6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

OZE: Efektivita energetického parku klesá

Zavedení obnovitelných zdrojů závislých na počasí do elektroenergetiky Německa, Francie a Británie zhoršilo celkovou produktivitu celého jejich energetického sektoru s následujícími výsledky: Německo: celková produktivita elektroenergetického výrobního parku se snížila na 30 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 18.8.2023 12:26

Výpočet je jednoduchý. Vemte cenu dieselgenerátoru ve sklepě a k jeho provozu potřebné nafty. Ušetříte tak za energii ze sítě odebírané v době, kdy fotovoltaika nic nedodává. Ba můžete ušetřit i přípojku do sítě!

S. Dedic 18.8.2023 12:33

Komukoliv, kdo je spokojeny s odpovedi "nic" (a nevadi mu, ze se nevyrabi) bych naridil pro pripadnou chirurgickou operaci, nebo pristrojovou podporu pouzivat vyhradne elektrinu z OZE.

At si tu loterii uzije poradne.

O. Vašíček 18.8.2023 13:19

Ono to ale nikdy není nic. Již v jiné diskusi jsem použil jednoduchý výpočet. 1MW FVE stojí cca 10 M Kč. Životnost cca 20 let. Tzn., že 1h stojí cca 57 Kč. A to jak ve dne, v noci, v zimě, v létě, vyrábí či nevyrábí. :-)

J. Majzlík 18.8.2023 16:59

Mimo kontroly užitečnosti či efektivnosti rozličných OZE korunou je nutno kontrolovat souběžně i jejich energetickou účinnost.

K prosazování výstavby občasně pracujících zdrojů jejich protagonisty je poukazováno na jejich pohon prostřednictvím bezplatných přírodních zdrojů. Tento argument je obhájitelný pouze v případě, kdy OZE pracují v ostrovním režimu a krátkodobé vysazení jejich funkce nezpůsobí v daných specifických podmínkách vážnější majetkové ztráty. Pokud jsou OZE připojovány do veřejné sítě, pak je nutno jejich celkovou energetickou bilanci porovnat s bilancí stabilně pracujících elektráren. Tato bilance by měla být založena na vyčíslení poměru el. energie, dodané elektrárnou do sítě za celou dobu jejího provozu ku sumě veškerých energetických nákladů, vynaložených na výstavbu, na provoz, na likvidaci souvisejících škod a likvidaci téhož zařízení. Zde je nutno pokud možno zahrnout do bilance i energetické náklady na veškerou investiční realizační činnost, spojenou s výstavbou téhož. Poněvadž je řeč o energetické, nikoliv o finanční stránce účinnosti obou rozdílných typů elektráren, je nutno všechny kladné i záporné položky vyjádřit v jednotkách energie, tedy ve /Ws/.

Pokud se podobně založené komparativní studie zpracovávají, pak by měly být případným zájemcům snadno přístupné.

Omlouvám se, toto téma jsem dnes nadhodil na NP asi po čtvrté.

P. Labaj 19.8.2023 18:10

V noci stojí energie tolik, kolik činí amortizace baterií. Třeba já jsem si kapacitu panelů i baterek celkem dost předimenzoval, takže zřejmě se obejdu i v zimě kompletně bez elektřiny ze sítě (podle dat z minulých let, kdy jsem ještě FVE neměl). Na elektriku mám všechno (vaření, ohřev TUV) kromě topení (zatím).

Panely mají životnost kolem 20 let (zejména nejnovější dělané technologií TOPCon, ty spíš 25-30 let), baterky LiFePO4 taky zhruba 20 let.

O. Vašíček 20.8.2023 13:18

Pokud jedete v ostrovním systému, tak máte pravdu. Ale vidím tam to slovo "zřejmě". tzn, že k síti jste připojen a tudíž máte nějaký tarif a tím, u dodavatele, rezervovaný výkon. Takže i pro Vás je připojena stabilní elektrárna. A její stavba a provoz je cena energie FVE v noci. ;-)

P. Labaj 20.8.2023 14:38

Ano, jsem připojen k síti. Nejsem žádný prepper nebo zarostlý přírodní muž, ale normální technik (vývojář elektro a programátor), bydlící ve velkém městě. Takže dráty ke mně vedou a tak mám i ten "rezervovaný" příkon a v mém případě i výkon (jako mikrozdroj).

Dodavatel silovky ale pro mě nic rezervovaného mít nemusí. Spot dovnitř i ven.

V noci z gridu a tedy z nějaké elektrárny neberu nic, na to mám baterky. Takže pro mě je ta elektrárna tak maximálně v tom, aby dodávala ostatním, kterým svým dílem přes den dodávám i já, ale v noci ne.

To byl celý začátek mého vstupu do diskuse, kdy jsem psal, že i OZE jsou predikovatelné a je třeba se na ně dívat jinou optikou (když už tady jsou a jistě i do budoucna budou), než to učinil autor článku. Distributor dopředu ví, že já v noci dodávat nebudu, proto s tím může počítat a není to z hlediska řízení sítě problém.

M. Smutný 18.8.2023 13:07

Nová pravicová vláda Švédska postaví do roku 2045 nejméně 10 nových jaderných reaktorů.

https://www.epenize.eu/svedsko-miri-k-energetickemu-prulomu-plany-na-vystavbu-desitky-novych-jadernych-reaktoru/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1114131&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

P. Dvořák 18.8.2023 5:23

Nejsem expert, takže přesně nevím, co na koláči portálu " Electricity Map" znamená pojem "Nízké emise". Resp. které konkrétní zdroje energie to jsou.

J. Jurax 18.8.2023 12:28

Které? Ty drahé :-)

M. Krčmář 18.8.2023 5:22

Tak hezky pěkně všichni na kola s dynamy a šlapeeem.

P. Dvořák 18.8.2023 5:51

Je dynamo bezemisní zdroj? Už jste ze školy zapomněl, "co" vydechujete a čím větší námahu vykonáváte, tím víc dýcháte a tedy i "toho" vydechujete víc?

:-)

M. Krčmář 18.8.2023 11:02

Pak je třeba tento "odpad" zachytit jakýmsi trychtýřem a spálit jako v bioplince. Dále navrhuji do všech aut se spalovacím motorem zabudovat do každé sedačky trubičku, kterou bychom prděli do motoru, čímž bychom snížili spotřebu drahocenného paliva a šetřili peněženku i planetu. V takovém voze nechť cestuje co nejvíce osob, které minimálně dvě hodiny před cestou pojedli hrachovou kaši.

L. Novák 18.8.2023 3:09

Vědecká studie: Spalování uhlí chrání planetu před ohříváním :-)

Opravdu nejde o žert. Tohle je skutečně závěr vědecké studie, o které informoval portál Eurozprávy.cz (zde). Jak se v tom má člověk vyznat?

„Z nových výzkumných dat vyplývá, že paradoxně snižování spalování uhlí a omezení znečišťujících částic v ovzduší přispívají k rychlejšímu oteplování planety. V důsledku nižšího množství znečišťujících částic je Země méně chráněna před plnou intenzitou slunečního záření, které způsobuje oteplování. Tento efekt zpomaluje růst teplot až o půl stupně Celsia,“ informuje portál Eurozprávy s odkazem na článek France24 (zde). Ten informuje o nové studii zveřejněné v recenzovaném časopise Earth System Science, za níž stojí tým 50 vědců.

Jejich zjištění se dá shrnout zhruba takhle: Přestáváme pálit uhlí, abychom zabránili oteplování planety. Ale čím méně uhlí spálíme, tím více tepla k ní ze slunce pronikne.

Tohle může mít jen dvojí vysvětlení. Buď částice uvolněné při spalování uhlí sice odrážejí teplo, ale jejich vliv na skutečnou teplotu na Zemi je zcela marginální. Nebo je v našem zájmu pálit uhlí dál, ba dokonce pálit jej víc a víc. Laikovi se pravděpodobnější zdá pravděpodobnější první možnost, protože ve středověku byla malá doba ledová, kterou zcela jistě nezpůsobilo masové spalování uhlí. Nicméně publikovaná zpráva ukazuje na fakt, který klimatická fronta systematicky ignoruje.

A to ten, že věci a děje je nezbytné posuzovat v souvislostech. Jen tak je možné se vystříhat hrozeb, jež plynou z jednostranných pohledů. Bohužel současná EU veškerou „uhlíkovou“ agendu posuzuje pouze jednostranně.

L. Novák 18.8.2023 3:10

Proto nutí členské státy ke stále rychlejší dekarbonizaci, i když za tyto stabilní zdroje nemá stabilní náhradu. Proto chce všechny pohony převést na elektrické, i když si bez uhlí a plynu neumí zajistit dostatek elektřiny. Proto chce zavést „uhlíkové clo“ na výrobky z Číny, bez kterých se neobejde. Proto chce masově přejít na baterie, pro jejichž výrobu nemá suroviny. A těch surovin je, podle všeho, navíc ve světě málo na to, aby se komplexní „baterizace“ dala uskutečnit. Proto Evropská komise nepředkládá žádné, nebo jen nedostatečné dopadové studie ke Green Dealu.

Kdyby je totiž nechala zpracovat odpovědně, zjistila by, že její plány jsou špatně vymyšlené.

https://iuhli.cz/vedecka-studie-spalovani-uhli-chrani-planetu-pred-ohrivanim/

Země se otepluje podle nové studie extrémně rychle. Paradoxně tomu pomáhá snižování spalování uhlí

https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/zeme-se-otepluje-podle-nove-studie-extremne-rychle-paradoxne-tomu-pomaha-snizovani-spalovani-uhli.ncr8hd9f

:-P

S. Dedic 18.8.2023 12:39

Tak pro "elity" postaci dotlacit prumysl a ekonomiku za 'bod zvratu' - diky setrvacnosti se potom znici sama. Nasledna 'redukce obyvatelstva' se protagonistu planu prilis nedotkne -- no a PAK uz bude surovin na bezuhlikatou ekonomiku dost. Ta cisla jsou natolik jasna - a znama, ze nic jineho nez pocitat s takovym koncem nedava moc smysl.

Cesta z toho je - pokud nepocitam nepatrnou sanci otoceni kormidla, ale to by se muselo priznat "mysleli jsme to dobre, ale dopadlo to jako vzdycky" - vzit do rukou (obrazne receno) vidle cim drive, tim lepe :-/

J. Jurax 18.8.2023 19:32

Inu, když po zelené apokalypse a pádu do středověku přežije v celé Evropě tzv. západní zelenou debilitou postižené řekněme 5 milionů lidí, tak budou emise zločinného kysličníku zanedbatelné i kdyby spalovali uhlí bez povolenek.

V. Kučer 18.8.2023 21:42

Byly doby kdy v Evropě více lidí nežilo.

P. Rada 18.8.2023 1:05

Především už století celosvětově v dominanci vlekle klesá efektivita těžby energií (https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI). Tento vedle masivnosti zásadní energeticko-ekonomický faktor a jeho trend autor pomíjí a opírá se o jednotlivosti vytržené z uměle vybraných kontextů.

Konkrétněji se např. opírá o data jaderné energetiky odvozená sice s dnes ještě fungujících JE - ale typů jen třetí generace které už nikdo soudný nikde na světě nestaví a nepostaví.

Podobně do budoucna nereálná data uvádí k energetice postavené na fosilních zdrojích které jsou nutně dříve či později vyčerpatelné.

Lze jen souhlasit, že OZE svět zhruba dvacátého století s neobyčejným nadbytkem energií a tedy obecně pohodlného života na fosilní a obecně surovinový dluh, rozhodně nezakonzervuje.

L. Novák 18.8.2023 3:05

Meleš ;-O totální kraviny, osle zelený komunistický!!!Rv

J. Strakoš 18.8.2023 5:38

Přesně tak - tohle opravdu nejsou lži, ale náhodné seskupení slov.

R. Langer 18.8.2023 5:36

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš, jako když Rudé právo tiskne. ;-€

P. Holub 18.8.2023 5:42

Fascinuje mne, s jakou urputností diskutujete o věcech, o kterých nemáte ani encyklopedický přehled.

Z. Lapil 18.8.2023 6:52

To, že celosvetove klesá efektivita těžby energie, je přesně ten důvod, proč by se měla, skrze OZE, snížit mnohem víc a rychleji.

Rozumím vám dobře?

P. Rada 18.8.2023 7:12

Pokud porozumíte odkazu který jsem uvedl výše - začneme si snad částečně rozumět alespon v používání pojmů. Ještě jeden na dokreslení přidávám:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Pokud totiž efektivita těžby energií alespon v nějakém sektoru poslední století rostla - bylo to u OZE.

Pokud dominantně klesne efektivita těžby pod hranici cca 5x - bude to předznamenávat civilizační kolaps a to i když poroste masivnost - což Smutný i Vy žel podcenujete.

Rozumíme si takto trošku lépe?

Z. Lapil 18.8.2023 11:00

Já vám rozumím od začátku a popravdě, tuhle námitku jsem čekal.

Nemůžu si pomoct, ale efektivita je účinnost (https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/efektivita). Pakliže FV vyrábí v ročním průměru nějakých - odhaduju ve váš prospěch - 20% instalovaného výkonu, je její efektivita (účinnost) 0,2. Větrná elektrárna s 30% (zlatý voči, jak říkala moje máma) je na 0,3.

Ta čísla jsou MNOHEM menší než vašich oblíbených 5, i když pominu materiálové náklady na instalaci, které jsou (zdroj: D. Drábová; kde to vzala ona, nevím, ale ta dáma nemívá ve zvyku blábolit) několikanásobně větší (beton, ocel) a v případě vzácných prvků (lithium, kobalt..) skoro nekonečněkrát větší (ano při dělení skoro nulovou potřebou vycházejí taková čísla), než jsou náklady na elektrárny tepelné (včetně jaderných; technicky je skoro jedno, jestli topíte uhlím, mazutem, (bio)plynem nebo uranem 235), jsou OZE ZOUFALE neefektivní.

A to jsem ještě nezmínil trapnou skutečnost, že ta výroba je šeredně nerovnoměrná v průběhu roku. Kdyby bylo těch 20% rozloženo slušně rovnoměrně, tak si technici se zdrojem na způsob "hodinu dobíjíme baterie, 4 hodiny jedeme na baterie" nějak poradí, ale tohle?

Je pravda - onehdy mě to překvapilo - že energetická návratnost FV panelu (ne elektrárny) je necelý 1,1 rok; kupodivu mezi Španělskem a Belgíí není extra rozdíl. Ale - pořád si slibuju, že to zkusím nějak spočítat - máte tušení, jaké pole FV panelů by kolem sebe potřebovala fabrika na výrobu FV panelů? Připomínám, že se při té výrobě taví kamení (SiO2).

L. Novák 18.8.2023 12:50

Navíc se při výrobě čistého křemíku (redukce kyslíku z oxidu křemičitého) musí použít kvalitní uhlík:

"Výroba křemíku v průmyslovém měřítku spočívá v redukci taveniny vysoce čistého oxidu křemičitého v obloukové elektrické peci na grafitové elektrodě, jejíž materiál je přitom spalován na plynný oxid uhelnatý podle reakce: SiO2 + 2C → Si + 2CO. za vzniku křemíku o čistotě 97 – 99 %."

Použít se dá jen čistý krystalický křemen, kterého je na Zemi nedostatek...

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99em%C3%ADk

Z. Lapil 18.8.2023 14:44

Ještě ke všemu... Díky za výklad.

O. Vašíček 18.8.2023 11:25

Opět s Vámi souhlasím. Hlavně s posledním odstavcem. Ale jaké navrhujete řešení? Máme v "kapse" nějakou zázračnou technologii, kterou by jsme, pokud možno bleskově, nahradily známé a stabilní zdroje energie? Pokud ne, tak nám nezbývá než stavět a využívat to, co umíme. A čím méně bude emisí a dopadu na přírodu, tím lépe. A to splňují, momentálně, jaderné zdroje. (Které nejsou podporované.)

Jen úspory, hlad po energii, nevyřeší. Paradoxně jsou všechny "zelené" technologie energeticky náročnější.

Technologický vývoj také vyžaduje dostatek stabilní energie. A bez energií nebude ani prosperita. Nebudou zdroje na zajištění potravin a vody. A nakonec nebudou zdroje ani na ochranu životního prostředí (a klimatu). :-)