3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Když rozum zůstane stát a fyzika pláče

Co je tedy tou pihou na kráse gravitačních elektráren? Toto: vezměme násobilku a fyziku druhého stupně základní školy, a počítejme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Rajninec 3.6.2023 6:41

Ináč toto sú všetko zúfalé pokusy zúfalých ludí!

Ale aj tak si myslím , výroba systetického paliva je Mega zúfalý pokus ! Vyrabať palivo z z vodíka / 50-60000 Kč/ t a CO2 "jímaného" zo znečisteného /údajne/ vzduchu / zatial nenašlo konkurenta !

Pri tom by stačilo keby nejaké EKOpolícia začala odsekávať prívodné káble na tých starých ČKDácký elektromotorch zo 70-80 rokov / a najdú sa aj straršie / a zo dňa na deň by republika mala prebytok asi 10-20% elektriny , čistej úspory . Tak maličkosť . PS. Počul som , že jazdia aj 60 ročné úsporné elektrické lokomotívy ?

O. Kožušník 2.6.2023 8:34

HI, PANE jAKLE, ZLATÁ SLOVA. nAŠE VLÁDA SE CHOVÁ PODLE SCÉNÁŘE sVÉRÁZ RUSKÉHO RYBOLOVU

L. Novák 19.5.2023 21:06

Slovensko: Poslanci schválili stanovisko parlamentu k zákazu spaľovacích motorov

Slovensko má tiež podporovať zachovanie technologickej neutrality.

Plénum Národnej rady (NR) SR schválilo vo štvrtok stanovisko parlamentu k európskemu zákazu výroby nových spaľovacích motorov po roku 2035. Podľa uznesenia má vláda hlasovať proti každému návrhu, ktorý smeruje k znevýhodňovaniu, predražovaniu alebo zákazu spaľovacích motorov. Zároveň má viesť aktívne rokovanie a hľadať podporu u partnerských štátov EÚ proti zákazu spaľovacích motorov a presadzovať princíp technologickej neutrality.

„Slovenská republika je proti všetkým iniciatívam a reguláciám na úrovni EÚ smerujúcim k znevýhodňovaniu a predražovaniu využívania spaľovacích motorov alebo k zákazu spaľovacích motorov, pri ktorých nie je jednoznačne zrejmé, že sú na prospech vyššieho cieľa, akým je osobitne zdravé životné prostredie," uviedli poslanci za strany SaS a Sme rodina v schválenom uznesení.

Slovensko má tiež podporovať zachovanie technologickej neutrality tak, aby istý druh osobnej a nákladnej prepravy z hľadiska pohonu nebol nadraďovaný nad iný bez jednoznačného primeraného a legitímneho dôvodu, akým je najmä zachovanie zdravej klímy.

Poslanci pripomenuli, že výbor NR SR pre európske záležitosti v marci prijal uznesenie, podľa ktorého malo Slovensko na pôde EÚ hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov. Konečný súhlas zástupcov Slovenska s týmto zákazom preto podľa schváleného materiálu považujú poslanci za neakceptovateľné porušenie zákona a prekročenie kompetencií exekutívy. (TASR)

https://zive.aktuality.sk/clanok/TzFtGSC/poslanci-schvalili-stanovisko-parlamentu-k-zakazu-spalovacich-motorov/

L. Novák 20.5.2023 5:03

Přeloženo do češtiny:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/konzervatismus-quo-vadis-ods.A230519_180643_p_politika_nef/diskuse?vlakno=117561081

L. Novák 19.5.2023 18:31

Válka? Ceny energií zvedla hlavně šílená bruselská politika, říká šéf železáren

Třinecké železárny, jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, mění svého generálního ředitele. Ten dosavadní, Jan Czudek, končí po jedenácti letech. „Z přátel nepřijdu o nikoho, ale z těch, co se tvářili, jací nejsou kamarádi, asi pár ubude,“ říká v rozhovoru pro MF DNES s tím, že huť už potřebuje ve vedení novou krev.

(placený článek)

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/czudek-reditel-trinecke-zelezarny-rozhovor-trinec-odchod-hut.A230414_719928_ostrava-zpravy_palj

L. Novák 19.5.2023 18:29

Takhle vypadají zimní výsledky německé elektroenergetiky poté, co Německo vyhodilo za likvidaci jaderné a části uhelné energetiky a výstavbu OZE v průběhu čtvrtstoletí biliony EUR (jede se stále převážně na uhlí, bez elektráren na fosilní paliva by se Německé hospodářství zhroutilo, o tepelné energetice ani nemluvě...): prosinec 22 - leden 23 - únor - březen - duben - květen 2023

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/29.11.2022/31.12.2022/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.01.2023/31.01.2023/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.02.2023/03.03.2023/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/04.03.2023/04.04.2023/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.04.2023/30.04.2023/today/

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.05.2023/31.05.2023/today/

L. Novák 19.5.2023 18:25

Němci kapitulují, nestabilní dodávky elektřiny je donutí vypínat lidem dobíjení elektromobilů zcela neomezeně (1. 3. 2023)

Nařizování elektromobilů coby jediného možného způsobu zajištění individuální automobilové dopravy je cestou do pekel. Ani dobře informovaný optimista nemůže v tuto chvíli rozumně prohlásit, že by šlo o cokoli jiného než slepou uličku, ze které v nejlepším případě draze vycouváme. Je nyní i v jakkoli dohledné budoucnosti zcela nemožné nabídnout elektrická auta, která by se svými možnostmi plně vyrovnala těm spalovacím, je nemožné ani jejich horší náhradu nabídnout za rozumné peníze, je nemožné zajistit u nich srovnatelnou životnost. Bude velmi komplikované zajistit pro ně dostatek elektřiny za přijatelné ceny. A i kdyby se to náhodou povedlo, její distribuce představuje další osinu v zadnici. ...

https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/nemecko-kapituluje-nestabilni-dodavky-elektriny-dovoli-vypinat-dobijeni-elektromobilu-zcela-a-na-neomezenou-dobu/

Další zajímavé články najdete přes vyhledávače vložením kombinace slov "elektromobil cesta do pekel"...;-D

P. Rada 19.5.2023 8:13

Pan Bařinka závěrem klamně píše:

.... " A tudíž ony obnovitelné / občasné zdroje elektrické energie zůstávají spíše komplikací než řešením stabilních a dostupných dodávek elektřiny."...

Demagogicky (řečnicky líbivě ale falešně) opomíjí fakt, že údajně STABILNÍ řešení dnes dominantně spočívá na DOČASTNÝCH zdrojích založených na surovinových NEOBNOVITELNOSTECH které navíc pravidelně produkují nerecyklovatelnosti a škodliviny větší měrou než OZE.(https://cs.wikipedia.org/wiki/Uhl%C3%ADkov%C3%A1_stopa)

V. Novak 19.5.2023 8:58

A P.Rada klamně píše o obnovitelných zdrojích elektřiny, které obnovitelné nejsou.

P. Rada 19.5.2023 10:50

...."Obnovitelná energie je energie vyrobená z obnovitelných zdrojů, které se v lidském časovém měřítku přirozeně obnovuj"...

V. Novak 19.5.2023 15:13

Třeba lithium, kovy vzácných zemin, měď na spoooustu cívek pro spoooustu generátorů ve spoooustě větrníků,...

P. Rada 19.5.2023 16:10

S toho mi ale vychází, že řešením by bylo minimalizování spotřeby tak aby byla dosažitelná dostatečně efektivní recyklace.

Kdežto Vám v hlavě zřejmě vrtá růst čehokoliv za každou cenu.

L. Novák 19.5.2023 18:12

Zalez do zemljanky a nemel ;-O blbosti, idi ote!!!Rv

P. Kubáč 19.5.2023 9:43

Rád bych se zeptal, která která surovina pro "tradiční energetiku" je neobnovitelná ?

Železo, které tvoří 1/3 váhy této planety, Vápenec kterého ze schránek živočiců jsou gigatuny ročně nebo Uran, který udržuje zemské jádro v roztaveném stavu už 4 miliardy let?

P. Rada 19.5.2023 11:06

Přírodní procesy transformují resp. donedávna obnovitelně transformovaly (nejen vzhledem k jednomu životu ale dokonce vzhledem k celým generacím živočichů i rostlin) prakticky všechny suroviny které k životu potřebují. Zejména biogenní prvky: dusík, fosfor, draslík a uhlík.

Antropogenní vlivy dřívější planetární rovnováhu rozvrátily - viz překročení planetárních mezí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Pro lidstvo se dnes jako neobnovitelné a v nejbližším horizontu století jako klíčově nedostatkové jeví zejména ložiska fosforu, mědi, prvků vzácných zemin...

Pokud jde o těžebně dostupný uran tak toho je pro stávající četnost JE dostatek na zhruba jedno až dvě století - tedy jen pro jednu až tři generace reaktorů dnešních typů.

Žádná ze surovin NIKDY ZCELA NEDOJDE - JEN SE MŮŽE STÁT PRAKTICKY NEDOSTUPNOU.

J. Kostelanský 19.5.2023 6:57

Nevím, za je to nějaká davová psychóza nebo jen obyčejná hloupost, ale autor užívá obvyklé demagogie: protože není možno potřebu ukládání energie okamžitě a pro celou Českou republiku vyřešit gravitačními elektrárnami, tak ty jsou nesmyslem. Mimo jiné popírá něco, co nikdo nikdy neřekl.

Gravitační elektrárny jsou jenom jedním z mnoha možných řešení pro ukládání energie vhodné pro specifické účely. Zatím je to spíš teorie, která se musí potvrdit nebo vyvrátit - zda by to vůbec bylo rentabilní. A jediný způsob je pokus - tedy realizace takové zkoušení elektrárny. Výpočet je sice pěkná věc, ale reálný pokus je ještě lepší.

Vždyť už jen skutečnost, na kolika místech v republice možno najít jámy hluboké 1 kilometr, mohla autora přimět k zamyšlení, že tohle nemůže být a nikdy nebude masová záležitost.

Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.

O. Vašíček 19.5.2023 8:22

Vyzkoušet principiálně i ekonomicky je OK. Ale asi to nebude spásný nápad pro energetiku. Ten výpočet je taky jen teoretický. Těch děr zase tolik není. A náklady na údržbu jsou celkem vysoké.

Je velmi pravděpodobné, že celý systém gravitačního ukládání si naakumuluje levnou energii jen na to, aby nemusel za drahou odčerpávat vodu. :-)

Spíše se divím, že připojení OZE nad 1MW nebylo podmíněno vlastní akumulaci např., jen 2 - 6 hod. Tím by se eliminoval největší nepřítel těchto zdrojů a to je rychlé kolísání výkonu (přeletí mrak, apod.). Staly by se stabilnější a lépe by se s nimi pracovalo. A čas 2 hod není zase tolik a zároveň postačuje na zvýšení výkonu záložních zdrojů (když už musí být).

P. Rada 19.5.2023 11:12

Proč uvažovat jen o realizaci gravitačních zásobníků do děr?

https://vtm.zive.cz/clanky/svycari-si-postavili-bizarni-gravitacni-baterii-ma-podobu-jerabu-a-ulozi-35-mwh/sc-870-a-207883/default.aspx

Píšete: ... "náklady na údržbu jsou celkem vysoké" ... můžete to doložit odkazem?

O. Vašíček 19.5.2023 11:28

Gravitace je sice všude, ale efektivita je nic moc. (článek jsem četl) :-)

Odkaz, bohužel, nemám a dlouho již v oboru nedělám. Jen jsem studoval hornictví. Udělat díru km hlubokou, zajistit, odvětrávat (asi by již nebyl problém - není potřeba udržovat přijatelnou teplotu a dýchatelný vzduch neustále, stačí jen po dobu revizí a oprav) a hlavně odčerpávat vodu. Na tuto hloubku jsou již slušné tlaky na pažení. Navíc se masiv, hlavně po odtěžení, dost hýbe a vznikají otřesy. I když je kolem ochranná zóna, tak se tyto otřesy projevují i v oblasti jámy a ta musí být kontrolována a udržována. Stejně tak důlní stroj. Při těžbě to probíhá "automaticky". Vozí se tím lidé a je povinnost to kontrolovat. S betonem se to asi zajistí kamerovým systémem. :-)

P. Rada 19.5.2023 11:45

Článek jste možná četl, tomu že jste studoval hornictví věřím i bez širokého komentování,.... - ale pochybuji, že jste porozuměl otázce na kterou reagujete a pročetl přiložený odkaz. Tak znovu :

"Proč uvažovat jen o realizaci gravitačních zásobníků do děr?"

O. Vašíček 19.5.2023 12:15

Projektů, jak "stavět" betonové věže z kostek a považovat to za akumulaci, bylo několik. I když je beton celkem odolný a "levný" materiál. Stejně tak "běžný" jeřáb není složitá technologie, tak zrovna toto se mi nejeví, jako ideální způsob ukládání. Sice má několik plusů - relativně nízká cena, rychlost stavby, rychlost reakce, teoreticky slušná škálovatelnost. Má i svá negativa. Design a ne zrovna zkrášlující vliv na krajinu (asi ještě horší než větrníky a pravděpodobně i zvukový doprovod provozu). Malá kapacita. Nejsem si jist životností a náročností na údržbu.

L. Novák 19.5.2023 18:34

Idiot ;-O Rada nikdy nepochopí, co je to účinnost, jak fyzikální, tak ekonomická. :-P

J. Majzlík 19.5.2023 8:46

Třikrát měř, jednou řež.

P. Hanzelka s p. Zikmundem museli po cestách světem několikrát zdvořile odmítnout nabídky místních obyvatel, tehdy domorodců, aby učinili reálné pokusy přejet s jejich Tatrovkou přes můstky, jejichž nosnost obvykle dosahovala váhy několika lidí.

J. Majzlík 20.5.2023 13:58

Náleží ke glose p. Kostelanský, 6,57.

V. Novak 19.5.2023 9:01

Potenciální energie je m * g * h.

A to neožvaníte a ani Niedermayer v EP nezruší.

Teoretizovat můžete do alelujá, ale s přírodním zákonem nic nevyteoretizujete. Chápu že vám to vadí.

P. Rada 19.5.2023 11:21

Jsem rozhodně pro opírat se o přírodní zákony.

"Chápu, že vám to vadí" - protože odpověd vlekle nepřichází, jen se kolem toho "žvaní"... Znovu se na apel k přírodovědnému pohledu troufám optat:

Jaká je přírodně zákonná spotřeba člověka?

V. Novak 19.5.2023 15:15

Žádná - přírodní zákony spotřebu neřeší.

P. Rada 19.5.2023 16:06

Já mám na rozdíl od Vás za to, že metabolismus je o energetické a látkové výměně prostřednictvím chemických reakcí uvnitř organismů. Chemické reakce pochopitelně podléhají zákonům... - na tom se snad shodneme.

Takto pojato mám - na rozdíl od Vás - za to, že přírodní zákony "spotřebu" determinují (řeší).

Svým postojem tak akorát dokládáte, že lidské ego se racionalitě dokáže vzepřít prakticky v jakékoliv situaci a zejména v takové ve které vnímá nejistotu až problémek - že?

V. Čermák 18.5.2023 20:02

Ty tzv, Gravitační elektrárny již dávno fungují, vybudovány za komunistů. Jsou to Přečerpací vodní elektrárny. Bohužel jich je málo a mají malou kapacit. Dlouhé stráně, Dukovany...

V. Čermák 18.5.2023 20:04

Pardon, Dalešice, slouží hlavně jako zásoba vody pro Dukovany...