23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

OZE: Efektivita energetického parku klesá

Zavedení obnovitelných zdrojů závislých na počasí do elektroenergetiky Německa, Francie a Británie zhoršilo celkovou produktivitu celého jejich energetického sektoru s následujícími výsledky: Německo: celková produktivita elektroenergetického výrobního parku se snížila na 30 procent.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 19.8.2023 10:12

Němci už kdysi integrované obvody vyráběli (i ČSSR v Rožnově pod Radhoštěm), takže budou mít na co navázat.

Faktem ale je, že výroba polovodičů je energeticky náročná. Nevím ale, jak by energetická náročnost výroby čipů dopadla ve srovnání s výrobou oceli;-D;-D;-D

L. Novák 19.8.2023 12:25

Vyrobit kvalitní superčisté křemíkové monokrystaly je na energii asi náročnější, než výroba železa resp. oceli. Nicméně pro hospodářství potřebujete té oceli řádově více než množství superčistých křemíkových monokrystalů... Nehledě na kilogramovou cenu výstupního produktu, která je u čipů na monokrystalech křemíku o několik řádů výše než u oceli.:-P

Š. Hašek 18.8.2023 16:46

Já to zkusím napsat/připomenout, i když "novoenergetici z bruselestudií a klimatisti nebudou rozumět:

CO2 k tomu H2O vznikne C6H12O6 a k tomu ještě něco O2 a H2O

Ono C6H12O6 je tráva, stromy, řasy v oceánu, prostě všechno zelený na Zemi. Atd., atd., .....

Zas tuhle jsem ve vlaku slyšel, že CO2 je něco jako jedovatý plyn. Ta dívenka nechtěla slyšet nic, zkrátka tvrdila, že regulaci Co2 na celé Zemi udělá brusele, je to jako ťuknout na ten nějakej Twiter. Nekecám. Mají tam na to lidi. Je dobré cestovat s lidem, a nikoliv v autě.

V tom vlaku už byl več/šero a ona měla stále sluneční brejle ve vlasech, jak Bartoška nebo pilot stihačky při ranním startu. Proti Slunci.

Pečliví si najdou/domyslejí, co by se dělo na Zemi, kdyby tu nebyla atmosféra, tedy i CO2 a to "nejhorší" - ta vodní pára, tedy ty mraky.

Netušil jsem, že jedna kancelář v brusele může mít drzost řídit planetu Zemi.

P. Kotyza 18.8.2023 18:03

To je reprezentantka vymytých mozků. A začíná to už na základních školách.

J. Jurax 18.8.2023 18:48

No, dívenka byla holt blbounká s mozečkem vymytým zelenými kydy. Byla aspoň hezká?

Ale může z toho ještě vyrůst.

L. Novák 18.8.2023 22:43

Š. Hašek si jenom vymýšlí banální historky, aby ze sebe mohl vyprovodit GRAFOMANA do světa... když už ho vypustili z klece... ;-D Teď od něj bude blbostmi zasviněná půlka Neviditelného psa...:-P

V. Kolman 19.8.2023 11:16

Jedno srovnání se tu pane Hašku nabízí. Na Marsu tvoří 97%!!!!!! marsovské atmosféry právě ten zlořečený CO2. A žádnej hic tam (pokud je mi známo) není. ;-D;-D;-D

Dlužno pro pořádek dodat, že Marsova atmosféra je DOST řídká. Asi jako na Zemi ve výšce 30 kilometrů!!!

F. Kusák 18.8.2023 14:53

Víte, je to sice pravdivá, ale obehraná písnička. Většina z nás chápe moc dobře, že dogmatické plnění jakéhosi zeleného projektu, nazvaného dealem, vede k rozvratu a úpadku naší západní společnosti, tedy zejména té evropské. Naši předci to věděli moc dobře, když říkali, že "nic se nemá přehánět" nebo "dvakrát měř a jednou řež". Jenže jak se k tomu má postavit malý český prďola, jakým jsem třeba já. Určitě max. snahou o nezávislost na státu, a to ve všem, kde je to možné. Tedy nejen v energetice. A pak, všude tam, kde to lze, se vyhnout finančním povinnostem vůči státu, jestli mně rozumíte. Platit vysoké odvody na sociální a zdravotní zabezpečení a pak poslouchat řeči o tom, že důchodci jsou přepláceni anebo, že si mají léky obstarat ve stoprvní lékárně, je neomalenost až drzost. A strany a politické formace si musíme vybírat jen podle toho, jak se chovají k občanům a jaké reálné a dlouhodobé renomé mají jejich politici. Uvidíme ale, jak to bude fungovat. Tady jsem dost velký pesimista. Nebo spíše realista.

J. Křivánek 18.8.2023 16:27

A ty si obehraný dement.

J. Jurax 18.8.2023 18:52

Není, je jenom pesimista a v mnohem má recht.

Dementní je pouze Vaše reakce.

V. Kolman 19.8.2023 11:21

Pana Kusáka bych zařadil spíše do "skupiny" SKEPTIKŮ (nezaměňovat se "septikem").

Z. Lapil 19.8.2023 9:56

Pobíhání po lékárnách není nutné. Beru chronické, ne úplně běžné léky, a když nejsou, do druhého dne objednají a dodají. Ano, je to cesta navíc, ale zatím jsem nepocítil potřebu zavolat tam a nechat si je objednat předem.

Občas si taky nechám dát náhradní verzi. Přiznávám, že netuším, co to dělá s penězi; ale asi nic moc, nad stovkou rukou nemávnu.

Š. Hašek 18.8.2023 14:47

Taková otázečka:

Jak velké množství předvídatelných (technicky takřka perfektních) zdrojů energie je možno nahradit nepředvídatelnými (pouze na základě minulých statistik), aby se nám soustava nerozpadla?! Bude mít každá domácnost kubík baterií, každá firma halu baterií? A když baterie dojde, tak se všichni někam připojí, nebo určení k vyřazení budou muset všechno vypnout??

Otázku samozřejmě kladu vzdělaným technikům z ČVUT.

Momentálně ale rozhodují věštkyně typu Merkelová, Langšádlová. Z brusele. Ale nerozhodují! Jsou loutkami.

Nebylo by lepší počkat, vymýšlet. Langšádlová nevymyslí ani recept na nový český kynutý knedlík. Brusele také ne, tam si zejména hlídají diety. A ty letenky na ekoněco.

Pozn.: Veškeré investice na zlepšení funkcí našeho domu jsem platil sám, nehodlám dotovat nějaké lumpárny Fialy na "zateplení". To, že "to je po babičce" se bude prokazovat kolika formuláři???

Zkráceno.

F. Kusák 18.8.2023 15:01

Nevím, jak to máte Vy, ale moje babička je už dávno na pravdě Boží. A já s úctou, a to i jako absolvent ČVUT i VUT, vzpomínám, jak oni tehdy uměli hospodařit se zdroji od Pána Boha, tedy energiemi a vodou, ale i se surovinami a potravinami. Tady by mělo platit, v tom dobrém slova smyslu, "ku předu do minulosti".

P. Kotyza 18.8.2023 15:29

Co byste chtěl, když tomu vládnou nevzdělaní pindalové, staří odborníci odcházejí a náš úžasný vzdělávací systém nové neprodukuje. Poslední odborník na energetiku s rozumnými názory, pan Míl, byl odejit a my se modlíme k větru a slunci.

J. Majzlík 18.8.2023 23:31

K tomu, aby se jeden veřejně postavil proti zelenému tsunami je potřebné mít v sobě navíc taky určitou dávku odvahy. A z té se v moderní společnosti stává stále víc a víc nedostatkové zboží.

P. Kotyza 19.8.2023 11:39

P. Míl tu odvahu měl, bohužel už tou dobou nebyl zmocněncem pro energetiku. Poslouchal jsem ho nedávno v debatě na ČT 24, kde musel čelit ideologickým kecům nejen zelených spoludiskutérů, ale i pomateného redaktora.

Š. Hašek 18.8.2023 15:30

Mohu kliďánko souhlasit.

Těžko se ale bavit např. s absolventkou "andragogiky umění" na ministerstvu, pokud se rozvášní nad "budoucí naplánovanou energetickou soustavou bez škodlivosti" (nekecám). Brusele má "systemovou pravdu".

Ta paní nezná ani rovnici fotosyntézy a planety dle Keplera považuje za naprosto bezvýznamnou náhodu (nekecám). A Čínu považuje za nějaké Lichtenštejnsko, samozřejmě v dřevácích, podobně jako Langšádlová.

Prostě všechno je to jako klimoška v autě a bude to řídit parlament brusele.

L. Novák 18.8.2023 19:53

Koukám, že žvanivý Hašek šašek vypuštěný z klece teď zasere komentáře pod všemi články svými dementními bláboly... :-P

Š. Hašek 18.8.2023 20:52

Nazdar Nováku, chyběl jsem Ti, což?

Ale s Tebou jest sranda. Plkáš a nic neřekneš. Tedy jako z matyky, fyziky, politiky, ...... víš jak se pěstuje kopr? Nebo ředkvičky? Víš jak se založí kvas na slivovici???

Budeš svítit loučema a nosit osm svetrů? To jako k té elektřině, když ji budou vyrábět poslanci Parlamentu ČR. A na ministerstvu pro evropské věci.

Se mnou neztrácej čas. Vlastně jo, piš!!!

J. Jurax 18.8.2023 11:54

No, tak nějak mne napadla paralela Velké francouzské a energetické revoluce à la Německo a tedy i EU. Totiž že se dostáváme do období jakobínského teroru.

V. Kučer 18.8.2023 13:46

Francie již od grýndýlu couvá, ještě by potřebovali nějakého Napoleona.

T. Hraj 18.8.2023 13:55

Francie má couvat kam. Němci si své mosty (JE) spálili.

Š. Hašek 18.8.2023 16:09

Tedy bychom měli přemýšlet o tom, kam "couvnout". Minimálně v energetice. Zatím na to máme!

Dále možno "couvat" asi v padesáti thematech. Dříve než bude pozdě. Taky na ještě máme, tutově nejsme tak vymaštěný jak černošky z universit v USA.

J. Jurax 18.8.2023 18:55

No, i u nás některé katedry humanitních fakult na vymaštění pilně pracují.

V. Kučer 18.8.2023 18:41

Němci již také otáčejí a pokud by se zbavili svých vládnoucích politiků mohli by některé JE restartovat.

Š. Hašek 18.8.2023 20:58

Kolik by stálo to koupit, provozovat?? Stálo by to méně než neziskovky v ČR, tedy jen ta jedna, nějaká menší.

Banderovcům jsme nalili 200 000 000 000.- Kč.

Nemyslím to ouplně vážně, ale Andrej Babiš taky koupil dusíkárnu v Rakousích. Samozřejmě ji kupuje, aby to tam zavřel, hnojiv dost. Ani se nezakuckal. Jako Baťa.

K. Dvořák 18.8.2023 9:47

Autor správně poukazuje na to, že významným faktorem ceny "řídké" energie z občasných zdrojů jako je slunce nebo vítr, je cena/nájem půdy. To jde spolu s inflací obecně (některých materiálů zvlášť) a s nedostatkem kvalifikované pracovní síly proti případnému poklesu cen solárních panelů a trubín. Ergo, sliby čím dál levnější energie jsou nesmyslné a nenaplní se. To ostatně potvrzuje i růst cen na solárních a větrných aukcích v Německu v posledních letech.

Nicméně, rád bych se pozastavil nad uvedeným příkladem 450 000 eur ročně za 400 metrů čtverečních na jednu průměrnou větrnou elektrárnu. Při uváděné produkci asi 7 GWh ročně, což mi přijde realistické, by jen náklady pronájmu vyšly na cca 65 Euro/MWh. Přitom průměrná garantovaná výkupní cena v poslední větrné aukci v Německu byla cca 73 Euro/MWh. Tudíž, výše uvedených 450 000 Euro se mi zdá být pitomost. Nebo se pletu?

L. Novák 18.8.2023 12:29

Už bylo opakovaně výpočty prokázáno, že tzv. OZE jsou materiálově i celkovými náklady na udržení v provozu během krátké doby života v porovnání s jadernými elektrárnami a dodaným výkonem naprostá ekonomická katastrofa. :-/

T. Hraj 18.8.2023 13:56

Připadá mi to taky hodně, 7 MCZK za 400 m2/rok?!? Možná je to nějaká maximální hodnota.