2021 5:48

Hm, a přitom má ten článek naprostou pravdu, že, von Braune? ;-D

M. Šejna 8.11.2021 9:19

Autor bere skleníkový efekt jako prokázány vědecký fakt.

Takže nechápu, jak může mít podle vás naprostou pravdu.

Vždyť přece Země není sklenik ;-D :-P

V. Novák 8.11.2021 5:58

Co vám na té větě přijde ideologické a pentlicintající? IMHO je to naprostá pravda.

K. Machala 8.11.2021 3:12

Skvělá argumentace, díky za obohacující článek

M. Šejna 8.11.2021 0:33

Klasické úhybné Šálkovy manévry.

Tak předně teplotní rekordy nemají s globálním oteplováním zas tak moc společného. Leda tak v četnosti extrémů, nikoli v hodnotě extrémů.

Dobřichovice ani Uhřiněves nepatří do světové sítě stanic pro měření globalniho oteplování. Takže je úplně jedno, na které z nich se zaměřily české rekordy.

Pan Šálek nám dluží odpověď, který fenomen má v současnosti větší vliv na oteplování, než lidská činnost. Pokud tvrdi, že lidský vliv na oteplování není dominantní, stačí vyzradit to jeho sladké tajemství o dominantním vlivu.